Jump to content

holeris

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  56
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

25 Neutral

About holeris

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tu coś jest: http://www.tivoli-astrofarm.de/htm_e/e_astronomie/e_24_zoll_binodobsonian.php
 2. Obstawiam brak cudzysłowu. Powinno być: .open "scieżka do Twojego pliku w cudzysłowie"
 3. Ja to się dziwię, że w obliczu takiego wymądrzalstwa, a momentami zwyczajnego chamstwa (ogólnie, nie tylko w tym temacie) pojawiają się w ogóle jakieś sensowne odpowiedzi. Szacun za cierpliwość! Bo mam czasem wrażenie, jakbym czytał jakiegoś płaskoziemca, który przychodzi z gotową tezą i po (w swoim mniemaniu) udowodnieniu innym ich niewiedzy następuje triumfalne: "a nie mówiłem".
 4. @count.neverest Różnica jest nie tylko w ostrości / seeingu / obróbe, ale i w detalu, który się w ogóle zarejestrował. Poniżej porównanie. Muszę popróbować z h-alpha i z samym IR-Pass, na h-alpha efekt wydaje się ciekawy. Szkoda, że się jeszcze koła filtrowego nie dorobiłem ;-)
 5. Wrzuciłem klatki po przeprocesowaniu przez PIPP na Twój dysk google. Fajny ten programik. Wrzuciłem 250 z 500 najlepszych klatek (wybranych przez PIPP) - z innego AVI niż to zdjęcie co wcześniej wklejałem - z krótszym czasem naświetlania, ale nie pamiętam dokładnie: 1ms, albo mniej nawet. A tymczasem kolejne podejście do obróbki, na tym samym materiale, który Ci wysłałem. Wyszło lepiej, ale to oczywiście nie ten poziom. Czym obrabiasz? Jaką masz skalę? U mnie 1.73"/pixel.
 6. Dzięki za rady! Będę z nich z pewnością korzystał przy przyszłych fotografiach. Materiał mogę jak najbardziej udostępnić, tylko że tego jest bardzo dużo. AVI z 1000 klatek zajmuje jakieś 15GB. To pewnie dlatego, że nie stosuję ROI, muszę obczaić jak to zrobić w SharpCapie. Na swoim dysku google mam tylko 6GB wolnego. Jak masz ew. jakieś miejsce, gdzie mógłbym to wrzucić, to daj znać. Jeszcze domu popatrzę, powinno się w sumie dać skompresować. Najwyżej podzielę na części czy coś.
 7. Poniżej dwa wykonane przeze mnie zdjęcia księżyca. Zdjęcie 1 - wykonane 16.02.2019 (na zdjęciu widoczne pasy spowodowane zasilaniem kamery, ale nie o tym) Czas naświetlania 63ms Filtr H-Alpha Ostrzone wcześniej maską bahtinova na jasnej gwieździe. Montaż wycelowany na polarną, włączony w normalnym trybie gwiazdowym. Zdjęcie 2 - wykonane 19.04.2019 Czas naświetlania 10ms Filtr IDAS LPS-D2. Ostrzone z live view w APT. Montaż wyłączony. Oba zdjęcia z ogniskową 570mm i kamerą QHY168C (APS-C). W obu przypadkach 250/1000 klatek złożonych w Autostakkert w ten sam sposób. Obrabiane w podobny sposób w PS - desaturacja, levelsy, krzywe, kontrast, trochę wyostrzane. I teraz zasadnicze pytanie. Pierwsze zdjęcie ma lepszy detal. Dlaczego? Czy to wina lepiej ustawionej ostrości? A może filtry coś namieszały? Czy też seeing był gorszy? Faza księżyca ma jakiś wpływ? I seria pytań nr 2. Co mogę zrobić lepiej? Jak uzyskać możliwie najlepszy detal? Ostrzyć maską? Z filtrów, to tylko IR-Pass? Montaż musi być uruchomiony przy tak krótkich czasach? Dać sobie spokój z korektorem (bez niego ogniskowa to 714mm)? To moje pierwsze zdjęcia księżyca, więc proszę o wyrozumiałość
