Jump to content

mawmarecki

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

11 Neutral

About mawmarecki

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday October 14

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  prawie Lublin
 • Zainteresowania
  Astro, space, science, QED, IT, SF, paper model, german shepherd, PCP, gardening.
 • Sprzęt astronomiczny
  BKP15075

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/mawmarecki

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zanim bez sensu wydasz w ciemno 700 zł, umów się w okolicy na obserwacje z kolegami z forum, to nic nie kosztuje. Zobaczysz wtedy co tak naprawdę widać w okularze teleskopu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co widać w danym teleskopie - to zależy od wielu czynników: zaświecenia, wilgotności, porywów wiatru, pobliskiej elektrowni węglowej lub wioski gdzie palą w nocy gumowcami, wysokości nad poziom morza, wady wzroku, rozróżniania kolorów. Jeśli dalej jesteś zdecydowany na zakup, a nie chcesz posłuchać rad forumowiczów (np. odnośnie rozpoczęcia zabawy z dobrej klasy lornetką), to przefiltruj oferty na portalu aukcyjnym wg ceny i otrzymasz wtedy np. takie wyniki: Bresser MESSIER AR-80 80/640 AZ SKY-WATCHER Synta BK1309EQ2 Meade Infinity 76 AZ Newton Poczytaj wtedy na forum opinie o nich, wyszukaj ewentualnie w Google zdjęcia zrobione przy ich pomocy (chociaż to co widać przez dany teleskop najczęściej ma niewiele wspólnego z tym to można zarejestrować kamerą). Właśnie dlatego posty o pomoc w zakupie teleskopu za kilkaset złotych zamieniają się najczęściej w "gównoburzę" - doświadczeni mówią że nie warto, lepiej zaczekać i dozbierać na coś lepszego i nie zaczynać od zakupu a od obserwacji z forumowiczami, a napalony miłośnik astronomii ii tak zapewne nie będzie chciał słuchać i kupi coś na poziomie teleskopu z Lidla - obraz drży w okularze, jest zamglony i ciemny, trzęsie się od podmuchu wiatru, ma montażu EQ obraz natychmiast ucieka z okularu i szyja boli po 3 próbach obserwacji na kolanach. W końcu to twoje pieniądze i zrobisz z nimi co chcesz, przeczytaj wcześniej na forum poradniki dla początkujących. Pozdr. M.
 2. 1. Astrolumina Alccd5 mono (QHY5) - cena 400 zł sprzedane
 3. 4. złączka projekcyjna regulowana T2/1,25'' - cena 50 zł. sprzedane
 4. Witam, do sprzedania posiadam używane: 1. Astrolumina Alccd5 mono (QHY5) - cena 400 zł, 2. statyw aluminiowy LT-1 - cena 150 zł, 3. adapter T2/Nikon F - cena 10 zł, 4. złączka projekcyjna regulowana T2/1,25'' - cena 50 zł. 5. napęd w jednej osi EQ3-2 - cena 100 zł. Wysyłka Pocztą lub Inpost kurier/paczkomat. Koszt wysyłki pokrywa nabywca, rodzaj wysyłki do uzgodnienia. Pytania na priv. Pozdrawiam Marecki
 5. A do jakiego zastosowania ten montaż, na jakich nogach, jaka tuba?
 6. Fajny temat, a moja odpowiedź w profilu, ogólnie rzecz biorąc... Pozdr. M.
 7. @szuu bardzo precyzyjna odpowiedź :-)
 8. @szuu oczywiście masz rację, chodzi o wskazania zegarów.
 9. Jakie dwa efekty relatywistyczne są związane z pomiarem położenia za pomocą satelitów GPS i w jaki sposób wpływają na sam pomiar (czy istnienie tych zjawisk wymaga korekty)?
