Jump to content

mawmarecki

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

47 Neutral

About mawmarecki

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday October 14

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  prawie Lublin
 • Zainteresowania
  Astro, space, science, QED, IT, SF, paper model, german shepherd, PCP, gardening.
 • Sprzęt astronomiczny
  BKP15075EQ3-2, SW SAM, Nikon J5, Nikon 1: 6,5mm, 18,5mm, 50mm

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/mawmarecki

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Oficjalnie - torebka na odchody. Pewnie siku też da się zrobić, o ile w nieważkości da się złapać w worek kulkę sików, ale myślę że będzie to bardzo trudne (akcja-reakcja, strumień pędzi we wszystkie strony itp.). Zdjęcie pochodzi z wystawy Space Adventure z wrocławskiej Hali Stulecia z maja 2019 roku. Jednak Krzysztof z Bagien - twoja kolej. Pozdr. M.
 2. Nie, aczkolwiek ma trochę wspólnego.
 3. OK, w takim razie pierwsza niech będzie odpowiedź na pytanie Wessela.
 4. Fajnie. Następne pytanie: co jest przedstawione na zdjęciu?
 5. W 2009 roku Scott Barley z Highway Radio zapłacił mandat 400 dolarów australijskich (kwota zebrana wśród słuchaczy) nałożony na NASA przez hrabstwo Esperance (Perth, Australia) za zaśmiecanie terenu, gdy w wyniku deorbitacji na teren Australii spadły elementy stacji Skylab. Stacja uległa zniszczeniu w 1979 roku. Prawdopodobnie ucierpiała krowa.
 6. W okresie ok. 20.05-20.07 (plus-minus) nie ma nocy astronomicznej - to może być problem dla astrofotografów. Pozdr. M.
 7. https://donpedrobrooklyn.com/space-themed-bedroom/
 8. Trochę nietrafione tłumaczenie: "The Large Ultraviolet Optical Infrared Surveyor, commonly known as LUVOIR (...), is a multi-wavelength space observatory concept being developed by NASA under the leadership of a Science and Technology Definition Team." Pozdr. M.
 9. Nowy w sklepie astro do EQ3-2 - 280zł, używki tańsze na giełdzie. Koma - aberracja komatyczna w układach optycznych - w zwierciadlanych teleskopach (reflektorach typu Newton) powoduje niekształcenie na brzegach obrazu w formie łezki https://en.wikipedia.org/wiki/Coma_(optics) Flattener wypłaszcza pole widzenia w refraktorach. Tak mniej więcej. Tutaj masz dokładne wyjaśnienie od strony optycznej różnic 1,25'' i 2''. Plus dyskusja - bezcenne. Pozdr. M.
 10. Cześć Łukasz - mam ten teleskop od kilku lat, używałem go do wszystkiego co opisałeś w pytaniu plus foto. Przede wszystkim, jeśli masz aluminiowy trójnóg, to musisz go ustabilizować, gdyż posiada gigantyczne ruchy skrętne w płaszczyźnie poziomej (płaszczyźnie mocowania montażu). Powoduje to drżenie obrazu w okularze przy każdym ruchu, dotknięciu, silnym podmuchu. Najlepiej wymienić śruby i nakrętki z podkładkami na o wiele większe. Dodatkowo używałem ścisków stolarskich (Obi, Leroy) do ściśnięcia profili aluminiowych nóg, aby ograniczyć ich wzajemne przesuwanie. Na koniec kupiłem statyw stalowy. Tuba to wielka i ciężka "krowa" jak na tak mały montaż, więc wszystkie elementy składowe mają znaczenie na stabilność. Masz napęd w jednej osi? Jeśli nie to dokup, bo przy dużych powiększeniach wszystko szybko ucieka z pola widzenia i zamiast skupić się na obserwacjach cały czas próbujesz kręcić niewygodnymi pokrętłami. Masz korektor komy/flattener? To kolejna rzecz w którą powinieneś się zaopatrzyć (najlepiej 2'' bo masz taki wyciąg i możesz stosować 2'' filtry). Mam dodatkowo 4mm Plossla - po zakupie okazało się że niewiele widać przez niego - dokładniej widać gorzej niż przez 10mm z barlowem 2x. Jowisz i Saturn przy dobrym seeing'u na okularze w granicach 10mm - obraz żyleta. Pasy na J. widać doskonale, S. maleńki, ale przy odpowiednim położeniu pierścienie widać doskonale. Zanim zainwestujesz w okular - pożycz od kogoś i przetestuj. Myślę że przez proponowany 2,5mm nic nie zobaczysz. Masz wyciąg 2'', więc idź w tę stronę z okularami. Zobacz na member map - masz 22 zarejestrowanych astromaniaków w 3mieście Pozdr. M.
 11. XII Zimowy Zlot Miłośników Astronomii dobiegł końca! Wspaniała okolica i przyroda, świetna miejscówka, ciemne niebo, super ekipa. 3 dni przyniosły mi więcej pożytku niż setki godzin wertowania forum Astropolis. Dzięki za wysłuchanie mojej przydługiej prelekcji o ESO - Wasze uwagi i często "mocno" techniczne pytania postaram się wykorzystać podczas zebrań PTMA w Lublinie. Pozdrawiam, M. Poniżej kilka fotek - reszta pod https://photos.app.goo.gl/NKKwN9AS5U7Rvwdw5
 12. Zebrałem pytania do organizatorów @BODI @PawelBe bo rozlazły się po całym wątku, a to już ostatni dzwonek: jak z kluczami dla przyjeżdżających w piątek (niektórzy mogą być późno) pokoje są z łazienkami? kuchnia i jadalnia dostępna dla nas bez ograniczeń? są ewentualnie łóżka polowe (jakby ktoś nie dał rady wspinać się na piętrusy)? czy w ośrodku można ewentualnie coś dojeść, dopić, dokupić na miejscu)? jak wygląda kwestia śniadania i obiadu w sobotę? W jakich godzinach? jak wygląda miejsce na rozstawienie sprzętu i czy będzie podciągnięty prąd (mamy brać listwy czy długie kable) czy zasilanie tylko na akumulatory/baterie? Pozdr. M.
 13. Jeśli ktoś potrzebuje transportu na trasie Lublin-Rzeszów-Farfurnia i z powrotem (piątek-wtorek) to mam miejsca - zapraszam na priv. Pozdr. M.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.