Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1597
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tomaszów Mazowiecki
 • Zainteresowania
  Modelarstwo,historia wojskowości.
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 12. ES24,N17/12T4,D10/6,Astronomik UHC,Oiii
  Aculon 8/42 Bresser 20/80

Recent Profile Visitors

3034 profile views

Mariusz Psut's Achievements

824

Reputation

7

Community Answers

 1. Ale to chyba bajka. Pocisk ma dziwną trajektorię. To byłby złoty strzał
 2. Czytałem że Jôzef Allerberger jak znalazł pierwszego Mosina to strzelał do leżących butelek po winie przez szyjkę.
 3. Ta historia że snajperem to skąd wzięta? Pytam poważnie.
 4. Czemu go sprzedajesz? Zamienię Za Delosa. Wchodzisz?
 5. Ja tu widzę początek pasji i złość. Złość na warunki i na słaby sprzęt. Piszesz że planety i Księżyc. Blok,balkon,latarnie... Myślę że sprzęt jaki posiadasz jest nieadekwatny do warunków i celów. Duże Bino to nie jest sprzęt do planet. To maszynka do gwiazd w szerokim polu. Do Dso w kontekście. Próbowałeś ją w takim celu? Nie masz czasu na obserwację. Czyli Mak odpada (a może nie. Ty siedzisz w TV a Mak się chłodzi).Więc coś do patrzenia na szybko. Może te Dso Cię nie interesują bo sprzęt się do tego nie nadawał? Sam miałem takie przeboje myślowe co do sprzętu że śmiech na sali. Obserwuję z miasta. Miałem 10",teraz 12". I nie żałuję tej zmiany.A pomysły były kosmiczne. Do dziś pamiętam opier..l do Zbyta ( pozdrawiam). Poczytaj, poczekaj. Wątek się rozwinie. Ktoś coś doradzi...
 6. Oczywiście że to sprzęt budżetowy. Ale w cenie 600zł trudno oczekiwać cudów. Niemniej pod ciemnym niebem pokazuje naprawdę sporo. Z ogrodu zresztą też.
 7. Mam to Bino (Bresser 20×80) Planety. Księżyce Jowisza doskonale widoczne. Można bez końca podziwiać ich taniec wokół planety. Chmury na powierzchni. Coś tam majaczy Saturn. Pierścień i Tytan dobrze widoczne. Księżyc w tym powiększeniu to już spory detal, choć obarczony aberką. Ale w scenerii paradujących przed nim chmur jest bajeczny. To lornetka do głębokiego nieba,nie do planet. Bardzo lekka. Nawet jak masz kiepskie warunki to powinna Ci pokazać sporo gwiezdnych Dso. Podwójna w Perseuszu nawet z miasta zachwyca.
 8. Cześć Mareg. Ja mam nieco inny, bardziej pospolity wynalazek. Zmajstrowałem z karimaty odrośnik coby mi optyka nie parowała. Obserwując w ogrodzie z tyłu domu mam na sąsiedniej posesji lampy ogrodowe sąsiada. Światło dają mleczne ,przytłumione ale świecą. Kilka ostatnich obserwacji prowadziłem ma zmianę z osłoną i bez. Poprawa kontrastu zarówno na planetach jak i na DSO jest zauważalna. Na Jowiszu mam (z osłoną) minimalne rozproszenie światła. Saturn praktycznie bez flary. Gwiazdy bardziej wyraziste. Wydaje mi się jednak że to cudo dłużej utrzymuje prądy cieplne w tubie,ale może po prostu taką noc była. PS. Zdaje się że masz takie "cóś" robiłeś obserwację Syriusza z podobną osłoną.
 9. Mareg z tym astygmatyzmem w za dużej źrenicy spotkałem się w dyskusjach na CN więc w punkt. Takie pojaśnienie (bywa też w niektórych okularach) to zdaje się krzywizna pola. Na brzegu masz inne (mniejsze) powiększenie niż w centrum. Stąd jaśniejsze tło. Chyba. PS. Ja też muszę to wszystko przetrawić.
 10. Śmieją się że mnie to wiercę temat. Widzicie to jest tak. Moja żona ma prawko od 20 lat i jest naprawdę świetnym kierowcą (serio) ale nie ma zielonego pojęcia jak działa silnik spalinowy. Co nie przeszkadza jej dobrze jeździć.
 11. Jak dobrze że poza zielonymi są na forum też inne barwy
 12. Nie ma się z czego śmiać. Czyli raczej nie da się tego obciąć. Będzie tylko ciemniej. Mamy więc strumień fotonów, który zmniejszając średnicę zmniejsza jasność tego samego obrazu. A gdzie jest ta granica (gdyby dało się ją zobaczyć). Źw o średnicy pojedyńczego fotonu też da taki sam obraz?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.