Jump to content

kompas

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  48
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

25 Neutral

About kompas

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 12/16/1951

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W zasadzie to masz rację, rzeczywiście rozmowa jest o obserwacjach astronomicznych. Niemniej jednak przy zakupie, należy wziąć też pod uwagę obserwacje naziemne (to tak na wszelki wypadek) .
 2. O demonizowaniu nie ma tu mowy, a czy poza niebem coś tym "Niutkiem " obserwowałeś? Chodzi mi o to Czy na przykład wziąłeś go ze sobą na jakiś punkt widokowy by popatrzeć sobie w dal? Nie sądzę, najlepiej to mieć dwa, albo i trzy różnych systemów ale jeżeli możliwości pozwalają na tylko jednego to najbardziej uniwersalny będzie refraktor.
 3. Lemarc ma rację, tylko refraktor, inne systemy mogą Cie rozczarować. Refraktor nigdy Cię nie rozczaruję, bowiem nawet gdyby znudziło Ci się niebo, to zawsze pozostaje krajobraz.
 4. Z tym EQ to nie do końca się zgodzę. Taki montaż można ustawić w tryb AZ i to na dwa sposoby ustawiając pochylenie na 90* lub 0* . Jeżeli Księżyc czy Saturna chcemy pooglądać w szerszym gronie, to EQ jest bardzo przydatne, nawet po zgrubnym ustawieniu na północ. Mówimy oczywiście o tanich montażach. Te 90 x 900 Były też ( a może i są) na EQ-2.
 5. Dzięki za odpowiedź, sporo mi ona rozjaśniła i sądzę że nie tylko mnie. Pozdrawiam.
 6. Super zdjęcia, gdybyś jeszcze podał jakimi ogniskowymi je robiłeś, pozostałe parametry to pewnie załatwiała automatyka.
 7. Ano ma. Z nudów pobawiłem się trochę w obliczenia, wieża a właściwie maszt ma wysokość 327 m nad poziom terenu na którym jest posadowiony. Horyzont (widnokrąg) ze szczytu tego masztu o ile teren jest wokół płaski będzie oddalony o około 65 km, jeżeli teren w okół będzie się obniżał to odległość ta wzrośnie o parę km. Jeżeli będzie się podwyższał to zmaleje.
 8. Ładne te Twoje zdjęcia Andrzeju, za opisy ekspozycji wielkie dzięki, też chciałbym robić takie, ale napisz jeszcze pod jakim niebem robisz te piękne fotki.
 9. Studia astronomiczne mogą być przydatne w każdej innej dziedzinie za całkiem niezłą kasę, weźmy na ten przykład Panią Janinę z Polskiej Akcji Charytatywnej, z wykształcenia astronom.
 10. Niby dlaczego miałby porwać? Inuici ( Eskimosi dziś jest nie poprawnie) od wieków budują z różnych materiałów w tym śniegu takie właśnie kopuły. Żaden z nich inżynierem raczej nie był, a mimo to kopuł im wiatr nie porywał, choć wiatry z pewnością przekraczają tam 100 km/h
 11. To już pewne, zakupię ten teleskop ale dopiero w maju. Z początku planowałem posadowić go na Astro 3, zmieniłem jednak zdanie i będzie to dosyć mocny statyw video. Dzisiaj właśnie kupiłem w Delcie siodełko GSO i w zasadzie mam już wszystko co potrzeba. Teraz z niecierpliwością czekam do maja, choć zaczynam też myśleć o akcesoriach dwucalowych.
 12. Tak jak napisał powyżej kolega Frugosław. Układ Słoneczny i Tellurion, czyli układ Słońce, Księżyc, Ziemia. Sam mosiądz z napędem elektrycznym. Kosztowało mnie to ponad 3000zł i 4,5 roku zbierania zeszytów, ale warto było. To w środku to globus, niestety plastik i papier, niemniej jednak też jestem zadowolony. Tellurion posiada też dodatkowe podświetlane Słońce, można go więc traktować jako lampkę. Mam to od paru lat, być może wydawnictwo wznowiło emisję i znowu można zamówić.
 13. Zdjęcia tego cuda można znaleźć, wystarczy wpisać parametry w wyszukiwarkę, niektóre są nawet brandowane marką Nikon, choć w rzeczywistości są to czerwonookie plastiki-fantastiki. Dużo lepiej zobaczysz okiem nieuzbrojonym niż uzbrojonym w taką "lornetkę" i jeszcze jedno do ptactwa lornetka powinna być z ogniskowaniem centralnym, do astronomii może być dla każdego okularu oddzielnie. Parametry takie jak napisał kolega powyżej.
 14. Musisz zmierzyć średnice obiektywu i średnice źrenicy wyjściowej w okularze w mm ( to taka biała plamka) następnie podzielić jedno przez drugie i będziesz miał powiększenie. Jak to zrobić to bez problemu znajdziesz w sieci, wystarczy wpisać jak obliczyć powiększenie lornetki. Swoją drogą to ta lornetka jest nic niewarta, coś w rodzaju lornetek typu "Russia"
 15. Dzisiejszy księżyc - pierwsze próby. Nikon d800, obiektyw af nikkor 80-200 swiatło 2.8, iso100, f22, 1/125s, F80
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.