 10. No to może znowu ja, krótko: nigdzie, nie, tak. :-) a na poważnie: Zakładamy że obecny wszechświat wmyśl modelu LambdaCDM jest płaski, jednorodny, izotropowy i rozszerza się przyśpieszając (ale nie wiemy czy jest nieskończony cokolwiek to oznacza), wtedy na pytanie Gdzie jest środek wszechświata? są co najmniej 3 odpowiedzi: wszędzie, nigdzie, w miejscu obserwacji (tak, tak, wtedy Ziemia leży w centrum wszechświata). Dlaczego? jeśli przyjąć że otacza nas objętość Hubble'a (horyzont poza którym obiekty oddalają się od nas z prędkością większą niż prędkość światła - ok. 14mld ly), to takich sfer można wyznaczyć nieskończenie wiele (w dowolnym punkcie przestrzeni), ale tylko jedną widoczną z Ziemi (z miejsca obserwatora). Ponieważ rozszerzanie Wszechświata przyspiesza, to objętość Hubble'a kurczy się, co oznacza ze coraz więcej więcej obiektów leżących przy granicy "przechodzi na drugą stronę" i światło od nich nigdy do nas nie dotrze. Dlatego na pytanie Czy istnieją obiekty poza naszym aktualnym horyzontem? odpowiedź jest twierdząca. Docelowo po pewnym czasie dla wszystkich obserwowanych przez nas obiektów ich obrazy przesuną się ku czerwieni poza zakres obserwacji a kosmos stanie się martwy i ciemny. Co do kwazarów to ulegają one ewolucji - w uproszczeniu "wypalają się" stąd prowadząc obserwacje wstecz (obserwując coraz dalsze i starsze obiekty) napotykamy ich więcej. Przyjmuje się że od ostatnich 7-9 mld lat ich liczba systematycznie spada. To tyle jeśli chodzi o kosmologię. @shiryupopraw mnie, jeśli coś namieszałem.
 11. @shiryu jest bliżej prawdy: masa układu podwójnego: M1+M2=a^3/P^2 jeśli a jest w [au], a P w [y] to wynik dostajemy w masach Słońca. Stąd niewidoczny obiekt ma 2 masy Słońca - nierotująca NS. Skąd taki wzór? Tu jest wytłumaczenie https://www.astrovision.pl/index.php?post=40. Jest to bardzo pomocne przybliżenie do łatwego oszacowania mas z danych obserwacyjnych. Tak więc jak wcześniej zauważył @Behlur_Olderys obecnie górny limit masy na nierotującą NS wynosi ok. 2,16 mas Sł. (wg różnych prac naukowych). Wg innych prac nie powinno być gwiazdowych BH o masie mniejszej niż 3 masy Sł. Dane obserwacyjne to potwierdzają - najlżejsza dotychczas odkryta kandydatka na BH w układzie podwójnym to GRO J0422+32 - waży ok 4 mas Sł. @shiryu pytaj!
 12. Bardzo blisko, podpowiem, że masę niewidocznego obiektu dokładnie oszacujemy z III prawa Keplera (bez problemu da się w pamięci), wtedy wyjaśni się sprawa wyboru pomiędzy BH a NS.
 13. Proszę bardzo z małym haczykiem :-) Układ podwójny składa się z gwiazdy porównywalnej ze Słońcem i niewidocznego towarzysza. Okres obiegu wynosi 36 miesięcy a odległość pomiędzy obiektami 4,5*10^8 km. Jaka jest masa układu (w masach słońca)? Czy niewidoczny obiekt możne być czarną dziurą - jeśli tak to jaką, jeśli nie - to czym może być?
 14. Mamy tu dwa efekty relatywistyczne - skrócenie Lorenza i dylatację czasu. Bliźniak który leci w kosmos ze swojej perspektywy podróżując z prędkością relatywistyczną ma krótszą drogę do przebycia (skrócenie Lorenza w kierunku ruchu), więc dla niego podróż będzie trwała krócej. Z drugiej strony dla bliźniaka na Ziemi zegar w rakiecie będzie chodził wolniej. W rezultacie bliźniak na Ziemi będzie starszy. Rozumowanie, że obydwaj z własnej perspektywy doświadczają takiej samej dylatacji czasu (dla każdego z nich to ten drugi porusza się relatywistycznie) jest błędne - poprzez przyśpieszenie, zwrot i decelerację zaburzamy inercjalność układu odniesienia bliźniaka w rakiecie. Typowy przykład paradoksu bliźniąt jako konsekwencja szczególnej teorii względności.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.