Jump to content

Piotr Długosz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  58
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Piotr Długosz


 1. Sterowanie grzałką przez PWM  jest łatwo sobie samemu dorobić, jak kombinowanie z tranzystorami jest niemile widziane (jak w moim przypadku ;-) to są moduliki (np. na allegro szukać PWM MOSFET) za 5 zł. RPi4 ma dwa porty PWM jak widzę (choć nie wiem czy oba są używalne).

  Co do Astroberry Server - mam propozycję żeby dołączać Lin_guider (jeśli go nie ma) jako alternatywę do PHD2. Jest dużo "lżejszy" niż PHD i np. z moim montażem lepiej sobie radzi.


 2. Tak RPI4 ma już wystarczające zasoby. Co do samego Stellarmate, jak najbardziej Jasema popieram, za to że się INDI opiekuje i jest cały czas otwarte, zresztą bardzo korzysta na tym bo społeczność ludzi "dłubiących" i dodających np. nowe funkcje rośnie.

  A która wersja SkySafari jest potrzebna, darmowa chyba nie bo nie widzę nic w opcjach? Czy SkySafari Plus wystarczy? Kosztuje 72 zł, to już lepiej mobilna apka ze Stellarmate, ale pewnie nie działa tak dobrze :emotion-5:


 3. 59 minut temu, Kajetan napisał:

  wszystko praktycznie gotowe z aplikacją na smartfona

  Zgoda, pod warunkiem że aplikacja na telefon rzeczywiście wszystko załatwi, jeśli nie to i tak trzeba się będzie łączyć laptopem. Zastanawiałem się nad VNC z uruchomionym Ekosem na komputerku i klientem w telefonie. Wtedy pełna fukcjonalność Ekosa i innych aplikacji jest dostępna, tylko trzeba w miarę duży ekran.

  Ekos sam do wszystkiego nie zawsze się sprawdza (a zakładam że aplikacja na telefon nie jest od niego lepsza). Ja mam na przykład dużo własnych skryptów - do sterowania grzałką i do załączania przekaźników (zasilanie fokusera i aparatów) albo do robienia zdjęć Pentaksem. Do guidowania też nie używam Ekosa bo lepiej działa Lin_guider.

  Apropos sterowania z Androida, czy używa ktoś  SkySafari z INDI?

   


 4. Świat małych komputerków z ARM nie kończy się na RPi - jest wysyp lepszych maszynek jak np. FriendlyElec NanoPi M4 (4 porty USB3 + 3 porty USB2), może tylko ciut droższe ale sprawniej działające. Mam taki komputerek i co go różni od RPi i wynalazków typu AsiAir czy Stellarmate, to to że już dobrze działa ze zwykłą dystrybucją Linuksa (w moim przypadku Arch: kernel mainline, otwarte sterowniki 3d Panfrost, pełne 64bity). Oczywiście można też zainstalować INDI/Ekos i co tam kto chce... Wydaje mi się, że już nie nie ma potrzeby instalacji specjalizowanych dystrybucji jak Astroberry czy Stellarmate, które przykuwają klientów do słabszych sprzętów typu RPi3 czy RPi4 :haha: Pomyślcie, czy ktoś instaluje specjalną wersję Windowsów dla astro?


 5. Coż, dla mnie free software, GNU, Linux itp. są bardzo ważne, za otwartość i dostępność. Jakby się ktoś uparł to na starej Amidze odpali INDI ;-).  Jednak bardzo dobrze rozumiem że dla większości osób to nie ma znaczenia - bo się tym po prostu nie zajmują.

  Cytat

  Biznesowo jest to chyba oczywiste i zrozumiałe.

  Ale czy dobrze rozumiem że ZWO korzysta garściami z Linuxa i INDI, ktore są tworzone przez społeczność z całego świata, i zamyka udoskonalenia dodane przez siebie tak że działają tylko ze sprzętem ZWO? Miałoby to uzasadnienie tylko pod warunkiem że sprzęty ZWO mają jakieś niezbędne funkcje, których nie ma np. w kamerkach QHY...

  Alternatywą jest Stellarmate, który pochodzi od osób opiekujących się INDI - więc nie będzie "vendor lockin'u". Nie próbowałem tego jeszcze ale widzę że też mają apkę na androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ikarustech.stellarmate. Ciekawe czy ktoś tego używał?

   


 6. Zależy od obiektu ale też muszę czasem wyciągać kamerkę i wkładać okular. Najbardziej mnie denerwuje winieta od pryzmatu guidera jeśli nie jest w optymalnym położeniu. No i nie da się sesji zautomatyzować w EKOSie bo po zmianie obiektu trzeba ręcznie szukać gwiazdki. Dużo mi pomogło przestawienie kamerki z 1 sek na  2 sek ekspozycje i chyba jeszcze spróbuję 4 sekundowe.


