Jump to content

AdamK

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  742
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

AdamK last won the day on August 18

AdamK had the most liked content!

Community Reputation

444 Good

About AdamK

 • Rank
  AdamK
 • Birthday 08/13/1955

Kontakt

 • Strona WWW
  https://adamk5508.wixsite.com/astro-photo-fun

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tczew
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85 + kamera QHY163C, montaż Celestron Advanced VX, Orion Guide Scope + ASI120MM

Recent Profile Visitors

3524 profile views
 1. To wygląda jak "prężenie muskułów" przed Moskwą...
 2. Dziękuję wszystkim za rady i sugestie. Narazie się wacham, ale chyba kupię baadera steltracka. Póki co, kupowanie na Zachodzie się nie opłaca... raczej tylko adapter do EDka będę chciał kupić u źródła.
 3. Widzę, że ten typ występuje tylko w dwóch odmianach Baader Diamond Steeltrack BDS-RT 2" i Baader Diamond Steeltrack BDS-SC 2" i nie bardzo do refraktorów się nadają z powodu sposobu połączenia do tuby... A może są też takie, które mają kołnierz pasujący do mojej tuby (96mm)?
 4. Przy dzisiejszym kursie złotówki zakup tego wyciągu może zrobić ze mnie bankruta... Jaki adapter masz na myśli, bo ja widzę, że ten podlinkowany wyciąg to do Newtona raczej, a nie do refraktora. Tam, zdaje mi się musi być kołnierz o śerdnicy 96 mm, żeby pasowało z wewnętrzną średnicą tuby.
 5. Ostatecznie, przegrałem wojnę z wyciągiem do mojego refraktora SW ED80... Na początku było OK, ale z czasem liczba kroków w jedną stronę, coraz bardziej różniła się od liczby kroków w stronę powrotną. Czego ja nie robiłem żeby ten problem usunąć... szlifowanie, matowanie bieżni, różne sposoby docisku, na końcu, już w desperacji, guma od majtek i jakieś sprężyny... wszystko na nic! O czasie straconym na próby uzyskania jak najlepszego fokusa już nie wspomnę... Pytanie do praktyków: jaki wyciąg polecacie zamiast oryginalnego do SW ED80? Znalazłem taki: https://deltaoptical.pl/wyciag-do-gso-crayford-m-crf-2-refraktor-96mm co o nim sądzicie? Edit: Przeznaczenie: astrofotografia. Ciężar kamery, koła, flattenera, fokusera: około 2-2,5 kg
 6. Niestety Baader CCD OIII 8,5nm obecnie na rynku jest nieosiągalny, a ceny innych producentów wykraczają poza moje możliwości.
 7. Czyli ja rozumiem, że z zaprezentowanych filtrów OIII: Baader 4,5nm nie nadaje się do astrofotografii moim refraktorem F=6,5, a reszta również nie nadaje się do astrofotografii bo wymaga dodatkowego filtra IR... czy tak?
 8. Czy na pewno chodzi o pamięć RAM? Ja mam też QHY163M i 16GB RAM i nigdy nie miałem takich komunikatów, a bywało, że stackowałem znacznie więcej plików niż podajesz... Owszem, kiedy zaczyna brakować pamięci na dysku to system zaczyna się buntować i wtedy trzeba jej trochę zwolnić.
 9. Dla mnie firma, która zapewnia cię, że towar jest dostępny, a dopiero po wpłacie mówi, że towar będzie w lutym, to zwykli kanciarze!
 10. Dziękuję Panowie! Zaczyna mi się podobać ta NINA. Jednak potrzebuję chociaż jednej nocy, żeby się z nią przespać... mama zawsze mówiła: nie kupuj kota w worku
 11. Czy sterownik do DreamFokusera jest 32 czy 64 bitowy? Bawiłem się dziś N.I.N.A. i podczas próby połączenia z DF zawiesza mi się program zainstalowany w wersji 64bitowej...
 12. Jest już ciemno... czekamy na obraz z kamerki. Podobnie jak @MateuszW nie spodziewam się zadowalającego rezultatu. Obejrzałem tą kamerkę w necie i nie zauważyłem żeby zachwycali się czułością matrycy. Ale jej zaletą jest to, że można ją podłączyć bezpośrednio do USB... kiedyś zbudowałem kamerkę allsky z kamerką z dużą czułością matrycy (też kupione na Ali), ale tamta kamerka miała wyjście koncentryczne i wymagała Grabbera do podłączenia do komputera. Działała super, z tym, że czas ekspozycji musiał być kilkusekundowy.
 13. Korzystając z dość dobrej pogody w ciągu ostatnich dwóch nocy postanowiłem sfotografować obiekt leżący w sąsiedztwie Ameryki Północnej i Pelikana. Mgławica IC5068 lub LBN 328 nie jest zbyt popularna wśród astrofotografów w Polsce. Ameryka Północna i Pelikan skutecznie odwracają uwagę łapaczy fotonów od sąsiednich obiektów... Szukając jakichś referencyjnych fotek na naszych forach znalazłem niewiele. Wyszukiwarka na Forum wypluła 3 wyniki: jedno zdjęcie w Ha, na dwóch kolejnych mgławica jest wielkości paznokcia, jako jeden z obiektów szerszego ujęcia. Trochę więcej znalazłem na Astrobin, ale tam głównie RGB, HST i bicolor, a HaRGB to sama sieczka... Wydaje mi się więc, że moja kolorowa fotka to swego rodzaju polska premiera... HaLRGB - kalibracja Astrometry.net Ha - 5h w subach po 300s LRGB - 3h w subach po 300s darki, biasy, flaty SW ED80, QHY163M Dołączam H-alpha w pełnej rozdzielczości
 14. To teraz tylko piła łańcuchowa i te drzewa i tuje... ciaaaach!!!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.