Jump to content

Piotr Długosz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  61
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

47 Neutral

About Piotr Długosz

 • Rank
  Alnitak

Kontakt

 • Strona WWW
  https://astromatoryk.blogspot.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wisła
 • Zainteresowania
  foto, astrofoto, Linux, programowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron Nexstar 8i, klin paralaktyczny, Canon 400d, QHY5, Pentax K5II, różne okularki.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Lepiej jest łączyć lustrzankę z teleskopem bez pośrednictwa okularu. Zobacz np. na to: https://www.astrozakupy.pl/uploads/Podstawy-astrofotografii.62.pdf To jest pierwsze co mi się nawinęło... koledzy z forum pewnie podeślą coś lepszego. Napisz jaki masz teleskop.
 2. Wczoraj w Wiśle - ledwo ją było widać, bez lornetki bym jej nie wypatrzył, niestety niebo jest bardzo jasne. Fotkę robiłem Pentaxem K-1 ze starym obiektywem M42 Chinon 135mm F2.8. Stąd ta winieta i purpura wokół co jaśniejszych gwiazdek..
 3. Czy powyższe funkcje są ogarniane przez firmware (i np. da się je ustawić z pilota), czy raczej wymagają nowego sterownika żeby działać?
 4. Sterowanie grzałką przez PWM jest łatwo sobie samemu dorobić, jak kombinowanie z tranzystorami jest niemile widziane (jak w moim przypadku ;-) to są moduliki (np. na allegro szukać PWM MOSFET) za 5 zł. RPi4 ma dwa porty PWM jak widzę (choć nie wiem czy oba są używalne). Co do Astroberry Server - mam propozycję żeby dołączać Lin_guider (jeśli go nie ma) jako alternatywę do PHD2. Jest dużo "lżejszy" niż PHD i np. z moim montażem lepiej sobie radzi.
 5. Tak RPI4 ma już wystarczające zasoby. Co do samego Stellarmate, jak najbardziej Jasema popieram, za to że się INDI opiekuje i jest cały czas otwarte, zresztą bardzo korzysta na tym bo społeczność ludzi "dłubiących" i dodających np. nowe funkcje rośnie. A która wersja SkySafari jest potrzebna, darmowa chyba nie bo nie widzę nic w opcjach? Czy SkySafari Plus wystarczy? Kosztuje 72 zł, to już lepiej mobilna apka ze Stellarmate, ale pewnie nie działa tak dobrze
 6. Zgoda, pod warunkiem że aplikacja na telefon rzeczywiście wszystko załatwi, jeśli nie to i tak trzeba się będzie łączyć laptopem. Zastanawiałem się nad VNC z uruchomionym Ekosem na komputerku i klientem w telefonie. Wtedy pełna fukcjonalność Ekosa i innych aplikacji jest dostępna, tylko trzeba w miarę duży ekran. Ekos sam do wszystkiego nie zawsze się sprawdza (a zakładam że aplikacja na telefon nie jest od niego lepsza). Ja mam na przykład dużo własnych skryptów - do sterowania grzałką i do załączania przekaźników (zasilanie fokusera i aparatów) albo do robienia zdjęć Pentaksem. Do guidowania też nie używam Ekosa bo lepiej działa Lin_guider. Apropos sterowania z Androida, czy używa ktoś SkySafari z INDI?
 7. Świat małych komputerków z ARM nie kończy się na RPi - jest wysyp lepszych maszynek jak np. FriendlyElec NanoPi M4 (4 porty USB3 + 3 porty USB2), może tylko ciut droższe ale sprawniej działające. Mam taki komputerek i co go różni od RPi i wynalazków typu AsiAir czy Stellarmate, to to że już dobrze działa ze zwykłą dystrybucją Linuksa (w moim przypadku Arch: kernel mainline, otwarte sterowniki 3d Panfrost, pełne 64bity). Oczywiście można też zainstalować INDI/Ekos i co tam kto chce... Wydaje mi się, że już nie nie ma potrzeby instalacji specjalizowanych dystrybucji jak Astroberry czy Stellarmate, które przykuwają klientów do słabszych sprzętów typu RPi3 czy RPi4 Pomyślcie, czy ktoś instaluje specjalną wersję Windowsów dla astro?
