Skocz do zawartości

mawmarecki

Społeczność Astropolis
  • Postów

    121
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mawmarecki

  1. Widzę, że temat ma zadatki na przerodzenie się w zwykłą "gównoburzę", jakich tu sporo pojawia się od czasu do czasu. Aby ukrócić dalsze dywagacje, proponuję aby rozważyć możliwość zastosowania:

    1. aby 2FA było możliwe do włączenia jako opcja,

    2. Google authenticator jako podstawa usługi 2FA,

    3. sposób zabezpieczenie transakcji na giełdzie, choć powiązane z bezpieczeństwem, powinno być skonsultowane pod względem prawnym - w zakresie możliwej odpowiedzialności forum za dokonany fraud.

    Jeśli ktoś nie orientuje się, czym jest 2FA, polecam popularne publikacje w tym temacie na portalach Niebezpiecznik, Sekurak lub zaufana3strona.

    Pozdr.

    M.

     

    • Lubię 1
  2. Zanim chmury zasłoniły niebo, udało mi się zarejestrować trochę materiału z Jowiszem - trzeba korzystać z warunków, jakie dała niedawna opozycja planety. Setup z barlowem 2x i bez filtra IR Cut, bo nie mam go do czego przykręcić (muszę coś pokombinować z pierścieniami). Biała kropka obok Jowisza to pewnie księżyc Io. Dwie wersje z różnymi ustawieniami. ASI533, BKP15075 EQ3-2, AS!3, Registax.

    2023-11-07-1833_5-Jupiter_lapl4_ap127.jpg

    2023-11-07-1833_5-Jupiter_lapl5_ap129_Drizzle15.jpg

    • Lubię 7
  3. 13 godzin temu, isset napisał(a):

    Ok już wiem. Jakiś hot pixel na matrycy i soft ciągle wykrywa to jako cząstka. Na kazdej jednej klatce jest w tym samym miejscu. Ale to tylko na przedniej kamerze. Na tylnej nie ma.

    Których kamer używacie, przednie czy tylne? I jak tylne to musi telefon leżeć odwrócony, tzn matrycą do góry? 

     

    Zdecydowanie główna (tylna) kamera - to w jaki sposób leży telefon, nie ma większego znaczenia dla detekcji, ważne aby sensor był dobrze zaklejony, tak aby żadne światło poboczne nie docierało do matrycy.

     

    W dniu 17.04.2023 o 15:46, isset napisał(a):

    Znalazłem taki kod CREDO na Raspberry - https://github.com/credo-science/Credo-detector-for-linux-desktop-and-Raspberry-Pi

    To jakiś Wasz oficjalny pakiet?

     

    Na Githubie są źródła aplikacji CREDO detector, najczęściej w Pythonie, na różne platformy - niestety nie są rozwijane z uwagi na brak sił i środków ze strony IFJ PAN w Krakowie.

     

    10 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

    Rozumiem znakomity aspekt edukacyjny i frajdę z eksperymentu, ale mam wątpliwości odnośnie wartości naukowej zebranych danych. Chyba zbyt wiele zmiennych i niewiadomych, by coś sensownego wyciągnąć z wyników.

     

    Co do wyników naukowych, to oczywiście polecam publikacje zespołu CREDO do zapoznania pod linkiem https://credo.science/#/science/publications

     

    Pozdr.

    M.

    • Lubię 1
  4. 17 godzin temu, Marcinos napisał(a):

    Moja stacja CREDO :)

     

    Polecam! Warto dołączyć 

    20230402_183416~2.jpg

     

    Brawo!

    Kolejne 4 sztuki Galaxy Ace, zamiast zaśmiecać środowisko jako elektroodpad, zostały wykorzystane w projekcie naukowym "citizen science". Każda stacja detekcyjna CREDO to wkład w zrozumienie fizyki promieniowania kosmicznego.

    Zachęcam do udziału w konkursie "Łowcy cząstek " - jeśli nie w tej edycji, to w następnych https://credo.science/particle_hunters/

    Pozdrawiam

    M.

