Jump to content

fizyk5

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1001
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

fizyk5 last won the day on September 26 2019

fizyk5 had the most liked content!

Community Reputation

3012 Excellent

About fizyk5

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 05/14/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kutno

Recent Profile Visitors

6118 profile views
 1. Sorki, ale muszem Co ma wspólnego fizyk teoretyk i astrofotograf DS ? Kosz na śmieci
 2. Coś ci zaparowalo, optyka, filtr lub szkiełko przed matrycą. Sprawdź
 3. Na początek wyczyściłem tylko szybkę ochronną od zewnętrznej strony, bez rozkręcania kamerki. Ale jak ją rozkręcić, to nie mam pojęcia (od przodu, nie ma za bardzo jak). Już po pierwszym zdjęciu będzie wszystko jasne. Mam nadzieję, że się poprawi. Nie wiem, czy można tak flata zrobić jak niżej pokazuję w celu sprawdzenia czyszczenia (brak chłodzenia na tym flacie )
 4. 4 min na jednym i 30 s na drugim
 5. Końcówka marca przekonała mnie do przewietrzenia sprzętu. Nawet pełnia mnie nie powstrzymała. Dwa obiekty: M38 i NGC 2903. Opisy są umieszczone na fotkach.
 6. O rękawiczkach nie pomyślałem. Na co zwrócić uwagę, o czym trzeb pamiętać rozkręcając komorę z matrycą w kamerce. Tam jest jakieś podgrzewanie szybki ochronnej. I jeszcze mi coś do głowy przyszło. Najpierw przeczyszczę szybkę ochronną od zewnątrz. Może tylko tam jest zabrudzenie. Brudy nie są jakieś takie ostre na zdjęciu. Gdyby były na samej matrycy, to wydaje mi się, że były by bardziej ostre. Macie jakieś zdjęci, jak to wygląda w środku?
 7. Czy wolno samemu w warunkach domowych wyczyścić matrycę w chłodzonej kamerce? Brud na matrycy jest taki, że flatty go nie chcą usunąć. Brud zmienia się w trakcie sesji. Zmienia się jego rozmiar, kształt i intensywność. Co powiecie na taki sposób: Przedmuchanie gumową gruszką. Przetarcie pędzelkiem z miękkim włosiem. Przemycie mokrą szpatułką. Przetarcie suchą szpatułką. Użycie tabletki osuszającej komorę. Jak przeczyścić szkiełko ochronne AR przed matrycą w kamerce? Czy ktoś z was to robił już wcześniej? Jaki płyn i sz
 8. Proponuję https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-130?from=listing Lub https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=5260&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 80 80 640 AZ NANO Jak go wciągnie to trzeba będzie zebrać kilka razy więcej kasy. A jak nie, to będziesz miał czyste sumienie. Ciężko teraz z dostępnością sprzętu.
 9. Pokaż zdjęcie tego flattenera. Jeśli to ten to czytaj na dole. https://www.firstlightoptics.com/reducersflatteners/william-optics-x08-adjustable-reducer-flattener-for-zs61.html https://www.firstlightoptics.com/reducersflatteners/william-optics-x08-adjustable-reducer-flattener-for-zs73.html Pokaż zdjęcie gwizdek po rogach kadru, to podpowiemy czy zbliżyć czy oddalić matrycę od flattenera.
 10. No co wy, wygląda jak moje. Ile tam maluśkich kłaczków powyłaziło, multum ich, jak w głębokim zdjęciu Hubble'a.
 11. Mnie się szczegół bardzo podoba. Coraz więcej osób próbuje focić dużymi armatami. Te same znane pospolite obiekty są wtedy odkrywane na nowo. Brawo
 12. Ładne Oko Tygrysa
 13. Takie coś znalazłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3130561.html#15237914 Jest jakieś krzywe szkiełko w torze optycznym. Może szybka ochronna prze matrycą, może soczewki luźne.
 14. A ja strzelę, że są luzy na soczewkach w flatenerze
 15. Tak to u mnie nie działa. Może kiedyś do niego wrócę, w lepszych warunkach niż balkon. Może z kamerką mono, a nie z OSC. Na balkonie staram się focić maczkiem gromadki i podwójne. Zdjęcie było testowe po dokręceniu "grzechotki" - soczewek flattenera. Byłem również ciekawy (wcześniej z balkonu Ha nie robiłem) jak wyjdzie Ha w trudnych warunkach, jakie będą gradienty? Czy warto? TLAPO804 + ASI071 + Ha 7nm Badera
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.