Jump to content

Piotrek K

Społeczność Astropolis
 • Posts

  44
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Piotrek K's Achievements

40

Reputation

 1. ...tylko tu tych cali ponad trzy razy mniej, niebo jak sądzę miejskie, a "zdjęcie" surówka z pytaniem co się rzuca w oczy do poprawienia. Więc tego...
 2. tak (o ile aparat go nie ma), i to nie tylko refraktorami. Generalnie nie ma co przesadzać z pasmem, bo poza AC dawanym choćby przez barlowa, jest jeszcze dyspersja dająca na niskich elewacjach bardzo mocne rozjechanie barw. Chcąc robić zdjęcie VIS+IR, lepiej rozbić to filtrami na VIS i IR osobno, i potem złożyć.. Edytowane 23 minuty temu przez lkosz Szczerze mówiąc byłem pewien, że przynajmniej podczerwień, praktycznie każda lustrzanka odcina (a konkretnie filtr w niej). "Właściciel" tematu pytał o lustrzankę.
 3. ...a czy UV/IR cut da nam coś przy fotografowaniu lustrzanką?
 4. Wielkie dzięki, po cichu liczyłem na nie więcej niż połowę tych informacji. Dla mnie, na pewno nie tylko, bardzo cenne!
 5. Mam takie pytanie @dobrychemik: które filtry od Svbony w świetle Twoich pomiarów są warte polecenia do mniej ambitnych zastosowań? Chodzi mi o obserwacje z miasta, spod miasta, i mega proste astrofoto: raczej w scenariuszu obiektywy, filtr mocowany z przodu (step down ring 49-48 mm) plus lustrzanka. Moim zdaniem, po lekturze tego wątku ,filtr księżycowy na pewno jest dobrym wyborem, ale ten akurat od nich który mam (kosztował 40 złotych, specjalnie się nie zastanawiałem). Pytam, bo chce sobie uzupełnić filtry dwucalowe, a te już czasami kosztują, nawet takie budżetowe, jak te.
 6. Można to znaleźć np. w Photo Ephemeris (słońce i księżyc "są" w wersji bezpłatnej, np. przez www).
 7. Sierpniowa DM - Regetów Niżny, Pentax Kr, SMC Pentax-M 28/2,8 na f 2,8, 4 klatki po 60 sek. (panorama, Pentax Astrotracer), plus ziemia 30 sek.
 8. Dokładnie tak, jak pisałem - jeśli chcesz zastosować musisz szukać przejściówek Pentacon six- Canon. Mogą nie być tanie. Obiektyw może być fajny, choć trudny w użyciu w normalnej -dziennej -fotografii. Zasadniczo w astrofoto ponoć fajnie sprawdzają się obiektywy od średniego formatu (film 6 na 6/ 6 na 7, lub 6 na 4,5 cm), ale te bardziej współczesne, z dobrymi powłokami itp.
 9. To najprawdopodobniej obiektyw od średniego formatu - co ma też zalety: jest szansa na brak winiety i całkiem wyrównaną jakość w rogach. Pokaż/opisz aparat, ale obiektyw pewnie krył film 6 na 6 cm.
 10. Do Canona powinien się dać zaadoptować SMC Pentax - M 135/3.5, do astrofografii trzeba go lekko przymknąć, ale podejrzewam, że resztę wymienionych też.
 11. Oba zdjęcia powyżej - super, podobnie jak plamy w ostatnich dniach. Ja też dzisiaj bawiłem się w zdjęcia Słońca i mam pytanie - moje zdjęcia są praktycznie tylko w odcieniach szarości - jak osiągacie taki ciepły odcień przy zdjęciach obiektywem/zwykłym teleskopem - tylko balansem bieli w aparacie, czy jakąś dodatkową obróbką?
 12. Dziękuję bardzo, mam nad czym myśleć... To jeszcze zapytam jakie filtry sprawdzą się w lornetce: głównie UHC, czy do miasta i okolic CLS też miałby sens?
 13. Dziękuję, aktualne podobno nie mają, tak przynajmniej twierdzili kilka dni temu w ich sklepie firmowym.
 14. Czy są relatywnie tanie lornetki do których można zastosować filtry 1,25? Myślę raczej o czymś "większym" niż 10x50 (12x60, 15x70, ewentualnie Yx56). Wiem, że gwinty przy okularach są np. w DO Extreme ED, ale o ile to możliwe celowałbym raczej w niższą półkę cenową.
 15. Czy ktoś miał przyjemność, lub nieprzyjemność z Svbony 10/11/12? Z tych 3ech widzę tutaj tylko jedną opinię o dziesiątce. Szukam raczej dość lekkiego okularu, bo będzie używany m.in. w dość budżetowym wyciągu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.