Jump to content

Pimo

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  280
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pimo

 1. Cześć, Mam do sprzedania torbę jak w temacie. U mnie nosiła montaż CEM25 w całości, ale i z pewnością na jakąś tubę się nada. Opis dokładniejszy tutaj: https://gitarownia.pl/product-pol-2901-CANTO-TSP1-torba-na-hardware-perkusyjny-110-cm.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN Moja cena: 50zł z przesyłką PP.
 2. Sprzedane, można zamknąć :-)
 3. Cześć, Na sprzedaż wędruje mój netbook, który prowadził przez ostatnich parę lat wszystkie moje sesje astrofotograficzne, ja już potrzebuję USB 3.0, w innym przypadku służyłby mi nadal. Spisywał się wspaniale, przede wszystkim z uwagi na swój mały rozmiar i minimalne zapotrzebowanie na energię. Netbook w pełni sprawny technicznie ze śladami używania. Ekran 10.1" (1024x600) Windows 7 Starter Intel Atom, 2 rdzenie, grafika zintegrowana RAM 1GB HDD 250GB Złącza: 2 x USB2.0, VGA, LAN, Audio, SD Sprzedaję w stanie obecnym, tj. zainstalowane wyłącznie to, co potrzebne plus powyłączane wszelkie windowsowe wodotryski. Naturalnie jest partycja recovery, więc można sobie go urządzić po swojemu. W zestawie: - netbook - etui - zasilacz sieciowy - zasilacz do gniazda zapalniczki Stan baterii: trzyma 4-5 godzin sesji, a jeśli to za mało – w zestawie jest zasilacz na gniazdo zapalniczki. Cena: proponuję 100zł z wliczoną przesyłką PP.
 4. Cześć, Jako, że półka mi się ugina, to polecam poniższe pozycje - wszystkie w moim subiektywnym odczuciu dobre. Stan wszystkich bardzo dobry, ceny to ok. 50% wartości sklepowej. 1. Photoshop CS5/CS5PL Po Prostu, Helion. Cena: 45zł. 2. Telescopes, Eyepieces, Astrographs. Willmann-Bell. Cena: 80zł. 3. Exploring Arduino, Wiley. Cena: 65zł. 4. Lessons from masters. Springer. Cena: 115zł. 5. Star Testing Astronomical Telescopes. Willmann-Bell. Cena: 70zł. 6. The Handbook of Astronomical Image Processing. Willmann-Bell. Cena: 180zł. Ceny zawierają przesyłkę pocztą polską.
 5. Z racji braku sugestii - przyjąłem cenę za kryterium jakości i zakupiłem Startech ST4300MINI. Wszystko już działa z portem USB 3.0. To tak, gdyby ktoś szukał. Na pewno natomiast odradzę poniższy produkt:
 6. Cześć, Pytanie zawarło się w zasadzie w tytule. W szczególności: mam Ci ja QHY163, którą mam podłączoną przez hub usb 3.0, ale prędkości 3.0 za diabły nie wyciągam. Kamera podłączona bezpośrednio do portu w laptopie oczywiście maksymalny transfer daje, ale najwidoczniej mój hub z nią nie chce rozmawiać inaczej niż 2.0. Do tej pory mi to nie przeszkadzało, bo netbook bez portów 3.0, ale chcę to zmienić - najlepiej z USB-C - i szukam... Wszelkie sprawdzone konfiguracje mile widziane!
 7. Mam CEM25P . Mam balkon z bardzo ograniczonym widokiem - mniej więcej od NE, poprzez E, do SE - może 120 stopni azymutu łącznie. GPS łapie zawsze.
