Jump to content

Shyshka

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

11 Neutral

About Shyshka

 • Rank

 • Birthday 12/17/2000

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Staszów
 • Zainteresowania
  Astronomia
 • Sprzęt astronomiczny
  Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2
 1. Jest to chyba tak mego powiększone zdjęcie Andromedy, że aż widać w niej pojedyncze gwiazdy i tą gromade
 2. Chciałbym jednak nowy aparat ponieważ mam pewność, że produkt będzie w 100% sprawny a i w przeszłości miałem a raczej mój wujek miał nieprzyjemną sytuację z używanym sprzętem. I jeszcze jedno pytanko czy eq2 naprawdę jest aż tak fatalny, że muszę kupić coś stabilniejszego?
 3. Witam. Poszukuję dobrej luatrzanki do astrofotografii w przedziale cenowym do 1600zł. Posiadam teleskop Sky-Watcher BK1309EQ2. Zdaję sobie rownież sprawę, że jest to montaż który strasznie się trzęsie i czy to nie będzie zbyt duże utrudnienie w robieniu zdjęć?
 4. Wczoraj wybrałem się na obserwacje piękne niebo, 0 chmur i czegokolwiek. Księżyca nie było, w mojej aplikacji znalazłem tryb nocny, wzrok dobrze przystosowany do ciemności bo przed obserwacją posiedziałem i patrzyłem na piękne gwiazdy i bardzo dobrze widoczną drogą mleczną, teleskop wychładzany przez cały meczyk Walia-Belgia czyli przez ponad 1,5 h. I tym razem Andromede znalazłem może w ciągu 5 minut. Widok naprawdę piękny. Patrzyłem przez jakieś 30 minut, patrzyłbym dalej ale niechcący ruszyłem teleskopem i już nie chciało mi się od nowa szukać. Potem znalazłem gwiazdę podwójną y Del, tą w gwiazdozbiorze Delfina. Widoczne był pomarańczowy kolor jednej gwiazdy. Widziałem jeszcze czapke Napoleona, M4 i M51, galaktyke Wir co prawda było widać dwie małe, ciemne kulki jedna wieksza od drugiej i tyle ale zdawałem sobie sprawę, że nie zobaczę nic szczególnego. Osobiście uważam, że popełniłem błąd wychodząc na obserwacje głębokiego nieba podczas pełni. Chciałbym wam wszystkim podziękować za porady dotyczące obserwacji.
 5. Ok odniosę się do wszystkich porad, wypowiedzi. Jeśli chodzi o m31 to szukałem w odpowiednim miejscu, jestem pewien na 100% ale żadnej nawet najmniejszej mgiełki nie widziałem. Oko miałem zaadoptowane do ciemności, choć pomagałem sobie telefonem z przyciemnionym ekranem i może tutaj była moja wina, a szukałem jej na wsi, za domem aczkolwiek na zachodzie świeciła lampa co prawda dom mi ją zakrywał ale oświetlała połowę podwórka i były to 2 dni przed pełnią, więc utrudnienia kumulowały się (telefon, lampa, jasne noce, księżyc). I jak jeszcze napisałem na samym początku, że szukałem jakiś innych obiektów i tutaj się pomyliłem. Znałem dokładne położenie gwiazdozbioru Kasjopei i wiedziałem, że obok gwiazdy Ruchbah znajduje się m103. W internecie naoglądałem się jej zdjęć, oczekiwałem takiego widoku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Messier_object_103.jpg/250px-Messier_object_103.jpga jak spojrzałem do Stellarium to były pokazane tylko 3 najjaśniejsze gwiazdy i taki też obraz ujrzałem.
 6. Witam. Około 2 tygodnie temu kupiłem teleskop Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2, od tamtego czasu na obserwacjach byłem może z 5 razy. Głównie patrzyłem na piękno planet (Jowisz, Saturn, Mars), księżyca, trochę popatrzyłem na Słońce przez folię ND 5 oraz bez celu kręciłem pokrętłami i patrzyłem na gwiazdy. W pewnym momencie przypomniałem sobie po co go tak właściwie kupiłem, żeby obejrzeć jakieś piękne galaktyki i mgławice. Aż w końcu pewnego razu skierowałem teleskop w miejsce gdzie powinna znajdować się galaktyka Andromedy i ku mojemu zdziwieniu nie zobaczyłem jej. Krążyłem w miejscu w którym powinna się znajdować ale po około 30 minutach bez żadnego skutku zebrałem sprzęt i zawiedziony poszedłem do domu. Pomyślałem, że to wina księżyca bo były to 2 dni przed pełnią. Tydzień po pełni (w tą sobotę) wyszedłem znów ale tym razem też jej nie zobaczyłem ale tego razu jeszcze chciałem poszukać jakiś innych obiektów ale prócz planet niczego nie widziałem. I w tym miejscu chcę się zapytać czy jest to wina mojego sprzętu czy to ja jestem jakiś zje... popsuty. Czy może być to po prostu mój brak doświadczenia? Za tydzień dziewczyna chce do mnie przyjechać na całą noc na obserwacje ale co ja jej pokaże, 3 planety i tyle? I jeśli byłby ktoś w stanie to niech napisze mi kilka najjaśniejszych, najlepiej widocznych, najłatwiejszych obiektów do zaobserwowania. Z góry dziękuję
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.