 8. Ludzie! Czyta sobie człowiek spokojnie wątek astronomiczny, a tu nagle pseudo spoilery z gry o tron. Panowie, opanujcie się! Nawet tak niewielkie informacje jak podajecie są spojlerami! EDIT: Ależ się zdenerwowałem. Specjalnie człowiek po żadnych stronach nie chodzi, co by nie natknąć się na spojlery, a tu buuuum, na stronie o astronomii. Tak trudno toczyć dyskusję niepublicznie, w gronie przyjaciół / znajomych / na PW, a nie od razu walić do wszystkich?
 9. Czy to oznacza, że nie da rady tym focić DSów kamerą 14bit? Mam kolorową QHY168C USB 3.0 z 14 bitowym przetwornikiem. Guding za pomocą klasycznej ASI120MM USB 2.0. Poważnie się zastanawiam nad zakupem raspberry + astroberry, ale wolę wykluczyć zawczasu potencjalne problemy. Niby sterowniki INDI są i do ASI, i do QHY, ale jak się to ma do problemów opisywanych przez @Piotrek L.?
 10. A co jeszcze powiecie odnośnie wyboru konkretnego modelu (a może czegoś podobnego innej firmy)? D2 i V4 puszczają trochę mniej, przez co lepiej nadzadzą się w okolicach zaświetlonych LEDami. D1 i P2 puszczają więcej i pewnie (?) dają naturalniejszy efekt, jak wyżej wspomina @kuba_527 Raz zastanawiam się czy wybrać grupę D2/V4 czy D1/P2, a dwa, który w danej grupie jest lepszy. Na razie wyniki są następujące: D2 - @kubaman i @Maro21 (na priv) P2 - taki ma @delaa - wyniki jak widać bardzo dobre D1 - @kuba_527 V4 - @Maro21 Czekam na dalsze głosy :-)
 11. Już sprostowałem :-) Masz rację, Twoje jest o niebo lepsze. Chyba kupię ten filtr :-) Jeszcze się zastanowię który, ale prawie na pewno go zakupię.
 12. Dzięki za odpowiedź! Zastanawiam się, czy zakup tego filtra w ogóle ma sens. Obserwuję zdjęcia @delaa, który ma kamerkę bardzo podobną do mojej (QHY168C vs. ASI071) i efekty są bardzo fajne. Choć jak porównam godzinę mojego materiału zbieranego pod Masywem Śnieżnika (z filtrem IR-Cut) z 23 godzinnym materiałem @delaa z poznańskiego balkonu, to odnoszę wrażenie, że ilość szczegółu jest podobna (pomijając, że moje zdjęcie jest trochę pojechane i gorzej obrobione). A może to tylko moje amatorskie oko nie widzi, że te zdjęcia dzielą lata świetlne? EDIT: jak tak patrzę jak zdjęcie z wątku @delaa zostało później obrobione (w porównaniu do pierwszego postu), to cofam słowa o zbliżonej ilości szczegółu :-) Chciałbym uniknąć sytuacji, że kupię ten filtr, ale będzie leżał, bo żeby wyszło nim coś sensownego, to będzie potrzeba dziesiątek godzin materiału.
 13. Zastanawiam się nad zakupem filtra IDAS, by móc fotografować w kolorze nie tylko pod ciemnym niebem. Znalazłem takie: https://www.astroshop.pl/filtr-szerokopasmowy/idas-nebula-filter-lps-p2-2-/p,57014 https://www.astroshop.pl/filtr-szerokopasmowy/idas-nebula-filter-lps-d2-2-/p,57331 https://www.astroshop.pl/filtr-szerokopasmowy/idas-filtr-mglawicowy-lps-d1-48-2-/p,52352 Czym one się w praktyce różnią? Który będzie najlepszy do robienia zdjęć z obrzeży Wrocławia? A może jest coś innego w tym przedziale cenowym? IDASa? Innych firm? Ktoś ma coś używanego? :-) Zdjęcia będą robione QHY168C.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.