Jump to content

defaa

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  72
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

20 Neutral

About defaa

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

928 profile views
 1. Więc jednak widać już jakieś szczegóły na Marsie. Super, mam nadzieję, że chmurki trochę odpuszczą i pozwolą na porządne obserwacje.
 2. Wygląda to normalnie, posiedź na dworze aż ściemni się naprawdę porządnie i rozejrzyj się w kierunku wschodnim. Jeśli mieszkasz gdzieś w centrum Poznania to raczej ciężko będzie Ci cokolwiek zobaczyć, najlepiej udać się gdzieś w ciemne miejsce za miasto.
 3. Wszystkie linki, które przesłaliście są bardzo przydatne i ciekawe. Ja jednak mam pytanie, ponieważ trochę się z tym głowie, dlatego postanowiłem was zapytać. Otóż w załączniku przesyłam szkic z obserwacji Marsa, a dokładnie z opozycji 3 marca 2012 roku. Jak widać na szkicu widoczna była wówczas czapa polarna północna (widok w teleskopie jest odwrócony, więc szkic również). Padło w tym temacie stwierdzenie, że porę roku można oszacować na podstawie widoczności czapy polarnej i jej tendencji rosnącej lub malejącej. Kolega dexter77 podał również ciekawy link, w którym przedstawione są pory roku na Marsie w stosunku do kalendarza ziemskiego. I teraz tak opozycja była 3.03.2012 roku, a wg kalendarza z linku przesilenie letnie wypadało na 30 marca 2012 r. więc czapa powinna być bardzo mała.. Kolejna opozycja w 2018 roku wypadała 27 lipca, więc wg kalendarza na półkuli północnej trwała jesień ? Niestety z tej opozycji szkicu nie ma z wiadomych powodów BURZA PIASKOWA Pytanie czy ja dobrze to rozumiem czy coś źle zrozumiałem ?
 4. Obserwowałem 2 dni temu w GSO 8" przy naprawdę dobrych warunkach Jowisz i Saturn super, natomiast Mars jeszcze naprawdę mały i nawet w dużym power że ciężko było dostrzec jakiekolwiek szczegóły.
 5. Nie. W refraktorze o średnicy 100 mm.
 6. Pytam z ciekawości, doszły mnie słuchy, że widać czapę polarna i pociemnienia.
 7. Czy ktoś z Was obserwował Marsa w ostatnim tygodniu?
 8. Zacząłem poważnie się zastanawiać nad Pentaxem 10 XW. Przemawia za nim bardzo dużo plusów i przede wszystkim wygodne ER między Pentaxem a Naglerem, jednak pojawiła się pewna wątpliwość. Jeśli kupię Pentax 10 mm i sprzedam ES 8,8 mm to nie wiem czy nie zrobi mi się za duża luka między 10 mm a Meade UWA 5,5 mm. Różnica w powiększeniach też spora bo będzie to 120x i 218x.. Co myślicie ?
 9. Napiszę na pewno, pytanie kiedy to nastąpi tego nie wiem ze względu na WIRUSKA..
 10. Dokładnie tak jak piszesz. Też zrobiłem małe rozeznanie i jeśli chodzi o Pentax to: odstęp źrenicy 20 mm, pole 70 stopni, neutralny odcień koloru i z tego co wyczytałem na zagranicznych forach ma delikatnie większą przepustowość światła oraz dobrą kontrolę rozproszenia światła na jasnych obiektach. Posiada też bardzo dobry kontrast i transmisję, gwiazdy punktowe po samą diafragmę. Natomiast Nagler 9 mm: odstęp źrenicy 12 mm czyli mniej niż ES 8,8, którego posiadam (15 mm), pole 82 stopnie, mały, lekki i podobno bardzo ostry. Szkoda, ze Nagler ma taką mała odległość, ponieważ pewnie bym się na niego zdecydował ze względu na niewielką różnicę w powiększeniach miedzy ES-em 8,8 a Naglerem 9 mm. Jeśli chodzi o okulary TV DeLite możliwe, że będę miał okazję przetestować, ponieważ jeden z astromaniaków, który mieszka nie daleko posiada tą serię, lecz używa ich z refraktorem Takahashi.
 11. Czytając porównania Naglera 9 mm i Pentax XW 10 mm na zagranicznych forach wnioskuję, że różnice są naprawdę minimalne.
 12. Jest Delos 4,5 mm na astromaniaku, ale ze względu na panującą sytuację na razie astro zakupy muszę wstrzymać, niemniej wolę rozeznać się w temacie. Zastanawiam się jeszcze nad ewentualną wymianą ES-a 8,8 w późniejszym czasie, pytanie tylko na jaki okular ? Ten służy zarówno do DS-ów jak i do Księżyca i planet podczas gorszych warunków. Nagler 9 mm ? Pentax 10 mm ? Po głowie chodzi mi też TV DeLite, ale to już raczej typowo na planety i Księżyc.
 13. Prawda zapomniałem o powiększeniu rozdzielczym teleskopu, gdzieś mi to umkneło, a faktycznie taki okular może zadziałać odwrotnie do moich oczekiwań. Taki Delos faktycznie mógłby mi się przydać na dobry seeing, pytanie czy trafi się jakaś używka na forum.. Jeśli chodzi o ES-a 8,8 mm to używam go bardzo często do obserwacji DS-ów, przede wszystkim podobają mi się gromady kuliste, które moim zdaniem najlepiej się prezentują w tym okularze. Ale nie tylko DS-y bo również planety i Księżyc jeśli seeing nie pozwala na użycie dużych powiększeń (a często nie pozwala) to ES 8,8 mm idzie w ruch. Tylko właśnie lubię jak wszystko jest tip-top dlatego taki kolorek mnie trochę denerwuje, wolałbym żeby okular był pozbawiony takich wad i był w miarę uniwersalny tzn na US i DS-y.
 14. Czyli normalna sprawa w Esach? Z Esów mam tylko 8,8 i 30mm, w której nic nie zauważyłem, natomiast w Meade UWA 14 i 5,5 mm żadne kolorki nie występują.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.