Jump to content

Krzysztof z Bagien

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  223
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

166 Good

About Krzysztof z Bagien

 • Rank
  Antares

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Sunny zatrudnia w sumie ponad tysiąc osób, naprawdę trudno to wpasować w definicję "malutkiej firmy". Dla porównania - Orion zatrudnia 40. Poza tym, o czym zresztą napisałem parę pięter wcześniej - sąd miał jednoznaczne dowody na to, że Synta i Sunny się zmówili; wbrew temu co Ci się wydaje, bez takich dowodów nie zapadłby taki wyrok, jaki zapadł. To nie żaden spisek przeciwko Chińczykom, tylko normalne działania zmierzające do ochrony konkurencji.
 2. Nie masz pojęcia, czym jest zmowa cenowa, co? Producent, czy w ogóle przedsiębiorca, ma pełne prawo decydować co i za ile sprzedaje (bo z tym "komu" to już tak nie do końca - u nas jest na to nawet stosowny paragraf w kodeksie wykroczeń) - ale musi to być jego suwerenna decyzja. Jeżeli natomiast tenże przedsiębiorca dogaduje się z swoim konkurentem, że od teraz sprzedają dany towar za tyle i tyle, albo że jakiemuś podmiotowi będą sprzedawać drożej lub wcale - to jest właśnie taka zmowa, której prawo zabrania, tak samo w USA, jak i w Polsce. Nie dotyczy to zresztą tylko konkurentów; np. producentowi nie wolno narzucać dystrybutorom/sprzedawcom minimalnej ceny sprzedaży. Edit: zresztą masz, poczytaj sobie: https://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=11133
 3. Przecież właśnie o to chodzi, że się Sunny dogadał z Syntą, żeby Orionowi sprzedawać drożej i liczyli na to, że ten się w końcu zwinie. O to było całe to zamieszanie. A takie zmowy są nielegalne, przynajmniej we w miarę cywilizowanych krajach, bo w efekcie ograniczają konkurencję i tracą na tym obywatele; jeżeli dalej będą tak robić, to najpierw będą leciały grube kary i odszkodowania, a zapewne może i skończyć się tak, że amerykańskie władze (czy to stanowe, czy federalne), po prostu nie pozwolą im w USA niczego sprzedawać. A Stany to dla obu tych firm ważny rynek. Orion, zdaje się, już kiedyś chciał wykupić Meade'a i pewnie będzie ciągnąć w tę stronę - wcale bym się nie zdziwił, gdyby w ramach ugody próbowali dostać np. tę ichnią fabrykę w Meksyku.
 4. Jeżeli chodzi Ci o to, że chcesz na te współrzędne ustawić teleskop z GoTo, to zainstaluj sobie: http://welshdragoncomputing.ca/x/index.php/home/stellariumscope/download-stellariumscope A jeśli o coś innego - to chyba nie da się tak zrobić, ale zawsze możesz je sobie przepisać i wklepać z palca gdzie tam chcesz.
 5. Żeby było jeszcze zabawniej: https://www.cloudynights.com/topic/656211-orion-suing-meadesunny/?p=9815308 Wynika z tego, że były bezpośrednie dowody na zmowę cenową między Sunny a Syntą; ci drudzy szybciutko się dogadali z Orionem, ale ci pierwsi uznali, że jednak warto iść do sądu i liczyli nie wiem na co Wychodzi też na to, że choć sąd przyznał Orionowi "tylko" 16,8 miliona zielonych, to kwota ta powinna zostać jeszcze pomnożona przez trzy, w ramach karnego odszkodowania (coś takiego funkcjonuje w prawie amerykańskim).
 6. Przepraszam, musiałem A zupełnie poważnie - to jest niestety mechanika precyzyjna i to musi kosztować, szczególnie jak produkcja jest właściwie jednostkowa. Gdyby rozpocząć produkcję seryjną, to pewnie dało by się zjechać z ceną nawet o połowę (np. niektóre części wykonując jako odlewy; a może druk 3D pozwoliłby obniżyć koszty produkcji?) i spokojnie na tym zarobić, ale to niestety musiałyby być przynajmniej grube setki sztuk i pewnie grube setki tysięcy złotych należałoby na początek zainwestować. Generalnie bardzo podoba mi się ta inicjatywa i mam nadzieję, że projekt wypali. Sam niestety mogę wesprzeć co najwyżej dobrym słowem - ale może warto by było zainteresować się jakąś kampanią w stylu Kickstartera? Na zachodzie cena rzędu 5.000 Euro nie byłaby aż tak odstraszająca jak u nas.
 7. U nas nie widzę, ale na zachód od Odry niby mają: https://www.astroshop.eu/flatteners-correctors-reducers/skywatcher-0-85x-focal-reducer-corrector-for-evostar-80ed-ds-pro/p,22262
 8. Do Edków są dedykowane flattenery: https://www.teleskopy.pl/Reduktor-ogniskowej-0,85x-i-flattener-do-refraktora-ED80-teleskopy-3130.html Jak to się w praktyce sprawdza to nie wiem, bo nie miałem; ale nie widziałem, żeby ludzie jakoś specjalnie narzekali, przynajmniej jeśli chodzi o APS-C.
 9. Głównie z balkonu albo z dachu budynku gospodarczego. Czasem pojadę na wieś - ale ostatnio nie bardzo mam jakoś na to czas.
 10. W ogóle oferta Netflixa jakaś taka nieciekawa jest. Chyba obejrzę Wiedźmina jak już go wypuszczą i podziękuję im za współpracę. A co do takich niby naukowych - kiedyś próbowałem oglądać coś tam o locie na Marsa, ale było tam strasznie dużo taniego i niepotrzebnego dramatyzmu, a mało treści merytorycznych, więc po chyba dwóch odcinkach zrezygnowałem. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby zrobiło się z tego w końcu romansidło
 11. To może ja bym spróbował wymienić te opony, ale jednak u siebie. Letnie: - prawa przednia, - lewa przednia, - prawa tylna, - lewa tylna. Zimowe: - prawa przednia, - lewa przednia, - prawa tylna, - lewa tylna. Dodatkowo jeszcze jest opona na kole zapasowym. Dobrze wymieniłem, to o to chodziło?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.