Jump to content

bartolini

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,742
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

425 Good

About bartolini

 • Rank
  Astropolis.pl

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jak Masz budżet do 1000 PLN to bierz Morfeusza. Transmisja będzie podobna, tyle że hyperion będzie trochę gorzej współpracował z takim światłosilnym teleskopem (astygmatyzm własny okularu)
 2. Nie da się "gonić zajączka i mieć zajączka" - z twojego opisu wynika, że potrzebujesz dwóch okularów: Długoogniskowego w okolicach ~25mm jako szukacz i okular do oglądania "szlagierów" - nowy ES 24mm 82* albo wyhaczysz używanego naglera 26 t5. Krótkoogniskowy do DS w okolicach ~10mm - jeżeli bardziej zależy Tobie na polu, to nowy ES 82*, albo używany nagler t6. Jeżeli chcesz odsuniętą źrenicę (np obserwujesz w okularach), to moim zdaniem morpheus baader w tej chwili wymiata w relacji cena/jakość. Ewentualnie mógłbyś zakombinować dłuższy z wymienionych okularów z barlowem, zanim dokupisz ten krótszy, ale to trzeba by spróbować na teleskopie, czy obrazy są akceptowalne dla Ciebie.
 3. Ze swojego doświadczenia mogę zasugerować, dla komfortu na mrozie, żeby siedzisko i oparcie miało jakieś tam piankowe wypełnienie. Często w zimie przemarzłem od fotela, bo ściskał warstwy ubrania - zwłaszcza puchową kurtkę.
 4. Pewnie mają wypróbowanego dobrego chińczyka (zwłaszcza jeżeli na pasku nie ma żadnych oznaczeń) , albo trzeba by iść w coś markowego: Gates, Contitech, Mitsuboshi.
 5. Pokrycie MgF2 jest ponoć trochę słabsze mechanicznie niż SiO2. Jeśli chodzi o wątpliwości wampum-a to w podlinkowanym przeze mnie wątku jest link do publikacji z wynikami prób powłok, robionymi w obserwatorium CFHT na Hawajach. Widać na wykresach jak spada z czasem sprawność powłok utwardzanych i nieutwardzanych
 6. Podlinkuję post Mike'a Lockwooda (jeden z wypaśniejszych mirrormakerów w USA) z cloudynights: https://www.cloudynights.com/topic/594292-enhanced-coatings-on-primary/page-2#entry8158689 Pokrótce: *Świeża powłoka nieutwardzona ma około 92% i w miarę szybko traci właściwości - z tego co się orientuję duże obserwatoria astronomiczne pokrywają swoje lustra co ~2 lata. *Powłoka nie utwardzona SiO2 ma 90% i wytrzymuje o wiele dłużej - można ją łatwo usunąć, bez uszkodzenia optyki. *Powłoka "enhanced" (tł.ulepszona) 94-95% ma kilka warstw ponad aluminium - można ją łatwo usunąć, bez uszkodzenia optyki. *Powłoka "dielectric" trudna do usunięcia, ze względu na temperaturę procesu duże elementy optyczne mogą się zdeformować i stracić figurę.
 7. We Wrocławiu przez lata nakładał P.Gomuła, który był (jest?) pracownikiem PWr. Tutaj stary wątek:
 8. Warto zrobić utwardzoną - każde transportowanie/wysyłanie lustra to ryzyko jego uszkodzenia. Poza tym jak pisze Marcin można myć bez obaw.
 9. SCTek jest zamontowany w konfiguracji alt-az i jakoś mało kabli, przedłużaczy i różnej maści puszek, czyli setup czysto do wizuala. W takim przypadku nie pogardziłbym takim regulowanym pierem, ergonomia przede wszystkim. Pewnie ktoś chciał sprawdzić się w astrofoto - nie wyszło i teraz sobie ogląda. O ile kopuła odsuwa się na północ, to nie ma problemu.
 10. W USA jest firma pier-tech, która robi takie (a jakże ) piery o regulowanej wysokości. http://piertechinc.com/telescope-piers/
 11. Ten kapselek w komplecie pozwala przykręcić się do mniejszego wyciągu 127ki: Ogólnie są jakieś akcje/kombinacje z odblaskami: https://www.cloudynights.com/topic/652016-es-7x-focal-reducerflattener-really-bad-imaging-patternvignetting/
 12. Dla twoich okolic Śnieżnik wypadnie w linii z Elektrociepłownią w Siechnicach i Strzelinem. Ostatnio wracałem S8 do Wrocławia i ze szczytu wiaduktu na zjeździe na starą ósemkę widać było Sky Tower na tle, najprawdopodobniej Śnieżki. Nie chciało mi się wierzyć - wykreślałem nawet linię na screenie z google maps, są pojedyncze stopnie odchylenia, ale pewnie jest to kwestia projekcji mapy.
 13. Zmarł Tom Trusock - chyba każdy, kto czytał cloudynights albo prenumerował Astronomy lub S&T czytał jego artykuły :(

  https://www.cloudynights.com/topic/659557-a-stalwart-of-cloudy-nights-tom-trusock-has-passed-away/

  1. Adam_Jesion
  2. Charon_X

   Charon_X

   Pamiętam Polaris tłumaczył jego artykuły na astronocach. Jedne z najlepszych poradników do obserwacji DS. Wielka strata dla astrospołeczności. Ile miał lat ? 

 14. Kolimator GSO to jakieś 190PLN, a klimacja parę minut - także nie demonizowałbym. Bardziej kwestia czy będzie się Tobie chciało targać tą "meblościankę" do bagażnika i spowrotem.
 15. Syntą 8" w dobrych warunkach na planetach i przede wszystkim księżycu pociśniesz z powiększeniami do 400x - ED100 pewnie max. 250-280x. Na DSach synta 8" na podmiejskim niebie rozwali ED100. Nie wiem jak słabe masz niebo ale możesz nie wykorzystać walorów ED100 przy obserwacjach z małymi powiększeniami - zresztą masz już lornetkę 15x70 ED100 na fajnym alt azymucie będzie wygodniejszy na wąskim balkonie i pewnie o połowę lżejszy - łatwiejszy do przenoszenia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.