Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  463
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

136 Good

About Mariusz Psut

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tomaszów Mazowiecki
 • Zainteresowania
  Modelarstwo,historia wojskowości.
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10" Morfeusz 9,Vixen SLV 6,Erfle 30mm

Recent Profile Visitors

724 profile views
 1. Uwielbiam śledzić takie dyskusje. Mogę się z nich sporo nauczyć. O wiele więcej niż z suchych danych o takim czy śmakim sprzęcie czy nawet z jakiś tam astrotestów. Z tego prostego powodu iż są to swoiste przekazy na żywo od użytkowników. Czyste, surowe nie podkoloryzowane. Jednak oprócz owej treści, bardzo pożądanej dla mnie jak i zapewne innych takich jak ja nieopierzonych adeptów tej sztuki zawierają jeszcze jeden prosty i stary jak świat przekaz "JEDEN LUBI OGÓRKI A DRUGI OGRODNIKA CÓRKI" I zarówno Rychu, ja czy inny musi się sam przekonać. Bo to co do jednego pasuje jak ulał będzie czyrakiem na dupie drugiemu. Oby te nasze Polaków rozmowy, nawet te znacznie przekraczające graniczną temperaturę nie zniknęły. Pozdrawiam.
 2. He, he, he. Dokładnie. Ja na początku chciałem Newtona na paralaktyku bo wydawało mi się że taleskop stojący na ziemi (Dobson) to głupi pomysł. Teraz już wiem że Dbsonik to najlepszy montaż dla ręcznego prowadzenia Newtona(chyba). Kombinuj Rychu i dobrej zabawy!
 3. Nie ma co się unosić. Nie chciałem Cię urazić. Pokój. Przecież wystarczy pod wrzuconą fotką dać podpisik "co sądzicie? Co można dopracować?"" Pozdrawiam i fotografuj dalej. Ja tu zawsze zaglądam.
 4. Nie panikuj. Ja też uwielbiam Księżyc. Tylko że ja maluję go słowem i węglem. Jakbym miał to robić dla "łapek" to teleskop już by na giełdzie wylądował. Najważniejsze są osobiste wrażenia, duma i satysfakcja a nie liczba poniesionych łapek. No chyba że nie robisz tego dla siebie tylko dla poklasku. Tyle że wtedy twoja praca mija się z celem. Pozdrawiam.
 5. Noo. "Rachu, ciachu i po strachu" Na utratę dziewictwa polecam Księżyc co najmniej 200× no i Mars się coraz bardziej zbliża a ten Maczek jest do tego stworzony... Czystego nieba i dobrej zabawy. Pozdrawiam. Mariusz.
 6. Plejady to taka"miniaturowa Wielka Niedźwiedzica" w Byku. A skoro masz obserwować z balkonu i do 1500zł to przeczytaj ten wątek i już masz odpowiedź . Pozdrawiam.
 7. Teraz to dopiero musisz mieć zamęt w głowie . Przechodziłem przez to samo pół roku temu właśnie tutaj. Też chciałem Maka 102 a skończyło się na 10" lustra w czymś co przypomina armatę z okrętu Czarnobrodego. Tylko że ja obserwuję z ogrodu. Nie mogę Ci doradzić wyboru konkretnego rodzaju czy modelu teleskopu bo ten Newton jest jedynym przez jaki patrzyłem. Ten Maczek to faktycznie poręczny, mobilny sprzęcik ale moim skromnym zdaniem szybko zechcesz czegoś więcej. Choć z drugiej strony ile cali byś nie kupił to i tak będziesz chciał więcej. Stawiam flaszkę jeżeli się mylę. Moja rada jest taka. Kup jak największą aperturę, którą będziesz mógł bez problemu zabierać na obserwację. A czy to będzie Newton, Maksutow czy refraktor to sam zdecyduj. Mi polecono Dobsona 8. Kupiłem 10. Kurdę czemu nie 12.To się nazywa Dwucalica złośliwa. Wybierz sobie coś i po prostu kup!!! Sam się przekonasz czy był to dobry wybór. Dalsze rozmyślanie zrobi Ci tylko większy bajzel w głowie. Jedno jest pewne. Cokolwiek za sprzęt sobie sprawisz wrażenia będą niezapomniane! Pozdrawiam. Mariusz.
 8. Właśnie byłem w łazience. Lustro jest w porządku. Chyba jednak nie o to chodziło ...
 9. Miałeś 500× na Moonie??? Jakim okularem? Właśnie rozmyślam nad czymś dobrym do Księżyca i zastanawiam się czy 4,5 lub 5mm nie będzie przegięciem. Wstrzeliłeś się w warunki czy to raczej jakiś eksperyment był w stylu "jakoś tam widać"?
 10. Też tak miałem ale widzę światełko w tunelu. Wczoraj ją przypaliłem jak buszuje po Astroshop.
 11. Wszystko pewnie się rozbija o ładowność waszego auta. Czy zmieści się tam tuba i dobson plus wasza trójka. Nie podróżuję z teleskopem więc nie mam pojęcia. Co do wyjęcia z auta i złożenia do kupy nawet takiej 10" to kwestia paru chwil. Wyjmujesz Dobsona, stawiasz na ziemi. Osadzasz na nim tubę i gotowe. Tylko że bardziej to nieporęczne niż Mak.Ja obserwuję z ogrodu i wielokrotnie noszę sprzęt tam i z powrotem. Czasem kilkukrotnie się przedstawiam w ciągu nocy po całej posesji. Raz z tyłu w ogrodzie, to znowu z przodu domu.
 12. Noo! Nareszcie. Temperatura dyskusji zaczyna się podnosić. Uwielbiam te słowne pojedynki. Gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie.
 13. Podobnie miałem z Wenus parę dni temu. Była niziutko a w okularze widziałem podwójną tarczę. Coś na podobieństwo bałwana. Dolna część niebieska a górna złota i iskrząca.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.