Jump to content

bartolini

Społeczność Astropolis
 • Posts

  2659
 • Joined

 • Last visited

Retained

 • Member Tittle
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

7394 profile views

bartolini's Achievements

1.2k

Reputation

2

Community Answers

 1. Jak dla córki, to coś takiego: https://deltaoptical.pl/lornetka-landscout-7x35 A jak „dla córki” to coś takiego: https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-silver-10x50 Taniej szkoda kasy :/
 2. Nie miałem do czynienia z tymi okularami - podpytaj na astromaniaku. Ja używam w taurusie 500 bino z powermate 2.5x
 3. Niestety im krótsza ogniskowa okularu, tym bardziej powiększają one odchyłki ustawienia pryzmatów. Długoogniskowe okulary + soczewka telecentryczna albo dedykowany barlow pozwalają "ominąć" niewielką dekolimację nasadki. Dodatkowo w szybkim newtonie, soczewka poprawia zachowanie nasadki zmiejszając winietowanie i dyspersję na pryzmatach. Druga sprawa to i okulary z zestawu WIilliama i TV plossle mają podcięcia na tulejach które mogą powodować problemy z osiowością w niektórych nasadkach. Mogę polecić okulary z tulejkami bez podcięć: GSO plossl (zwłasza 25mm) albo dłuższe orciaki: Baader BCO, czy Fujiyama HD ortho.
 4. @Flaytec1 taka mała uwaga do wątku - o ile to nie twoje zdjęcia i nie są to zdjęcia producenta, to wypada podać źródło :/
 5. Z jakimi okularami ją używasz? W nasadkach WO mocowanie jest na jedną śrubkę dociskową. Gniazda nasadek i tulejki okularów są wykonane w różnych tolerancjach, co będzie powodowało przesunięcie osi okularu i nasadki, po dokręceniu śrubki. Możesz nakleić na boku tulejek każdego z okularów wąski pasek taśmy klejącej (najlepsza jest taśma biurowa scotch), na tyle grubej, żeby okular wchodził do tulejki bez rolowania się taśmy. Potem wkładaj okulary w nasadkę: taśmy na zewnątrz, taśmy do wewnątrz, lewy taśma do góry prawy do dołu itd. itd... Powinieneś trafić na konfigurację, kiedy dekolimacja maleje lub zanika - o ile jest niewielka.
 6. Sprzedam baadera hyperiona 24mm. Na gwarancji w delcie do 03.2022. Stan idealny. W komplecie wszystko co fabryka dała. cena 380PLN z wysyłką do paczkomatu.
 7. @Marek_N przypomniałem sobie twój temat z maniaka: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=47400 Czy dobrze kojarzę, że przez pewien czas były jakieś resztki magazynowe, potem pojawiła się licha linia "econo"? Orientujesz się czy teraz te regularne lumicony są porównywalne z tymi z przed 5-10 lat?
 8. Miałem 3 baadery OIII: 1szt 2” i 2szt 1,25”. Porównywałem z innymi baaderami. Wszystkie zachowywały się idealnie tak samo - troszkę za bardzo wycinały. Kiedyś ultrablocki były droższe, nie było chińczyków i OIII baadera broniła się ceną.
 9. Ultrablock jest dobry bo jest tani i dobry Lumicon OIII to jest wybitny filtr. Thousand Oaks jest ponoć równie dobry, chociaż chyba troszkę węższy - nigdy przez niego nie patrzyłem. Ale to 1200~1300PLN.
 10. Miałem np. OIII baadera i on trochę za bardzo wycina. Jest bardzo mało gwiazd i co najgorsze przestajesz widzieć „gradient na dymach”. To znaczy widać strukturę najjaśniejszych pasm, ale nie widać, że inne obszary mgławicy mają mniejszą intensywność i jednocześnie na nich też widać strukturę, tylko oczywiście trochę słabiej.
 11. @micropoint na początek kup jeden UHC. „Dobrze i tanio” Ultrablock - już odczujesz znaczną różnicę w porównaniu z Chińczykiem. Z średnio-wyższej półki Astronomik lub DGM NPB. No i Lumicon docelowo. Poobserwuj UHCekiem, a potem wypróbuj OIIIkę (Thousand Oaks trochę taniej lub Lumicona docelowo) i zdecyduj czy go faktycznie potrzebujesz. Ja osobiście używam od kilku lat UHC astronomika i nie widzę „usilnej” potrzeby kupowania docelowej OIIIki. Szybciej dokupię jako drugi filtr h-betę, która sprawdza się na niewielkiej liczbie dsów, ale często-gęsto jej posiadanie pozwala w ogóle dostrzec obiekt.
 12. Wiele lornetek umożliwia obserwacje w okularach korekcyjnych - producenci deklarują ER ale zawsze warto sprawdzić przy zakupie.
 13. @Flaytec1 Osobiście szedłbym w lornetkę. Jeżeli potrzebujesz trochę powiększenia, przy w miarę niskiej wadze może Pentax SP 20x60? Jeżeli musi być refraktorek, to z gotowców znajdziesz coś takiego: https://www.astroshop.pl/szukacze-optyczne/apm-szukacz-celownik-optyczny-90d-80mm-okulary-wymienne/p,8959#tab_bar_0_select Trzeba by "dosztukować" adapter statywowy. Oczywiście to f/4.1 więc aberacje będą wdawać się we znaki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.