Jump to content

Piotr Długosz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  54
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

41 Neutral

About Piotr Długosz

 • Rank
  Alnitak

Kontakt

 • Strona WWW
  https://astromatoryk.blogspot.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wisła
 • Zainteresowania
  foto, astrofoto, Linux, programowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron Nexstar 8i, klin paralaktyczny, Canon 400d, QHY5, Pentax K5II, różne okularki.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. ZWO przynajmniej zauważyło nowy rynek, który się otworzył. Większość producentów uparcie się trzyma Windowsa/Maca i drivery pod Linux'a muszą być tworzone przez różnych "zapaleńców".
 2. Coż, dla mnie free software, GNU, Linux itp. są bardzo ważne, za otwartość i dostępność. Jakby się ktoś uparł to na starej Amidze odpali INDI ;-). Jednak bardzo dobrze rozumiem że dla większości osób to nie ma znaczenia - bo się tym po prostu nie zajmują. Ale czy dobrze rozumiem że ZWO korzysta garściami z Linuxa i INDI, ktore są tworzone przez społeczność z całego świata, i zamyka udoskonalenia dodane przez siebie tak że działają tylko ze sprzętem ZWO? Miałoby to uzasadnienie tylko pod warunkiem że sprzęty ZWO mają jakieś niezbędne funkcje, których nie ma np. w kamerkach QHY... Alternatywą jest Stellarmate, który pochodzi od osób opiekujących się INDI - więc nie będzie "vendor lockin'u". Nie próbowałem tego jeszcze ale widzę że też mają apkę na androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ikarustech.stellarmate. Ciekawe czy ktoś tego używał?
 3. Taka tylko dygresja, bo wszyscy się jakoś zafiksowali na rPi... INDI pójdzie na każdym sprzęcie na którym chodzi Linux. A takich małych komputerków, nawet lepszych od rPi 4 jest sporo. Wystarczy zajrzeć na http://www.armbian.com.
 4. Zależy od obiektu ale też muszę czasem wyciągać kamerkę i wkładać okular. Najbardziej mnie denerwuje winieta od pryzmatu guidera jeśli nie jest w optymalnym położeniu. No i nie da się sesji zautomatyzować w EKOSie bo po zmianie obiektu trzeba ręcznie szukać gwiazdki. Dużo mi pomogło przestawienie kamerki z 1 sek na 2 sek ekspozycje i chyba jeszcze spróbuję 4 sekundowe.
 5. Próbowałem przy 2000mm (SCT8 bez reduktora), czasami po prostu gwiazdki nie ma choćby się kręciło OAGiem na wszystkie strony. Ale z reduktorem (ok 1300mm) to już spoko :-)
 6. Darki możesz spokojnie pominąć ale biasy trzeba jednak robić. Dithering załatwia tylko gorące piksele (czyli darki).
 7. Pamiętam że na początku miałem podobnie - jak same flaty próbowałem odejmować bez kalibracji biasami. Robię tak i zawsze wychodzi: 1. master bias - klatki z jak nakrótszym czasem, iso to samo co wszystkie inne rodzaje - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji 2. master dark (opcjonalnie) - klatki z czasem i z iso jak "normalne" - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji 3. master flat - klatki z dobranym czasem i z iso jak wszystkie inne - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), normalizacja multiplicative 4. normalne klatki - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, master darka z kroku 2 (opcjonalnie) i master flata z kroku 3, włączam wszystkie polepszacze z wyjątkiem "equalize CFA" i dobieram sigmy tak żeby kliknięcie Estimate pokazało maks kilkaset pikseli, debayer włączony - registration - global star alignment - stacking - average, normalizacja additive with scaling, rejection windsorized sigma clipping, jeszcze zakładam filtry na FWHM i roundness (bo mi się nie chce ręcznie wybierać klatek) Na koniec robię Image Processing -> Color Calibration -> Photometric Color Calibration i jest elegancki obrazek do zabawy z poziomami itp.
 8. Zrobiłeś preprocessing i odjąłeś mbias przy robieniu mflata? Potem przy właściwych klatkach używasz mbiasa i mflata (i opcjonalnie mdarka).
 9. To jest podejrzane: astroberry ModemManager[416]: <warn> Could not grab port (tty/ttyACM0): 'Cannot add port 'tty/ttyACM0', unhandled serial type' Spróbuj odinstalować modemmanager i po restarcie jeszcze raz.
 10. Wygląda na to, że jakaś komunikacja zachodzi. @wylam, sprawdź: wypróbuj inny kabel USB jaką masz wersję firmware w DF? Może jest jakaś niekompatybilność, u mnie jest 4.0, a pilot ma 2.1. Jeśli masz starszą to zaktualizuj. czy masz w logu systemowym coś takiego jak podłączysz DF: Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: new full-speed USB device number 3 using xhci-hcd Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device found, idVendor=03eb, idProduct=2310 Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0 Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Product: DreamFocuser Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Manufacturer: Mateusz Windak Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: cdc_acm 3-1.4:1.0: ttyACM0: USB ACM device Głośno myślę - Astroberry jest oparty na raspbianie czyli jest 32 bitowy? Może jest jakiś błąd w liczeniu sumy kontrolnej, który się nie pojawia prz 64 bitach (na takim systemie używam).
 11. A próbowałeś łączyć się po RDP wpisując "astro" zamiast 192.168.0.100? Powinno działać bo router jest ustawiony jako serwer DNS. TeamViewer po to został zrobiony żeby można było zdalnie się łączyć z kompem przez internet, nie znając nawet jego adresu. Jeśli ci na tym nie zależy to nie ma sensu walczyć z TV (to taka mała dygresja ).
 12. Wpisanie IP na stałe nic nie zmieni. Przecież widać że adresy są ładnie nadane. Powinno nawet działać po nazwach. Np. ping astro zamiast ping 192.168.0.100. Problem musi być gdzie indziej.
 13. Musisz ustalić czy uzywasz dobrych adresów IP (tak jak koledzy radzą: ipconfig na obu komputerach). Potem może być jeszcze problem z windowsowym firewallem. Czy na obu komputerach sieć jest skonfigurowana jako prywatna? A jak chcesz się tylko łączyć lokalnie to po licho używać TV? Może lepiej byłoby włączyć RemoteDesktop w Windozie i używać mechanizmu wbudowanego w system. Albo zainstalować jakiś serwer VNC.
 14. Tutaj jest wszystko ładnie opisane (niestety po angielsku): https://free-astro.org/index.php/Siril:Tutorial_preprocessing W skrócie: biasy (inaczej offset) stackujemy medianą, z wyłączoną normalizacją darki, jak wyżej flaty medianą, z normalizacją "multiplicative"
 15. Odnośnie tworzenia sekwencji z bardzo wielu rawów. Jest prosty sposób zamiast tworzenia pliku SER ze wszystkimi zdjęciami. Trzeba: 1. W zakładce konwersji klikamy zmianę katalogu - i wybieramy katalog w którym mamy pliki raw (ważne żeby w tym katalogu były tylko pliki, ktore chcemy użyć). 2. W polu "Console" wpisujemy: convertraw mojasesja Siril przekonwertuje wszystkie rawy do fitsów i stworzy sekwencję "mojasesja". Nie trzeba nic ręcznie dodawać. Nie sprawdzałem, bo nie miałem tylu plików do przeróbki, ale pewnie w ten sposób można obejść limit 500 plików.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.