Skocz do zawartości

mario_b

Społeczność Astropolis
  • Postów

    98
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mario_b

  1. Cześć wszystkim. 
     

    Wybieram się na najbliższe zaćmienie w Ameryce. Mam w związku z tym pytanie do tych, którzy jeździli wcześniej, bądź jadą na obecny event, dotyczące wjazdu do USA ze sprzętem, no i powrotu z nim do Europy. 
     

    Czy gdzieś mam zgłaszać z czym wjeżdżam do USA, i że będę to wywoził?

     

    Oraz co wywożę z Europy, i że będę z tym wracał?

     

    Taki post mi się dziś wyświetlił 🤷‍♂️IMG_6727.jpeg.3fcef1ddc26b7506588bbf4636a30480.jpeg

  2. W dniu 25.11.2022 o 21:29, spock napisał:

    Trafiłem na coś takiego. https://www.firstlightoptics.com/narrowband/askar-colourmagic-2-6nm-oiiisii-duo-band-d2-filter.html

     

    Dosyć kusząca opcja na robienie SHO na OSC za pomocą OIII + Ha i OIII + SII. Przykładowy rezultat na FB: https://www.facebook.com/groups/zwoasiusers/permalink/1814106155615091

    To co, przed świętami zobaczymy co oni tym razem upchali do celi w tym bajeranckim pierścieniu ;)

     

    image.thumb.jpeg.dbe90fdcc6c2a94fa4c120e2517b0f88.jpeg

     

    Oskar, piszę PM.

    • Lubię 3
    • Dziękuję 1
  3. 23 godziny temu, isset napisał:

    To nawet 36mm będą ok

    Tak by wynikało z kalkulatora, ja już mam zapas 2" filtrów i ewentualnie bym zastosował.

    23 godziny temu, Tayson napisał:

    Warto miec filtry tego samego producenta, a przynajmniej tej samej grubosci. Inaczej to mordęga! 

     

    Wartoscia graniczna w regulacji offsetu jest Twoj CFZ ( critical focus zone) liczone dla swiatlosily ukladu. 

    Oj tak, filtry tej samej grubości, np. Chromy 3mm. Wtedy jakieś większe rozważania byłyby zbędne, bo teoretycznie doszedłby 1mm do back focusa i zestaw złączek od ZWO do 2" koła + kamera od 2600 w górę rekompensują z automatu ten 1mm(robi się 56mm zamiast 55). Lub jakiś Petzval, jak Twój TS 100q, bardzo mocno go rozważałem. Jednak po tym jak mój TS71sdq wylądował w szafie(nie potrafię sam ogarnąć jego kolimacji) zdecydowałem się Esprita 100 z certyfikatem z Teleskop Austria.

     

    Nad drugą częścią Twojej odpowiedzi muszę popracować z Google ;)

    20 godzin temu, diver napisał:

     

    Ciekawe pytanie. Używam flattenerów w dwóch teleskopach: Netownie i APO. Dla obydwu flattenerów producent podaje back fockus 55 mm od matrycy. Więc taki sobie zorganizowałem. Dla fotografii OSC czasem wkręcam filtr IR-UV cut przed flattenerem. Ale w większości przypadków filtry w kole filtrowym są pomiędzy flattenerem a matrycą. Nie korygowałem z tego powodu back focusa (nie wkładałem żadnych dodatkowych pierścionków) i z filtrami o grubości 2 mm Optolong ostrzę bez problemu na obydwu setupach.

    Bardzo mi się podobają Twoje zdjęcia! Wydawało mi się wcześniej jednak, że zasadne będzie uwzględnienie grubości dodatkowego szkła w torze optycznym, zwłaszcza między flattenerem a matrycą. Dlatego jakieś dziesiąte milimetra mam wstawione, możliwe, że bezzasadnie.

    10 godzin temu, apolkowski napisał:

    Mam Esprita 100ED z fabrycznym flattenerem, a na nim ASI2600MC z kołem 2", w którym są filtry różnych producentów (UV/IR cut, l-Enhance, ALP-T, IR635). Backfocus taki, jaki wynika z zastosowania fabrycznych elementów ZWO według ich sugerowanego toru optycznego. Pole może nie jest idealne, ale na wynikową "płaskość" moim zdaniem dużo większy wpływ ma dokładność ustawienia ostrości.

    Poniżej wyniki testu płaskości pola w zależności od ustawienia fokusera w zakresie tzw. "akceptowanej" ostrości (ocenianej wizualnie na schodzących klatkach). Ta sama klatka z różnymi ustawieniami fokusera.