    • Lubię 1
  5. Tu jest chorwacki projekt automatycznej stacji detekcyjnej na Raspberry Pi 4 i IMX291.  https://github.com/CroatianMeteorNetwork/RMS

    Cechy stacji:

    1. Automatyczne przechwytywanie wideo.
    2. Kompresja  do formatu Four-frame Temporal Pixel (FTP)
    3. Wykrywanie w czasie rzeczywistym
    4. Wykrywanie meteorów w skompresowanych plikach FTP
    5. Wyodrębnianie gwiazdek ze skompresowanych plików FTP
    6. Kalibracja astrometryczna i fotometryczna
    7. Automatyczna kalibracja astrometrii każdej nocy
    8. Automatyczne przesyłanie skalibrowanych detekcji do centralnego serwera
    9. Ręczne usuwanie meteorów

    Projekt działa w ramach Global Meteor Network: https://globalmeteornetwork.org/ 

    Pozdr.

    M.

    • Lubię 1
    • Dziękuję 2
    • Kocham 1
  6. 8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

    BTW:

    Używany Canon 300d ma powierzchnię detekcji 10x większą niż 1 telefon. Ile kosztuje? Niewiele.

    Moim zdaniem powierzchnia detektora ma kluczowe znaczenie. 

     

    Zobaczę na ten GitHub podobnie jak @stfn wydaje się to interesujące;)

     

     

    Oczywiście wielkość detektora będzie miała zasadnicze znaczenie dla statystyki rejestracji. Dane naukowe pokazują, że na powierzchnię Ziemi trafia stały strumień ok. 200 mionów na 1 m kw. na sekundę. Przyjmując średnio powierzchnię matrycy CMOS w komórce ok. 10 mm kw, otrzymujemy grube przybliżenie 172 rejestrację na dobę, co odpowiada mniej więcej rzeczywistości (bez wydawania się w głębsze rozważania na temat oddziaływania cząsteczkowego, modelu pasmowego pp, energii wzbudzenia i innych efektów kwantowych fizyki ciała stałego).

     

    Matryca APS-C o powierzchni 40 razy większej powinna rejestrować proporcjonalnie więcej zdarzeń. Jednak często przeglądając  dane z moich komórek pracujących w projekcie CREDO, tylko kilka razy zdarzyło się, że ślady z sąsiednich, leżących obok siebie komórek, zostały zarejestrowane w odstępie kilku milisekund. Zapewne przypadkowa koincydencja - przyjmuje się w literaturze, że wielki pęk atmosferyczny o zasięgu planetarnym, wzbudzony cząstką o bardzo wysokiej energii, zdarza się raz na rok. 

     

    Tak więc wszystko przed nami - a im więcej uczestników w projekcie, tym większa szansa na zarejestrowanie wielkiego pęku atmosferycznego.

     

    Pozdr.

    M.

  7. 30 minut temu, Marcinos napisał(a):

     

    Rozumiem, że telefony nie muszą mieć kart sim, wystarczy że będą w zasięgu WiFi?

    Zgadza się, dużo uczestników używa Galaxy Ace 4, SIII i SIII mini. Telefony dobrze jest zrootować i zainstalować soft do zarządzania ładowaniem, kupić nowy akumulator, postarać się o chłodzenie. I unikać źródeł naturalnego promieniowania. Zapraszam na bloga, zawarłem tam trochę informacji praktycznych.

    Pozdr.

    M.

    • Lubię 1
  8. Godzinę temu, WujoWojtas napisał(a):

    Średnio ile czasu trzeba czekać na pierwszą detekcję :)? Ile czekaliście? Zainstalowałem to na s21, ale chyba jest za nowy

    Spróbowałem na jakimś starszym oppo, też na razie bez detekcji... nie wiem czy to kwestia czasu czy jednak telefon niewspierany...

    Do 200 detekcji na dobę to bardzo dobry wynik - tyle uzyskuję średnio na Galaxy Ace 4 (357FZ). 

  9. 3 minuty temu, Tayson napisał(a):

    Plus 1 bateria do kazdego co roku,  plus ok 3zl kazdy na rok bierze prądu. 

