Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1112
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

474 Good

1 Follower

About Mariusz Psut

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tomaszów Mazowiecki
 • Zainteresowania
  Modelarstwo,historia wojskowości.
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10"
  Erfle 30, ES 14,Morfeusz 9,Vixen SLV 6

Recent Profile Visitors

1608 profile views
 1. A co z pomiarem pola metodą dryfu? Zdaje się że tak by było najprościej. Lub porównać z identyczną ogniskową 100° czyli z Ethosem.
 2. Piszesz że ma to być teleskop "gotowy w kilka chwil do obserwacji. Wszystko poza refraktorem musi się niestety wystudzić. Skoro masz duży taras,wiejskie niebo i południową wystawę to bierz Dobsona min. 8". Tu się nie ma nad czym zastanawiać. Sam mam 10" i ustawiona w kącie pokoju w pionie zajmuje tyle miejsca co niewielką szafka nocna. A co do żony to sam byłem w identycznej sytuacji i po prostu została postawiona przed faktem dokonanym. Pozdrawiam.
 3. Witam. Dołączone do zestawu okulary 30 i 9 mm dają powiększenia 41× i 138× i tego nie zmienisz. Pokrętła wyciągu regulują jedynie ostrość a nie zmieniają powiększenia. Lekki kurz na lustrze nie ma wpływu na obrazy ale możesz mieć rozjechaną kolimację i pewnie tak jest(Obrazy czy to w 30 czy w 9 powinny być ostre. ) Jak bardzo to musisz sam sprawdzić. Poczytaj "Kolimacja wg. Hamala". Prawidłowo wyregulowana 10 to świetny sprzęt. Ściągnij sobie Sky Safari na telefon i naucz się szukać obiektów na niebie. Co do Barlowa to daruj go sobie do kitowców i kup dobry okular 12-14mm np E
 4. Każdym. To bardzo jasna mgławica. Oczywiście im bliżej tym lepiej.
 5. Spróbuj Snowball w Andromedzie. Teraz jest Kasiopea wysoko,jest tam kilka ślicznych gromadek. Dzika kaczka w Tarczy...
 6. Zmajstruj kolimator z pudełka po kliszy i zrób Hamalem.
 7. Dobrym rozwiązaniem byłby szukacz optyczny np. 8/50. W powiększeniu widać dużo więcej gwiazd i łatwiej po nich skakać. Podwójną Perseusza widać w takim szukaczu jak również wiele innych Messierków.
 8. Fajne i stabilne tylko że straciłbym szukacz.
 9. Dzięki. Spróbuję najpierw metodami "trytkowymi". Myślałem o przykręceniu uchwytu do tuby ale musiałbym nawiercać czego za bardzo nie chcę robić.
 10. No nie do końca o to chodziło. Nie chcę robić fotek tylko mieć navi przed nosem.
 11. Moi Drodzy. Ma ktoś może dobry patent na zamocowanie smartfona do Newtona na Dobsonie ,żeby mieć SkySafari przed nosem. Najlepiej na tubie. Próbowałem na uchwycie samochodowym z przyssawką ale to ustrojstwo nie chce się trzymać Dobsona. Pozdrawiam.
 12. Witajcie Moi Drodzy. Dziś nie będzie żadnych szkiców. Dziś będą tylko słowa. Wczoraj po raz pierwszy byłem pod ciemnym niebem. 21,72. Czasu mieliśmy niewiele. Ledwo godzinkę. Łagodnie wznosząca się na południe łąka. Na północy,kilometr za nami maleńka wioska. Ograniczyłem się do sztandarowych obiektów. Głównie dlatego że chciałem mieć porównanie z tym co widzę z pod domu. Droga mleczna wspaniałe widoczna z wyraźną dziurą w Łabędziu. U mnie wymaga dobrych warunków i wpatrywania się. M13 ,Morfeusz 9mm. Widać że jest to kula z gwiazd,dużo jaśniejsza. Dyskotekowa
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.