Skocz do zawartości

AdamK

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  363
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana AdamK w Rankingu w dniu 25 Wrzesień 2016

AdamK posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

108 Good

O AdamK

 • Tytuł
  Altair
 • Urodziny 13.08.1955

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tczew
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85 + kamera Orion StarShoot v2.0 Deep Space Color Imager, montaż Celestron Advanced VX, Orion Guide Scope + ASI120MM

Ostatnie wizyty

385 wyświetleń profilu
 1. M16 /Messier 16 / Mgławica Orzeł .

  Ukłony dla Mamy!
 2. Sprawdź kabel omomierzem i obejrzyj gniazda czy są sprawne. Ale to na pewno zrobiłeś wcześniej. Miałem taki problem, ale po trzeciej wymianie wtyczek telefonicznych na kablelkach zrezygnowałem z ST4 na rzecz sterowania montażem via USB. Od tego czasu problemu nie ma.
 3. DreamFocuser

  Mateusz Kiedy do oprogramowania fokusera dołożysz możliwość zaprogramowania automatycznego re-fokusingu zależnego od zmian temperatury i co za tym idzie zmian długości toru optycznego w naszych zestawach astrofoto? Pozwoliłem sobie zadać to pytanie, ponieważ już dość dawno anonsowałeś możliwość wzbogacenia fokusera o taką funkcjonalność. Brak tego powoduje, przynajmniej u mnie, że przy spadku temperatury o kilka stopni, wyraźnie widać spadek ostrości. Wszyscy wiemy ile czasu kosztuje wykonanie ponownego ostrzenia, szczególnie w przypadku, gdy w polu widzenia nie ma odpowiedniej gwiazdy...
 4. Nowe Astropolis a.d. 2017

  Obserwuję np. ten wątek, ale powiadomienia o Twoim poście nie otrzymałem...
 5. Nowe Astropolis a.d. 2017

  Od momentu kiedy mamy nowe Astropolis przestałem otrzymywać na maila powiadomienia o nowych postach w tematach które obserwuję... Nie wiem co mam zrobić aby było jak dawniej, bo w ustawieniach powiadomień mam chyba wszystko ok.
 6. Astroshop - Opinie

  Mówiąc o chałupnictwie, obrażasz dobrego rzemieślnika jakim jest Mateusz. Jego fokuser to absolutnie pełen profesjonalizm! A propos chałupnictwa: dowiadywałeś się w jakich warunkach powstają inne tego typu niskonakładowe produkcje? Tam to jest dopiero chałupnictwo!
 7. Astroshop - Opinie

  Po co Ci taki drogi fokuser? Znacznie taniej kupisz u MateuszaW. Super wykonanie, super jakość, super funkcje, super działanie, super.... itd.itp.
 8. DreamFocuser

  Nie pamiętam, ale komunikat o błędzie był już w drugim wierszu...
 9. DreamFocuser

  Matusz, dziękuję za wskazówki. Oprogramowanie zaktualizowane pomyślnie, choć przyznam, że aktualizacja oprogramowania wewnętrznego DreamFokusera zadziałała dopiero metodą alternatywną. Wszystko OK działa.
 10. DreamFocuser

  Dla mnie to nie jest prosta sprawa... ..."4. Wywołaj okno konfiguracji i upewnij się, że podany port COM jest właściwy."... Gdzie, skąd mam wywołać to okno konfiguracji? Również problem mam tu: ..."Uruchom Menedżer urządzeń, znajdź „DFU ATXMEGA128A4U”, kliknij prawym przyciskiem i wybierz „Aktualizuj oprogramowanie sterownika…”. U mnie nie znalazłem nigdzie w Menadżerze "DFU ATXMEGA128A4U"
 11. Prognozowanie pogodnych nocy :-(

  Sorry, może czegoś nie doczytałem...? Z Twojego tekstu wyraźnie wynika, że nie prognozowałeś, tylko obserwowałeś przez 4 dni korzystną prognozę dla konkretnego dnia i sprawdzałeś czy ta prognoza się nie zmieni, czy się utrzyma do tego dnia. Jeśli na tym polega przewidywanie pogody... to OK. Pisząc, że "...na podstawie meteogramów z meteo.pl przewidziałem z wyprzedzeniem 4 dni dobrą pogodę..." mijasz się z prawdą: niczego nie przewidziałeś, bo ta dobra pogoda jest tam wyraźnie wyrysowana (patrz 1 mapka - oczywiście nie mam na myśli Twojego zakreślenia) i potrafi to wskazać nawet dziecko. Pytanie tylko czy się utrzyma? Trzeba obserwować i to właśnie robiłeś, by 4. dnia przekonać się o tym. I właśnie dla tego, żeby taka obserwacja prognozy nie doprowadziła do rozczarowania, przynajmniej ja, obserwuję jednocześnie trzy serwisy pogodowe, o których napisałem na początku. Porównuję je i jeśli w dniu kiedy pogoda ma nastąpić prognozy są zgodne, mam prawie pewność, że mój wyjazd na miejscówkę nie będzie rozczarowaniem.
 12. Prognozowanie pogodnych nocy :-(

  Fajne, ale raczej nie na temat. Przedstawiłeś analizę zjawiska, które już się zdażyło. Spróbuj przewidzieć to co jeszcze nie nastąpiło... i tu już będzie trudno lub wręcz niemożliwe przewidzenie jaka będzie pogoda, bo przecież jesteśmy amatorami, nie profesjonalistami meteorologami. Również kierunek obserwacji jest, z goła inny. Nam zależy na "kryształowym" niebie w pionie(takie moje uogólnienie kierunku), a nie w poziomie. W związku z tym zachmurzenie musi być zerowe. Ale nie o to chodzi, żeby być / stać się domorosłym meteorologiem... Chodzi o to, jak mniemam, żeby spośród licznych serwisów meteorologicznych wybrać te, które podają prognozy najbardziej trafnie, a odrzucić te których informacje są nierzetelne, mało szczegółowe i często mijają się z prawdą. Na wstępie podałem trzy serwisy, które uważam za dość wiarygodne. Kilka przykładów również już tu Koledzy podali, będę testował jak często ich prognozy są błędne. Szczególnym niestety przypadkiem jest ten, który opisałem na początku, kiedy nawet profesjonaliści byli w błędzie...
 13. Prognozowanie pogodnych nocy :-(

  Tak zapomniałem dopisać, że foto satelitarne na tym portalu też obserwuję, ale raczej już przed samym wyjazdem. Wczoraj patrząc na kierunek przesuwających się chmur, nic nie wróżyło fiaska mojego wyjazdu.
 14. Moja miejscówka, skąd fotografuję niebo, oddalona jest od mojego miejsca zamieszkania kilkadziesiąt kilometrów. Przed wyjazdem, sprawdzam prognozy pogody w kilku źródłach i dopiero jak dobre prognozy pokrywają się we wszystkich trzech: 1. http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=2142 2. https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seeing/czersk-%c5%9awiecki_poland_3100983 3. http://www.skippysky.com.au/Europe/ pakuję graty i jadę. Nie zawsze jednak jest tak różowo i bywa, że rozpogodzenie nie nadchodzi. Tak też było wczoraj... Mimo, że we wszystkich prognozach bezchmurne niebo spodziewane było już od godz 18., to do 1. w nocy, kiedy postanowiłem wrócić do domu, niebo całe było w gęstych chmurach. Moje pytanie: jakich metod / źródeł prognoz używacie, aby historii jak wyżej opisana było jak najmniej?
 15. Eksperyment - NGC2174 w wodorze

  A na czym polegał eksperyment?
×