Skocz do zawartości

damianww

Społeczność Astropolis
  • Postów

    29
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez damianww

  1. 34 minuty temu, TheHollowMan napisał(a):

    Kupowałem w FLO ostatnio siodło Vixen/Losmandy do HEQ5, 40 funtów + 10 funtów wysyłka. I niestety państwo poprosiło o dopłatę cła i vatu + opłaty manipulacyjne - wyszło dodatkowo 67.50 zł. Szło przez pocztę, więc cała procedura była na miejscu, w jednym okienku.

    No taki koszt Brexitu: https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/

     

    Firmy oferujące indywidualną spedycję publikują takie informatory odnośnie opłat: https://przesylarka.pl/czytelnia/jak-zaplacic-oplaty-celne

     

    Ech i moje marzenia legły w gruzach 🤑

  2. Witam. Chciałbym kupić poprzez serwis eBay okular do teleskopu. Problem w tym, że okular znajduje się z Wielkiej Brytanii. Jak obecnie wygląda sprawa wysyłki towarów do Polski z tego kraju? Trzeba odprowadzić cło/VAT? W internecie jest dużo różnych informacji i ciężko znaleźć coś konkretnego. Ktoś ma doświadczenie jak to wygląda w 2024 roku? Pozdrawiam.

  3. Panowie...ŚMIGA! 😁

    Nie mogłem wytrzymać do wieczora (a do tego prognoza nie napawa optymizmem) więc sprawdziłem jeszcze za dnia. Po ustawieniu na pierwszą gwiazdę (mniej więcej, ze stellarium) po wyborze drugiej gwiazdy teleskop pojechał dokładnie tam gdzie miał jechać. Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy rzucali co raz nowe pomysły. Dzięki wam lepiej poznałem ten teleskop pod każdym względem. Szczególne podziękowania dla @segktóry jedynie po przeczytaniu tego tematu zdiagnozował problem i pomógł go rozwiązać oraz dla @Krzysztof z Bagien który od samego początku podsyłał mi pomysły i tu i na PW :) Dzięki jeszcze raz chłopaki. Ustrzegliście mnie przed niepotrzebnymi wydatkami. Mam nadzieję, że odwdzięczę się ciekawymi relacjami z wypadów z tym właśnie teleskopem :)

     

    Dla niewtajemniczonych, którzy w przyszłości mogą mieć podobny problem:

    Jak to mawiają diabeł tkwi w szczegółach i problem został rozwiązany poprzez podpięcie zworki do JP1 w płytkach od azymutu i wysokości. @Krzysztof z Bagien zapożyczę od Ciebie zdjęcie, żeby pokazać, które to dokładnie miejsce 😉

     

    Jeszcze raz dziękuję Wam wszystkim i życzę owocnych obserwacji!

    jumerok.jpg

    • Lubię 5
    • Dziękuję 1
  4. 15 godzin temu, seg napisał(a):

    W sumie to mam.. przywróć poprzednie połączenia silników (zrób tak, jak było wyjściowo) i załóż jumper na JP1. Zacznij od mastera, czyli płytki w którą wpinasz pilota. Daj znać co z kierunkami.

    Znalazłem zworkę w starym kompie tak jak polecił @Krzysztof z Bagieni.... DZIAŁA. Silnik nie szaleje, prędkosci są okej. Niestety na tę chwilę więcej sprawdzić nie mogę. Po ustawieniu na pierwszą gwiazdę słychać, że silniki pracują ale to chyba po prostu śledzą tę gwiazdę. Później podskoczę do sklepu po drugą zworkę i zrobię to samo w azymucie. @seg trafiłeś w problem z odległości wielu kilometrów. Prawdziwy snajper 😄 Jak podłączę drugą zworkę i poustawiam wszystko to dam znać, czy śmiga :D

  5. 3 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

    Myślę, że możesz, bylebyś przy okazji jakiegoś zwarcia gdzieś nie zrobił. 

    A nie masz gdzieś jakiegoś starego komputera, płyty głównej czy czegoś w tym stylu, żeby sobie z niego taką zworkę wydłubać?

    Wiesz co, w sumie to mam. To jutro z rana pogrzebie i zobacze czy coś znajdę. Delikatna to robota więc wolę niczego nie popsuć 

  6. 3 godziny temu, seg napisał(a):

    W sumie to mam.. przywróć poprzednie połączenia silników (zrób tak, jak było wyjściowo) i załóż jumper na JP1. Zacznij od mastera, czyli płytki w którą wpinasz pilota. Daj znać co z kierunkami.