 8. Dobrze, że pojawił się ten wątek, zmotywował mnie do dokończenia swojego rozwiązania. U mnie klasycznie: Silnik 28BYJ-48 (12V, 7zł) Pasek 276-3M-09 (16zł) Koło pasowe HTD 12-3M-09 (11zł) (otwory wykonane we własnym zakresie, to koło przychodzi z samymi nakiełkami) Do tego zaprojektowany i wydrukowany 3D uchwyt na silnik. Całość sterowana Astrolinkiem - dostaję z obliczeń 1 krok = 0.02 mm ruchu pokrętła po obwodzie, więc wystarczy. Póki co - wypróbowane tylko w domu, trzeba poczekać na pogodę. Ale na pewno silnik ma moment z nadmiarem, a pasek się nie ślizga. Jak będzie pogoda to zmierzę backlash i myślę, że będzie hulać
 9. ASIAIR jest reklamowana jako przeznaczona do kamer ASI USB3.0. Ale wygląda, że ma wyłącznie USB2.0. Pytanie: ile mniej więcej sekund sczytuje się klatka?
 10. Moje doświadczenia są przeciwne. Fakt - mam nieco inny setup, mam wyłącznie netbooka który łączy się do sieci ESP; netbook zawsze blisko montażu. Ani jednego przypadku zerwanego połączenia, zwieszenia, wszystko zawsze od pierwszego strzału do końca bez problemu ... Ostatnio nie miałem okazji podziałać przy nieco niższych temperaturach, ostatnie sesje miałem miesiąc temu, ale w Bieszczadach, przy dużej wilgotności i temperaturach schodzących do 10C. Jak coś zacznie się zimą knocić - dam znać
 11. Brawo! Dzięki za te informacje - ja tutaj jestem zielony. Bez Ciebie ten mój opis nie byłby kompletny!
 12. I jeszcze jedna rzecz! To mi umknęło (bardzo zakopane w oryginalnym wątku, ale na pewno sam to też zrobiłem):
 13. A te 3 strony ustawień ESP zrobiłeś?
 14. A ja właśnie żeby zrobić screenshot, połączyłem się przez konsolę i.... też mi się przestał łączyć z commanderem! - pierwszy raz odkąd zrobiłem całość Pomógł kompletny reset wszystkiego - i start już wyłącznie z Commandera, bez wchodzenia przez przeglądarkę.
 15. Link do protokołu: http://www.ioptron.com/v/ASCOM/RS-232_Command_Language2014_V2.0.pdf Przy komendach jak powyżej - jeżeli w konsoli pojawią się odpowiedzi odpowiednio V1.00# lub 0025 (dla :V# i :MountInfo#) - znaczy, że Wemos się komunikuje z montażem, a coś jest nie tak w konfigurowaniu samego połączenia Wifi.
 16. Na początek spróbuj zalogować się przeglądarką do ESP i przejść do zakładki uC Console. Tutaj w Console Entry spróbuj wpisać typowe komendy z protokołu iOptrona, jak na przykład: :V# :MountInfo# To Ci powie, czy problem jest na linii iOptron Commander - ESP czy bardziej Wemos - pilot.
 17. Nie, ciągle to samo (192.168.4.1).
 18. Ad.1) Tutaj odsyłam do dokumentacji ESP-Link na github... Niestety tak głęboko w tym nie siedzę... Ad.2) MEGA stabilnie, 3 wilgotne noce w Bieszczadach z tak przerobionym pilotem za mną. Kabelki od kamer rozłączyły się kilkukrotnie. Wifi działało niezawodnie. Ad.3) Mały jak na Wifi. Oceniam, że Wemos ma zasięg bardziej jak bluetooth niż Wifi. Póki laptop jest te max 10 metrów od montażu - wszystko gra.
 19. Miałem chwilę, to i bardziej szczegółowy opis podaję poniżej: 1. Pobieramy ESP-Link ze strony Github (plik .tgz) - po rozpakowaniu powinniśmy mieć 5 plików *.bin. Ja ściągnąłem wersję 3.0.14. 2. Podłączamy Wemosa do komputera kabelkiem USB. 3. Wgrywamy firmware do Wemos'a - ja korzystałem z tego filmiku na youtube i programu Nodemcu - oczywiście wersja PRO Wemosa ma 32MB pamięci, ale wybieramy 4MB. 4. Teraz Wemos powinien już być widoczny - tworzy swoją sieć ("ESP...") - możemy się do niej zalogować, w przeglądarce wejść na adres 192.168.4.1 i skonfigurować 4 istotne zakładki - u mnie wygląda to jak poniżej: 5. Pora na lutowanie płytki. Czerwony - WEMOS 3.3V -> do prawej strony kondensatorka C21 Czarny - WEMOS GND -> do pinu od wtyczki RJ Niebieski - WEMOS RX -> trzeci od lewej pin układu MAX3232 Zielony - WEMOS TX -> czwarty od lewej pin układu MAX3232 Zdjęcie ilustruje wszystko: 6. Pora na odpalenie montażu! Łączymy się z siecią WIFI którą nam tworzy Wemos, odpalamy iOptron Commander'a i logujemy się zgodnie z poniższym: Wszystko powinno już działać. Jeżeli ktoś będzie próbował i pojawią się problemy - dajcie znać!
