Jump to content

count.neverest

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  904
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

633 Excellent

1 Follower

About count.neverest

 • Rank
  Wega
 • Birthday 10/19/1985

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gdańsk
 • Sprzęt astronomiczny
  ZWO ASI178 MM
  ZWO ASI071 Mc Pro
  Nikon D7100
  iOptron CEM25P
  APO71SDQ
  Celestron 6"
  MFW5x1,25", RGB

Recent Profile Visitors

2,864 profile views
 1. hejko. 

  Mam Newtona Epsilon 130D wraz z korektorem. 

  Czy powinienem użyć filtr uv/ir cut? 

  "widoczność" kamery na screenie. 

  Moje życie byłoby łatwiejsze, jeśli nie musiałbym.

   

  image.png.e94b9ea9a3c08f9d2c1e22b6455d0f76.png

  1. Grzędziel

   Grzędziel

   Nie musisz.

   Filtr ten służy do usuwania aberracji chromatycznej obiektywów soczewkowych w zakresie widma UV i IR, gdyż w tym zakresie nie jest ona korygowana. Obiektywy zwierciadlane aberracji chromatycznej nie mają.

  2. count.neverest

   count.neverest

   Dzięki. Właśnie tak to tłumaczyłem, jednak po drodze są soczewki. Spróbuję najbliższą sesję bez filtra zrobić.

 2. Bez zagłębiania się na razie w technikalia, możesz spróbować skorzystać z mojego tutoriala. Potrzebny jest do tego zainstalowany Siril i Sirilic. https://astropolis.pl/topic/69953-siril-znacznie-szybsze-kalibrowanie-i-stackowanie-videotutorial/ Dzięki temu zrealizujesz punkty 1,2,3,5, o których napisał Wessel.
 3. Nie zamierzasz zestawów zadaszyć? Wyeliminowanie wiatru to świetna sprawa- słupy nie będą drgały, optyka zasłonięta w znacznie większym stopniu przed syfem.
 4. @ax dobrze, że to narysowałeś. Tak jak (chyba) Krzysiek Głowę Wiedźmy, której tam nigdy dostrzec nie mogłem. @Piotr4d jaki gain?
 5. Są projekty (z tego co widziałem, bardzo skuteczne) wentylacji tuby suchym powietrzem, pompowanym na bieżąco przez pochłaniacze wilgoci. Trzeba nawiercić tubę w kilku miejscach i umieścić w niej króćce.
 6. Nie ma za co. Umiejętności żadnych specjalnych nie pokazałem Najlepiej nie obliczaj czasu, tylko go subiektywnie oceń. Skracaj go, do momentu aż uznasz, że gwiazdki są okrągłe np na 50% wielkości zdjęcia, jeśli takie będziesz chciał komuś pokazać. Inaczej będzie przy horyzoncie (krótszy czas), inaczej dla obiektów wysoko położonych. Pamiętaj, że DSS nie spowoduje, że poruszone gwiazdy staną się punktowe. Nie wiem jak rysuje ten obiektyw, ale nie przymykaj go tak, będzie łatwiej. Wady optyczne będziesz korygował później, jak uda Ci się uzyskiwać ostre kadry. Ja zdjęć raczej nie oceniam, bo i sam dopiero raczkuję. Jak na pierwszy raz, fajnie sobie poradziłeś ze złożeniem materiału, choć kadr wybrałeś mało ciekawy. Nie masz modyfikowanego aparatu, warto żebyś wycelował w jasny obiekt, M42, M31, M45. Zbierz znacznie więcej materiału.
 7. Łap na zachętę. Zapewne chodziło Ci o APSC. Jak widzisz, zasada nie sprawdza się. Patrząc na stack 100%, potrzebujesz czasu 2 razy krótszego, co najmniej, lub montażu, który będzie gonił za niebem. Flaty rób także.
 8. Jeśli Ty masz klatki 500ms, to ja bym poszedł z gainem całkowice na maxa. Zejdź z czasem jeszcze, nawet jak już w kadrze będzie mało co widać i wypal tych klatek ze 2000. Przy takich parametrach, na tym obiekcie jesteś bardzo blisko foto planetarnej, a tu można być już piękny detal zrobić. Też mi się zdaje, że zgubiłeś ostrość.
 9. A jak bez flatów? Zasięg mgławicy jest fajny!
 10. @Artegs Jest jeszcze autoguider od Star Watchera, ale to jest to samo co Celestron. Zdecydowanie najlepsze na rynku to Lacerta Mgen2 i teraz jest nowa wersja MGEN3 Tu nie ma żadnego problemu ze znalezieniem gwiazd z OAGiem czy lunetką. Dużo jest o MGEN na Teleskop Austria, na stronie i ich facebooku. Ja używam ASIAIR i mogę bardzo mocno polecić, sesja bez laptopa Jest jeszcze Staraid https://staraid.ai/product/staraid-revolution/ ale tego chyba w akcji nikt nie widział. Znajdzie się i ON axis guider: https://www.innovationsforesight.com/education/on-axis-guider-onag/
 11. Nooo, Panie kochany, teraz jest MEGA! Ale fajnie ISS zdążyła przed grubymi chmurami.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.