    Zrobiłem tak jak było wcześniej, wszystko wróciło do "normy". Nie za bardzo znam się na elektryce. Może się wygłupie, ale czy chodzi o przepięcie wtyczki (zworki) zaznaczonej czerwonym kółkiem na bolec zaznaczony czerwoną linią?

    jumper.jpg

     

     

    Ale na logikę wtedy silnik nie będzie miał zasilania... Więc tak myślę, że chodziło ci o ten jumper z lewej co zaznaczyłem na zdjęciu poniżej? I przepiąć go "do góry nogami"?

     

     

    jumpert2.jpg

  7. 12 godzin temu, Midnight9999 napisał(a):

    Też mam kilka pomysłów :) 
    - W aplikacji SynScan jest też opcja wyłączenia enkoderów i montaż nawiguje się (chyba) po samych silnikach, opcja Advanced,, Auxilary Encoders, spróbuj to odznaczyć i zobacz co się dzieje. 
    -Zmierz na kablach czy na czerwonym jest + a na czarnym -, może montaż ma odwrócone zasilanie programem a nie fizycznie. Bo tak jak wcześniej koledzy pisali wątpliwe jest, by pożyczający rozkręcał coś :) 

    -Zobacz na czarnych śrubkach przy silniczku czy widać po nich ślady, że były kiedyś rozkręcane, podpowie Ci to czy ktoś faktycznie rozbierał mechanizm, podobnie zobacz na tych białych złączkach kabli czy są ślady, że ktoś podważał śrubokrętem, i rozbierał to kiedykolwiek.
    -Jeśli sposoby z Astropolis nie pomogą załóż temat na CloudyNights 
    - w załącznikach przesyłam Ci zdjęcia z rozbierania napędu działającej 16" go to (źródło FB PTMA Gliwice:https://www.facebook.com/profile.php?id=100064564244518 ), porównaj sobie czy coś nie jest inaczej.

    Edit: po zdjeciach już widzę, że jest inny kolor kabli w tej 16", albo w SW zmienili technologię oznaczania albo ktoś grzebał przy tych kablach które masz szare i są źle podpięte

     

     

    Enkodery wyłączone - nie ma różnicy. O plusie i minusie napisałem post wyżej. Nie ma jakichś śladów, żeby ktoś tam grzebał.

     

    12 godzin temu, Midnight9999 napisał(a):

    Na zdjęciach z tej 16" widać po kolorach, który kolor kabla (tam gdzie Ty masz szare z paskami czerwonymi) idzie w które miejsce, zmierz sobie czy u Ciebie jest tak samo czy może lustrzane odbicie. Złącze XH2.54 może być wsadzone poprawnie ale jeśli ktoś tam grzebał to mógł te kable wsadzić na odwrót w złącze, wtedy mogłoby się odwrócić napięcie i silnik działał by dokładnie tak jak Tobie czyli na odwrót.

    Ogólnie jak patrzę na zdjęcie to czarny i czerwony wychodzi z płytki i idzie do silnika tak samo jak u mnie przed przełożeniem.

    3 godziny temu, seg napisał(a):

    Dziękuję @Lukacz za wspomnienie o mnie.

     

    Nie chciałbym wróżyć z fusów. Musiałbym całość (oba napędy, obie płytki, okablowanie i pilot) mieć u siebie na stole.

    Z jakiego jesteś województwa?

  8. Ech...a więc od początku...

    Chciałem sprawdzić gdzie jest plus a gdzie minus. Niestety nie było tam w ogóle miejsca. Więc postanowiłem, że przełożę wtyczkę odpowiadającą za + i - w silniczkach. Zrobiłem to w ALT i uradowany bo DZIAŁA. W sensie klikam w górę to teleskop się unosi i Altitude rośnie. Uradowany więc wziąłem się za przełożenie również w AZM. TEŻ DZIAŁA! A przynajmniej tak mi się wydawało... co prawda kierunki teraz są OKEJ,dane na pilocie też odpowiadają temu co faktycznie jest "w terenie" natomiast pojawiły się kolejne problemy. Mianowicie:

    - jak robie Alignment to po ustawieniu pierwszej gwiazdy jak klikam zatwierdź to nagle osie ALT i AZM zaczynają się samoczynnie poruszać. Raz po może 8 sekundach takiedgo poruszania pilot się zawiesił więc wyłączyłem teleskop. Drugi raz spróbowałem i jak po zatwierdzeniu silniki zaczęły się poruszać to odrazu wyłączyłem

    -jak ustawiam prędkość to 9 jest najniższą (porusza się jakby była najwyższa), ale na 1 to teleskop zaczyna się poruszac rzekłbym bardzo szybko. Czuję, że to nie zdrowe dla teleskopu więc po chwili już nic nie dotykałem. Aktualnie teleskop jest wyłączony i go nie ruszam.

