Jump to content

AdamK

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  547
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

189 Good

About AdamK

 • Rank
  AdamK
 • Birthday 08/13/1955

Kontakt

 • Strona WWW
  https://adamk5508.wixsite.com/astro-photo-fun

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tczew
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85 + kamera QHY163C, montaż Celestron Advanced VX, Orion Guide Scope + ASI120MM

Recent Profile Visitors

2,312 profile views
 1. Dość często zapominam zaparkować fokuser i przy następnym użyciu pojawia się pytanie jaka jest jego faktyczna pozycja... Czekam na to usprawnienie z niecierpliwością.
 2. Jesteś "w gorącej wodzie kąpany" jak mawiają starzy Polacy.... Pewnie jeszcze kilka nocy Ci zejdzie zanim to wszystko opanujesz. PHD2 trzeba skalibrować - on sam tego nie zrobi. Gdybyś przed wybraniem się w noc przeczytał choć pobieżnie instrukcję lub jakiś tutorial nie miałbyś z tym problemu. Kalibrację zrobisz naciskając Looping z Shiftem...
 3. 1. Na temat TV nie chcę się wypowiadać, bo jak jeden z wielu indywidualnych (nie komercyjnych) użytkowników zostałem bezpodstawnie "oskarżony" o komercyjne używanie programu i odcięty od możliwości jego dalszego użytkowania. Nie ma praktycznie możliwości odwołania i jakiegokolwiek kontaktu z kimś z tamtąd żeby wyjaśnić sprawę... 2. Można 3. Po próbach z kilkoma aplikacjami, sądzę, że nie ma alternatywy (poza TV). Należy jednak pamiętać, że używając AnyDesk na laptopie z klapniętą pokrywą, trzeba mieć emulator monitora.
 4. Chętnie zastąpiłbym tą kartą moje "wynalazki" sterujące astrobudką. Wszystko zależy od ceny...
 5. Fakt. Jak połączę np. 8 klatek, to nie widać tych linii. Ale już przy 12 są. Mógłbym materiał podzielić i zrobić 3 stacki po 8. Potem to razem połączyć. Ale to chyba słaby pomysł...?
 6. Może to trochę nie w temacie, ale Win10 to chyba najgorszy system do astrofotografii. Aktualizacje można wyłączyć, ale okazuje się że jednak nie... Po czymś takim albo nie działa któraś z aplikacji, albo gubią się jakieś sterowniki...
 7. Nie musiałem niczego podpinać. Materiał, który obrabiałem w domu na "domowym" komputerze, obrobiłem na komputerze w Astrobudce. Nie ma potrzeby zbierania nowego materiału do eksperymentów. Tyle i tylko tyle. Mam nadzieje, że w końcu zrozumiałeś, bo Twój ostatni wpis zirytował mnie... poddajesz w wątpliwość moje słowa, moje umiejętności. Kto dał Ci prawo oceniać ludzi których nie znasz! To zwykła bezczelność... Będę wdzięczny jeśli nie zobaczę Już Twoich wpisów w tym wątku. Tym bardziej, że problem został już wyjaśniony.
 8. Moja astrobudka jest remote control, więc dostęp do komputera via chmura mam tak, jakby stał na moim biurku...
 9. Dzięki @Tayson. To mam za mało w takim razie. Jutro ma być jakieś okienko pogodowe to będę mógł popróbować... Co za pytanie...? Wiadomo, że zasilaczem sieciowym 12V (dobrej firmy). Typu nie podam, bo moja astrobudka stoi w odległości 80 km od mojego miejsca zamieszkania.
 10. I chcesz nam powiedzieć, że tym zwykłym aparatem bez żadnej stabilizacji zrobiłeś nie poruszone zdjęcie 4 sekundy...?
 11. Tak myślałem. Włączę z powrotem dithering w obu osiach i najwyżej dodam z 10 sekund zwłoki między klatkami, żeby dać więcej czasu montażowi na ustabilizowanie pracy. Prawdę mówiąc, to nie bardzo wierzyłem, że to powoduje komputer. Ale ponieważ mam taką możliwość sprawdziłem to na komputerze służącym do akwizycji. Efekt taki sam.
 12. Kamera to QHY 163C, a więc podobna do ASI1600. Gdzieś, kiedyś, tu na Forum był taki temat o ditheringu. Tam ktoś podawał wzór na minimalną wartość ditheringu, w zależności od sprzętu. Pamiętam, że wtedy wyliczyłem, że u mnie to powinno być około 1,5 - 2 pixele. Nie jestem pewny czy się nie pomyliłem - może ktoś pamięta ten wątek z Forum? U mnie więc stosuję dithering losowy do około 3 pixeli.
 13. Ostatnio, rzeczywiście wyłączyłem dithering w osi Dec, bo za mocno majtało montażem, a kąt pod jakim są te linie potwierdza, że są one równoległe do osi Ra. Dithering działał, bo jak wyżej napisałem, robię to ręcznie i za każdym razem obserwowałem skok wykresu o wartość losową od 0 do około 3 pikseli. Laptop Dell Inspiron 15 3000 kupiony przed rokiem
 14. Czy moglibyście pomóc mi rozwikłać przyczynę pojawienia się skośnych linii na gotowym stacku? Oto więcej danych na ten temat: przedostatniej bezksiężycowej nocy, wykorzystałem dziurę w chmurach (jakieś tam chmurki od czasu do czasu były) i zebrałem za pomocą Maxima dwie godziny materiału Ha w klatkach po 300 sek (25 x 300) z filtrem Ha 35 nm. Pojedyncze klatki wydają się OK, ale na surowym stacku pojawiły się skośne linie, które po rozciągnięciu histogramu widać bardzo wyraźnie: Składałem ten materiał kilkoma metodami w Maximie i Sirilu - rezultat zawsze taki sam. Użycie, bądź nie, klatek kalibrujących nic nie zmienia... Używałem ditheringu z PHD2 ręcznie - po załadowaniu klatki na dysk, w czasie krótkiej przerwy przed kolejną klatką naciskam "Dithering". Przy okazji dodatkowe pytanie: czy można to jakoś zautomatyzować? Mam wrażenie, że to właśnie dithering może być przyczyną, jednak wcześniej nie zdarzyło mi się to, a sprzęt i oprogramowanie się nie zmieniło. Czy ktoś mógłby wskazać przyczynę tego feleru, bo to dopiero początek zbierania klatek do zdjęcia i chciałbym ten problem szybko wyeliminować?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.