Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  350
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

111 Good

About Mariusz Psut

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tomaszów Mazowiecki
 • Zainteresowania
  Modelarstwo,historia wojskowości.
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10" Morfeusz 9,Vixen SLV 6,Erfle 30mm

Recent Profile Visitors

611 profile views
 1. Witajcie Moi Drodzy. Nasza złota polska jesień nas rozpieszcza. Wczoraj znów spędziłem wieczór z Księżycem. Widok jaki zastałem był tak wspaniały i dla mnie niezwykły że pobiegłem do domu... Lecz nie po szkicownik a po telefon. W sumie sam nie wiem czemu. Nie pytajcie. Tak wyszło. Gdy patrzyłem na cudowny spektakl Światła i Ciemności przyszli mi na myśl czterej bracia. Cztery kociaki podążające posłusznie za matką. Za matką której trzeba się trzymać jak najbliżej. Bo mrok nadciąga i nieznane...
 2. Ja miałem baja warunki. Północno-wschodnia krawędź,szczegół kolił w oczka!!!
 3. Byłem tam wczoraj. Ja miałem warunki niezłe. Wspaniały widok.
 4. Coś Ty powtykał w ten wyciąg. Jeszcze jeden element i nie sięgnie się do ostrzenia. Sorry. Nie wytrzymałem.
 5. Witajcie Moi Drodzy. Wczoraj wieczorem po pracy skusiłem się znów na Księżyc. Ostatnia obserwacją pełni nie była zachwycająca,jednak gdy po 22 wchodziłem do domu Srebrny wisiał wysoko na bezchmurnym niebie... I zapraszał. Warto było. Widoczność tarczy 100%. Taką informację wyczytałem. Hmm... Dziwne że pomimo tego na północno-wschodnią część tarczy wkradła się noc malując przepiękne widoki. Mare Crisium. To tam byłem przez większą część czasu. Wzgórza obramowujące tą doskonale okrągłą pustynię rysowały się niezwykle szczegółowo,doskonale ukazując złożoną strukturę. Wschodnia część morza otwierała się na czarną pustkę. Tuż obok wzniesień Dorsa Tetyaev jest niewielka cieśnina z maleńką wyspą pośrodku i kraterem na jej północnym brzegu (niestety nie opisane w atlasie). To tam mój wzrok pozostał na długo... Powędrowałem jeszcze na północ a tam... To Mare Humboldtianum! Nic innego takiej wielkości i kształtu w tym rejonie nie występuje. Delikatny obwarzanek wału znika za horyzontem otwierając się na czarną pustkę... Pozdrawiam. Czystego Nieba.
 6. Witajcie Moi Drodzy. Księżyc w pełni nie jest wdzięcznym celem obserwacji. Jednak wspaniałe,czyste niebo wczorajszego wieczoru skusiło mnie do wyjścia. Zanim podniósł się dostatecznie wysoko zająłem się gwiazdami. Vega. Jej nigdy nie mam dosyć... Gorejący błękitny olbrzym i długie ostrza spajków dzielące pole widzenia na krzyż to uczta dla oczu. Albiero,Altair... Wreszcie Księżyc. Po ostatnich widokach rodem z baśni pełnia była zawodem. Zniknęły fantastyczne kształty rzeźbione światłem i mrokiem. Srebrny stał się pustynią bezlitosnego blasku, skutecznie ukrywającą swe wdzięki. Jednak nie do końca... Wschodnia część globu nie ukazała się całkiem i to tam skupiłem swą uwagę. Olbrzymi krater Struve prezentował się wspaniale. Jego wał wzniósł się czarodziejsko nad powierzchnią,ostro i wyraźnie rysując się na czarnym jak smoła tle. Jakby zawisł w pustce...
 7. Problemem jest czas i odległości co w zasadzie na jedno wychodzi. A gdyby tak zbudować statek który nie musiałby osiągać jakiś worpowych prędkości. Taki statek będący swoistą Arką,na którym ludzie w czasie tej podróży by normalnie żyli,mieli dzieci te dzieci dzieci i tak dalej... Statek, który zapewnił by warunki powiedzmy niewielkiego miasta... Podróż mogłaby trwać sobie długo... Pokolenie po pokoleniu.
 8. Nie Karolu. Absolutnie!!!. Nawet jeszcze tej 10" nie powąchałem dobrze. Po prostu pytanie z ciekawości świerzaka.
 9. Rozumiem. Czytałem w jakimś wątku. Cyt " osłonę mam lecz nie używam bo włazi w lustro a na wietrze to już tragedia" Skoro mówisz że nie,to wiesz doskonale. Dziękuję.
 10. Widziałem to. Spotkałem się jednak z głosami że ta osłona "włazi w światło lustra" a na wietrze to już tragedia. Czy to prawda nie wiem.
 11. Witajcie Moi Drodzy. Podziwiam ostatnio teleskopy w typie Taurus. Mam takie pytanie. Posiadam własny ogród i niezłe niebo. Jednak tuż obok mam dwie uliczne latarnie. Taurusy z racji swojej konstrukcji mają lustro całkowicie na wierzchu. Czy to oznacza że dla mnie droga do takiego teleskopu jest ślepą uliczką? I jedynie co mi pozostanie z większych luster to trusowe dobsony ?
 12. "Nigdy" to głupie słowo. Kiedy wynaleziono parowóz i zbudowano pociąg osobowy były mądre głowy, które twierdziły że nie da się nim pojechać szybciej niż kilkadziesiąt kilometrów na godzinę bo pęd wyssie powietrze z wagonów i pasażerowie się uduszą.
 13. Zgadzam się. Często się to zdarza.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.