Jump to content

Radek P

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  309
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

170 Good

About Radek P

 • Rank
  Altair

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jeśli chodzi o pomiar ruchu własnego, to można go zmierzyć nawet ze szkiców, jeśli się odpowiednio długo poczeka. Jasne gwiazdy o największych ruchach własnych widoczne z Polski to: gwiazda Barnarda, Groombridge 1830 (HD 103095), 61 Cyg (HD 201091 i 201092), oraz Lalande 21185 (HD 95735). Have fun!
 2. Na moje oko to @fornax słabo wytłumaczył/a - ja nie zrozumiałem. I zgadzam się, że forma wypowiedzi jest ważna i lepiej nie obrażać.
 3. Nie do końca. Punkt c wygląda na zagadkę pt. co autor miał na myśli.
 4. Ten "ruch względny" nazywany jest powszechnie ruchem własnym. I tak, trzeba go uwzględniać, bo gwiazdy bliskie mają też typowo znaczne ruchy własne. Dwie obserwacje to co pół roku to stanowczo za mało. Kolejny pomniejszy efekt, który może afektować pomiary astrometryczny to refrakcja różnicowa - jeśli obserwujesz gwiazdy w pobliżu zenitu, a potem obserwujesz je blisko horyzontu, to gwiazdy czerwone pozornie przemieszczą się względem niebieskich. I na pewno można mierzyć pozycje gwiazd z dokładnością znacznie lepszą niż rozmiar piksela, jeśli zdjęcie jest dobrze zogniskowane itp. Je
 5. Próbowałeś sam to rozwiązać? Możesz pokazać, co Ci wyszło? I skąd takie pytania?
 6. OGLE-2016-BLG-1928 jest w finale plebiscytu na egzoplanetę 2020: Można ją wesprzeć przez najbliższe dwa dni.
 7. NASA nazwała ten teleskop na cześć Nancy Grace Roman, która miała duży wkład w działalność NASA i walnie przyczyniła się do powstania teleskopu Hubble'a.
 8. Czy ktoś z Was wie, co to znaczy "astrokompasy"? https://www.youtube.com/watch?v=a2G49vILgV8
 9. Ta hipoteza ma chyba poważne luki. Po pierwsze, księżyce Jowisza mają sporo lodu na powierzchni, a ten miałby problemy z przetrwaniem znacznego zbliżenia do Słońca. Po drugie, skład chemiczny planet skalistych jest dość różny, a ta hipoteza powinna przewidywać dość podobny ze względu na efektywne mieszanie materii w wewnętrznej części Układu Słonecznego. Przyznam, że tego nie rozumiem. Ktoś wie o jakie prądy chodzi? Jak była masa tego gazu i kiedy to było?
 10. Przyznam, że to mnie dziwi i ciekawi zarazem. Co jest źródłem tego poglądu? Jeśli powstanie planet miałoby być utrudnione przez dużą gęstość gwiazd, to zaczyna to działać raczej bardzo blisko centrum Galaktyki, pewnie w odległościach rzędu dziesiątek parseków. Podobnie by zresztą było w centrach gromad kulistych, które należą do populacji halo. Odnośnie do częstości występowania planet, to dość dobrym przybliżeniem jest przyjmowanie, że każda gwiazda podobna do Słońca lub mniejsza ma planetę o masie podobnej do masy Ziemi.
 11. Planety odkryto nawet wokół gwiazd neutronowych, więc mogą one istnieć w bardzo dziwnych środowiskach. Prawdziwy problem przy ich powstawaniu to bardzo duża masa gwiazdy macierzystej. Ciężko byłoby powstać planecie wokół gwiazdy o masie np. 20 mas Słońca. Drugi problem to promień gwiazdy. Nadolbrzymy raczej nie mają zbyt wielu planet.
 12. Czegoś tu brakuje w tym zdaniu. Jakim sprzętem obserwujesz? Jeśli mierzy się odległość do jakiegoś obiektu na podstawie gwiazd zmiennych, to trzeba się upewnić, że mamy do czynienia ze "świecami standardowymi". W przypadku RR Lyr oczywiście efekt Błażki może utrudniać pomiar odległości. Warto użyć możliwie wielu gwiazd - większość z nich będzie w minimalnym stopni afektowana przez efekt Błażki. Animacje, które wkleiłem są dla gwiazd, które są ekstremalne, a nie typowe. Zauważ też, że jasność średnia zmienia się dużo mniej niż te 0.5 mag. Pulsacje gwiazd nie wpływają jednakowo na ca
 13. Idea jest nadal żywa: http://audycje.tokfm.pl/audycja/67 audycja 2014-09-17 11:00 "Z prof. Maciejem Mikołajewskim o gwiazdach"
 14. Szkoda, że tak dużo błędów i nieścisłości znalazło się w tak krótkiej prezentacji. Odradzam oglądanie tego filmu. Przy pierwszej gwieździe to, co zastosowano, to nie "metoda kalki" a tworzenie nieistniejących punktów pomiarowych. Był tylko jeden pomiar słabszy niż 4.1 mag, a potem robi się ich 7. Do tego skala magnitudo zrobiona w drugą stronę niż w całej reszcie wykresów astronomicznych (małe wartości powinny być u góry skali, a duże - na dole). W ramach "metody kalki" maksymalna jasność gwiazdy przeskoczyła z 3.6 na 3.5 mag. Nie wiem, gdzie autorzy widzą tam sinusoidę, dla mnie to połącz
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.