     

    Koszt energii raczej na miesiąc - podłączałem watomierz do stacji detekcyjnej, takiej samej jak twoja Tomku, pobór ok. 5-6W, co daje miesięcznie ok. 4,5 kWh. Czyli miesięczny koszt poniżej 5zł.

    Pozdr,

    M.

    • Lubię 2
  10. Powierzchnia detektora ma oczywiście znaczenie - chociaż z punktu widzenia samego eksperymentu, aby wykrywać wielkie pęki atmosferyczne cząstek wtórnego promieniowania kosmicznego, dobrze jest posiadać sieć detektorów w miarę równo i gęsto rozmieszczonych na powierzchni całej planety. Mając położenie z GPS, azymut z kompasu i czas z zegara atomowego (GPS lub operator), na podstawie milisekundowych różnic w czasie dotarcia czoła fali cząstek do detektorów, można pokusić się o oszacowanie kwadrantu nieba, w którym powstał pęk - i przeszukać niebo przy pomocy kamer i detektorów pracujących w innych pasmach promieniowania EM lub sprawdzić stacje rejestrujące cząstki.

     

    Rejestrowaliśmy wielokrotnie ślady na kamerach astro lub typu all-sky - oczywiście darki usuwają później te śmieci. Mogą być zresztą słabo widoczne, bo to tylko kilka pikseli. Natomiast aby wykorzystać kamerę astro lub jakąkolwiek inną w CREDO trzeba podłączyć ją do czegoś, co obsługuje apkę Credo detector na androidzie i ma jeszcze w systemie  sterowniki - więc z tym jest problem.  Jak pisałem wyżej, docelowo dla zaawansowanych użytkowników, najlepsza byłaby stacja na raspberry z kilkoma kamerami. Laptop/tablet/miniPC na windowsie + kamera/kamery ze względu na koszty mija się z celem - popularne telefony Galaxy Ace 4 są w cenie 100-150zł.

     

    Jest dużo projektów DYI, pozwalających zbudować samodzielnie  niskim kosztem detektor muonów, np. na Phys Open Lab:

     https://physicsopenlab.org/2016/01/04/scintillation-muons-detector/

    ale trzeba by uzyskane dane później  "pożenić" z serwerami CREDO.

     

    Pozdr.

    M.

    • Lubię 1
    • Dziękuję 1
  11. W projekcie CREDO najpowszechniej wykorzystywane są telefony komórkowe -  z uwagi na łatwość wykorzystania i użytkowania ten sposób udziału w projekcie jest preferowany. CREDO-MAZE to scyntylator optyczny, ale obecnie planowany jest tylko do instalacji u użytkowników instytucjonalnych (szkoły). Wszystko zależy od min. warunków związanych z  finansowaniem danego projektu. 

     

    Na Githubie projektu mamy źródła aplikacji Credo detektor dla różnych platform (win, linux, iOS, raspberry, android powyżej 9.0) - niestety z uwagi na brak środków i  programistów na razie nie są rozwijane. Najbardziej perspektywiczny byłby projekt na bazie raspberry - odpadają wszelkie problemy z zasilaniem i akumulatorami telefonów, można by podpiąć kilka kamer lub innych detektorów optycznych, itp. 

     

    Co do innych projektów - w internecie jest dużo informacji na ten temat, ale najczęściej są to detektory które trzeba kupić lub zbudować - nie są już tak atrakcyjne i proste jak wykorzystanie zwykłego telefonu. Szkoły biorące udział w aktualnym konkursie "Łowcy cząstek"  angażują po ok. 60 uczniów - to dużo jeśli chodzi o jednorazowy udział w projekcie nauki społecznościowej. I to dzięki temu, że nakłady finansowe na udział w projekcie są minimalne - stary telefon i parę złotych miesięcznie za energię el. 

     

    Jeśli ktoś jest chętny do pomocy i ma smykałkę do programowania, to zapraszam do przejrzenia zasobów na Githubie projektu, albo do bezpośredniego kontaktu ze Sławomirem Stuglikiem z IFJ PAN, który odpowiada za stronę IT projektu.

     

    Pozdr.