     

    image.thumb.png.d5dbcb0b356b1371e99990cffabf9f54.png

     

    Wydaje mi się, że dużo bardziej warto poświęcać czas i środki na porawne ustawianie ostrości niż na walkę z ułamkami milimetrów backfocusa.

    Asi 2600+2" koło filtrowe+złączki od ZWO dają od razu 1mm więcej do back focusa. Jest 56mm zamiast 55mm. Optolong czy Antlia mają 2mm gr., więc teoretycznie back focus powinien być powiększony o 0,66mm. Więc w teorii jesteś już bliżej niż dalej ;) 

     

    Zdecydowanie warto poświęcić czas i środki na jak najlepsze ustawienie ostrości. Ostatnio jednak NINA mi zastrajkowała całkowicie i robiłem to maską Bahtinova. Wcześniej, w wakacje krzywa wyglądała całkiem fajnie, jednak coś się posypało i ostrość jest pojechana. Może przez to, że dałem za dużo spacera, aż 1 mm dla Astronomik L2, który ma grubość tylko 1mm. Wszystko przez to, że doliczyłem do tego UV/IR szybkę w kamerze, która ma 2mm. Razem mi wyszło 3mm szkła między flattenerem a matrycą i odsunąłem matrycą na 1mm, a powinienem teoretycznie o 0,33mm.

    • Lubię 1
  4. Cześć.

     

    Mam pytanie do właścicieli tego typu teleskopów z flattenerami, gdzie producent podaje prawidłową odległość do matrycy. Wstawiając jednak jakiś filtr muszę zwiększyć tę odległość o 1/3 grubości filtra. Jakiś chyba mniejszy problem jest z filtrami grubości 3mm, tu odległość zwiększa się o 1mm. Jednak przy gr. filtra 2mm jest to 0,66mm, Przy Astronomik L2/3 to już tylko 0,33mm. Przy czym producenci filtrów też podają jakąś tolerancję, często jest to 0,05mm. Czyli poszczególne egzemplarze mogą się różnić aż o 0,1mm.

     

    Z jaką dokładnością zwiększacie back focus, do 0,01mm czy 0,1mm?

    Czy wystarczają wam do tego dostępne na rynku spacery? (czasami będące elementem wyposażenie kamer), od ZWO najcieńszy jaki mam to 0.18mm. Czy macie jakieś inne, sprawdzone rozwiązania?

    Spacer lepiej się sprawdzi za filtrem czy przed nim? A może jest to bez znaczenia?

     

    I jeszcze jedno. Jest na rynku złączka do Esprita, pozwalająca zamontować filtr jeszcze przed flattenerem. FLO ją sprzedaje:

    https://www.firstlightoptics.com/esprit-professional-refractors/astro-essentials-filter-cell-adapter-for-sky-watcher-esprit-flatteners.html

    Wtedy odpada zwiększanie odległości back focusa. Czy ktoś to stosował? Jakbyście się na takie rozwiązanie zapatrywali? 

     

    Zamiast tej złączki można by chyba pójść dalej i zamontować koło filtrowe przed flattenerem. Matryca w mojej kamerze jest malutka (ASI 533), odległość od filtra do matrycy byłaby 99mm, kalkulator na Astronomy tools wylicza minimalny rozmiar filtra na 31,11mm, czyli 2" filtry mają jeszcze zapas. Tylko jak flattener będzie pracował z dodatkową szybką przed sobą? Ktoś coś? Ktoś miał na ten temat jakieś przemyślenia? Czy może już takie rozwiązanie testował?

  5. W dniu 23.11.2022 o 11:53, dobrychemik napisał:

    Askar Duo-Narrowband 3nm

     

    Rozmawiałem z producentem na temat parametrów tego filtra. Konkretnie: dlaczego filtr 5+4nm jest sprzedawany jako 3nm?

     

    Askar ma ciekawe podejście do kwestii nazewnictwa. Oficjalne stanowisko jest takie, że wystarczy by choć jedno pasmo transmisji miało szerokość choć odrobinę mniejszą niż 4nm, by można było taki filtr określać jako 3nm. Czyli teoretycznie może być 3.9nm + 10nm i nadal będzie do "Duo-Narrowband 3nm". Bardzo naciągane.

