Jump to content

Piotr P

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Piotr P

 1. Witam!!! Alex, możesz okazjonalnie zajechać na naszą miejscówkę w Dzięcielcu (zasięg 5,5 - 6mag), koło Lęborka (prywatna łąka, której właścicielem jest kolega z pracy). Jest nas kilka osób z Lęborka i jak są warunki to się zwołujemy i jedziemy. Z Gdyni jest jakieś 55-60km. Oczywiście inni chętni są mile widziani. Dysponujemy Newtonami 6", 8" i 12", a także achromatem 6". Miło jest poznawać nowych ludzi zakręconych tym hobby. Z A P R A S Z A M Y ! ! !
 2. Witam!!! Dziękuję Pawle za pozdrowienia. Pozdrawiam Ciebie również. Chciałbym dokleić tytułem uzupełnienia trzy zdjęcia autorstwa jednego z kolegów, przedstawiające widok sali audiowizualnej podczas prezentacji multimedialnej (doliczyłem się ok. 40 osób, a jakieś 10-15 osób jest poza kadrem) jak i prowadzącego - kolegę Darka. Pozdrawiam - Piotrek
 3. Witam !!! O przygotowaniach do pokazu można poczytać we wcześniejszym wątku. Reportaż o pierwszej części pokazu z dnia 2 czerwca można obejrzeć we "Faktach" słupskiej telewizji lokalnej z dnia 3 czerwca, od 18 minuty nagrania (czas trwania - 2min 22sek) - tu link: Fakty Mieliśmy nadzieję, że pogoda dopisze, bo cały dzień było słonecznie i jeszcze o 18:12 w Lęborku było tak: No, a później to już było to, co mówili w reportażu, czyli załamanie pogody. Jak już pisałem, w czasie prezentacji sprzętu pod chmurami, poprosiłem zainteresowane osoby o numery telefonów i adresy mailowe .... Więc nadszedł wieczór 3 czerwca. Na początku było trochę chmur, ale zaczęło się wypogadzać. Wypakowaliśmy sprzęt i zaczęło się studzenie... No i po 20 minutach obserwacje ruszyły... najpierw młodzież, a później ta "starsza młodzież" Na pierwszy ogień poszedł oczywiście Księżyc... we wszystkich teleskopach było go widać w różnych powiększeniach, ludzie wymiękali widząc po raz pierwszy w życiu takie surowe, a zarazem tak piękne krajobrazy. W pewnym momencie ...zamieszanie... Szybko, w Newtonie widać Saturna.... No... niestety mała kolejka... Zobaczyłam Saturna!!! Jestem pierwsza w rodzinie.. Ciekawe czy lepiej będzie widać w refraktorze... No kurcze, tutaj też kolejka... Gość w głębi po prawej ...który to może być ten Saturn? W sumie przewinęło się około 25 osób, obserwowaliśmy jeszcze gwiazdy podwójne i na koniec przybladłą M13 (blask Księżyca). Obserwacje zakończyliśmy o 23:30. Ludzie byli zadowoleni, kilka osób być może zarazi się tym hobby. To tyle. Pozdrawiam - Piotrek
 4. Witam !!! Jesteśmy w połowie imprezy. Wczoraj odbyła się piękna i zajmująca prezentacja multimedialna przedstawiona przez Darka Żołnieruka, następnie odbyła się prezentacja sprzętu astro na boisku szkolnym (chmury przeszkodziły w obserwacjach - jak to przeważnie bywa na takich imprezach planowanych z dużym wyprzedzeniem). Publika była lekko zawiedziona brakiem możliwości obserwacji Księżyca i Saturna, o których była mowa na prezentacji. W związku z tym wpadłem na pomysł, aby obserwacje przeprowadzić w najbliższym możliwym terminie. Poprosiłem ludzi o podanie swoich namiarów. Dziś w okolicy godz. 13:00 okazało się, że dzisiejszy wieczór będzie w miarę pogodny, więc powiadomiłem zainteresowanych, że spotykamy się o 21:30 koło basenu. Jak dobrze pójdzie to impreza będzie zaliczona do bardzo udanych (program zrealizowany w 100% i ludzie usatysfakcjonowani). Relację z całej imprezy postaramy się jak najprędzej umieścić w nowym wątku. Dodam jeszcze, że imprezę zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Lęborka i była lokalna telewizja "Kanał 6", przez co wzrosła znacznie ranga tej imprezy.
