Jump to content

Krzysztof z Bagien

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  688
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

726 Excellent

About Krzysztof z Bagien

 • Rank
  Procjon

Recent Profile Visitors

2283 profile views
 1. Żeby było idealnie, to by chyba trzeba było z filtra zrobić stożek.
 2. Sama skala powstała jeszcze w starożytności (bez ścisłych wartości), a w XIX wieku ktoś tam wymyślił, żeby ją uściślić i że można by przyjąć, że gwiazda pierwszej wielkości jest sto razy jaśniejsza od szóstej, czyli że różnica o 1 magnitudo to nieco ponad dwuipółkrotna zmiana jasności (konkretnie to pierwiastek piątego stopnia ze stu). Czyli po prostu jakoś tak wyszło, chyba bardziej przez przypadek niż celowo ale generalnie właśnie dlatego tak wyszło, że skala ludzkiego postrzegania jasności jest zbliżona do logarytmicznej.
 3. Za dosłownie kilka złotych kupiłem kiedyś na Aliexpresie przejściówkę właśnie do tego celu - ale już teraz jej nie widzę, chyba sklep się zwinął.
 4. Jak nagrywasz samą planetę, to raczej nie ma to większego znaczenia. Ale jak próbujesz złapać planetę razem z księżycami, to hot pixele mogą trochę psuć tło. Wiadomo, że można by je potem prosto wymazać podczas końcowej obróbki, ale chyba mniej roboty będzie ze zrobieniem darka i usunięciem ich od razu podczas stackowania.
 5. Super - to mnie też można dopisać do listy chętnych na egzemplarz z autografem
 6. Tak, ale te planety składają się głównie z wodoru, a do tego głęboko w ich wnętrzu temperatura i ciśnienie są dużo wyższe, niż na Wenus - dzięki temu fosforowodór może tam powstawać w dużych ilościach bez udziału bakterii. Z kolei na Wenus nie ma odpowiednich warunków do niebiologicznego powstawania fosforowodoru w takich ilościach, jakie udało się zaobserwować - a dokładniej nie znamy żadnego niebiologicznego procesu (poza przemysłowymi), który w wenusjańskich warunkach mógłby za takie stężenie odpowiadać (co oczywiście nie znaczy, że taki proces nie może istnieć) Nawet na Ziemi życie występuje w bardzo ekstremalnych (z naszego punktu widzenia) warunkach - choćby w pobliżu podmorskich kominów hydrotermalnych, np. taki koleżka: https://pl.wikipedia.org/wiki/Riftia_pachyptila Takie clickbaitowe tytuły są w mediach, ale w samej publikacji nikt tak nie twierdzi - po prostu, jak już wyżej napisałem, przeanalizowano różne możliwe źródła fosforowodoru i wychodzi, że żaden znany nam proces niebiologiczny nie może za takie stężenia odpowiadać. Z tego co wiemy, zostaje tylko działalność organizmów żywych - ale to tylko hipoteza, którą potwierdzić może tylko znalezienie tychże organizmów.
 7. Nie, żebym był jakimś wielkim ekspertem, ale chyba ostrość można by trochę poprawić Mam nadzieję, że pomogłem
 8. Trochę tak, bo pewnie nie ma to wpływu na cokolwiek - ale z drugiej strony informacja o tej japońskości silników jest nieprawdziwa, a była użyta jako argument świadczący o jakości produktu. A, to nie jest tak, że sprzedawca nie odpowiada za to, co jest na zdjęciu - jeśli kupującym jest konsument, to odpowiada, a już szczególnie, jeśli to zdjęcie było użyte w jego sklepie. Art. 556-1. § 2. kodeksu cywilnego.
 9. Trzy słowa do ojca prowadzącego - "region of interest", czyli ROI, czyli rejestrujesz tylko mały fragment klatki, na którym jest planeta.
 10. Najlepszy będzie optyk-mechanik, który optyka szczeliny mchem
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.