Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  814
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

287 Good

1 Follower

About Mariusz Psut

 • Rank
  Wega

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tomaszów Mazowiecki
 • Zainteresowania
  Modelarstwo,historia wojskowości.
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10"
  Erfle 30, ES 14,Morfeusz 9,Vixen SLV 6

Recent Profile Visitors

1198 profile views
 1. Choć nie porównywałem to wg. mnie warto. GSO ma łożysko w Dobsonie, lepszy wyciąg i regulację łożysk wyważenia tuby. Fajna sprawa przy ciężkich akcesoriach.
 2. Witajcie Moi Drodzy. Niedawna "rozmowa" z Jankiem spowodowała u mnie nieodparte swędzenie obserwacji. Chyba ostatnio się rozleniwiłem. Może to zimno a może wymówka? Jak na zamówienie pogoda wspaniała. Ledwo Słońce zniknęło za domami zameldowałem się w ogrodzie. Wenus. Jej jasny punkt wisiał już na niebie. Dzięki Ci przyrody. Seeing idealny. Planeta doskonale nieruchoma. Ostrość wspaniała. Jakby nie było szkła między mną a niebem. Odcięta w połowie raz za razem płynie przez okular. Jest śnieżnobiała? Nie. W tej bieli jest jakaś skaza. Delikatne włókna szarości... I jej krawędź. Cień wkrada się powoli, stopniowo przejmuje panowanie. Robię sobie przerwę. Gdy wracam noc już panuje i niebo jest królestwem gwiazd. Na wschodzie płonie Lew. W jego tylnej łapie leży mój cel. Na początku są tylko dwie. Delikatne mgiełki z wyraźnie zaznaczonym jądrem. Jest i trzecia! Blada smużka na granicy percepcji. Drugi połów to M95 i M96 oraz troszkę w bok od nich M105. Wymagają dłuższej obserwacji by oprócz jądra pokazać mgiełkę, która je otula. Teraz wędruję do wiszącej nad domem Niedźwiedzicy. Tuż obok ostatniej gwiazdy dyszla odnajduję gwóźdź programu. Są! Widzę je doskonale. Z początku to jedynie rozmyte gwiazdki ale z czasem jądra zyskują delikatną otoczkę mgły. Dwoje odległych światów... Wpatruję się w nie zachwycony a one we mnie. Dwoje oczu utkanych z gwiezdnej mgły, gdzieś tam w niezmierzonej przestrzeni... Pomostu nie było.
 3. Witaj na Astropolis. Czytam twój post i czytam... Mam GSO 10" i kilka okularów. Obserwuję od kilku miesięcy i był czas gdy też miałem gorączkę astrofoto. W moim wypadku był to jednak tylko Księżyc a on da się uwiecznić nawet najprostszym sprzętem. Zrezygnowałem z dwóch powodów.po pierwsze uwielbiam obserwacje i jeżeli te zdjęcia miałyby być tylko takie żeby były to już wolę je oglądać u innych. Dużo lepsze. Po drugie to dość droga zabawa i chyba wolę kupować dobre okulary i mieć te widoki w najlepszej jakości na żywo. Doradzę Ci więc jedynie pod kątem wizuala.piszesz że masz wiejskie niebo więc duże lustro będzie tu jak znalazł. Z teleskopów, które podlinkowałeś brałbym jeden z dwóch ostatnich. 10" pod dobrym niebem gwarantuje opad szczęki. Ja obserwuję z miasta i nie raz zbierałem ją z trawy . Poszukaj jednak jeszcze trochę i znajdź GSO. Druga sprawa to okulary. Te zestawowe to jedynie "kiepskie imitacje". Ten teleskop pokaże swój potencjał z naprawdę dobrymi szkłami i nie jest to mała różnica. To przepaść. Tylko że jeden taki okular przekroczy wartość teleskopu. Można oczywiście taniej ale chyba szkoda by było marnować potencjał takiego lustra. Moja rada jest taka. Kup największe lustro na jakie Cię stać. Dokup jeden lub dwa naprawdę dobre okulary i zasmakuj wizuala.
 4. Nie rozumiem co Wy macie z tą jasnością planet??? Od samego początku obserwuję bez jakichkolwiek filtrów i nie mam z tym problemu. Nawet filtr księżycowy piznąłem w kąt. Filtr czy siak czy owak zmieni obraz. Przyciemni, zafałszuje kolor, popsuje ostrość. Uniemożliwi wydobycie tego "ostatniego włosa" a przecież o to właśnie chodzi. O detal. Przekonałem się o tym nie raz na Księżycu. Filtr zabierał mi widok Rille, na które polowałem. Rozszerzona źrenica przyzwyczai się po jakimś czasie do blasku i te pożądane szczegóły staną się widoczne. Spróbujcie wspomagać się naświetleniem oczu. Weź ze sobą białą kartkę, poświęć na nią latarką i wpatruj się przez chwilę. Pomaga
 5. Ja Ją obserwuję o zmierzchu gdy słońce jest tuż za horyzontem. Wtedy jest wspaniała gra światła na tarczy planety.
 6. Właśnie zajrzałem na Teleskopy.pl. Wszystkie ceny wyświetlają się w Euro
 7. Raczej wątpliwe żebyś się pomylił. To Naj jaśniejszy obiekt na wieczornym niebie.
 8. Czekam niecierpliwie. Co prawda celuję teraz w 5mm ale 6 z dużym polem specjalnie na Księżyc też by się przydało. Pozdrawiam.
 9. Szczerze mówiąc to sam jestem ciekaw tego Oriona. Gdybyś go kupił to przetestuj na Księżycu. Luna jest surową kochanką. Obnaży wszelkie wady a szczególnie ostrość i aberracje.
 10. Nic nie będziesz musiał dorabiać. Przesuniesz tubę na łożyskach i tyle. Mam ES 14mm 100 °. Waży tyle co granat ręczny i nie mam problemów z wyważeniem.
 11. Jest jeszcze Morpheus 6,5mm. Mam 9mm i jest świetny. Pole 76°. Te dwa są jednymi z lepszych w serii.
 12. 6mm użyjesz częściej niż 5 to pewne. Przemyśl jeszcze jedno. Pole okularu. Mam planetarnego SLV 6mm 50°. Ostrość super ale na DS się nie nadaje. Wąziutko. No i planeta też szybko ucieka. Jeżeli ten okular ma też służyć na DSO to wybierz coś przynajmniej 70°. Moim zdaniem warto dołożyć i kupić raz a dobrze. Delos, Pentax xw, Nagler t6 itp. Tu raczej się nie pomylisz.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.