 5. To już dzisiaj..... jest szansa na obserwacje - przyjeżdżajcie z telpami lub bez, zapraszamy !!!
 6. Jutro startujemy , trzymajcie kciuki za dobrą pogodę.
 7. Witam! Samochody ze sprzętem będą mogły wjechać na miejsce obserwacji. Podam jeszcze współrzędne geograficzne miejsca obserwacji (przydatne dla posiadaczy nawigacji samochodowej, systemów GoTo i chcących obejrzeć to miejsce na zdjęciach satelitarnych): 54o 32' 30" N 17o 45' 12" E
 8. Witam! Dziś ciąg dalszy... Z ulicy wchodzimy furtką na teren szkoły. A tak wyglada miejsce imprezy. Myślę, że teraz każdy trafi.
 9. Witam! Przedstawiam dziś, jak dojechać na pokaz: Jadąc obwodnicą Lęborka dojeżdżamy do jedynego ronda. Jadąc od strony Gdyni na rondzie skręcamy w prawo (na Łebę). Jadąc od strony Słupska objeżdżamy 3/4 ronda (też na Łebę). Jedziemy prosto i wjeżdżamy do tunelu Za tunelem jedziemy prosto, a potem skręcamy w drugą ulicę w prawo (ul. Węgrzynowicza - na zdjęciu wyjeżdża z niej czerwony samochód) Jedziemy prosto przez skrzyżowanie z ul. Targową (uwaga na znak STOP) Za skrzyżowaniem widać już szkołę (gmach z czerwonej cegły), przed nią skręcamy w ulicę w lewo (ul. Marcinkowskiego) Można zaparkować po prawej stronie ulicy, lub na nieutwardzonym parkingu po lewej stronie (na zdjęciu stoją na nim dwa samochody). I jesteśmy na miejscu .
 10. Witam wszystkich miłośników astronomii i zapraszam na organizowany w Lęborku w ramach obchodów MRA 2009, publiczny pokaz nieba w dniu 2 czerwca 2009r. (wtorek). Pokaz odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych przy ul. Marcinkowskiego 1. Impreza rozpocznie się o godz. 20:30 w wielkiej sali audiowizualnej (ok. 150 miejsc) prezentacją multimedialną przygotowaną i zaprezentowaną przez kmdr ppor. Dariusza Żołnieruka z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (El_Capitano). Tematem prezentacji będzie "Czerwcowe niebo nad Lęborkiem". Po prezentacji zebrana publiczność przejdzie na boisko szkolne, gdzie rozstawiony będzie sprzęt obserwacyjny i rozpoczną się obserwacje Księżyca znajdującego się w 2 dniu po I kwadrze, Saturna z zanikającymi pierścieniami (rzadkie zjawisko!) i jaśniejszych obiektów niebieskich. Całość zakończy się prawdopodobnie ok. godz. 22:30 - 23:00. W przypadku braku warunków do obserwacji, zaprezentowane będą filmy popularno-naukowe o tematyce astronomicznej, oraz zapoznanie publiczności ze sprzętem do obserwacji astronomicznych. W Lęborku mamy w dyspozycji 5-6 teleskopów. Jeśli ktoś może, niech przywiezie swój sprzęt obserwacyjny, bo spodziewamy się dużego zainteresowania mieszkańców miasta i okolic. Na imprezie pojawią się lokalne media, które wcześniej ją nagłośnią. Mamy zamiar zaprosić Burmistrza Lęborka, który jest miłośnikiem astronomii, choć z racji pełnionego urzędu ma teraz mało czasu na to hobby. Jutro podam przepis jak dojechać na imprezę. Do zobaczenia 2 czerwca w Lęborku !!! Organizatorzy: Piotr P, Geograf40 (Romulus67), Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku, Zespół Szkół nr 3 w Lęborku.