 8. ZWO przynajmniej zauważyło nowy rynek, który się otworzył. Większość producentów uparcie się trzyma Windowsa/Maca i drivery pod Linux'a muszą być tworzone przez różnych "zapaleńców".
 9. Coż, dla mnie free software, GNU, Linux itp. są bardzo ważne, za otwartość i dostępność. Jakby się ktoś uparł to na starej Amidze odpali INDI ;-). Jednak bardzo dobrze rozumiem że dla większości osób to nie ma znaczenia - bo się tym po prostu nie zajmują. Ale czy dobrze rozumiem że ZWO korzysta garściami z Linuxa i INDI, ktore są tworzone przez społeczność z całego świata, i zamyka udoskonalenia dodane przez siebie tak że działają tylko ze sprzętem ZWO? Miałoby to uzasadnienie tylko pod warunkiem że sprzęty ZWO mają jakieś niezbędne funkcje, których nie ma np. w kamerkach QHY... Alternatywą jest Stellarmate, który pochodzi od osób opiekujących się INDI - więc nie będzie "vendor lockin'u". Nie próbowałem tego jeszcze ale widzę że też mają apkę na androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ikarustech.stellarmate. Ciekawe czy ktoś tego używał?
 10. Taka tylko dygresja, bo wszyscy się jakoś zafiksowali na rPi... INDI pójdzie na każdym sprzęcie na którym chodzi Linux. A takich małych komputerków, nawet lepszych od rPi 4 jest sporo. Wystarczy zajrzeć na http://www.armbian.com.
 11. Zależy od obiektu ale też muszę czasem wyciągać kamerkę i wkładać okular. Najbardziej mnie denerwuje winieta od pryzmatu guidera jeśli nie jest w optymalnym położeniu. No i nie da się sesji zautomatyzować w EKOSie bo po zmianie obiektu trzeba ręcznie szukać gwiazdki. Dużo mi pomogło przestawienie kamerki z 1 sek na 2 sek ekspozycje i chyba jeszcze spróbuję 4 sekundowe.
 12. Próbowałem przy 2000mm (SCT8 bez reduktora), czasami po prostu gwiazdki nie ma choćby się kręciło OAGiem na wszystkie strony. Ale z reduktorem (ok 1300mm) to już spoko :-)
 13. Darki możesz spokojnie pominąć ale biasy trzeba jednak robić. Dithering załatwia tylko gorące piksele (czyli darki).
 14. Pamiętam że na początku miałem podobnie - jak same flaty próbowałem odejmować bez kalibracji biasami. Robię tak i zawsze wychodzi: 1. master bias - klatki z jak nakrótszym czasem, iso to samo co wszystkie inne rodzaje - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji 2. master dark (opcjonalnie) - klatki z czasem i z iso jak "normalne" - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji 3. master flat - klatki z dobranym czasem i z iso jak wszystkie inne - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), normalizacja multiplicative 4. normalne klatki - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, master darka z kroku 2 (opcjonalnie) i master flata z kroku 3, włączam wszystkie polepszacze z wyjątkiem "equalize CFA" i dobieram sigmy tak żeby kliknięcie Estimate pokazało maks kilkaset pikseli, debayer włączony - registration - global star alignment - stacking - average, normalizacja additive with scaling, rejection windsorized sigma clipping, jeszcze zakładam filtry na FWHM i roundness (bo mi się nie chce ręcznie wybierać klatek) Na koniec robię Image Processing -> Color Calibration -> Photometric Color Calibration i jest elegancki obrazek do zabawy z poziomami itp.
 15. Zrobiłeś preprocessing i odjąłeś mbias przy robieniu mflata? Potem przy właściwych klatkach używasz mbiasa i mflata (i opcjonalnie mdarka).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.