     

    Tak mi do głowy przyszło, że może przepięcie kostki do góry nogami to nie był dobry pomysł ponieważ są tam 3 bolce, może wtedy prąd jest jakoś dziwnie dawkowany? No ale tych kabli co idą bezpośrednio do silniczka nie da się wypiąć...

  9. Wyciągnąłem teleskop, żeby w nim troche pogrzebać. Pobrałem SkySafari 7 i połączyłem się z programem. Wszystko poustawiałem iii...

    Faktycznie jak zaznaczy się tę opcję, o której wspomniał @bartolini to klikając strzałkę w dół teleskop jedzie w DÓŁ (tak jak powinien), ale na mapie Sky Safari pokazuje, że jedzie w górę. Tak samo w SkyScan App myśli, że jedzie w górę. W Sky Safari ustawiłem na gwiazdę, która się znajduję prawo góra od teleskopu, a teleskop nadal jechał lewo dół. Więc oprócz wygody funkcja Reverse w Sky Safari nic nie dała.

  10. Teraz, M_H napisał(a):

    Nie znam tego systemu i jego możliwości więc gdybam: skoro pożyczył znajomemu i wrócił źle działający, to wątpię, że ten znajomy lutował/przepinał kable w silnikach i nie tu dopatrywał bym się problemu, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się być to logiczne rozwiązanie. Znajomy prędzej coś przestawił w sofcie bo o to łatwiej nawet przez nieuwagę.
     

     

    Najgorsze jest to że znajomy milczy. Czyżby wiedział, że nabroił? 😇

  11. 19 minut temu, ZbyT napisał(a):

    zmiana kierunku przepływu prądu do silnika nie wiąże się z żadnym ryzykiem. W końcu aby zmienić kierunek obrotów sterownik robi to samo (przez mostek H)

    inna sprawa to czy to cokolwiek poprawi

     

    nie sądzę by poprzedni właściciel celowo zamienił te przewody miejscami. Jeśli cokolwiek zrobił to raczej przypadkowo. Mógł zamienić jakieś pasujące wtyczki, albo nawet całe mechanizmy lub płytki z elektroniką. Mógł coś przestawić w ustawieniach lub oprogramowaniu płytek ale wątpię by wyciągał piny ze złącz i zamieniał je miejscami. Mógł aktualizować firmware i coś poknocić

     

    pozdrawiam

    Słyszałem, że w programie EQMod można zamienić kierunki poruszania się systemu. Tylko że ja mam Dobsona. Może jest jakiś program dedykowany dobsonom i kolega właśnie taką opcję wybrał i się zapisała? A może jakimś cudem połączył się z EQMod (np wgrywając zły firmware i nie wiedząc o tym), przestało odpowiednio działąć i naklikał rózne cuda? Jest w ogole mozliwosc twardego reseru? Bo ten reset z pilota i tak zostawia sporo rzeczy.

    19 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

    Jakby coś, to mam niepotrzebne silniki (i płytki, ale najpewniej uszkodzone) od CPC, więc jakby się coś zjarało, to mogę Ci je dać, powinny pasować. 

    Dziękuję, ale tu wszystko śmiga. Enkodery odbierają położenie, silniki zmieniają te położenie. Z rzeczy do wymiany to chyba jedynie płytka?

    38 minut temu, Lukacz napisał(a):

    @damianww  zrób jeśli możesz wyraźne zdjęcie tej płytki do której jest podpinane zasilanie i pilot, a która steruje obydwoma modułami.
    Od góry żeby było widać złącza i detale na płytce.

    Nie zaszkodzi a może pomoże przed  (chyba na obecną chwilę ryzykownym) zamienianiem polaryzacji na silnikach.

