Jump to content

bartolini

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,795
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

459 Good

About bartolini

 • Rank
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. morfina, mam do sprzedania Tamrona M12VM412 - Jakbyś był zainteresowany.
 2. Apropos okularowych rozważań kolegi Mariusza Psuta - stare testy astronocy http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=6 http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=10&str=0 http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24
 3. SWAN to jakaś wersja Erfle - ślicznie wykonany i z dobrymi warstwami ale jednak erfle. W jasnym newtonie polegnie w starciu z Nagler, Panoptic czy 68 lub 82 stopniowymi konstrukcjami Explore. Porównanie 5 soczewkowego erfle z panoptic i naglerem: https://www.telescope-optics.net/eyepiece_raytrace.htm
 4. Baader Genuine Ortho jest dalej dostępny jako Fujiyama HD-Or https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/language/en/manufacturers_id/111/astro/Kokusai+Khoki.html W Stanach sprzedaje go też inny resealer japońszczyzny - Hutech https://www.sciencecenter.net/hutech/vis-acc/ep/index.htm Baader Classic Ortho to konstrukcja ortoskopa zeissa z poszerzoną diafragmą z 42 do 52 stopni. Te dodatkowe 10* nie ma takiej korekcji jak środek, ale baader zrobił to z rozmysłem, żeby ułatwić zabawę na dobsonie i ze słabymi/małymi DSami. Mam 10mm i transmisja, kontrast jest na poziomie najlepszych okularów. EDIT: dopisałem pełne nazwy bo coś ze skrótami jest namieszane w tym wątku i dołożyłem fotkę 6tek BCO i BGO:
 5. Idąc tym tokiem rozumowania rozumiem, że nie Stosujesz w swoim ED80 powiększeń wyższych niż ~115x, a mewlonie180 ~260x - Naprawdę?!
 6. Wydaje się, że pomiędzy F/9 a F/11 jest niewielka różnica w światłosile, ale przy konstrukcji dubletu ED to duża różnica w trudności korekcji.
 7. Wchodzę z ciekawości i widzę ASA wycofała się z produktów dla amatorów:

  https://www.astrosysteme.com/

  1. Show previous comments  3 more
  2. Adam_Jesion

   Adam_Jesion

   @HAMAL, problem jest gdzie indziej. Chodzi o koszt i nakłady czasowe wytworzenia sprzętu dla amatorów, które nie odbiegają zbytnio od klientów instytucjonalnych. Technologia bardzo się nie różni, a małym manufakturom wcale nie opłaca się robić 2 różnych filozofii produkcyjnych (standardów). Niewielu jest amatorów, którzy udźwigną koszt kilkuset tysięcy euro na sprzęt, zaś jest spory rynek właśnie instytucjonalny. Podobny kierunek powoli obiera też Officina Stellare, która zaczęła zgarniać wiele kontraktów typowo kosmicznych.

   Zresztą, przecież każdy może robić to samo co ASA, a teraz zwolniło się miejsce, więc nie będzie konkurencji :P

  3. Adam_Jesion

   Adam_Jesion

   A swoją drogą, to niesamowite obserwować, jak bardzo ewoluował rynek sprzętu astro do zastosowań pro. Takie firmy jak ASA, Officina Stellare, itp. pięknie się w niego wpasowały.
   https://forbes.it/2019/08/31/telescopi-officina-stellare/

   Dzięki temu, że Officina Stellare jest już spółką giełdową, możemy zerkną w wyniki finansowe, a te są pewnie zaskakujące dla wielu amatorów sądzących, że biznes na astro to bieda.

   "Officina Stellare odnotowała wzrost przychodów z 2,1 mln euro w 2016 r. Do prawie pięciu w 2018 r. I spodziewa się osiągnąć 13 mln w 2020 r. (Zysk ebitda 4,44 mln), „o 92% powiązane z zamówieniami zagranicznymi ”.

