Jump to content

mawmarecki

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  66
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

47 Neutral

About mawmarecki

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday October 14

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  prawie Lublin
 • Zainteresowania
  Astro, space, science, QED, IT, SF, paper model, german shepherd, PCP, gardening.
 • Sprzęt astronomiczny
  BKP15075EQ3-2, SW SAM, Nikon J5, Nikon 1: 6,5mm, 18,5mm, 50mm

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/mawmarecki

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pod spodem jest skala? Wygląda jak noniusz (Vernier scale) do precyzyjnej regulacji. Skala jest w calach i mm. V od V-power.
 2. Czyszczenie, smarowanie, wymiana podkładek na teflonowe. https://stargazerslounge.com/topic/137084-eq3-2-strip-down/ https://www.tanstaafl.co.uk/2012/01/eq3-2-mount-tune-up-part-one/ Pozdr. Marek video-1532437109.mp4
 3. Może opisz w kilku słowach, jakie jest twoje dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu obserwacji (co udało się dotychczas osiągnąć (jakie obiekty poznałeś, z jaką "dokładnością", ile czasu im poświęciłeś), w jakich warunkach, czy przerabiałeś obiekty z tabeli Wimmera, jaką masz lornetkę, czy ma mocowanie do statywu i czy masz statyw, czy masz np, leżak z regulacją oparcia do obserwacji lornetką (mniej boli kark po długotrwałych obserwacjach). Być może koledzy dokładniej zasugerują wtedy sprzęt do następnego etapu przygody z astronomią, na podstawie twojego obecnego doświadczenia. Pozdr. Marek
 4. Oficjalnie - torebka na odchody. Pewnie siku też da się zrobić, o ile w nieważkości da się złapać w worek kulkę sików, ale myślę że będzie to bardzo trudne (akcja-reakcja, strumień pędzi we wszystkie strony itp.). Zdjęcie pochodzi z wystawy Space Adventure z wrocławskiej Hali Stulecia z maja 2019 roku. Jednak Krzysztof z Bagien - twoja kolej. Pozdr. M.
 5. Nie, aczkolwiek ma trochę wspólnego.
 6. OK, w takim razie pierwsza niech będzie odpowiedź na pytanie Wessela.
 7. Fajnie. Następne pytanie: co jest przedstawione na zdjęciu?
 8. W 2009 roku Scott Barley z Highway Radio zapłacił mandat 400 dolarów australijskich (kwota zebrana wśród słuchaczy) nałożony na NASA przez hrabstwo Esperance (Perth, Australia) za zaśmiecanie terenu, gdy w wyniku deorbitacji na teren Australii spadły elementy stacji Skylab. Stacja uległa zniszczeniu w 1979 roku. Prawdopodobnie ucierpiała krowa.
 9. W okresie ok. 20.05-20.07 (plus-minus) nie ma nocy astronomicznej - to może być problem dla astrofotografów. Pozdr. M.
 10. https://donpedrobrooklyn.com/space-themed-bedroom/
 11. Trochę nietrafione tłumaczenie: "The Large Ultraviolet Optical Infrared Surveyor, commonly known as LUVOIR (...), is a multi-wavelength space observatory concept being developed by NASA under the leadership of a Science and Technology Definition Team." Pozdr. M.
 12. Nowy w sklepie astro do EQ3-2 - 280zł, używki tańsze na giełdzie. Koma - aberracja komatyczna w układach optycznych - w zwierciadlanych teleskopach (reflektorach typu Newton) powoduje niekształcenie na brzegach obrazu w formie łezki https://en.wikipedia.org/wiki/Coma_(optics) Flattener wypłaszcza pole widzenia w refraktorach. Tak mniej więcej. Tutaj masz dokładne wyjaśnienie od strony optycznej różnic 1,25'' i 2''. Plus dyskusja - bezcenne. Pozdr. M.
 13. Cześć Łukasz - mam ten teleskop od kilku lat, używałem go do wszystkiego co opisałeś w pytaniu plus foto. Przede wszystkim, jeśli masz aluminiowy trójnóg, to musisz go ustabilizować, gdyż posiada gigantyczne ruchy skrętne w płaszczyźnie poziomej (płaszczyźnie mocowania montażu). Powoduje to drżenie obrazu w okularze przy każdym ruchu, dotknięciu, silnym podmuchu. Najlepiej wymienić śruby i nakrętki z podkładkami na o wiele większe. Dodatkowo używałem ścisków stolarskich (Obi, Leroy) do ściśnięcia profili aluminiowych nóg, aby ograniczyć ich wzajemne przesuwanie. Na koniec kupiłem statyw stalowy. Tuba to wielka i ciężka "krowa" jak na tak mały montaż, więc wszystkie elementy składowe mają znaczenie na stabilność. Masz napęd w jednej osi? Jeśli nie to dokup, bo przy dużych powiększeniach wszystko szybko ucieka z pola widzenia i zamiast skupić się na obserwacjach cały czas próbujesz kręcić niewygodnymi pokrętłami. Masz korektor komy/flattener? To kolejna rzecz w którą powinieneś się zaopatrzyć (najlepiej 2'' bo masz taki wyciąg i możesz stosować 2'' filtry). Mam dodatkowo 4mm Plossla - po zakupie okazało się że niewiele widać przez niego - dokładniej widać gorzej niż przez 10mm z barlowem 2x. Jowisz i Saturn przy dobrym seeing'u na okularze w granicach 10mm - obraz żyleta. Pasy na J. widać doskonale, S. maleńki, ale przy odpowiednim położeniu pierścienie widać doskonale. Zanim zainwestujesz w okular - pożycz od kogoś i przetestuj. Myślę że przez proponowany 2,5mm nic nie zobaczysz. Masz wyciąg 2'', więc idź w tę stronę z okularami. Zobacz na member map - masz 22 zarejestrowanych astromaniaków w 3mieście Pozdr. M.
 14. XII Zimowy Zlot Miłośników Astronomii dobiegł końca! Wspaniała okolica i przyroda, świetna miejscówka, ciemne niebo, super ekipa. 3 dni przyniosły mi więcej pożytku niż setki godzin wertowania forum Astropolis. Dzięki za wysłuchanie mojej przydługiej prelekcji o ESO - Wasze uwagi i często "mocno" techniczne pytania postaram się wykorzystać podczas zebrań PTMA w Lublinie. Pozdrawiam, M. Poniżej kilka fotek - reszta pod https://photos.app.goo.gl/NKKwN9AS5U7Rvwdw5
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.