 11. Witam !!! Pokaz nieba w Lęborku przeszedł do historii... Zaczęliśmy zgodnie z planem o 21:00, trwał 1,5 godziny, przybyło ok. 30 osób w większości nastolatkowie, ale było też kilka osób dorosłych. Mieliśmy 3 stanowiska do obserwacji: synta 200/1200 na dobsonie, synta 130/900 na paralaktyku i Vixen VMC 110L na montażu NexStar SLT z GOTO. Obserwacje zaczęliśmy od pokazu Księżyca z pięknie prezentującymi się pasmami górskimi Alp i Kaukazu, kraterami i morzami. Wszyscy oglądali pierwszy raz Księżyc przez teleskop i byli zdumieni, a zarazem zachwyceni pięknem form srebrnego globu. Następnie skierowaliśmy teleskopy na Saturna. Doskonale widoczna planeta ze swoimi niestety zanikającymi pierścieniami również robiła na ludziach duże wrażenie, szczególnie, że gołym okiem "wygląda jak gwiazda". Przy pomocy zielonego laserka (dla ludzi to była nowość) pokazaliśmy kilka widocznych gwiazdozbiorów. Jesteśmy jako organizatorzy (ja i geograf40 z astro4u) zadowoleni z tego, że przy tak małym nagłośnieniu przyszło tyle osób. Myślimy już o następnym spotkaniu w czerwcu na większą skalę z zaangażowaniem lokalnych mediów. Oto kilka fotek:
 12. Lębork pozdrawia Kraków. Zaczynamy za 45 minut, bezchmurne niebo, jeszcze jest czas podjąć decyzję i przyjechać do nas.
 13. Witam wszystkich astromaniaków z szeroko rozumianej okolicy. Dziś 1 maja o godz. 21:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze w tym roku obserwacje astro ,,Nocne niebo nad Lęborkiem". W programie obserwacje Księżyca, Saturna i jaśniejszych obiektów niebieskich. Bardzo mile widziani forumowicze ze sprzętem do obserwacji. Pogoda jest zamówiona. Spotykamy się koło basenu miejskiego od strony stadionu (dokładnie na dzikim parkingu przy basenie). Ktoś spyta dlaczego tak późno info? Jest to pierwsze i eksperymentalne spotkanie i chcemy zobaczyć jakie będzie zainteresowanie. W czwartek i piątek poszło info do większości lęborskich szkół. Do zobaczenia wieczorem.
 14. Dziś udało mi się zobaczyć z balkonu Merkurego moją Syntą 8" w powiększeniu 150x, dało się zauważyć jego fazę. Zrobiłem też fotkę aparatem na statywie. Oto ona: Nad Merkurym widoczne oczywiście Plejady
 15. Właśnie jestem po dwudziestominutowej balkonowej obserwacji Merkurego (pierwszy raz w życiu). Obserwacje przeprowadziłem gołym okiem, lornetką 15x70 i Vixenem VMC 110L z okularem LV ZOOM 8-24. zobaczyłem kulkę w żółto-pomarańczowym kolorze i nic poza tym, ale obiekt "zaliczony". Nad Merkurym były widoczne Plejady, no i wyżej oczywiście Księżyc. Nie widziałem jeszcze Urana, Neptuna, Plutona i planetoid. Jeszcze wszystko przede mną.