    O dziwo jednak Askar przyparty do muru oświadczył, że większa szerokość spektralna jest kompromisem, na który musieli pójść w walce o brak halo. Ogólnie bardzo mocno podkreślają, że właśnie brak halo ma być mocną stroną ich produktu. Na koniec przedstawiciel Askara przeprosił, że nie poinformowali klientów o niezgodności rzeczywistych szerokości pasm z deklarowaną.

    Rozmowa toczyła się na CloudyNights.

     

    Jednocześnie przyznali, między wierszami, że to prototypy i że pracują nad węższą wersją.

     

    W przyszłym tygodniu powinienem już dostać tę ciekawostkę od Askara jaką jest ten ich D2 (OIII+SII) 6nm.

     

    Kilka dni temu pojawiło się ich kilka sztuk na Aliexpress. Zeszło ich 4szt z chyba dziewięciu dostępnych łącznie(pojedynczo i w zestawach),czyli mniej niż połowa, i nagle bum. Produkt stał się nagle "obecnie niedostępny" u tego sprzedawcy ;) Tak czy owak, Fedex już od dwóch dni coś dla mnie od nich wiezie. Nie był to tym razem oficjalny sklep Sharpstara, gdzie te D2 dalej są niedostępne(tam kazali mi przecież anulować moje zamówienie). Ktoś go w Chinach dostał zanim trafił do Europy czy USA?, gdzie Agena przesunęła planowaną dostępność D2 z połowy grudnia na początek stycznia a w innych sklepach data dostępności jest nieznana.

     

    Myślę, że będę chciał go pomierzyć ;) 

    • Lubię 1
  6. W dniu 16.11.2022 o 15:54, dobrychemik napisał:

    Zgadza się: wodór ma około 4 nm, a tlen 5 nm. Czyli w praktyce bardzo podobnie do Antlii Alp-t.

    Kolegom z Sharpstara trochę ciśnienie podskoczyło. Tak nerwowo wklejali pliki z wykresmi, że pomyli ich opisy ;)

    No i oczywiście losowo wybrany duoband 3nm z ich magazynu ma odpowiednio Ha-3,3 a OIII-3,5

    Chwalą się jednocześnie sprzętem pomiarowym, jest to Shimadzu PE1050. 

     

    Odrzucają jednocześnie wyniki uzyskane na jakichś przenośnych, mobilnych urządzeniach pomiarowych. 

     

    Tutaj więcej:

    https://www.cloudynights.com/topic/837142-askar-color-magic-3nm-deep-sky-narrowband-filterduo-narrowband-filter-is-coming!/

     

    Jednocześnie Askar D2 nie dotrze do mnie jakoś szybko. Jak go kupowałem przedwczoraj, to mieli 10 szt. na stanie. Wczoraj się okazało, że jednak nie mają na stanie żadnej sztuki i kazali mi anulować zamówienie, co też dzisiaj zrobiłem. 

  7. 4 godziny temu, simarik napisał:

    Po lekturze forum staram się zwracać uwagę na jakość gwiazd na prezentowanych zdjęciach. Efekt końcowy i odbiór zdjęcia znacznie poprawia się, gdy prezentowany obiekt leży wśród dobrze podanych gwiazd.

    Ten 71SDQ zawsze Ci dawał takie gwiazdy? Czy coś w nim poprawiałeś?

  8. W dniu 22.07.2022 o 00:45, dobrychemik napisał:

    SharpStar właśnie zapowiedział swój nowy Apo - sekstuplet Z4 (100mm, f/5.5, 3+3 soczewki). Co ciekawe, w tejże zapowiedzi pojawił się filtr Askar Duo Band 3nm. Przydałoby mi się takie szkiełko pod kiepskim, krakowskim niebem. Mam nadzieję, że będzie do kupienia w @teleskopy.pl teleskopy.pl

    Właśnie wczoraj bawiłem się tym nowym Askarem Duo Band 3nm. Testowałem filterek na Pacmanie. Miałem aż 90 minut bez chmur, co jak na rejon Europy gdzie mieszkam i obecną porę roku, jest niebywałym szczęściem ;) Było takiego czystego nieba trochę więcej, ale długo mi zeszło z ostrością(NINA nie chciała tego zrobić przez AF, skończyło się na masce). PA w NINA też trwał długo, najprawdopodobniej ze względu na długość klatek dla tej procedury. Około godziny zmarnowałem na zabawę z ostrością i PA(powinienem to szybciej ogarnąć). Niestety, po godzinie 24.00 pogoda się skończyła.

