Jump to content

defaa

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  53
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

17 Neutral

About defaa

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

850 profile views
 1. Halo Halo, jak pogoda i obserwacje u Was ? Bo u mnie 6 marca minie 3 miesiąc bez obserwacji. Liczę, że chociaż 29 lutego się troszkę wypogodzi, żeby wstać nad ranem i zerknąć na Marsa, który bardzo blisko znajdzie się gromady kulistej Strzelca m22.
 2. W odpowiedzi na rozmiar tarczy Marsa podczas moich obserwacji.. Warunki na pewno miały wpływ na jego widok w teleskopie, jednak z tego co pisze kolega, ze tarczka jest ciut większa od Urana to i tak nie najgorzej biorąc pod uwagę fakt, że z każdym miesiącem warunki obserwacyjne Czerwonej Planety będą coraz lepsze. Mamy grudzień. Nie wiem jak u Was, ale u mnie pogoda od ostatnich obserwacji ( 6 grudnia ) nie daje na razie szans na jakikolwiek wypad.. Jeśli chodzi o Marsa w tym miesiącu to z ciekawych zjawisk można wspomnieć jedynie o zbliżeniu do gwiazdy Alfa Librae ( Zubenelgenubi ). Miałem okazję dzień wcześniej zobaczyć zbliżenie Marsa do tej gwiazdy, kiedy wracałem z nocnej zmiany i o dziwo chwilowo było pogodne niebo.
 3. Sezon obserwacyjny Marsa uważam za otwarty. Dzisiaj o 4.00 wstałem na obserwacje. Oczywiście celem był Mars, ale poobserwowałem też DS-y oraz satelity Starlink, które miałem okazję zobaczyć, a o których przelocie dzisiaj rano nawet nie widziałem. Mars nisko nad horyzontem niestety mocno falował, mimo to myślałem że tarcza będzie duzo mniejsza. Gdyby był wyżej i seeing pozwolił na pewno można by się dopatrywać szczegółów.
 4. Muszę koniecznie być w przyszłym roku na tym zlocie w Kudłaczach.
 5. Nadchodzi grudzień, ostatni miesiąc w tym roku. Jak zmieni się położenie Marsa w nadchodzącym miesiącu ? Czerwona planeta wstąpi do gwiazdozbioru Wagi, gdzie pozostanie do 8 stycznia przyszłego roku. Delikatnie zwiększy się jasność planety. 12 grudnia Mars znajdzie się bardzo blisko gwiazdy Zubenelgenubi (Alfa (α) Librae), która w rzeczywistości tworzy układ podwójny gwiazd o składnikach trzeciej i piątej wielkości gwiazdowej.
 6. Właśnie temat filtrów do obserwacji Marsa też mnie interesuje, dlatego zachęcam do wypowiadania się na ten temat tzn jakich filtrów używacie i przede wszystkim w jaki teleskopie.
 7. Mega szkice!!! Sam prowadzę dziennik obserwacji od początku przygody z astronomia i kiedy zobaczyłem Twoje szkice znalazłem zeszyt i na dniach na pewno dodam coś od siebie. Chociaż daleko im do Twoich ale zawsze coś Jestem bardzo ciekawy Twoich obserwacji planetarnych, bo wspomniałeś, że posiadasz teraz Maka 127, a sam mam w planach na przyszłość wymianę Maka 90 na 127 jako dodatek do GSO 8". Moim zdaniem jeśli chodzi o obserwacje planet przez teleskop Mars jest planeta, która oferuje naprawdę zróżnicowany obraz, który widzimy w teleskopie. Jeśli chodzi o Merkurego i Wenus obserwujemy jedynie zmieniające się fazy tych planet. Dwie ostatnie planety US czyli Uran i Neptun to jedynie obserwacje małych, niebieskawych tarczek. Jedynie obraz Jowisza i Saturna ulega zmianie. W przypadku Jowisza w 2010 roku jeden z jego pasów głównych był praktycznie niewidoczny, natomiast w przypadku Saturna zmiany dotycza pochylenia się pierścienia względem Ziemi. Dlatego chetnie się obserwuje Marsa, który jednak oferuje trochę zróżnicowany detal
 8. Pomijając żaby, ptaki i grzyby bo temat dotyczy Marsa to tak: Mars wraca powoli na niebo. Oczywiście narazie jego rozmiaey nie pozwola na satysfakcjonujące obserwacje, jednak z każdym miesiącem warunki będą coraz lepsze i korzystniejsze. To prawda, że opozycja zapowiada się interesująco, ponieważ rozmiary kątowe będą spore, ale przede wszytskim Mars będzie wyżej na niebie niż w 2018 roku.. Miejmy nadzieję, że żadnej burzy piaskowej nie będzie. Jeśli chodzi o sprzęt to nie miałem okazji używać filtrów kolorowych, ale na pewno w tym sezonie osobiście przetestuję i sprawdzę.