 16. Przepraszam! proszę w poprzednim poście zamienić słowo "koniunkcja" na słowo "zbliżenie".
 17. Witam!!! Wczoraj wybraliśmy się ponownie na naszą miejscówkę, tyle że rozstawiliśmy się na łące znajomego, leżącą w pobliżu. Tym razem był ze mną Piotrek K., który wziął TAŁA (R100/1000), i Canona 300D, a ja wziąłem lornetę Taiga 16x80 na statywie AZ-3. Chcieliśmy zaobserwować koniunkcję Merkurego z Księżycem i Plejadami, jednak przybyliśmy trochę za późno i nic z tego nie wyszło. Obejrzeliśmy sobie wraz z tym znajomym od łąki - Saturna (był to jego pierwszy raz!), a później był Żłóbek, Chichotki, M13, M57, Epsilony w Lutni, Albireo w Łabędziu, M81 i M82 i tak wybiła 23:00, zrobiło się chłodno, więc zwinęliśmy sprzęt i wróciliśmy do domu. W załączeniu nasz sprzęt i widok południowy, oraz północny z naszej miejscówki.
 18. Teraz moja relacja ... Jak wyżej Roman (Romulus67) pisał, pojechaliśmy na nową miejscówkę za miasto (koło Dzięcielca - 8 km) - pięknaaa (mało świateł, rozległe pola ograniczone lasami i bardzo małe łuny od sąsiednich wiosek). Początkowo był spokój i cisza, ale po godzinie z pobliskiego gospodarstwa coś powoli zaczęło wyjeżdżać dając nam po oczach światłami i głośno hałasując dojeżdża w naszym kierunku (teleskop i statyw z lornetą były ustawione na rozstaju polnych dróg) - myślimy - traktor. Przestawiamy sprzęt w obawie przed demolką. Gdy w końcu do nas dojechał ten pojazd okazało się że to Golf, ale czemu warczy jak traktor, lecz po chwili z ciemności wyłania się rzeczywiście traktor bez świateł, który był jak się okazało, pilotowany przez Golfa. Kawalkada zatrzymała się i wysiadły trzy osoby, więc my zaraz radośnie wołamy "dobry wieczór", aby przełamać pierwsze lody i udało się. Gdy wyjaśniliśmy co tu robimy, i pokazaliśmy zielonym laserem "Duży Wóz" i Polarną to od razu zrobiło na nich wrażenie i wręcz w przyjaźni rozstaliśmy się mając już zgodę na przyszłe obserwacje. To co widzieliśmy to opisał Roman, dodatkowo udało się zaobserwować kilka meteorów (lirydy) w tym 2 jaśniejsze ok. -2m i czasie przelotu ok. 1-2s. Mieliśmy Syntę 200/1200 z Vixenem LV ZOOM, Apexem 28 2", SP 25, oraz lornetę Taiga 16x80 na statywie AZ-3, mapę nieba w komórkach, taboret i krzesło składane z oparciem. Lornetą obserwowaliśmy zachodzące Plejady, Żłóbek, oraz M81 i M82. Roman nie mógł trafić Syntą w M81 i M82 (były prawie w zenicie), więc usiadłem na krześle, wziąłem w rękę statyw z lornetą, przycisnąłem go do ciała i przytrzymując kolanami jego "nogi" udało się uzyskać bardzo stabilne obrazy w lornecie nawet w zenicie, jednocześnie mając dużą łatwość i prędkość przeczesywania nieba. Szybko znalazłem owe eMki i nie ruszając lornetą włączyłem laser i zacząłem nim świecić intuicyjnie w kierunku patrzenia przez lornetę. Po chwili trafiłem i w lornecie ujrzałem koniec zielonego promienia. Krzyknąłem do Romana, żeby szukaczem znalazł koniec wiązki lasera. Jest - mówi Roman, kontrując Dobsa. Gaszę laser, chwila napięcia - są mówi szczęśliwy Romek. Odstawiam lornetę i spoglądam w okular. Piękneeeee. Tak więc wczoraj zdobyliśmy nowe doświadczenia w dziedzinie technik obserwacyjnych. (może jeszcze nikt takowych nie stosował). To tyle.
