Skocz do zawartości

AdamK

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  415
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana AdamK w Rankingu w dniu 25 Wrzesień 2016

AdamK posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

110 Good

O AdamK

 • Tytuł
  Altair
 • Urodziny 13.08.1955

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tczew
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85 + kamera Orion StarShoot v2.0 Deep Space Color Imager, montaż Celestron Advanced VX, Orion Guide Scope + ASI120MM

Ostatnie wizyty

548 wyświetleń profilu
 1. DreamFocuser

  Tak na szybko teraz policzyłem. Około 45 kroków/ / stopień.
 2. DreamFocuser

  Tak, mam pewność, że jest powtarzalność. Za każdym razem kamera siedzi identycznie - bo tak to wymyśliłem, że inaczej się nie da. Zerowanie fokusera też nie wygląda źle - czasem po powrocie do punktu wyjścia jest różnica około 10 kroków. Moje pomiary, które zbieram od dłuższego czasu, ładnie układają się dość lniowo na wykresie, więc są jak najbardziej przydatne. Sprawdzałem to już dawno, bo też nie miałem pewności, czy te dane będą do czegokolwiek przydatne. Zresztą kilkakrotnie już korzystałem z nich podczas nocy kiedy były duże różnice temperatur. Wtedy często zamiast od nowa ostrzyć, po prostu przestawiam fokuser o obliczoną liczbę kroków. Wszystko trwa kilka sekund zamiast kilku - kilkunastu minut. W związku z tym, dla mnie ważne jest, aby Twój sterownik miał możliwość wpisywania parametrów również z klawiatury.
 3. DreamFocuser

  Przewidziałem to! Dlatego od pół roku, zawsze kiedy ostrzę, zapisuję temperaturę i krok fokusera. Mam już wystarczającą ilość informacji!
 4. DreamFocuser

  Super! A jak to działa? Bo sam fokuser raczej nie widzi kiedy jest wyostrzone, więc albo trzeba go nauczyć przy jakiej temperaturze gdzie ostrzy, albo bierze pomiary z Maxima lub innego programu. Jest postęp - gratuluję :-)
 5. Jaka kamerka?

  Dzięki za słowa wsparcia przed nowym wyzwaniem. Mój setup jest może budżetowy, jak to nazwał wessel , ale montaż prowadzi nie najgorzej- widać to na wykresie, a i refraktor z flattenerem też takie najgorsze nie są. Natomiast jeśli chodzi o kamerę, to napisałem że ma taką samą matrycę jak QHY8. To wszystko... jeśli chodzi o funkcjonalność to już nie wygląda tak różowo. Brak kontroli nad temperaturą i powolny interfejs, to tylko niektóre cechy, które zmuszają mnie do zmiany.
 6. Jaka kamerka?

  ASI071 rzeczywiście jest chyba lepsza. Jednak jej cena przekracza, i to znacznie, budżet jakim dysponuję. Więc muszę ją pominąć w swoich planach. Niestety... Ooo! Ciekawe... A mógłbyś rozwinąć myśl? Faktycznie, to tak około połowy pola widzenia kamery Orion. Skala zdjęcia też zwiększy się do około 1,5"/pix. Mogą się zacząć problemy z dokładnym prowadzeniem... Ale myślę, że dam radę.
 7. Jaka kamerka?

  Od pewnego czasu, planuję zmianę kamerki w moim setupie. Obecnie używam sprzętu opisanego w stopce. Kamera posiada matrycę taką jak QHY8. Teraz nastąpił czas na podjęcie decyzji jaką kamerę kupić. Ostatnio naczytałem się sporo na różnych forach na ten temat , i im więcej czytam tym większy zamęt w głowie... Z powodu ograniczeń czasowych i finansowych zdecydowałem, że pozostanę przy kamerce kolorowej. Chciałbym również aby skala zdjęcia nie zmieniła się znacznie (obecnie około 3 ‘’/pix). Moim faworytem jest QHY163 color. Kamera ta mieści się w granicach mojego budżetu i da podobną do poprzedniej skalę zdjęcia. Poza tym pozwoli, mam nadzieję, na spokojne cieszenie się hobby, bez parcia na szkło, dla własnej przyjemności i ...być może, czasem odrobiny satysfakcji. Podpowiedzcie, proszę, czy mój wybór jest dobry? Może jakieś inne rozwiązania...?
 8. Nie mogę znaleźć takiej instrukcji. Mógłbyś podpowiedzieć gdzie szukać lub podać co tam wpisać Filtr nr 12 mam ustawiony 16 -4-1 (3x3).
 9. Mam pytanie dotyczące scryptu: na początku trzeba wpisać 3 wartości, w tym dwie odczytane z obrabianej klatki: FWHM i Background Deviation. Co do bck dev doczytałem, że chodzi o najwyższe wartości występujące na klatce. Ale FWHM? Każda gwiazda ma inaczej. Co wpisać do programu i jak od tego zależy dalsza obróbka materiału przez ten skrypt? A może ktoś, kto z powodzeniem wykorzystuje ten skrypt, opisze sposób w jaki go wykorzystuje?
 10. Obróbka H-alfa - prośba o pomoc

  Tak, zdaję sobie sprawę. Choć na początku powołałem się na kunszt Kolegów, którzy swoje prace wykonali przy pomocy kamer mono, znam swoje miejsce w szeregu i wiem jakie ograniczenia związane są z posiadanym sprzętem.
 11. Obróbka H-alfa - prośba o pomoc

  Nie, nic nie jest pojechane. Spojrzyj na gwiazdki na pracach JaLe czy ostatniej Spirita. Nie ma tam nic takiego. Spojrzyj dokładnie na fotkę ostatnią, którą zamieściłem: to zdjęcie telefonem ekranu mojego monitora poruszone w trakcie pstryknięcia. Ot i cała zagadka. Nie chodziło mi tam o wygląd gwiazdek, tylko o histogram, który przyznasz, jest dość prawidłowy.
 12. Obróbka H-alfa - prośba o pomoc

  Też mi się podoba, podobnie jak praca JaLe. Fajne gwiazdki wyszły! A mógłbyś jeszcze podpowiedzieć jakie parametry zastosować w Deconvolve, bo do tej pory nie stosowałem tego narzędzia?
 13. Obróbka H-alfa - prośba o pomoc

  Źle mnie zrozumiałeś. To nie Maxim psuje gwiazdki, tylko ja przez nadmierne wyciąganie, chyba już w kolejnych krokach obróbki. Dlatego szukałem rady...
 14. Obróbka H-alfa - prośba o pomoc

  W Maximie: alignacja metodą auto star matching, a stackowanie najczęściej median lub sd mask
 15. Obróbka H-alfa - prośba o pomoc

  Tak, dokładnie. Tak robię. I jak teraz porównuję, to już sam nie wiem jaka metoda jest lepsza. Przez chwilę miałem wrażenie, że jednak krzywe i poziomy dają lepszą kontrolę nad tym co się robi. Będę próbował... Ciekawe, dlaczego na tym foto wygląda jakby gwiazdki były pojechane. Ale nie o to chodzi przecież.
×