Jump to content

Mariusz Psut

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1423
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

676 Excellent

2 Followers

About Mariusz Psut

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tomaszów Mazowiecki
 • Zainteresowania
  Modelarstwo,historia wojskowości.
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10"/WO 72fd/ Aculon 8×42
  Erfle 30, ES 14,Morfeusz 9,Vixen SLV 6

Recent Profile Visitors

2615 profile views
 1. Znam te edki (oczywiście tylko z widzenia). Tylko że sama tubka już przekracza finanse. A gdzie montaż, kątówka... Co za czasy... Czy nikt już nie luka przez zwykłe achro f8???
 2. Hmmm... Porzuciłem myśli o prostej lornecie. Newtona że względu na gabaryty i kłopotliwość nie chcę. Zmieniły się też możliwości finansowe i Ed w tym rozmiarze jest poza zasięgiem. To ma być uniwersalna tuba, zmieścić się do małego bagażnika kompaktu. Ta tubka wydaje się niezłym wyborem. Finansowo też na granicy.
 3. Niestety Celestron niedostępny. Posucha taka że nie ma co wybrzydzać. Czyli z tego co piszesz całość da radę?
 4. Co sądzicie o dostępnym w Teleskopy.pl zestawie jak w tytule? Nie chodzi o refraktor a bardziej o całość. Jak toto (montaż) będzie współgrać z taką tubą? Czy dla mnie,nie mającego nigdy do czynienia z paralaktykiem będzie to do ogarnięcia? Jak z rozstawieniem całości do obserwacji (upierdliwość)?
 5. Może najpierw pomyśl czego oczekujesz. Newton 8 a 10 to już na pewno da wspaniale obrazy. W tym budżecie chyba nie znajdziesz bardziej uniwersalnej maszynki z taką aperturą ale... Kolimacja- rzecz prosta i banalna, tylko czy dla każdego?. Ciężar, gabaryty,kiepska poręczność. W zimnych miesiącach zapomnij o spontanicznych obserwacjach. Czekasz i czekasz a w końcu okazało się że lustro nie nadąża za spadkiem temperatury. Otwarta konstrukcja wymaga pielęgnacji. Mnie osobiście wkurzało przenoszenie z miejsca na miejsce gdy chciałem przeskoczyć w inną część nieba
 6. Wątek zacny ale... Do tego nowego tytułu za pierona nie mogę się przekonać. No razi mnie i już. Może jakieś objawienie literackie wespół z talentem malarskim błyśnie. Pozdrawiam.
 7. Miałem przez chwilę WO 72 fd. Do tego kitowca 30mm od GSO, ES 14 mm 100° i Morfa 9mm. Najlepiej mi było w setce 14mm. Kitowy 30 pokazywał już krzywiznę pola a w Morfeuszu było dla mnie za ciemno. Moim skromnym zdaniem zakres 14-20mm co najmniej 80° do takiej tubki.
 8. Miałem przez chwilę 72/432 ed. Ikosz ma rację. Szału nie będzie. Najlepiej współpracował z 30 i 14mm. W 9 mm było już dla mnie za ciemno. To taka przeglądarka do układów gwiazd w szerokim polu. I tylko tyle. Po pierwszych zachwytach wolałem lornetkę 8/42 ze względu na dwuoczne patrzenie. Możesz być zawiedziony. Nie lepiej jakąś 20/80 na statywie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.