Jump to content

AdamK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  496
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

146 Good

About AdamK

 • Rank
  AdamK
 • Birthday 08/13/1955

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tczew
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85 + kamera QHY163C, montaż Celestron Advanced VX, Orion Guide Scope + ASI120MM

Recent Profile Visitors

2,107 profile views
 1. OK dzięki. Traktuję to jako dobry żart... Niestety, nie jestem milionerem. Nie stać mnie, żeby na czujnik wydać 300 zł!
 2. Mógłbyś polecić jakiś sprawdzony czujnik?
 3. O czujniku deszczu myślałem, choć jeszcze do realizacji nie przystąpiłem. Czeka w kolejce... Obecnie, podczas sesji, kiedy dach jest otwarty, podglądam setup przez kamery i jestem w stanie zauważyć pierwsze krople deszczu, pewnie nie gorzej niż taki czujnik. Poza tym cały czas mam otwartą stronę z aktualnymi zdjęciami satelitarnymi i to też pomaga trochę się zabezpieczyć przed niespodziankami. Ale oczywiście temat detektora deszczu mam na względzie. Pytasz jak zabezpieczyłem się w razie takich niespodzianek jak zanik napięcia, jakaś awaria sprzętu, itp.... Biorę telefon i dzwonię do przyjaciela na którego posiadłości stoi moja budka... Parkowanie sprzętu i zamknięcie dachu w trybie awaryjnym można zrobić ręcznie.
 4. Dzięki za podpowiedzi. Tak, właśnie o coś takiego mi chodzi. Na podstawie tego tutoriala spróbuję to jakoś ogarnąć. Wyświetlacz odpada, ponieważ miejscówka z moim zdalnie sterowanym setupem znajduje się 80 km od domu.
 5. Zmontowałem, działa! Do programu, który napisałeś musiałem dołączyć bibliotekę Adafruit_Sensor.h. Inaczej wyrzuca błąd. Wszystko śmiga ładnie. Do pełni szczęścia przydałoby się, żeby wyniki wpisywały się do jakiejś ramki bez scrollowania, każdy parametr w tym samym miejscu. W tym względzie liczę na Twoją pomoc, sam tego nie zrobię, nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. No i może ktoś z kolegów używających taki detektor podzieliłby się sprawdzonymi danymi, które mógłbym użyć w swoim detektorze...
 6. A da się z takiego zdjęcia zmierzyć jakość seingu? Przed sesją robię takie zdjęcie, wrzucam do aplikacji i dostaję wynik, który powie mi czy mam szanse na dobre foto... A może jest już coś takiego?
 7. Mam pytanie do osób znających się na komputerach... Do zdalnego sterowania funkcjami mojej astro budki używam dwóch płytek z przekaźnikami usb takimi jak na zdjęciu: Problem w tym, że obie płytki system widzi pod tym samym "adresem" co widać na zdjęciu: Obie płytki zgłaszają się pod tym samym "adresem": HURTM. Obie płytki spełniają różne funkcje, m.in. otwieranie / zamykanie dachu więc pomyłka jest bardzo nie wskazana... Czy istnieje jakaś metoda, żeby jakoś rozróżnić, zmienić te "adresy", aby za każdym razem wiedzieć z jaką płytką mamy do czynienia?
 8. Wielkie dzięki.!!! Będziesz w pobliżu, daj znać. Stawiam piwo... Mam dodatkowe pytanie: w jaki sposób różnica temperatur zależy od zachmurzenia? Czy to jest sztywno ustalone i zawsze będzie takie samo, czy też trzeba będzie doświadczalnie dobrać parametry?
 9. MLX90614 zamówiony, Arduino Uno też mam, więc w poniedziałek chciałbym zacząć ogarniać temat monitora zachmurzenia. Pozostaje tylko niewiadoma z programem, który będzie to sterował. Czy mogę zastosować program jaki jest linku podanym przez @Nowok76: http://www.jarzebski.pl/arduino/czujniki-i-sensory/pirometr-z-czujnikiem-mlx90614.html Wydaje mi się, że potrzebna będzie modyfikacja, aby wyniki były przedstawiane w jakiejś graficznej, zrozumiałej formie. Pewnie sobie z tym nie poradzę - nie znam się na programowaniu. A może są jakieś gotowce gdzieś do pobrania?
 10. To już jest dla mnie jakiś konkret. Dzięki. Spróbuję to jakoś ogarnąć...
 11. No właśnie, liczę, że ktoś mi wskaże gdzie tego szukać, jak powinien wyglądać schemat tego urządzenia, jak połączyć jedno z drugim żeby osiągnąć oczekiwany efekt. Niestety mój pesel nie pozwala już na biegłość w ogarnianiu nowych technik...
 12. dokładnie przed 43 laty w tej jednostce wojskowej odbywałem zasadaniczą służbę wojskową jako radiotelegrafista. Fajne czasy... Zostało mi do dziś (sp2hpd). Jednak w tamtych czasach jeszcze w tej Jednostce nie było takiego sprzętu.
 13. Chyba wolałbym zdecydować się na rozwiązanie z MLX90614. Rozumiem, że musiałoby to współpracować z Arduino (niestety nie ogarniam tego tematu). Czy ktoś mógłby pomóc w zaprojektowaniu takiego modułu, potrzebowałbym też pomocy w wykonaniu odpowiedniego programu...?
 14. Zapodałem temat, po czym nie miałem dostępu do internetu... jestem zaskoczony ogromem odpowiedzi i pomysłów. Muszę to przeczytać, "przetrawić"...
 15. Na gotowe rozwiązania mnie nie stać, a chciałbym wyposażyć moją zdalnie sterowaną budkę astrofotograficzną w detektor / czujnik zachmurzenia, który pozwoli na ocenę stanu zachmurzenia nad miejscówką i pozwoli w porę zamknąć dach przed deszczem lub ocenić stan zachmurzenia przed sesją. Niewiele informacji znalazłem na ten temat. Może Szanowni Koledzy znający temat coś poradzą...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.