Jump to content

bartolini

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,781
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

445 Good

About bartolini

 • Rank
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W promieniu 30-50km od Wrocławia, żeby rozłożyć się na trawie, musiałbym zaplanować obserwacje w stadninie koni, na polu golfowym, albo u kogoś w ogrodzie
 2. Amerykanie stosują przy Dobsonach jako ochrona przed kurzem. Dodatkowo dobrze wybrać plandekę o kolorze ciemniejszym niż podłoże, żeby ograniczyć wpadanie światła zza lustra głównego i poprawić adaptację oka. Ponoć działa zwłaszcza w zimie przy obserwacjach na śniegu.
 3. Obiekty położone na równiku niebieskim (deklinacja 0*) będą przesuwać się najszybciej - przejście przez całe pole widzenia 1* : (24*60)/(360/1*) = 4 minuty Pole widzenia okularu = pole własne okularu / (ogniskowa teleskopu / ogniskowa okularu)
 4. To na zdjęciu to "krzesło (lub) stołek do prasowania"
 5. Technicznie tak - Ale jeżeli uznamy astronomię obserwacyjną za rodzaj fanaberii, to nie zawsze racjonalne pobudki są decydujące Najlepiej umów się z kimś z twojej okolicy na krótkie obserwacje (zakładam, że jesteś zmotoryzowany) i spróbuj jak się takim dobsonem obserwuje. W każdym większym mieście jest zorganizowana grupa obserwatorów, z różnymi teleskopami.
 6. JSC - chodzi o to, że newton na paralaktyku jest szczególnie upierdliwy, bo wyciąg zmienia pozycję wraz z obrotem osi rektastancji. W refraktorze czy katadioptykyku wystarczy poluzować śrubę mocującą kątówkę i obrócić jak komu pasuje
 7. Przy tak niskim budżecie trudno kupić zestaw z katadioptykiem - ewentualnie można by pomyśleć o takim zestawie: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1499&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 102 1000 EQ 3 2 BK1021EQ3 2 Ale jeżeli zestawisz go z 8 calowym dobsonem - np.: https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf?from=listing Masz: -Aberację chromatyczną (niewielką) w refraktorze na obiektach układu słonecznego, -4x miejszą powierzchnię zbiorczą optyki refraktora - DSy -Dobson najprawdopodobniej będzie stabilniejszy od tego EQ3 na aluminiowych nogach -Lepszy okular długoogniskowy w dobsonie -Lepszy szukacz w dobsonie -Lepszy wyciąg w dobsonie -Masa obu zestawów jest zbliżona -Refraktor będzie łatwiej spakować w aucie/schować w domowej szafie. -Do refraktora będziesz musiał jeszcze dokupić prowadzienie przynajmniej w jednej osi.
 8. Kiedyś linkowałem - opracownie o użyciu obiektywów do astrofoto z sugestiami co do modeli i domknięcia przysłony: http://www.astropix.com/html/i_astrop/lenses.html
 9. Przy obserwacjach planetarnych/księżycowych/gwiazd podwójnych paralaktyk z napędem to fajna rzecz. Skanowanie powierzchni Księżyca z pilocikiem w dłoni, przy powiększeniu 300-400x to jest to
 10. Miałem kiedyś achromat SW 150 f/8 i o ile na DS obrazy z 40mm szerokokątnym okularem były rewelacyjne, to na planetach była bieda. Tak - mam black diamonda.
 11. SW ED120 akurat nie zbierał najlepszych recenzji - natomiast nowy ED150 to ponoć super tuba. Mam kilkuletniego SW MAKa 180 i optyka jest na wysokim poziomie - wiem z wrażeń osób, które ną obserwowały, a mają/miały markowe teleskopy.
 12. HEQ5 da radę bez problemu - wiele osób wiesza na nim MAka180. Przy EQ5 byłaby różnica. SW Mak powalczy też DSami - masz duży szukacz i kątówkę 2 cale.
 13. Jeżeli planujesz jeździć z nim w plener to, brałbym SW Maka - mniejszy gabarytowo, trochę lżejszy, więc będzie stabilniejszy na lekkim montażu, a pokaże to samo.
 14. Mając coś w okolicach 30mm będzie Tobie łatwiej przeszukiwać niebo - będziesz robił szybsze postępy w star hoppingu. Jeśli chodzi o kompletowanie okularów, to dobrze na początek mieć ogniskowe różniące się o ~1.5x. Swoją źrenicę oka możesz zmierzyć domowym sposobem - jeżeli rozszerza się na ponad 6mm to nie ma problemu. Do teleskopu f/5 raczej brałbym lepiej skorygowany okular - ta seria ES ma bardzo dobre recenzje, jeżeli nie masz budżetu na ES82* czy ES68* https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=5030&lunety=Okular Explore Scientific 32 mm 62 stopnie AFOV 2 Ar
 15. Mateusz Dlutko - nie przeczytałeś mojego posta, który notabene cytujesz Na stronie produktu jest długość 540mm, a w pdf instrukcja obsługi podaje 416mm. Pytanie czy przy tych światłosilnych obiektywach astygmatyzm własny okularów nie wyłazi bardziej niż w dłuższym poprzedniku. Wątpię żeby UO w międzyczasie dokonało jakiegoś przełomu w konstrukcji okularów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.