 7. Pamiętam że na początku miałem podobnie - jak same flaty próbowałem odejmować bez kalibracji biasami.

   

  Robię tak i zawsze :exclamation: wychodzi:

  1. master bias - klatki z jak nakrótszym czasem, iso to samo co wszystkie inne rodzaje

  - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania

  - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji

  2. master dark (opcjonalnie) - klatki z czasem i z iso jak "normalne"

  - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania

  - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony

  - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji

  3. master flat - klatki z dobranym czasem i z iso jak wszystkie inne

  - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania

  - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony

  - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), normalizacja multiplicative

  4. normalne klatki

  - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania

  - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, master darka z kroku 2 (opcjonalnie) i master flata z kroku 3, włączam wszystkie polepszacze z wyjątkiem "equalize CFA" i dobieram sigmy tak żeby kliknięcie Estimate pokazało maks kilkaset pikseli, debayer włączony

  - registration - global star alignment

  - stacking - average, normalizacja additive with scaling, rejection windsorized sigma clipping, jeszcze zakładam filtry na FWHM i roundness (bo mi się nie chce ręcznie wybierać klatek)

  Na koniec robię Image Processing -> Color Calibration -> Photometric Color Calibration i jest elegancki obrazek do zabawy z poziomami itp. :)

   

  • Like 1

 8. Wygląda na to, że jakaś komunikacja zachodzi.

   

  @wylam, sprawdź:

  • wypróbuj inny kabel USB
  • jaką masz wersję firmware w DF? Może jest jakaś niekompatybilność, u mnie jest 4.0, a pilot ma 2.1. Jeśli masz starszą to zaktualizuj.
  • czy masz w logu systemowym coś takiego jak podłączysz DF:
   Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: new full-speed USB device number 3 using xhci-hcd
   Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device found, idVendor=03eb, idProduct=2310
   Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
   Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Product: DreamFocuser
   Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Manufacturer: Mateusz Windak
   Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: cdc_acm 3-1.4:1.0: ttyACM0: USB ACM device

    

  Głośno myślę - Astroberry jest oparty na raspbianie czyli jest 32 bitowy? Może jest jakiś błąd w liczeniu sumy kontrolnej, który się nie pojawia prz 64 bitach (na takim systemie używam).

   


 9. A próbowałeś łączyć się po RDP wpisując "astro" zamiast 192.168.0.100? Powinno działać bo router jest ustawiony jako serwer DNS.

  TeamViewer po to został zrobiony żeby można było zdalnie się łączyć z kompem przez internet, nie znając nawet jego adresu. Jeśli ci na tym nie zależy to nie ma sensu walczyć z TV (to taka mała dygresja ;) ).


 10. Musisz ustalić czy uzywasz dobrych adresów IP (tak jak koledzy radzą: ipconfig na obu komputerach).

  Potem może być jeszcze problem z windowsowym firewallem. Czy na obu komputerach sieć jest skonfigurowana jako prywatna?

  A jak chcesz się tylko łączyć lokalnie to po licho używać TV? Może lepiej byłoby włączyć RemoteDesktop w Windozie i używać mechanizmu wbudowanego w system. Albo zainstalować jakiś serwer VNC.

  • Thanks 1

 11. Odnośnie tworzenia sekwencji z bardzo wielu rawów. Jest prosty sposób zamiast tworzenia pliku SER ze wszystkimi zdjęciami.

  Trzeba:

  1. W zakładce konwersji klikamy zmianę katalogu - i wybieramy katalog w którym mamy pliki raw (ważne żeby w tym katalogu były tylko pliki, ktore chcemy użyć).

  2. W polu "Console" wpisujemy:

  convertraw mojasesja

  Siril przekonwertuje wszystkie rawy do fitsów i stworzy sekwencję "mojasesja". Nie trzeba nic ręcznie dodawać. Nie sprawdzałem, bo nie miałem tylu plików do przeróbki, ale pewnie w ten sposób można obejść limit 500 plików.


 12. 11 godzin temu, ax napisał:

  i proszę niczego co się grzeje nei wkladajcie do obudowy po akumulatorku, nie potrzebujemy w aparacie ani jednego stopnia ciepła więcej.

  Racja, ale nie trzeba tam nic dokładać - tylko kabelek przylutować do blaszek. Przetwornicę najlepiej mieć w ramach innego pudełka razem z przekaźnikiem żeby zdalnie można było aparat wyłączyć/załączyć, np. przez porty GPIO.


 13. I można do niej podłączyć więcej sprzętów bo daje większy prąd. Na razie używam takiej jak w linku i dwa aparaty zasila bez problemu (oba 7.4V). W sumie mam takie dwie przetwornice - jedna zasila komputerek (5V - NanoPI M4 - który jest znany z tego że potrzebuje dobrego zasilania), a druga do aparatów.

  • Like 1

 14. Ja używam z Pentaxem akumulator żelowy 12V + przetwornica napięcia step-down DC-DC (z ustawionym napięciem 7.4V) np. jak ten: https://allegro.pl/oferta/przetwornica-dc-dc-xl4015-5a-step-down-ladowarka-8079329057. Ze zwykłego akumulatorka do Pentaxa wywaliłem bebechy i podłączyłem to 7.4V. Działa bez zająknięcia.

  Jak jestem w domu (na balkonie) to przetwornicę podłączam pod zwykły zasilacz 12V...

  Z Canonem powinno też sie tak dać.


 15. Tak jak pisałem sterownik DreamFocusera pojawił się w INDI Library w 1.7.7. Jednak polecam używać co najmniej wersję 1.7.8 (też już wydana), bo zrobiłem kilka poprawek. Niestety, na skutek "mrożenia" Debiana przed wydaniem nowej stabilnej wersji, pakiety z INDI zatrzymały się na wersji 1.7.5, co pewnie również dotknie inne dystrybucje oparte na Debianie.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.