Jump to content

bartolini

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1958
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

591 Excellent

About bartolini

 • Rank
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

4544 profile views
 1. Pentax XW 20mm. Ewentualnie używka XL 21mm
 2. Przepisy: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/ Nawet gdyby wewnątrz tubusów latały jakieś luźnie cząstki - producenci lornetek nie deklarują poziomu czystości. Wszystko opiera się na dobrej woli Producenta.
 3. Różnica w cenie mówi wszystko. Fujinon FMTR-SX 10x50 ~3800 PLN United Optics 10x50 ~1500 PLN Generalnie jak poczytać testy optyczne.pl, to nawet egzemplarze markowych lornetek, wysłane przez dystrybutora na testy, zdarzają się z syfem w środku :/
 4. W Twoim budżecie dobson 8" - jakieś wcielenie GSO np: https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf?from=listing Jeżeli masz możliwość dozbierać to 10" - nie wiele większy gabarytowo https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf?from=listing Póżniej, w miarę wzrostu bakcyla, będą czekały Ciebie zakupy okularów - ale te w zestawie powinny starczyć na sam początek. Domek z ogrodem w średnim mieście, to nie tak źle - o ile będziesz mógł zasłonić się przed bezpośrednim światłem latarń, jaśniejsze DSy pooglądasz.
 5. Przed epoką BA8, było kilka tych pentaxów astroświatku - na astronocach można znaleźć reckę: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=116
 6. W okolicach "paru stówek" to refraktorek 80mm. Jeżeli musi być lornetka ~20x80 to weź pod uwagę, że będzie potrzebny statyw (slik pro koło 500PLN) albo zbudujesz/kupisz żurawia. Wziąłbym jeszcze pod uwagę nasadkę binokularową. Co prawda minimalne powiększenie będzie koło 50-60x, ale z makiem można powerować bez aberrki na planetach i Księżycu. Lepiej doinwestować to co Masz niż kupować kolejne rurki.
 7. Jest szczelina jest - tylko cela GSO(?) ma taką krawędź która przysłania widok wokoło lustra. Co akurat jest fajne, bo nie ma światła wpadającego od tyłu LG, które pogarsza kontrast. W TSie UNTC, który ma inną celę fajnie widać: Plastik w około celi lustra głównego i szmata na kratownicy raz że działają jako odrośnik, a dwa że odcinają światło, które może padać na lustra lub do wyciągu i pogarszać kontrast. Przykładowe opracowanie na temat światła rozproszonego: http://www.newcastleobservatory.ca/node/240 Duży dobson do wizuala to inne warunki pracy, niż mały newton do astrofoto w ogródku czy obserwatorium. Nie ma czasu na czekanie aż się wyrównają temperatury, nie ma problemu refocusowania, masa optyki i jej pojemność cieplna jest bardzo duża. Przy powiększeniach ponad 100-150x gwiazdy i tak zazwyczaj wyglądają "do dupy". Jedne co możesz zrobić to zbić jak najszybciej temperaturę głównego (moje waży ~20kg ) żeby powietrze nad nim się nie "gotowało" .
 8. Wezmę UHC 2" astronomika. Mam też pary ultrablocków 1.25" i OIII baadera 1.25" - jeżeli ktoś ma BA8 z gwintem w oprawach okularów i chciałby wypróbować.
 9. Wygląda że dublety obiektywów zaczęły się rozklejać - tutaj drastyczniejszy przypadek, kiedy rozklejanie zaczęło się od środka: https://www.cloudynights.com/gallery/image/44179-img-20170314-140654032/ To akurat stara lornetka z obiektywami klejonymi balsamem kanadyjskim - więc wystarczy wysoka temperatura, żeby uszkodzić połącznie.
 10. Ale nie Masz szczeliny pomiędzy tubą, a boczną powierzchnią blanku lustra - żeby powietrze dostało się przed LG? Żeby być ścisłym w temacie chłodzenie czy wentylowanie, u mnie wentylatory mają chłodzić lustro. Chcę je uruchamiać na ~0.5h na początku obserwacji. Potem zasilanie pójdzie na grzałki (szukacz, telerad i LW) sterowane PWMem. Tubę mam, bo boki mirror boxa, dookoła LG są obite plastikiem, a do obserwacji zawsze montuję szmacianą osłonę na kratownicę - chyba że jest super wietrznie.
 11. Tytuł wątku też o wentylowaniu, więc wrzucę zdjęcie płyty z wentylatorami, do mojego t500, którą dzisiaj skończyłem. Prawie, bo zostało mi jeszcze uszczelnienie krawędzi płyty, żeby powietrze opływało też boki lustra. Mocowana na magnesy neodymowe, 3 wentylatory sunona 120mm 12V 1.8W.
 12. Obudowa pryzmatów jest z tworzywa sztucznego, tulejki są metalowe - to nie ta półka cenowa. Używane metalowe nasadki kątowe 1.25", to tak 150~200PLN w zależności od firmy i czy lustro czy pryzmat.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.