Jump to content

AdamK

Społeczność Astropolis
 • Posts

  974
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

AdamK last won the day on August 18 2020

AdamK had the most liked content!

1 Follower

About AdamK

 • Birthday 08/13/1955

Retained

 • Member Tittle
  AdamK

Kontakt

 • Strona WWW
  https://adamk5508.wixsite.com/astro-photo-fun

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tczew
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85 + kamera QHY163C, montaż Celestron Advanced VX, Orion Guide Scope + ASI120MM

Recent Profile Visitors

5784 profile views

AdamK's Achievements

823

Reputation

 1. Ten obiekt w tym roku tu chyba jeszcze nie gościł... Znacie powiedzenie: "Porwać się z motyką na Słońce"? Pomyślałem sobie, że warto zrobić zdjęcie jakiemuś bardziej wymagającemu obiektowi. Wybrałem CTB1 / Abell 85, a celem miał być bicolor + RGB. W ciągu pogodnego tygodnia jaki zdarzył się na początku września zebrałem: Ha: 240 x 5 min OIII: 240 x 5 min RGB: 10 x 5 min na kanał Łącznie 43 godziny materiału Samo zebranie odpowiedniej ilości materiału poszło łatwo. Wydawało mi się, że 2 x 20h Ha + OIII wystarczy. Później okazało się, że nie miałem racji... Ale o tym, że walczę motyką ze słońcem dowiedziałem się dopiero podczas wielu prób obróbki tego materiału. Efektem tej nierównej walki jest rezygnacja (tymczasem) z bicoloru. Nie byłem w stanie dobrze przygotować tlenu. Pewnie gdybym dosmażył 4x więcej... ale w polskich warunkach to niemożliwe. Dlatego przedstawiam wersję HaRGB. Może się spodoba... SW ED80, QHY163M, filtry Baader
 2. Tak. Zrobiłem to raz, kilka lat temu, kiedy zacząłem używać APT... setupu nie zmieniam.
 3. Ja też używam ASTAP w APT i niczego nie podaję... Po skierowaniu refraktora w dowolnym kierunku, po naciśnięciu w PointCrafcie --> AUTO, program robi zdjęcie i Blind plate solve błyskawicznie (3 - 5 sekund).
 4. Nie wiem skąd ostatnio ta moda na kolorystykę dyni. Mnie absolutnie to nie przekonuje, ale cóż... kolorystyka zdjęcia to domena autora i nic mi do tego. Poza tym bardzo mi się podoba.
 5. Skąd taka skala z ED80? Pokaż całą klatkę
 6. Wyciąg w ED 80 to zabawka nadająca się do niezbyt wymagających obserwacji, ale nie do astrofoto. Miałem podobne problemy z wyciągiem... Regulacja, czyszczenie, smarowanie i inne zbiegi nic tu nie pomogą. Jedynym wyjściem jest wymiana na porządny wyciąg. Ja wymieniłem na Baader Steeltrack Diamond RT i zapomniałem o kłopotach. Dobre szkło potrzebuje dobrego wyciągu...
 7. RGB przygotowane pod kątem koloru i kształtu gwiazd, szczegóły tła ignorujemy. To jako górna warstwa z atrybutem Ekran lub Jasność. Wiem, że brak w tej metodzie subtelności, ale działa...
 8. A próbowałeś Ekran lub Jasność w PS?
 9. HOO --> czyli jak...? (jak to składać i co chcemy uzyskać?)
 10. Małej ilości materiału nie zrekompensujesz nadmiernym wyciąganiem, czy mówiąc ogólnie agresywną obróbką... Radą na czerwone hallo wokół gwiazd jest obróbka osobno mgławicy,bez gwiazd.
 11. Pojedynczy spajk na jasnych gwiazdach to charakterystyczna cecha moich zdjęć... winny temu jest filtr Ha Baadera, który coś takiego tworzy. Nie zareklamowałem na czas i taki został... Kolor - rzecz względna... to tak jak ze sportem: jedni wolą oglądać piłkę nożną, inni siatkówkę. Ja wolę to drugie... Bardzo dziękuję!
 12. Też się nie mogę z tym pogodzić...
 13. Do różnych fragmentów Veila podchodziłem już kilka razy, jednak tym razem postanowiłem temat potraktować całościowo... no może prawie całościowo i na jednym zdjęciu zmieścić (patrząc od lewej strony): NGC6992, NGC6995, NGC6979, NGC6974, Trójkąt Pickeringa, NGC6960. Ponieważ FOV mojego setupu na to nie pozwala wykonałem mozaikę trzech kadrów w bikolorze. Każdy kadr to stack 5 godzin Ha i 2,5 godziny OIII w subach po 300s. Z powodu braku w moim setupie rotatora kadr mozaiki został wymuszony kątem skręcenia kamery i spowodował trochę niefortunne skrócenie Miotły. Oryginalne zdjęcie ma 7784 x 4272 piksele. Tu, dla prezentacji, musiałem go zmniejszyć dwukrotnie. Zdając sobie sprawę z niedoskonałości mojego "warsztatu" początkowo nie zamierzałem pokazywać tego zdjęcia na Forum, ale zważywszy na ogrom poniesionego wysiłku w jego powstanie żal żeby pozostał tylko jako cyfrowy ślad na moim twardym dysku... może komuś spodoba się. Zbieranie materiału pośród krótkich nocy i jego obróbka zajęły mi półtora miesiąca! Nie starczyło już niestety zapału i motywacji na dozbieranie więcej tlenu, czy RGB dla koloru gwiazdek. Ja ze swej strony świadom widocznych niedociągnięć warsztatowych powiem nieskromnie, że jestem z niego zadowolony. Łączny czas: 23 h w klatkach po 5 minutSW ED80, QHY163M, filtry Baader Mozaika Ha (niekadrowana)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.