Jump to content

bartolini

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2489
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1041 Excellent

About bartolini

 • Rank
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

6357 profile views
 1. Malowałem swojego pcv refraktorka podkładem dupli-color w sprayu i białą z tej samej serii i farba trzymała jak „wariat”. Spraye do dostania np. w casto. Kluczem przy malowaniu jest nie przesadzanie z grubością warstwy. Oklejanie nie jest bez wad: folia potrafi się zmarszczyć pod obejmami, oprócz tego trudno estetycznie wykończyć okolice wkrętów.
 2. W 2018 Administracja Trumpa przewidywała koniec partycypacji NASA na 2024. https://kosmonauta.net/2018/01/budzet-nasa-na-2019-kiedy-koniec-iss/ Nie wiem czy administracja Bidena przedstawiła swój plan budżetu NASA. Ale biorąc pod uwagę że spacex lata w sumie od niedawna, a boeing jeszcze się nie ogarnął, to opłaca się nasa jeszcze na ISS polatać, żeby uzasadnić te programy. Jeżeli nasa przeskoczyłaby z ISSa na stację Księżycową, przydałby im się tylko Orion - którego w sumie jeszcze nie mają BTW wątek o chińskiej stacji orbitalnej: https://www.forum.kosmonauta.net/
 3. Zajedź do przybytku „uszczelnienia techniczne” i poproś o o-ring 45x1. Koszt około ~1PLN. Wcześniej zadzwoń, bo to raczej niepopularny wymiar.
  1. mack_mnk

   mack_mnk

   Produkt dostępny u dostawcy, więc pewnie sprowadzany. Im więcej pośredników tym większa cena :/
   edit: kurde otworzyłem pierwszy link rano i myślałem, że to 1699$ :D 

   Jeżeli chodzi o fotoplus to polecam, bardzo spoko sklep z Krakowa, parę rzeczy u nich kupione i nigdy nie było problemu

    

  2. Pablito

   Pablito

   Niedawno wznowiono produkcję 30-tek i 40-tek XW więc możliwe, że cena jest "prawdziwa". Z drugiej ręki osiągały wysokie ceny przez brak dostępności.

  3. bartolini

   bartolini

   To prawda - zwłaszcza XW40, chodziły jakoś ~$600 zaużywkę :)

 4. Proszę bardzo - ostatnio były dwa wątki „okulistyczne” https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/26358-oczy-nasze-oczy/
 5. Kwestia gustu - Jak miałem Maka 180 to z bino, raz na kilka obserwacji stosowałem 350-400x na Księżycu. Z okularami szerokokątnymi byłbym ostrożny, bo potrafi wychodzić Aberrka przy diafragmie. I ogólnie przy Księżycu polecam bino. Problemem przy takich dużych powiększeniach, małych źrenicach i jasnym obiekcie, może być widoczność mętów w gałce ocznej.
 6. Takie metalowe "kubki" dorobione u tokarza, na wymiar średnicy usuniętych nóg. W dnie tych kubków jest wywiercony otwór i nagwintowany pod M8, żeby wkręcić oryginalne kolce.
 7. Ja miałem w swoim SW mak180, tak na 1/2 ~ 2/3 tarczy. 5 tarcz to lipa przy avikowaniu, przydałby się zewnętrzny fokuser :/
 8. Potrzebujesz UNC 1/4-20 x 1” Na allegro pewnie za ~3PLN sztuka + wysyłka. Jeżeli nie masz imbusów calowych, możesz wybrać takie z łbem sześciokątnym, które można dokręcić kluczem nastawnym.
 9. Redukcję pomiędzy rurami PCV. Mógłbyś w niej wstawić nakrętki sześciokątne.
 10. @Marcin_G a może wydrukuj tą redukcję? Tak do ~250mm długości całkowitej tulei powinno zmieścić się na drukarce.
 11. Akurat Sol Searchera nie opatentowali, ale na przykład opatentowali swojego plossla https://patentimages.storage.googleapis.com/c6/fe/67/31ede903b9ea25/US4482217.pdf Więc opatentowanie „camera obscura jako szukacz słoneczny” jest jak najbardziej możliwe.
 12. @Swiss jest trochę starych wątków - np.: Zapytaj też na astromaniak.pl - kojarzę ze dwie osoby, które są/były tam aktywne i taką lornetę mają/miały.
 13. Zobacz porównanie wykresów przepuszczalności uhc i uhc-s
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.