Jump to content

kompas

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  203
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

64 Neutral

About kompas

 • Rank
  Antares
 • Birthday 12/16/1951

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Całkowicie zgadzam się z kolegą Kjacek warto kupić ten który podlinkował choćby ze względu na wyciąg dla którego nawet ciężka lustrzanka nie stanowi żadnego kłopotu. Pisząc o foto mam na myśli użycie tego teleskopu jako jasnego teleobiektywu zarówno do krajobrazu jak i do Księżyca.
 2. Jak chcesz oglądać wszystko, to w tej cenie refraktor 80 X 400 będzie dobrym wyborem , krótki, lekki i co najważniejsze nie wymagający drogiego montażu.Na początek będzie bardzo dobry.
 3. Pięknie, też obserwowałem te planety do 3 nad ranem,choć tylko wizualnie, niestety astrofoto to dla mnie czarna magia.
 4. Może i na wsiach z pozyskaniem grubej tektury jest pewien kłopot, w miastach nie ma z tym najmniejszego problemu .
 5. Też nieopatrznie wyrzuciłem kiedyś takie podpórki ze styropianu, a teraz bardzo by mi się przydały, chyba skorzystam z Twojego pomysłu, a taki przyrząd do bigowania to się nazywa kostka introligatorska i łatwo ją samemu zrobić .
 6. Najlepiej byłoby gdybyś miał dwa teleskopy, jeden czarny drugi biały. Ten czarny to Mak-127, a biały to Bresser 102 X 460. No i montaż eq3-2 w zależności od potrzeb ustawiony w tryb azymutalny lub równikowy. 4000 zł powinno wystarczyć.
 7. kompas

  okular let 28

  Tak właśnie zrobiłem , zeszła bez najmniejszych problemów, dzięki
 8. kompas

  okular let 28

  Również dzięki byłem przekonany że jest ona na gwincie a potrzebowałem ją zdjąć by bardziej zbliżyć oko do soczewki po odkręceniu diafragmy.Pole widzenia po tej operacji wyraźnie wzrosło, choć jakość pewnie spadła ale przy powiększeniu 16 razy jest dobrze przynajmniej w dzień a w nocy zobaczymy
 9. kompas

  okular let 28

  ą nie jest ona regulowana na gwincie który się wkręca i wykręca
 10. kompas

  okular let 28

  Może mi ktoś podpowiedzieć jak odkręcić (wkręcić) muszlę oczną w tym okularze
 11. Owszem temat ciemnej materii jest ciekawy, jednak o wiele ważniejszy, mający wpływ na nasze życie jest temat ciemnej masy, zwłaszcza teraz, wybory prezydenckie już za kilka dni.
 12. By nie być gołosłownym, pokażę, jak może wyglądać taka przeciwwaga. Miesiąc temu do Maka-127 zakupiłem montaż Exos-2(EQ-5), który można ustawić w tryb azymutalny zarówno na 0* jak i na 90*, jednakże przy takich ustawieniach trzeba pamiętać o hamulcach, bo teleskop potrafi fiknąć kozła. Aby temu zapobiec postanowiłem dodać drugą przeciwwagę. Wygląda to tak: montaż ustawiamy na 90* i o hamulcach możemy zapomnieć. Przy kącie podniesienia horyzontalnym przeciwwaga jest na dole, przy wyższych na górze. Śmiga to wszystko jak na AZ-4, jest jednak znacznie sztywniejszy, a i mikroruchy też są, których jednak nie musimy używać. Potrzebna jest spłaszczona z jednego końca rurka i puszka 0,33l wypełniona złomem i zalana lepiszczem. Ja w tym celu użyłem parafiny ze świec. Po pierwszych próbach jestem bardzo zadowolony. W montaż nie musimy ingerować, wystarczy spłaszczoną końcówkę rurki włożyć w gniazdo i przykręcić śrubką.
 13. Jeżeli chodzi o punktak to najlepszy jest od końcówki wtryskiwacza z jakiejś starej ciężarówki. Te z marketów są nic nie warte
 14. "lubię pomajsterkować" sądzę że ze o majsterkowaniu nie masz zielonego pojęcia . Prawdziwy majsterkowicz nie wyrzucił by na śmietnik tego co może przydać się w majsterkowaniu a gdyby jednak wyrzucił to odzyskałby ze śmietnika to co wyrzucił, niekoniecznie własne niepotrzebne "śmieci", a co do narzędzi, to wystarczą zwykłe podstawowe narzędzia ręczne.
 15. Puszka odpowiedniej wielkości np. po farbie wypełniona stalowym złomem (śrubki nakrętki, itp.) zalana jakimś lepiszczem, no i mamy przeciwwagę o ciężarze jaki tylko chcemy. Ogranicznik przesuwu to żaden problem, wykonanie banalnie proste, gdy się przyłożymy będzie ona jak fabryczna.Koszt zero złotych.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.