Jump to content

Radek P

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  301
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

164 Good

About Radek P

 • Rank
  Altair

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Czy ktoś z Was wie, co to znaczy "astrokompasy"? https://www.youtube.com/watch?v=a2G49vILgV8
 2. Ta hipoteza ma chyba poważne luki. Po pierwsze, księżyce Jowisza mają sporo lodu na powierzchni, a ten miałby problemy z przetrwaniem znacznego zbliżenia do Słońca. Po drugie, skład chemiczny planet skalistych jest dość różny, a ta hipoteza powinna przewidywać dość podobny ze względu na efektywne mieszanie materii w wewnętrznej części Układu Słonecznego. Przyznam, że tego nie rozumiem. Ktoś wie o jakie prądy chodzi? Jak była masa tego gazu i kiedy to było?
 3. Przyznam, że to mnie dziwi i ciekawi zarazem. Co jest źródłem tego poglądu? Jeśli powstanie planet miałoby być utrudnione przez dużą gęstość gwiazd, to zaczyna to działać raczej bardzo blisko centrum Galaktyki, pewnie w odległościach rzędu dziesiątek parseków. Podobnie by zresztą było w centrach gromad kulistych, które należą do populacji halo. Odnośnie do częstości występowania planet, to dość dobrym przybliżeniem jest przyjmowanie, że każda gwiazda podobna do Słońca lub mniejsza ma planetę o masie podobnej do masy Ziemi.
 4. Planety odkryto nawet wokół gwiazd neutronowych, więc mogą one istnieć w bardzo dziwnych środowiskach. Prawdziwy problem przy ich powstawaniu to bardzo duża masa gwiazdy macierzystej. Ciężko byłoby powstać planecie wokół gwiazdy o masie np. 20 mas Słońca. Drugi problem to promień gwiazdy. Nadolbrzymy raczej nie mają zbyt wielu planet.
 5. Czegoś tu brakuje w tym zdaniu. Jakim sprzętem obserwujesz? Jeśli mierzy się odległość do jakiegoś obiektu na podstawie gwiazd zmiennych, to trzeba się upewnić, że mamy do czynienia ze "świecami standardowymi". W przypadku RR Lyr oczywiście efekt Błażki może utrudniać pomiar odległości. Warto użyć możliwie wielu gwiazd - większość z nich będzie w minimalnym stopni afektowana przez efekt Błażki. Animacje, które wkleiłem są dla gwiazd, które są ekstremalne, a nie typowe. Zauważ też, że jasność średnia zmienia się dużo mniej niż te 0.5 mag. Pulsacje gwiazd nie wpływają jednakowo na ca
 6. Idea jest nadal żywa: http://audycje.tokfm.pl/audycja/67 audycja 2014-09-17 11:00 "Z prof. Maciejem Mikołajewskim o gwiazdach"
 7. Szkoda, że tak dużo błędów i nieścisłości znalazło się w tak krótkiej prezentacji. Odradzam oglądanie tego filmu. Przy pierwszej gwieździe to, co zastosowano, to nie "metoda kalki" a tworzenie nieistniejących punktów pomiarowych. Był tylko jeden pomiar słabszy niż 4.1 mag, a potem robi się ich 7. Do tego skala magnitudo zrobiona w drugą stronę niż w całej reszcie wykresów astronomicznych (małe wartości powinny być u góry skali, a duże - na dole). W ramach "metody kalki" maksymalna jasność gwiazdy przeskoczyła z 3.6 na 3.5 mag. Nie wiem, gdzie autorzy widzą tam sinusoidę, dla mnie to połącz
 8. W każdej gwieździe efektywny potencjał (grawitacja oraz siła odśrodkowa) na powierzchni jest stały. Jeśli gwiazda szybko rotuje, to bieguny są wybrzuszone, a równik "rozdymany". W przypadku układów kontaktowych potencjały obu gwiazd muszą być równe, więc składniki muszą uzgodnić wspólną wartość. Dodatkowo temperatura dostosowuje się do grawitacji: T4 jest proporcjonalne do g. Jeśli g zmieni się o 10%, to temperatura zmienia się o 2.5%. Działa to w przypadku gwiazd szybko rotujących, jak i układów kontaktowych. O różnych typach gwiazd zmiennych można poczytać na http://www.aavso.org/vso
 9. Są też inne programy dużo przyjemniejsze w obsłudze niż W-D. Ważne, by rozumieć jak zachodzi dane zjawisko.
 10. Gwiazdy typu W UMa to układy podwójne, ale nie rozdzielone jak na filmiku, ale kontaktowe lub prawie kontaktowe. W takich przypadkach każda z gwiazd jest wyraźnie odkształcona przez grawitację sąsiadki. Składniki przyjmują kształty wielkich kropel (rysunki łatwo można znaleźć na sieci). Taki kształt gwiazd powoduje, że różne części powierzchni mają różną temperaturę, a przez to świecą inaczej. Jeśli tylko nie patrzymy na układ "z góry", to każde obrócenie układu spowoduje zmianę obserwowanej jasność. Przez to W UMa nie ma płaskiego maksimum. To ostatnie występuje w układach rozdzielonych, jak
 11. Post scriptum. Ukazała się ostatnio praca, w której granica między planetami skalistymi, a gazowymi określona jest na 1.6 promienia Ziemi. Odpowiada to masie ok. 4.5 masy Ziemi, więc powyżej opisana planeta jest raczej gazowa.
 12. Mnie dziwi bardzo, że nawet proste zasady gramatyczne są często łamane. Zasady pisowni wielką literą są chyba dość łatwe do opanowania. Niektóre posty na forum wyglądają, jakby wielkie litery były powstawiane losowo. Jeśli wymieniamy coś "w punktach" i każdy taki punkt zaczyna się od nowej linii, to na końcu każdej linii stawiamy kropkę (każdy punkt jest zdaniem), albo przecinek (wtedy ostatni punkt ma kropkę, bo kończy zdanie). W pierwszym przypadku każda linia zaczyna się wielką literą, w drugim - nie. Chyba proste.
 13. Niewątpliwie zderzenia galaktyk produkują bardzo dziwne stwory. Dla mnie na pierwszy rzut oka galaktyka z pierwszego postu wyglądał na taką, która niedawno zjadła kilka mniejszych, ale nie zdążyły się one jeszcze wymieszać. Problemem były zbyt ostre granice. Sam fakt, że coś jest nietypowe nie oznacza, że jest interesujące, lub że znajdzie się ktoś, kto będzie chciał to badać. A lepsze zdjęcie pewnie fajnie by wyglądało...
 14. To jest galaktyka spiralna obserwowana przy bardzo dużej inklinacji ("edge on"). Jest jasna w podczerwieni, więc tworzy dużo nowych gwiazd. To powoduje powstanie znaczącego wiatru gwiazdowego, który ładnie widać na powyższej fotografii. Pierwotną przyczyną znacznego tempa tworzenia gwiazd jest prawdopodobnie zderzenie z inną galaktyką.
 15. Większy strumień promieniowania wysokoenergetycznego może nawet pozytywnie wpłynąć na tempo ewolucji. Zbyt duży strumień oczywiście przeszkadza. Nie wiem, co się dzieje 0.16 j.a. od karła M1.5, ale niewątpliwie warto to przynajmniej skomentować, gdy się mówi o potencjalnym powstaniu życia na takiej planecie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.