    PS wrzuć też na Astromaniaku

    Zdjęcie płytki, która obsługuje włącznik itd

    image.thumb.jpeg.1ddbe6f53410b02e14f789c8eab69896.jpeg

    • Dziękuję 1
  12. 18 minut temu, Lukacz napisał(a):

    No, to mój błąd bo błędnie założyłem że moduł wifi był wpięty do pilota.

    Czyli metodą eliminacji można założyć że problem leży w tej płytce :
    image.png.7c525978cc23e79054304f057529b7fa.png

    Pozostaje pytanie co powoduje odwrotny ruch silników - soft, elektronika czy podłączenie.

    Czy to normlane że zainstalowałem soft na silnikach 2.09 (taki numer widnieje na stronie producenta jak pobierałem soft) a pokazuje mi 2.9.98?

     

    EDIT

    W ogólne czy problem może być z jakimś elementem który należy wymienić? Moim zdaniem jak odwrócone jest w dwóch osiach to chyba mało prawdopodobne, żeby coś padło w ALT i AZM?

  13. 1 minutę temu, Lukacz napisał(a):

    @damianww  teraz zerknąłem na zdjęcie  modułu na AM i widze że jest tam  chyba wpięty moduł wifi zamiast pilota. Rozumiem że sterowałeś montażem po wifi z pominięciem pilota?
     

    Dokładnie tak. Kupiłem ten moduł z myślą, że być może w pilocie jest wina. Więc sterowałem teleskopem za pomocą modułu z pominięciem pilota ale sytuacja była identyczna jakbym sterował pilotem.

  14. 2 minuty temu, Lukacz napisał(a):

    Z  tego co się zorientowałem dyskutując w wątku na Astromaniaku wygląda na to że moduł (silniki/enkodery)  są poprawnie zamontowane i... działają poprawnie. 
    Odczyty z pozycji i enkoderów się zgadzają.
    Jak ja to rozumiem,  teleskop w obu osiach przesuwa się o odpowiednią, zadaną wartość, ale robi to w przeciwnym kierunku.
    Pytanie co powoduje odwrotny ruch silników - oprogramowanie w pilocie  czy "kabelkologia" w modułach silników. Warto byłoby sprawdzić to na innym, odpowiednim pilocie.
    Wrzucę tutaj scrrena  z wątku na AM

    image.png.06f34737e07144ddc757e6190abd3891.png

    Dokładnie. Kierując teleskop do góry wysokość jaką pokazuje program jest ujemna (w pilocie to samo). Tak samo szerokość, jeżeli teleskop obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara to azymut zaczynając od 0 powinien rosnąć aż do pełnego obrotu 360stopni. A on zaczyna od 360 stopni i spada do zera, czyli tak, jakbym wprawiał teleskop w ruch odwrotnie od ruchu wskazówek zegara.

    • Lubię 1
  15. 25 minut temu, PrismoSal napisał(a):

    Może to trochę naiwne pytanie ale czy nie jest możliwe, że któraś z tych wtyczek jest założona na odwrót? Nie wiem czy one są symetryczne, czy też uniemożliwiają wpięcie "na odwrót", ale może warto sprawdzić.

     

    image.thumb.jpeg.e11aa0242cad0b61f5e66165be2919a3.jpeg

     

    Na zielono zaznaczyłem wiązkę Axis_IR, która idzie pod koło zębate i wpięta jest w mały sterownik któy znajduje się bezpośrednio przy małym czarnym pudełku przypominającym enkoder. Druga wiązka (na czerwono) o nazwie Motor_IR idzie bezpośrednio do czegoś co mi przypomina silniczek. Do tego silniczka są wpięte 2 kabelki (zaznaczyłem niebieskim kółkiem). Czy dałoby się je przepiąć i mogą być one odpowiednie za odwrotny ruch silniczków? Coś takiego jest możliwe w urządzeniach z silnikiem które miałem okazję obsługiwać. Ale tutaj i czy to to?

    1 minutę temu, polaris napisał(a):

    System podobno działał bez zarzutu, poprzedni właściciel go pożyczył koledze, który go zwrócił w takim stanie. Może warto podpytać tego kolegę co sp.....lił? Tak chyba będzie najprościej.