 9. Witam forumowiczów Mars wraca na niebo po wrześniowej koniunkcji ze Słońcem. Z racji, że obserwacje Czerwonej Planety od dawna mnie interesują, postanowiłem założyć ten temat i mam nadzieję, że wielu z was zachęci do wypowiedzi. Zacznijmy jednak od początku. Astronomią interesuje się już 10 lat. Przez te 10 lat zmieniłem kilkakrotnie sprzęt, miałem słabsze i lepsze momenty jeśli chodzi o motywacje do astronomii, ale chęć zerkania i wyciągania sprzętu zawsze wygrywa. Nie od dzisiaj bo od kiedy interesuje się astronomią Mars zawsze przykuwał moją uwagę. Sam fakt, że nie możemy go obserwować w dobrych warunkach co roku tylko co dwa lata sprawia, że tęsknimy (przynajmniej ja) za widokiem tej planety w teleskopie. Jeśli chodzi o czwartą planetę US, najlepsze obserwacje jakie wspominam to obserwacje z dnia 3.03.2012 podczas opozycji. Widok tamtego Marsa pamiętam do dzisiaj, kiedy to pierwszy i jak na razie ostatni raz widziałem największe wzniesienie na Marsie i najprawdopodobniej w Układzie Słonecznym czyli Olympus Mons. Sam klimat tamtych obserwacji wprowadza w dobry nastrój: kultowa SYNTA 8”, temperatura poniżej 0 stopni, Mars wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Lwa, seeing pozwalający obserwować drobne detale i przede wszystkim sam zapał do obserwacji... Właśnie przez brak zapału po 2012 roku kolejne dwie opozycje czyli w 2014 i w 2016 roku praktycznie przegapiłem, a same obserwacje można policzyć na palcach jednej ręki. Kiedy już chęci wróciły zbliżała się Wielka Opozycja Marsa w 2018 roku i to w towarzystwie innego pięknego zjawiska astronomicznego czyli Całkowitego Zaćmienia Księżyca (27.07.2018 r.) Zaćmienie było piękne to prawda, niestety nie mogę powiedzieć tego o obserwacjach Marsa w tamtym sezonie. Nie dosyć, że znajdował się on bardzo nisko nad horyzontem to w dodatku na Pomarańczowej Planecie szalały burze piaskowe, co uniemożliwiło obserwacje jakichkolwiek szczegółów na jego powierzchni. A jak będzie w tym sezonie obserwacyjnym ? Swoją wędrówkę do opozycji w październiku 2020 roku Mars rozpocznie w gwiazdozbiorze Panny, gdzie będziemy go mogli dostrzec kilka tygodni po wrześniowej koniunkcji ze Słońcem. Z każdym kolejnym miesiącem Czerwona Planeta będzie zmieniała położenie na tle gwiazd przemieszczając się po kolei przez gwiazdozbiór Wagi, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika aż wreszcie wkroczy do Ryb, gdzie miejmy nadzieję ukaże nam wiele szczegółów swojej tarczy podczas październikowej opozycji. Proszę o udzielanie się w tym temacie Napiszcie co wam najbardziej podoba się w Czerwonej Planecie. Czy chętnie ją obserwujecie czy raczej interesuje was jako potencjalna planeta, na której może istnieć życie ? Jakie macie doświadczenia z obserwacjami tej planety ? Jakiego sprzętu używacie by otrzymać jak najlepszy (oczywiście jeśli warunki pozwolą) obraz Marsa ? Czy korzystacie z filtrów (kolorowe lub inne) by podnieść kontrast niektórych detali np. czap polarnych lub kontynentów ? Zapraszam do dyskusji
 10. Temat do zamknięcia, okulary sprzedane.
 11. Nikt nie miał styczności z tymi filtrami? Szczególnie chodzi mi o Crystal View Moon.
 12. Okular GSO 30mm 120 zł + wysyłka.
 13. Błąd w poprzednim poście. Oczywiście mowa była o okularze 9 mm. Okular wyżej wymieniony czyli 9 mm sprzedany. Aktualny okular GSO 30 mm cena 130 + wysyłka.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.