Skocz do zawartości

kotar

Społeczność Astropolis
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez kotar

  1. W dniu 22.12.2020 o 23:13, Pathfinder napisał:

    Trochę off-topic ale jeśli będziesz planował się wybierać gdzieś z okolic trójmiasta to zapraszam na wspólny wypad.
    Będę ze znajomym się wybierał (notabene też testować nowy sprzęt :D) w okolicach styczniowego nowiu na spota niedaleko Czarnej Dąbrówki albo Słowiński Park Narodowy więc jeśli będziesz chciał wypróbować nowy sprzęt na czystym niebie to zapraszam :) 
     

    Bardzo chętnie, jak czas pozwoli. Jak przeglądałem Lightpollutionmap to właśnie upatrzyłem sobie Czarną Dąbrówkę na miejscówkę wyjazdową. Jak będziecie mieli bardziej konkretne plany to się zgadamy na privie.

    Tym bardziej, że niestety od czasu zakupu teleskop był wystawiany tylko raz, bo od tamtej pory chmury jak nie niskie to wysokie.:mad:

    • Lubię 1
  2. 8 godzin temu, bartolini napisał:

    Faktycznie stosunkowo niewielka soczewka oczna w tym orionie. Prowadnice możesz posmarować mydłem na próbę.

    Szukacz 50mm możesz zawsze dokupić. Bresser widzę jest dość drogi https://www.astrozakupy.pl/szukacz-messier-8x50-prosty-led/2171/

    i nie wiadomo czy to podświetlenie da się tak wyregulować, żeby nie psuło adaptacji - ale to w razie czego możesz wypróbować bez montażu na teleskopie i odesłać .

    Dzięki. W razie gdyby podświetlenie było problemem to zawsze mogę wyjąc baterie. Jak rozumiem każda firma ma swój system mocujący (pytam w razie jakbym upatrzył sobie szukacz innego producenta)? Tak czy inaczej szukacz to będzie chyba najbliższy zakup, chociaż muszę też pomyśleć nad dodatkowym okularem, bo w innym wątku straszą wzrostem cen...

     

  3. W dniu 12.12.2020 o 10:13, bartolini napisał:

    Napisz proszę jak dostarczą, czy tym Orionem faktycznie da się ogarnąć całe pole w okularach korekcyjnych.

    Towar dotarł, więc mogę się podzielić pierwszymi wrażeniami.

    Teleskop Bresser wygląda przyzwoicie, ale nie był dobrze skolimowany. Przenoszenie/montaż/demontaż banalne - po prostu go podnoszę razem z płozami. Prowadzenie na razie trudno mi ocenić, bo nie mam porównania, ale wydaje mi się, że przyda mu się lekkie smarowanie. Szukacz - tak jak pisałeś mały i jest chyba najsłabszym elementem telepu. Przejściówka 1,25/2 w wyciągu okularowym ma gwint filtrowy, więc mogę 2" filtr użyć przy 1,25" okularze.

    Co do okularów - oglądałem na razie tylko raz, 2 dni temu (były bardzo dobre warunki, więc wykorzystałem szansę na obejrzenie Jowisza z Saturnem, a później kilka innych klasyków m. in. M31 czy M42. Ogólne wrażenia zarówno z Morpheusa 12,5 jak i Oriona 20 bardzo dobre, przez oba da się patrzeć w okularach, choć po pierwszym przeglądzie wydaje mi się, że przez Morpheusa patrzyło mi się nieco bardziej komfortowo - chyba wynika to z tego, że zewnętrzna soczewka ma większą średnicę i przy Orionie żeby ogarnąć pole widzenia musiałem go praktycznie dotykać okularami. Porównania jakości obrazu jeszcze się nie podejmę - jedyne co mogę napisać, że od kitowego Plossla oba oddzielone są przepaścią.

    20201220_104139.jpg

    • Lubię 3
  4. 20 godzin temu, jlp napisał:

     

    O co chodzi z astygmatyzmem?

    Jeśli masz astygmatyzm, czyli soczewka w Twoim oku inaczej załamuje światło w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach, to prowadząc obserwacje bez okularów korekcyjnych przez okular przy szerokiej źrenicy wyjściowej (czyli zwłaszcza przy obserwacjach przez okular długoogniskowy) ogniskując obraz w centrum pola, gwiazdy w którejś z osi bliżej brzegu pola widzenia będą Ci się rozjeżdżać/rozmazywać.

