Jump to content

Krzysztof z Bagien

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  578
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

557 Excellent

About Krzysztof z Bagien

 • Rank
  Procjon

Recent Profile Visitors

1767 profile views
 1. 15x50 daje mniejszą źrenicę wyjściową, więc obraz jest ciemniejszy - być może po prostu u Ciebie obraz jest "prześwietlony". Akurat brak adaptacji do ciemności powinien tu raczej pomóc, jak Ci się źrenice szerzej otworzą, to jakość obrazu na siatkówce spada, ale za to jest on jaśniejszy. Poza tym ja mam podobno ponadprzeciętnie dobry wzrok, więc może to też kwestia tego.
 2. Z ręki to raczej niczego nie zobaczysz, ale ze statywu coś poza jasną kulą da się dostrzec, choć oczywiście powiększenie jest za małe, żeby to były jakieś spektakularne detale; ja mam lornetkę 15x50 ze stabilizacją i jestem w stanie zobaczyć ze dwa paseczki na Jowiszu (plus księżyce) i to, że Saturn to nie kółeczko, tylko "jajko", czasem udaje się dostrzec ciemne plamki po bokach - pustą przestrzeń między planetą a pierścieniami. No i oczywiście bez problemu zobaczysz fazy Wenus.
 3. Gołym okiem to nie wiem, czy dałoby się to zobaczyć, ale w lornetce (15x50) widziałem bardzo wyraźnie - więc to niemożliwe, żebym miał takie same refleksy, jak Mateusz nagrał. Zresztą prowadzący streama mówił o tym, że Falcon używa silników manewrowych do utrzymania minimalnego ciągu (o czym pisałem wyżej; 1:19:11 na linkowanym przeze mnie filmie).
 4. Przewody paliwowe mogą się zapowietrzyć - jak w momencie odpalania akurat nie doleci paliwo, to będzie dupa, bo to nie jest tak, że silnik rakietowy można sobie uruchamiać ile się chce. Pewnie ryzyko jest niewielkie, ale nie można sobie na nie pozwolić. To pewnie kwestia perspektywy, zapewne jest tak naprawdę z tyłu i z boku, tylko z naszego punktu widzenia tak to wygląda.
 5. Ja tym razem tylko patrzyłem przez lornetkę, bo jeszcze nowy teleskop mi nie dotarł - ale za to miałem czyściutkie niebo i bardzo ładnie było widać "fale" generowane przez silniki manewrowe. Swoją drogą: myślałem, że są one uruchamiane w celu korekty kursu czy orientacji, ale nie - chodzi o to, żeby utrzymać minimalny ciąg, dzięki czemu paliwo siedzi "na dole" zbiornika i nie lata po nim jak chce. No i oczywiście to tajemnicze coś. Z początku myślałem, że to może - jak to się z angielska ładnie mówi - fragment interstage'a, ale to niemożliwe, bo przecież po separacji drugi stopień odpalił silnik, więc skoro leciało to razem z rakietą, to musiało się odłączyć już po wyłączeniu silnika drugiego stopnia. Szczerze mówiąc nie mam pomysłu na to, co by to mogło być. Pewnie trzeba by Muska zapytać Edit: Właściwie to mam jeden pomysł: na pierwszym stopniu są kamery na zewnątrz i widać, że po uruchomieniu silników manewrowych wszędzie latają kawałki lodu azotowego - silniki manewrowe to po prostu dysze "dmuchające" sprężonym azotem, który zapewne w ogóle jest widoczny dlatego, że jak się rozpręża, to schładza się tak, że resublimuje. Drugi stopień też pewnie ma taki sam system manewrowy (który do tego tym razem musiał działać w trybie niemalże ciągłym przez dość długi czas), więc wydaje mi się, że mógł to być po prostu taki właśnie większy kawałek lodu, powstały w wyniku działania silników manewrowych. Tak jeszcze sobie teraz przeglądam wideo ze startu, no i bezpośrednio przed drugim uruchomieniem silnika drugiego stopnia też widać impuls z silników manewrowych i drobinki lodu:
 6. http://spaceengine.org/download/spaceengine/ Jakby coś, to wersja 0.9.8.0 jest bezpłatna (link do pobrania na dole strony).
 7. 11 lat, ale liczone od 2014, czyli niby pierwsze światło w 2025. A JWST jakby był gotowy, to by już poleciał - na wiki piszą, że w tym momencie jest tam prawie 350 rzeczy do poprawy. To, że go generalnie poskładali do kupy, to jeszcze nie koniec. Wg tego profesjonalnego wykresu: JWST poleci w 2026
 8. Ciekawe co będzie szybciej gotowe - ELT czy JWST?
 9. Z reklamacją na Ali też mam niestety negatywne doświadczenie - wysłałem im sporo dowodów, że produkt jest niegodny z opisem, ale mi odpisali, że na tej podstawie to oni niczego nie są w stanie ustalić. Możliwe, że po prostu Chińczyk nie bardzo rozumiał co mu po angielsku napisałem. A komentarze po jakimś czasie i tak znikają, więc nie wiem, czy taki straszak zadziała.
 10. Ostatnio zamówiłem jakieś tam pierdoły - zamówienie złożone 31 maja, a 10 czerwca były u mnie.
 11. Ale jaka musi być w tym zajebista, skoro startuje do Keanu Reevesa z jedną ręką w kieszeni
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.