     

    Filtr był w użyty z ASI 533MC schłodzoną do -10 i Espritem 100, Bortle 5. Długość klatek to 5min. Łącznie było ich tylko 18(zachmurzyło się), czyli razem 90min+Darki, Flaty i Darkflaty. Stackowane w APP na defaultowych ustawieniach. Mam 3 stacki: RGB oraz wyekstraktowane w APP Ha i OIII. 

     

    Księżyc wczoraj wyglądał jak na obrazku.

     

    image.thumb.png.06ab71099a0954ead9dbfd5e12a178e1.png

     

    Jeśli ktoś chce sobie zobaczyć te surowe stacki z tej zaledwie 90min sesji, przy prawie pełni, to są one tutaj:

    https://www.dropbox.com/scl/fo/9ux2g1pn7tzh9v4k8zi5i/h?dl=0&rlkey=dya08ibbafpsn1fa7n6r9iuu0 (nie wiem czy ten dropbox będzie działał, pierwszy raz tam coś wstawiam do udostępnienia)

    Mnie się gęba ucieszyła jak zobaczyłem pierwszą klatkę ;) 

    • Lubię 1
  9. W dniu 18.12.2021 o 17:04, dobrychemik napisał:

     

    Do każdego filtra dołączony jest wydruk widma. Planowałem starannie pilnować, by ich nie pomylić, ale niepotrzebnie. Producent dostarczył pięć jednakowych kartek z tak samo nieczytelnym wykresem (pełna skala widma na małym wydruku). Jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości odnośnie kontroli jakości poszczególnych filtrów Antlii, to teraz już ich mieć nie musi. Tym samym widać, że moje pomiary naprawdę mają sens.

     

    Widzę, że z Teleskopy.pl bardzo szybko te filtry wyszły. Pewnie częściowo dzięki tej akcji jak również bardzo atrakcyjnej cenie. 

     

    Ja też w końcu dostałem swój egzemplarz. Kupiony jeszcze w listopadzie na preorder we Włoszech ;) Byłem na siebie zły, jak Teleskopy i jeszcze jakiś sklep w Finlandii już w grudniu miały te filtry na stanie, w lepszej cenie niż ja zapłaciłem. No ale trudno, jak ktoś jest w gorącej wodzie kąpany. W każdym bądź razie i ja mam już ten filtr. :) 

     

    Zmienili trochę dostarczony z filtrem wydruk widma.  U mnie, z datą grudniową, wygląda on troszkę inaczej. Co oczywiście nie znaczy, ze mam jakieś wątpliwości odnośnie kontroli jakości poszczególnych filtrów, tak mówi mi rozsądek. Z drugiej jednak strony(jednak pewnie to tylko marketing)... ;) 

    IMG_9831D.jpeg

  10. Godzinę temu, tunarob napisał:

    Jak najbardziej :) nawet wczoraj zaliczyliśmy wypad, trochę nieudany ale zawsze coś. 
     

    mamy w sumie 2 miejscówki niedaleko siebie. Na drodze na Nowe Warpno po lewej stronie są fajne pola (raz spotkaliśmy tam myśliwego, powiedział że to lasy państwowe i śmiało można się rozkładać)

    Ja również chętnie bym dołączył. Tylko to choróbsko musi się skończyć, żeby można było znowu swobodnie podróżować. 

    • Lubię 1
  11. W dniu 21.10.2020 o 08:51, isset napisał:

    Ja mam tak ustawiony focuser, ale ja palę tylko w NB.

    focuser.png

    Cześć.

     

    Chciałbym zapytać, bo widzę tu duże wsparcie do tego programu, czy opcja AF Disable Guiding będąc wyłączoną(Off) będzie uruchamiać AF w trakcie guidingu(nie będzie on na ten czas wyłączany)? A kiedy pozycja AF Diable Guiding będzie On, to NINA wyłączy guiding przed AF a następnie włączy go ponownie? Zdradzicie mi jak to macie ustawione?

     

    Jeszcze jakie pytania mi się nasuwają .

     

    W zakładce Options-Equipment-Camera-Bit Depth mam teraz 16. Czy powinienem zmienić na 14 jeśli mam 14 bitową kamerkę? Czy może zostać 16?

     

    W zakładce Options-Imaging-Auto Meridian Flip, jakie macie czasy poustawiane? Widzę na FB, że są jakieś problemy z Plate Solving jeśli flip zrobi się zbyt wcześnie, niektórzy zalecają aby zrobił się po 15 minutach po Meridianie. Też macie takie doświadczenia?