    M

    https://credo.science/credodetektor/index.php

    https://github.com/credo-science

    • Dziękuję 1
  12. Odnosząc się do tytułowego pytania o możliwość oszacowania wielkości wszechświata (widzialnego czy jak tam sobie zdefiniujemy założenia) i tego co widzimy w teleskopach, to odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna - z naszego punktu widzenia "tu i teraz" oszacowania będą różne w zależności od przyjętego modelu geometrii i ewolucji czasoprzestrzeni. Zachęcam do przeczytania serii czterech artykułów w "Delcie" autorstwa Szymona Charzyńskiego z Katedry Metod Matematycznych Fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pt: "Modele Wszechświata dla początkujących" - można pobrać darmowe pdf-y (tutaj link do ostatnio opublikowanego, trzeciego artykułu https://www.deltami.edu.pl/2023a/03/2023-03-delta-art-06-charzynski.pdf)

    Jest trochę matematyki, niezbyt skomplikowanej, ale bez niej trudno zająć się tym tematem.

    Pozdr.

    M.

    • Lubię 1
  13. Jeśli ktoś ma obawy co do bezpiecznego użytkowania baterii w telefonie komórkowym, polecam aplikację (wymaga root'a)  Battery Charge Limit, która pozwala na sterowanie procesem ładowania telefonu stale podłączonego do ładowarki. Wątpliwości co do bezpiecznego ładowania telefonu są wyjaśnione na stronie Battery University

    Tak jak we wszystkich projektach, tak i w tym należy zachować zdrowy rozsądek i zminimalizować ryzyko szczątkowe.

    Pozdrawiam

    M.

    • Lubię 1
  14. W dniu 2.07.2022 o 22:27, Alice napisał:

    Co myślicie o ogrzewaniu domku całorocznego 35m2 z poddaszem:
    - popa ciepła

    vs.

    - maty podłogowe na podczerwień

     

    Bo już mi mózg siada od tych internetowych "ekspertyz", każdy mówi co innego. Przy obecnych chorych cenach pomp ciepła powoli przekonuję się do mat grzewczych, ale jeśli ceny prądu w przyszłości pójdą w kosmos to może być nietrafiony wybór... Z drugiej strony prostota i długi czas gwarancji, niższa cena inwestycji, komfort cieplny... sporo plusów.

    Nie ma dobrej odpowiedzi na tak postawione pytanie -  zbyt dużo parametrów należy uwzględnić. Jeśli brać pod uwagę rodzaj paliwa i zapotrzebowanie na ciepło, to poniższa tabela pozwala na oszacowanie wydatków w zależności od przyjętych założeń http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html Rzeczywiście gruntowa pompa ciepła wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Ale jeśli rozliczamy inwestycję w okresie np. 20 lat, może to wyglądać już inaczej. Zakup i wykonanie instalacji, UPS i/lub agregat, miejsce na składowanie opału, obowiązkowe inspekcje, własny wkład pracy i czasu poświęcony na magazynowanie opału utylizację popiołu - wszystko zależy od wyboru. Czy domek będzie stale zamieszkany, czy będą długie okresy z obniżoną temperaturą, preferencje domowników co do temperatury, zużycie CWU, jakie dogrzanie w łazienkach, czy będą kolektory słoneczne lub panele PV, w jakich okresach będzie największe zapotrzebowanie na ciepło. Dużo pytań, odpowiedzi na które może udzielić tylko wysoko wykwalifikowany doradca i skonfigurować odpowiednią ofertę.

    Pozdr.

    M.

  15. Wystarczy odsunąć nieco oko od okularu lunetki - ponieważ ma małą źrenicę wyjściową, już na odległości 5-6 cm rysunek pierścienia na którym znajduje się GP wypełnia całe pole widzenia okularu. Masz wtedy zachowaną osiowość (oka, okularu i rysunku) - jeśli widzisz cały okrąg; jeśli zaczyna ci uciekać na boki, to patrzysz pod kątem. Na naszych szerokościach geogr. aby nie ukręcić sobie karku podczas ustawiania na polarną, zainwestowałem w okular kątowy 90 st. do lunetki - naprawdę warto.

    Pozdr.

    M.

    PS. oczywiście metoda dryfu rozwiązuje problem.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.