    Czekam na odpowiedź. W tym czasie staram się coś wykombinować czerpiąc rady od Was 

  16. 17 minut temu, ZbyT napisał(a):

     

    też bym szedł tym tropem

    albo może są zamienione miejscami silniki w azymucie i wysokości ... o ile to możliwe

    u kolegi montowałem system enkoderów i też nie było możliwości odwrócenia programowego. Trzeba było mechanicznie zmienić kierunek obrotu enkoderów czyli zamontować po przeciwnej stronie

     

    pozdrawiam

     

    31 minut temu, bartolini napisał(a):

    Wrzuć fotę jak enkoder azymutu/ silnik jest zamontowany. Jeżeli sterownik jest konsekwentny w swojej „głupocie”, dałoby się go zamontować do góry nogami? Jakaś blaszka czy wydrukowany wspornik? Albo konstrukcyjnie można w dobsie enkoder/silnik zamontować na dwa sposoby?

    Tak wyglądają zamontowane oba silniki oraz ich podłączenia

    altitide.jpg

    azymut.jpg

    szerokosc.jpg

    wysokosc.jpg

  17. 27 minut temu, ZbyT napisał(a):

    a jak masz ustawioną pozycję geograficzną teleskopu?

    może niewłaściwa półkula?

     

    pozdrawiam

    Półkuli zmienić nie mogę ponieważ w pilocie nie mam tej opcji a w SynScan App jest ona na szaro (nie mogę jej użyć). Dane biorę z Polar Clock i w pilocie wyglądają one tak: 023*09'E 53*15'N

     

    Gwiazdy, które mi podsuwa teleskop znajdują sie na naszym niebie i mają położenie zgodne z tym co pokazuje stellarium (sprawdziłem około 20 gwiazd). Teleskop również myśłi, że jedzie go gwiazdy i się na nią ustawia (widzę na pilocie, że koordynaty się zgadzają) natomiast jedzie w odwrotnym kierunku i celuje w ogole w inne miejsce

  18. Cześć. Kupiłem Dobsona 14 GO-TO z drugiej ręki z "szalejącym" systemem GO-TO. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że system naprowadzania działa (a raczej nie działa) jak mu się podoba. Po pewnym czasie i próbie zrobienia paru rzeczy zauważyłem, że w systemie są zamienione kierunki (?). Trzymając pilot SynScan jak mam teleskop po swojej prawej stronie (czyli stoję przy wyciągu okularowym) jak klikam strzałkę w lewo to front teleskopu jedzie w prawo. Analogicznie jak klikam strzałkę w górę, to front teleskopu jedzie w dół. Sprawdziłem moje przypuszczenia w "Show position" i tam:Zaczynał od Alt = 00000, Azm = 00000. Klikam guzik w dół i wtedy front teleskopu jedzie do góry a w Alt zaczyna mi się zwiększać liczba na MINUS. Czy jak front jedzie do góry to wysokość nie powinna rosnąć? Tak samo jak klikam w lewo to teleskop skręca w prawo i azymut z 0 zmienia się na 360 i zaczyna spadać. Czy skoro teleskop jedzie w prawo to nie powinien rosnąć od zera a nie spadać od 360? Jak wybieram obiekt na niebie, do którego ma zmierzać teleskop to koordynaty tego obiektu odpowiadają temu, co jest w rzeczywistości, natomiast teleskop jedzie w przeciwnym kierunku (myśli, że jedzie na podane przez siebie koordynaty).

    Oto co do tej pory zrobiłem:
    -wszystkie "triki" z zastosowaniem funkcji PARK - czyli odkręcanie sprzęgieł, przestawianie włączonego/wyłączonego teleskopu itd
    -ustawianie na 1 gwiazdę, 2 gwiazdy
    -zaktualizowałem silniczki i pilota do najnowszej wersji (po aktualizacji zauważyłem, że instalowałem wersję dla silniczków 2.09 a w programie widnieje 2.9.98)
    -wszelkie próby ręcznego ustawienia teleskopu

    -kupiłem adapter SynScan WiFi i na nim jest ten sam problem (lewo to prawo a góra to dół). W aplikacji jest opcja flipping mode, która odwraca półkule ale nie mogę jej użyć (jest nieaktywna). Słyszałem jeszcze o opcji Reverse direction, która odwraca kierunki poruszania się teleskopu. I myślę, że to byłoby rozwiązaniem problemu, natomiast nigdzie jej nie widzę.

    Czy macie jakieś pomysły co mogę spróbować zrobić przed odesłaniem go do serwisu? W serwisie powiedzieli mi, że naprawa (w zależności jak skomplikowana) może być liczona w miesiącach.
    Pozdrawiam 🙂

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.