Jump to content

kompas

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  166
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

52 Neutral

About kompas

 • Rank
  Antares
 • Birthday 12/16/1951

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. wszystkie zdjęcia są piękne, dlatego wyróżnienie któregoś jak dla mnie pozbawione jest sensu. Dlatego też na żadne nie oddam głosu. .
 2. Powiem wprost: wygląda na to że chciałeś przetestować coś za niewielkie pieniądze ( przesyłka zwrotna) a na dodatek to jesteś jeszcze zwykły pieniacz.
 3. Sen jest bardzo ważny, szczególnie wtedy gdy poza hobby mamy także inne obowiązki. Nie dotyczy to jednak emerytów, bowiem ci mogą spać ile chcą i kiedy chcą, mogą więc zarywać całe noce a w dzień spać. Właśnie parę minut temu wstałem.
 4. trzeba pokombinować najlepiej organoleptycznie, musi znaleźć się jakiś złoty środek. Teleskop piękny, miałem kiedyś nawet podobny w tym samym kolorze "Ruski" 60 x 600, pancerny aluminiowy ze ścianką 5 mm wyciąg zaś miał ściankę 10 mm którą bez problemu dało się powiększyć do 1,25".
 5. Przed chwilą sprawdziłem na trzech kątówkach, najdłuższy tor miał Amici 45* Amici 90* i lustro miały tor podobny krótszy od tej pierwszej o jakieś 13 mm. Wygląda więc na to że skoro przyłożenie się nie sprawdziło ( a na tym polegał pomysł z rurką która była potrzebna tylko po to by nie trzymać tego w ręku) trzeba było by dotoczyć odpowiedni nosek wejściowy 0,965.
 6. Najlepiej to sprawdzić jak działa w konkretniej konfiguracji. Szkoda że nie masz żadnej 1, 25" , mógłbyś przynajmniej sprawdzić ja działa w takim ustawieniu nie ingerując w samą kątówkę.
 7. Zapomniałem dopytać, czy ta kątówka z "Ali" ma tylko wejście na 0,965 a wyjście na 1,25" czy z jednej i drugiej strony tak samo. Bo jeżeli tak to też nie widzę sensu (przepraszam ale szukać po prostu mi się nie chciało). Jak się zorientowałem to masz tylko jeden okular w dodatku obtłuczony.
 8. Jeżeli nie przeraża Cię długie oczekiwanie na przesyłkę ( ja ostatnio czekałem na redukcję 2 miesiące, ale przyszła, parę dni temu) to rzeczywiście nie ma sensu . Myślałem że jakąś tam posiadasz.
 9. Jak rozumiem ta kątówka ma być 0,965 a czy nie można prze tulejować kątówki 1,25" od strony wlotu na ten właśnie wymiar ? Wydaję mi się że na początek można to zrobić za pomocą kawałka odpowiedniej plastikowej lub papierowej rurki.
 10. No cóż, można to rozpatrywać i od drugiej strony. Gratuluję błyskotliwości
 11. Ja powiedział bym że pełnia będzie w niedziele o 8,34 i będzie się nazywała "Śnieżny Księżyc" w piątek to Księżyc będzie zwał się "garbatym". Nie to bym się czepiał, to tylko tak gwoli ścisłości.
 12. Powiedziałbym że w tym przypadku powinno być raczej odwrotnie tj. z 0,965 na 1, 25", choć rozumiem że to błąd który każdemu może się zdarzyć.
 13. Zgadza się, najlepiej gdyby to był okular 12xO lub 12,5 xO to dobre okulary jak najbardziej nadające się do teleskopów.
 14. Znalazłem kawałek tubusu lunetki Turist-5, średnica otworu to 20,3 mm. Myślę więc, że średnica tulejki z okularem to 20mm. Okular jest typu symetrycznego i składa się z dwóch identycznych klejonych soczewek, czyli z czterech . Ogniskowa to 15 lub 20mm. Nie wiem czy będzie on ostrzył, ale spróbować można.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.