    Ja akurat astygmatyzm mam minimalny, za to jestem krótkowidzem Zawsze mogę więc zdjąć okulary i skorygować wadę na wyciągu, ale wtedy kłopotliwe jest pilnowanie własnych okularów, żeby ich w ciemności nie zgubić, konieczność nakładania ich przy zmianie obiektu obserwacji itp. Stąd zakładam, że będzie mi wygodniej prowadzić obserwacje w okularach. I tu konieczne są okulary o wysokim ER (ja sobie założyłem 20mm - zobaczymy czy to starczy).

    BTW - u mnie zamówienie już poszło. Na razie wziąłem Morpheusa 12,5mm i Oriona 20mm. Okular planetarny sobie na razie daruję - zobaczę czy będzie mi go brakować, bo wszędzie czytam, że jest najrzadziej używany.

    • Dziękuję 1
  5. Dzięki.

    W takim razie zostaję przy Bresserze i wezmę Oriona 20mm (2") i Morpheusa 6,5mm (1,25")

    Waham się jeszcze tylko z tym pośrednim. Gdyby brać pod uwagę tylko wymiar okularu to lepiej 2" (myślę o Orion 14mm LHD) czy 1,25" (Morpheus 12,5)?

    Rozumiem że 6,5mm rzadziej będzie używany, więc wydaje mi się, że 14mm 2" będzie wygodniejszy, bo będę się mniej bawić z wkładaniem przedłużki do wyciągu. No i kupiłbym filtry UHC i polar 2", które pasowałyby i do 20mm i do 14mm. Dobrze kombinuję?

  6. 1 godzinę temu, bartolini napisał:

    Ten bresser wygląda, że ma mniejszego dobsona niż SW czy GSO, ale z drugiej strony będziesz za każdym razem demontował te płozy. Przy SW i GSO masz tylko dwie części. Obserwowałem wiele razy syntą 8” z naglerem 31 (~1kg) i opór na osi elewacji jest bez problemu do wyregulowania. GSO oprócz regulacji oporu ma jeszcze przesuwane łożyska.

    Znalazłem filmik obrazujący jak to działa. Wygląda na to, że do demontażu to najłatwiejszy Dobson - wystarczy zdjąć telep razem z płozami i do auta.

    Widać na tym filmiku https://youtu.be/53sgGeAqMQs?t=110.

    Tyle, że najwyraźniej podczas obserwacji ruch wokół osi poziomej odbywa się na tych płozach a nie łożyskach - nie wiem jak to się sprawdza, ale wydaje mi się, że czytałem gdzieś na forum że nie gorzej niż w innych Dobsonach.

     

  7. 16 godzin temu, bartolini napisał:

    @kotar co Ciebie skłoniło do wyboru 10-calówki Bressera?

    Ten Bresser ma mikrusi szukacz i nie regulowane łożyska elewacji o (na moje oko) dość małej średnicy, które mogą stwarzać problemy z wyważeniem, przy wymianie cięższych okularów. Są jakieś recenzje?

    Są sprawdzone 10calówki Sky watchera czy delta-GSO w takiej samej cenie.

    Wiedziałem, że im więcej zadam pytań tym więcej będę mieć wątpliwości :laughing::emotion-5:. Ale dzięki, bo w końcu o to mi chodziło.

    W Bresserze tuba jest montowana na obejmach, dzięki czemu można go przesunąć celem wyważenia przy zastosowaniu cięższych okularów. Wydaje mi się też, że może to ułatwić sprawę z skręcaniem i rozkręcaniem przy transporcie, żeby uniknąć zużycia, o którym wspomniał @lolak89.

    Z tego co widzę to w SW i GSO nie ma takiej możliwości i jak rozumiem potrzebna jest przeciwwaga, zwłaszcza, że okulary, które wybrałem ważą >500g. Chyba że da się to rozwiązać inaczej? Z SW byłaby zadowolona żona, bo ładniejszy ;-)

    • Lubię 1
  8. Witam wszystkich.

