Jump to content

Krzysztof z Bagien

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1183
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1456 Excellent

About Krzysztof z Bagien

 • Rank
  Odpad atomowy

Recent Profile Visitors

3845 profile views
 1. Montaż musisz mieć wypoziomowany. Wyceluj lunetą biegunową w jakiś odległy obiekt (typu maszt GSM czy wysoki komin, słup - bo takie zabawy to najlepiej w dzień) - na wstępie wykorzystaj np. komin czy maszt jako wzór pionu i po prostu tak obróć lunetę, żeby pionowa nitka pokrywała się z tymże kominem. Teraz środek krzyża wyceluj w szczyt czy też jakiś inny nieruchomy, charakterystyczny punkt. Za pomocą pokrętła regulacji wysokości, czy tam z angielska elewacji przesuń celownik w górę (albo w dół) i sprawdź, czy teraz godzina dwunasta (albo szósta) pokrywa się z twoim celem. Jeśli nie, to musis
 2. Była jakaś tam procedura ustawiania z wykorzystaniem tych pierścieni, używana przy lunetach biegunowych starego typu (kółko z kółkiem), ale nigdy jej nie ogarnąłem, bo miałem tylko lunety w nowej wersji z podziałką, a w montażach z goto pilot podaje pozycję Polarnej.
 3. Czas ekspozycji 1ms (co zresztą podałem pod obrazkami), gain 350.
 4. Nie mam teraz jak sprawdzić, jak siądę wieczorem do kompa to Ci napiszę. Gdybym zapomniał, to mi przypomnij, bo zarobiony jestem
 5. Jakby coś, to bez większego problemu da się taki kabelek zmajstrować we własnym zakresie (drugi obrazek): https://www.cloudynights.com/topic/596704-hello-all/?p=8205097
 6. Tak z ciekawości - jaką według Ciebie przewagę mają matryce CCD nad CMOS. Pytam poważnie i bez złośliwości.
 7. Wiem, że są inne firmy - tylko co z tego? Nie zmienia to w żaden sposób faktu, że obecnie matryce CCD nie w niczym lepsze, a często są wręcz gorsze od CMOS. Poza oczywiście jakimiś specjalistycznymi zastosowaniami (np. EMCCD). I to już chyba od czterech lat.
 8. Bo CCD nie mają już właściwie żadnej przewagi nad CMOSami, nawet cenowej (przynajmniej jeśli chodzi o kamery astro), a jednocześnie mają większy od CMOSów szum odczytu? Poza tym - jeśli dobrze widzę, to np. na stronie ZWO nie ma obecnie w ofercie ani jednej kamery z matrycą CCD.
 9. 294 mono ma odblokowaną opcję bin1, więc jak będziesz chciał zwiększyć rozdzielczość, to można
 10. No cienizna, u mnie max 13 stopni nad horyzontem i minimalna odległość ponad 1200km. Pozostaje mieć nadzieję, że Rosjanom uda się przekonać Chińczyków do zwiększenia inklinacji - tak, żeby na stację mogły latać też Sojuzy z Bajkonuru (właśnie z tej przyczyny ISS ma taką inklinację, jaką ma). Edit: tak sobie pomyślałem, że w sumie może jeszcze podniosą nieco inklinację, może faktycznie do tych 43 - 44 stopni, żeby mieć trochę większe pole manewru podczas startów załogowych - te będą chyba z kosmodromu Jiuquan leżącego prawie dokładnie na 41 równoleżniku, więc w tej chwil
 11. Może i kogoś zainteresuje, ale jaki to ma związek z tematem? @Marcin_G rewelacja! Zamierzasz jakoś pomalować rury, czy zostawisz ten gustowny pomarańcz?
 12. O ile dobrze kojarzę, to Włosi i Norwedzy mają zamiar wysłać jakieśtam eksperymenty na tę chińską stację, a i sami Chińczycy są otwarci na współpracę międzynarodową.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.