  4. HAMAL

   HAMAL

   A co z ASI? Adam zarzekał się że malejąca oferta to efekt nowego rozwoju, sporo czasu minęło, kamer jeszcze mnie, a objawów rozwoju jak nie widać tak nie widać :g:

    

 8. Można zrobić baflę, zamontowaną zaraz nad lustrem głównym, która przysłoni kilka milimetrów średnicy.
 9. Jak pisze Adm2 powierć wkręt wiertłem trochę miejszym niż fi2,5mm (średnica pod gwintownik), Ale nie za cienkim, żeby nie złamało się w śrubie. Przy wierceniu śruba, a właściwie jej resztki powinny wkręcić się do środka. Jeżeli się nie wykręci rozwierć wiertłem fi2.5 i przejedź otwór gwintownikiem M3x0,5
 10. JSC nie jest tak źle są: -Baader classic ortho -Kokusai Khoki ortho (kiedyś brandowane jako Baadery) -Takahashi LE -Takahashi abbe ortho -Brandon ortho -Vixen HR -Plossl TV i pewnie jeszcze parę innych których nie wymieniłem. W przypadku okularów planetarnych reguła niedostępności działa bardzo mocno.
 11. Stara (niebieska) seria achromatów 100,120,150mm sky-watchera miała możliwość kolimacji. http://www.skywatcher.co.za/index.php?main_page=index&cPath=154&zenid=t3v08b0b0u0u1bmmmbpjnij405 Miałem taką celę achro 150/f8 od Janusza. Kolega Viaderny miał 120tkę. https://astropolis.pl/topic/6667-budujemy-refraktor/#comments Porównywałem celę z C6-R celestrona i niebieskimi sky-watcherami i wyglądało jak z tej samej fabryki. Może Antares miał swoją kontrolę i te obiektywy/tuby były lepszej jakości - nie wiem.
 12. Pierwsze montaże z przekładniami falowymi to były Chronos mount, około 2007r. - producent nie dotrwał do dzisiaj. Potem koło 2017 ruszyły koreańskie montaże Crux: https://www.hobym.net/ Te montaże używają przekładni falowych, które zwykle są stosowane w robotach przemysłowych, głowicach radarowych ect. Dzięki temu, że w zazębieniu jest jednocześnie wiele zębów mogą przenosić duże momenty i nie wymagają przeciwwagi.
 13. Laserów i innych silnych źródeł światła nie wolno stosować w rejonie ścieżek podejścia. https://www.rp.pl/Bezpieczenstwo/305079977-Wyznaczono-strefy-laser.html Jest też zdaje się mapa na stronie ULC.
 14. Mały komentarz do postu Zbyszka: Główną zaletą katadioptyków jest możliwość korekcji i astygmatyzmu i komy. Wadą jest występowanie sferochroatyzmu, który może być uciążliwy w fotografii i stąd powstały aplanatyczne SCT - ACF, edgeHD Konstrukcje na samych lustrach mogą mieć w pełni skorygowaną jedną z tych wad. RCki mają dobrze skorygowaną komę, ale widoczny astygmatyzm, więc słaby "spot size" Klasyczne cassegrainy z kolei dobry spot size, ale jest koma. Jeśli chodzi o teleskopy Tała w systemie klevtsova i Vixena VMC to dwie bardzo podobne konstrukcje z krektorerm soczewkowym przed lusterkiem wtórnym. VMC ma tylko pojedynczy mennisk, a Klevtsov oprócz mennisku dodatkowo wykorzystuje przejście światła przez szkło lusterka wtórnego, które jest napylone od przodu. Teleskopy Vixena VMC są dostępne w aperturach 260 i 300mm, z czego 260 jest droga, a 300 kosmicznie droga. Czytałem też, że 260 ma przez określony dobór warstw ograniczoną transmisję - prawdopodobnie żeby poparawić korekcję. Dodatkowo - VMC miały korygowane lustro przez aluminizację warstwą różnej grubości, co wymaga powtórnego napylania tylko u producenta.
 15. Kubaman - przeglądnij ten wątek z maja: Ogólnie wygląda ten teleskop na rebrand meade'a 5000 https://www.astrozakupy.pl/teleskop-meade-127ed-apo-z-mikrofokuserem/782/ Który był tubą zbierającą dobre recenzje, ale w Polsce raczej nieznaną. W Polsce chyba tylko Warpal focił (tylko US) tym teleskopem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.