    Obiecałem sobie, że kupię sobie teleskop korzystając z wiedzy z forum, nie zadając pytań, bo wiem jakie bywają irytujące, ale jednak nie dam rady.

    Jeśli chodzi o telep to padło na Dobson 10" (Messier). Mieszkam kilkadziesiąt km od trójmiasta i niestety na mapce lightpollution jestem pomarańczowy, ale godzinę jazdy samochodem mam do pól "niebieskich", co może czasami uda się wykorzystać. Tylko czy w razie czego 10" Dobsona da się rozkręcić i skręcić w polu w pojedynkę, czy potrzebna jest bezwględnie asysta? Czy w 8" będzie to znacznie łatwiejsze?

     

    Sporo już się naczytałem i naprawdę odrobiłem lekcje, ale wątpliwości pozostały, a największy problem mam z doborem okularów.

    Wstępnie planuję:

    Baader Morpheus 6,5mm

    Orion 20 mm LHD 80 stopni (choć bardzo zastanawiam się na Celestron Luminos 23mm (82st) - odstrasza mnie jednak jego waga, a cena też jest wyższa)

    No i największy problem mam z czymś w okolicy 14mm. Wstępnie chciałem ES, ale noszę okulary i z tego co widzę, to może być niewygodny. Jest Celestron Luminos 14 w podobnej cenie, z odległością źrenicy 2mm większą - nie wiem czy to wiele pomoże. A może Morpheus? - ten z kolei najdroższy, ale nieco węższy i czytałem mieszane opinie.

     

    Laaata temu oglądałem niebo przez U-boota z Żywca i zachwycałem się jaki to wspaniały teleskop, więc i tak spodziewam się oszałamiającego efektu, ale byłbym wdzięczny jak doradzicie mi z tymi okularami. Jeśli uważacie, że moje wstępne wybory są w ogóle bez sensu to też dajcie znać.

    Pozdrawiam

     

  9. Hans - chodzi Ci pewnie o g. zmienną u Aurigae (NSV 02661, 31 Aur, HR 2011, HD 38944, SAO 58496, BD +37 1336, FK5: 2440)

     

    Oprócz licznych obserwacji związanych z jej "zmiennością" znalazłem niewiele :) :

     

    Position: J2000.0

    RA: 05h 51m 02.41s Dec: 18'20.5"

    Positionsänderun: 1° in 62000 Jahren

    Parallaxe: 6.86 +/- 0.77 m"

    Abstand: 475 +/- 53 Lichtjahre

    Helligkeit V: 4.72 mag

    (Max. 4.70 mag / Min: 4.74 mag)

    Absolute Helligkeit: -1.10 +/- 0.24 mag

    Leuchtkraft: 229 +/- 51 -fache Leuchtkraft der Sonne

    Spektraltyp: M1III (roter Riesenstern)

    Temperatur: 3700 K (Oberfläche)

    Durchmesser: ca. 50 Millionen km

    (=37 -facher Sonnendurchmesser)

  10. Witam wszystkich!

    Jestem Krzysiek, mam 26 lat i mieszkam w Wejherowie :)

    Niedawno zamarzyło mi się kupić „porządny” sprzęt do astro+foto. Szukałem informacji nie wiadomo gdzie, bo nie wiedziałem, że tu takie piękne forum macie!!! Naprawdę podziwiam – Ilość cennych informacji jest tak ogromna że ciężko się oderwać!

     

    Do zabawy w astro mam:

    - okulary (bez których siebie w lustrze bym nie poznał) ;)

    - starego U-boota, którego już praktycznie nie używam (lustro wygląda jak przysypane mąką a do tego uległ „małej” awarii po tym jak mój pies się na niego nocą rzucił :) )

    - koziołka z Canonem 20D

    - i - co najważniejsze - miejsce obserwacji oddalone 2 km od najbliższej lampy, i 3km do morza (za którym LP to chyba ze Szwecji musiałoby sięgać)

     

    Jak przekonam żonę to niedługo może kupię sensowny montaż paralaktyczny, a jak sklep obrabuję to pewnie i lepszy telep :D – mam nadzieję że uda mi się napstrykać coś co będzie godne pokazania tutaj!

    Pozdrawiam!

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.