 19. Tak , tak. Mieszkam w Lęborku, który jest okiem orła jeśli wyobrazimy sobie, że mapa naszego kraju przedstawia orła z rozpostartymi skrzydłami i zwróconą w lewo głową (Półwysep Helski jest jego dziobem). Ale do rzeczy.....Oto relacja mojego kolegi Romulus67 ( nick z innego forum astro, przedruk za jego zgodą)....Kwietniowe niebo zadziwia pogodą i kolejny raz postanowiłem wspólnie z astro amatorami z Lęborka wybrać się na którąś miejscówkę pod miastem.Tym razem byłem tylko ja i Piotr P - bywalec forów astro.Takiego nieba dawno nie było-trudno mi ocenić zasięg ale Droga Mleczna to myślałem ,że zwali się nam na głowy.Pięknie prezentował się Władca Pierścieni ze swoimi księżycami, doliczyłem się czterech.Wyraźnie widoczne pasy w atmosferze.W Psach Gończych szybko wyłuskaliśmy M51 i jej towarzyszkę-widoczne spiralne struktury.Pięknie zarysowany kształt M63, zapomnieliśmy kolejny raz o M94 a szkoda:(Około 22.00 na przyzwoitej wysokości, ponad 20st.-znaleźliśmy Sombrero, jednak widok nie był aż tak powalający.Południowe niebo jest jeszcze nie takie jakiego byśmy oczekiwali, wspaniale prezentowały się ,,kulki"-M3,13, 5, 92.Przy większych powiększeniach rozsypywały się na pojedyncze gwiazdki ,na brzegach szczególnie.W końcu znalazłem M68-żadna rewelka, myślę ,że kulka jest jeszcze za nisko, w okularku majaczyła tylko mglista plama.W końcu samemu znalazłem słynną parkę w Wielkiej Niedźwiedzicy,chociaż wcześniej ją wielokrotnie oglądałem.Przy wczorajszym niebie to był powalający widok.Za chwilę przeskoczyliśmy do Lwa w poszukiwaniu Tripletu-super widok całej trójki w jednym polu widzenia. Drugiej trójki niestety nie znaleźliśmy.Próbowałem poszukać kulek w Wężowniku, niestety ku mojemu niezadowoleniu-nic nie znalazłem.Trzy z nich powinny być już na tyle wysoko iż powinny być dobrze widoczne...?Chodzi mi o M12 i 10 .W zasadzie Wężownik to gwiazdozbiór letni..... czego więc tu na razie oczekiwać.Obserwacje zakończyliśmy około23.15.Były trochę chaotyczne,a to głównie ze względu na temperaturę-jeszcze teraz szczękam zębami.
 20. Witam, mnie udało się zaobserwować w dziurze między chmurami zakrycie Sterope II o godz. 18:24.
 21. W Lęborku w sylwestrowy zmierzch spotkanie księżyca z Wenus wyglądało tak...
 22. Witam !!! Wyjeżdżając w ostatnią niedzielę wczesnym przedpołudniem z Lęborka w kierunku Gdyni zauważyliśmy dziwnie zachmurzone niebo. Wyglądało tak jakby jakiś artysta malarz zabrał się do pracy i fantazyjnymi pociągnięciami pędzla stosując odpowiednio rozmieszane farby pomalował niebo mając je za płótno. Chmury były ułożone faliście pasmami zachodzącymi na siebie przypominając rozkołysane ołowiane morze. Wykonane zdjęcia tylko w części oddają piękno tego co z żoną zobaczyliśmy. Zgodnie stwierdziliśmy, że takiego nieba jeszcze nie widzieliśmy. Jadąc z Lęborka do Wejherowa zachwycaliśmy się tymi pięknymi widokami. Od Wejherowa niebo się przejaśniło i wyjrzało słoneczko. Dalej to było już normalnie. To tyle. następne zdjęcia: i ostatnie Oj !!! Przepraszam za błąd w tytule postu
 23. Montaż kupiłem. Temat można zamknąć
 24. Jeśli ktoś ma i nie używa montażu azymutalnego Sky-Watcher AZ3 w dobrym stanie to chętnie odkupię. Oferty proszę kierować na pw.
 25. Kupuję, proszę dane konta na pw. Pozdrawiam - Piotr
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.