     

    I wracając do pierwszego pytania. Af w trakcie guidingu. Widzę, że w Sequencer Start Guiding jest nad AF. Wychodzi mi, że program najpierw wystartuje Guiging i następnie uruchomi AF. Obawiam się, czy ten AF nie będzie bujał zestawem, bo chyba będzie. Mam tylko iOptron CEM25p. Można zamienić kolejność, i mieć AF nad Guidingiem. Wtedy najpierw ustawi ostrość a następnie włączy guiding, tak?

     

    Jeszcze odnośnie AF, robicie po jednym zdjęciu dla punktu czy po więcej? Przerwy między zdjęciami dla AF macie na 0? Gdzieś widziałem, że dla np. RedCata warto ustawić przerwę między tymi zdjęciami. Faktycznie troszkę buja RedCatem jak AF ustawia na nim ostrość. A jak to jest dla jakiegoś APO z normalnym wyciągiem?

     

  12. Również tam kupowałem. Żadnych problemów. Sami skorygowali moje zamówienie. Odjęli jedną złączkę, którą zamówiłem z Evoguide 50. Planowałem ją użyć do podłączenia kamery od MGEN3. Poinformowali mnie, że z Evoguide 50 jest w komplecie wszystko czego potrzebuję. Tak, że super. Bardzo dobry kontakt. 

     

    Przesyłka to był jednak koszmar. Nie z ich winy. Wysyłka nastąpiła zaraz po opłaceniu. Wysłali to pocztą do mnie do Norwegii. Jednak przez te wszystkie problemy z wirusem szła ponad miesiąc. Wyszła z Austrii i gdzieś utknęła, ani oni nie mogli sprawdzić gdzie ani ja. Ale w końcu doszła. 

     

    Kontakt bardzo dobry, bo odpowiadali mi na pytania nie związane z zakupami w ich sklepie. Planuję tam następne zakupy.

  13. 3 minuty temu, Adamo napisał:

    Moi drodzy

     

    Szykuje się kameralny zlot.

    Nie zapłaciło ponad 40 osób i nawet nie raczyły się odezwać wcześniej, powiem więcej, nie odezwały się do dziś mimo moich e-maili z prośbą. Trochę nie ładnie.

    No nic, ciągle życie weryfikuje zasady organizacji zlotów.

    Będzie nas niecałe 60 osób.

    Ja, już 10/4 poinformowałem Cię, że nie będę mógł przyjechać. Bardzo tego żałuję, ale życie weryfikuje również moje plany. Mam nadzieję, że nie jestem wśród tych 40-tu osób, które nie zapłaciły jednocześnie nie informując wcześniej o rezygnacji.

  14. 27 minut temu, cwic napisał:

    Czy mi się wydaje czy cena montażu (ze statywem) w ostatnim czasie skoczyła z 3600zł na 4200zł ?

    Przy takiej cenie czar prysł. 

    Pod koniec czerwca 2019 płaciłem za niego z 2" statywem 13€ mniej niż chcą teraz. W Teleskop Express.

  15. 51 minut temu, Agent Smith napisał:

    Przepraszam jeśli coś przeoczyłem ale czy można ze sobą przywieźć psy?

     

     

     

    Z tej strony:

    http://poloniny.pl/domki-w-bieszczadach/

     

    "Ośrodek Połoniny to miejsce przyjazne dla wszystkich. Jeżeli nie wyobrażają sobie Państwo wypoczynku bez swoich czworonożnych przyjaciół – dobrze się składa. Zwierzęta są u nas mile widziane. Opłata wynosi 20,- zł za dobę."

    • Lubię 1
    • Dziękuję 1
  16. 26 minut temu, Amper napisał:

    Dla mnie impreza dobiegła końca. Od kilku minut jestem w domu, a Mario odstawiony na dworzec PKP w Rzeszowie , skad uda sie w dalszą podróż. 

    Dziękuje wszyskim za wspólny i wspaniały zlot. 

    Ja również dziękuję za tych kilka niesamowitych dni. Dziękuję za pomoc w dotarciu na zlot i powrocie  z niego. Była świetna atmosfera, dobre jedzenie i ogrom wiedzy, którą uczestnicy przekazywali w trakcie prelekcji, jak również mniej oficjalnych rozmów, niemożliwej do przyswojenia w całości, w przeciągu tych kilku dni. :)

    • Lubię 4
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.