 20. Powinno się dać... Swego czasu posiadałem iEQ45 i próbowałem go zrobić na BT. Wówczas, bardziej zielony, brawurowo próbowałem się komunikować poziomem TTL z RS232, stąd niepowodzenie. Myślę, że trzeba zacząć googlować "RS232 wifi wemos" i szukać... Ludzie robią cuda z tym Wemos'em :) A kształt obudowy z portem RS na iEQ45 aż się prosi, żeby tam było małe pudełko... :)
 21. Widziałem i to właśnie do tego urządzenia się odnoszę. Dalej dostajesz kawał buca, który będzie wisiał przy pilocie. W rozwiązaniu jakie znalazłem i zastosowałem u siebie - nie widzisz z zewnątrz, że Twój montaż jest nagle "Wifi"
 22. Cześć, Natknąłem się swego czasu na TEN wątek w którym posiadacz CEM25 z pilotem 8408 z sukcesem przerobił go na WiFi. Jako, że rozwiązanie wyglądało bardzo zgrabnie – postanowiłem pójść tą drogą i z sukcesem przerobiłem swój pilot – zdjęcie przedstawia moje wykonanie. W odróżnieniu od oryginału – wykorzystałem płytkę WEMOS D1 MINI PRO, która ma tą zaletę, że elementy są lutowane tylko na jednej stronie, więc nie trzeba wylutowywać gniazda usb, a całość bez problemu dokleja się do płytki pilota. Dodałem też widoczne na zdjęciu grube, białe taśmy dwustronne lekko dociskające płytkę gdy pilot jest skręcony. Przewody (zasilanie 3.3v, masa, TX/RX – odpowiednio czerwony, czarny i zielony z niebieskim – lutujemy jak na zdjęciu). Przed polutowaniem należy oczywiście wgrać firmware do płytki (ESP-Link) i ją skonfigurować. Wemos tworzy własną sieć do której loguje się mój laptop, ale jeśli dobrze doczytałem, to można też sprawić, że to Wemos będzie się dołączał do innej, istniejącej sieci. To co mi się podoba najbardziej – to pozbycie się dwóch przewodów (serial i przejściówka na serial-usb), które były bardzo nieeleganckie – bo ograniczały nieco manewry pilotem. To co mi się jeszcze bardziej podoba – to że rozwiązanie kosztowało mnie 33zł i wciąż pozostaje bardziej eleganckie od oferowanego przez iOptrona modułu StarFi za 450zł, który to z kolei i tak łączy się przewodem z pilotem (!). Na koniec łączymy się za pomocą iOptron Commander’a jak poniżej – i cieszymy się BEZPROBLEMOWYM połączeniem z montażem. Nie mam screenshota pod ręką, ale w sterowniku montażu można sprawdzić też średni czas reakcji na komendę – u mnie wynosi on ok. 30ms, a także statystyki komunikacji - po kilku godzinach sesji miałem kilkadziesiąt tysięcy wysłanych/odebranych komend z ilością błędów równą zero. Podsumowując: ZALETY - cena 30+ PLN - 2 przewody mniej (serial, serial-usb) - bezprzewodowe, więc i bezproblemowe połączenie, żadnych rozłączonych w trakcie sesji przewodów WADY - naturalnie ingerujemy w pilota – więc ewentualnie tracimy gwarancję
 23. Sprzedane - można zamknąć.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.