Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  982
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

385 Good

1 Follower

About Mariusz Psut

 • Rank
  Wega

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tomaszów Mazowiecki
 • Zainteresowania
  Modelarstwo,historia wojskowości.
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10"
  Erfle 30, ES 14,Morfeusz 9,Vixen SLV 6

Recent Profile Visitors

1319 profile views
 1. Nieba najlepiej się nauczysz po prostu w nie często patrząc. Ściągnij sobie SkySafari na telefon. To plus twoje oczy.
 2. Czytam ten wątek od początku. Jak to zwykle w takich tematach bywa dyskusja skręciła w stronę "moje jest najlepsze". Nie byłoby w tym nic niezwykłego czy nawet niestosownego, bo takie przerzucanie się argumentami tworzy obraz całości i można mieć jak na tacy wszystkie "za i przeciw". Jednak taka wiele ucząca i pomocna dysputa przerodziła się w mało edukacyjną bójkę słowną przypominającą bitkę za stodołą. Może by tak ostudzić gorące głowy i mieć na uwadze że takie tematy czyta wiele osób, także postronnych. Ich zdanie o poziomie naszego forum po takiej lekturze może być biegunowo odległe od oczekiwanego. Pozdrawiam.
 3. Masz niewielką aperturę i raczej niczym tego nie przeskoczysz. Dobre okulary dadzą Ci lepszy kontrast, nasycenie kolorów i większe pole widzenia. Spróbuj jasnych i oczywistych DSO, jak np. gromady otwarte. Jest ich sporo.
 4. Daj sobie z tym spokój. Poszukaj używki 8".
 5. Witaj. Dobry wybór. Poczekaj trochę, przepatruj ogłoszenia, pewnie się coś trafi. Nie wiem jak w 8 ale ja w 10 widziałem całą przerwę okalającą pierścienie, pociemnienia powierzchni i trzy księżyce światłem ciągłym a czwarty zerkaniem.
 6. Drogi Janku. Nie obraź się na mnie ale widzę (nie tylko ja) że brniesz uparcie w coś, co raczej się nie uda. Chcesz połączyć wizual i astrofoto w jednym teleskopie. W dodatku w Newtonie na dobsie. Pakujesz się w ogromne koszta;podlinkowałeś kamery za 5-6k. Już po raz enty chłopaki tłumaczą że z tej mąki chleba nie będzie. Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie chcesz mieć osobnych sprzętów do każdego z tych zadań.Co prawda nie znam się za bardzo na astrofoto ale umiem liczyć. Za tą grubą kasę jaką chcesz wybulić na kamerkę skompletujesz podstawowy zestaw i stawiam wszystko że efekty będą lepsze niż z Dobsona. Straszny uparciuch jesteś i nie chcesz słuchać rad .
 7. Może i ta pałeczka okrężnicy jest sprytniejsza ale czy świadoma swojego sprytu? Czy ma poczucie humoru? Zakładamy że gdzieś tam w kosmosie jest inteligentne życie. Nasłuchujemy, wysyłamy sygnały. Skoro jest tam gdzieś w jednym odległym świecie, to może i w drugim, trzecim, czwartym... Może ten łańcuch zdarzeń zwany ewolucją zawsze tak się splata?
 8. Przyroda "Nie ma celu", "nie dąży do niczego"... Może to nie do końca prawidłowe słowa. Ala czy aby na pewno? Czy gdyby dinozaury przetrwały byłyby inteligentne? Stworzyłyby cywilizację? Albo inaczej. Gdyby Zemia była "wodnym światem" i życie nigdy nie wyszłoby na ląd czy np. Delfiny stworzyłyby cywilizację? Możecie się śmiać z Mariusza ale to ciekawe zagadnienie.
 9. Witajcie Moi Drodzy. Bogactwo form życia na naszej planecie jest świadectwem wspaniałego kunsztu Matki Natury. Od początku jego powstania przyroda dążyła do stworzenia gatunku dominującego. Wielkorak, Długi okres panowania gadów, które stawały się coraz większe i i nteligentniejsze. Gdy olbrzymia, zabłąkana Skała zniszczyła ich świat do głosu doszły ssaki. Naczelne ewoluowały w człowieka. Władzę nad innymi gatunkami nie dał nam rozmiar, czy kły i pazury lecz umysł. Przyroda stworzyła inteligencję. Dokonujemy rzeczy cudownych i przerażających. Tworzymy i niszczymy. Malujemy obrazy, piszemy wiersze i zabijamy bez potrzeby. Budujemy wspaniałe miasta i wymyślamy broń zdolną je zmieść z powierzchni. Czy jesteśmy mądzrzy? Nie wiem. Na pewno pomysłowi. Czy w bezkresnym wszechświecie życie jest zjawiskiem powszechnym?Tego nie wiemy. Lecz jeżeli tak jest to czy w każdym przypadku przyroda dąży do inteligencji? Czy jeżeli na innych światach żadna katastrofa nie przerwie łańcucha ewolucji jej finalnym "produktem" będzie gatunek podobny do nas? Pozdrawiam.
 10. A to korygowanie pokrętłem na paralaktyku będzie się odbywało gładziutko i bez drgań? Dobson jest banalny w obsłudze a planety najlepiej się ogląda metodą tranzytu. Przy okularze powiedzmy 70° te korekty nie będą aż tak "co chwila". Ja obserwuję w 50° i daje radę, choć zdałoby się troszkę więcej pola.
 11. Kolimujesz ten konkretny teleskop pierwszy raz?
 12. Że na głowie to kit. Ale usmolony strasznie .
 13. Spróbuj M13. W 10" i w tym Omegonie 100° będzie opad szczęki.
 14. Witam kolegę na forum. Budżet już znamy po sprzętach, które podlinkowałeś. Skoro planety i Księżyc to zdaje się że te Celestrony będą lepszym wyborem od dużego Newtona. Przez żaden z nich nie patrzyłem ale fotki US popełnione tego typu maszynkami potwierdzają ich możliwości. Ja chętnie przytuliłbym każdy z nich. Może napisz coś więcej o sobie i swojej lokalizacji. To nic nie boli i nie będziesz już "nieznajomym" co na pewno pomoże w doradzeniu. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.