Jump to content

mawmarecki

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  67
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

51 Neutral

About mawmarecki

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday October 14

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  prawie Lublin
 • Zainteresowania
  Astro, space, science, QED, IT, SF, paper model, german shepherd, PCP, gardening.
 • Sprzęt astronomiczny
  BKP15075EQ3-2, SW SAM, Nikon J5, Nikon 1: 6,5mm, 18,5mm, 50mm

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/mawmarecki

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. mawmarecki

  Czytacie?

  1. Popularno-naukowe: przede wszystkim Prószyński i s-ka, 2. Fantastyka: Świat Dysku, Saga Endera i pozostałe, 3. Sensacja: Tom Clancy, 4. Urania i Vademecum, 5. 340 e-booków. W tym roku 6 kartonów książek, do których nie będziemy już wracać z żoną, powędrowało do https://www.poczytajmi.pl/ - może trafią do potrzebującej biblioteki w szkole lub szpitalu. Pozdr. M.
 2. Pod spodem jest skala? Wygląda jak noniusz (Vernier scale) do precyzyjnej regulacji. Skala jest w calach i mm. V od V-power.
 3. Czyszczenie, smarowanie, wymiana podkładek na teflonowe. https://stargazerslounge.com/topic/137084-eq3-2-strip-down/ https://www.tanstaafl.co.uk/2012/01/eq3-2-mount-tune-up-part-one/ Pozdr. Marek video-1532437109.mp4
 4. Może opisz w kilku słowach, jakie jest twoje dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu obserwacji (co udało się dotychczas osiągnąć (jakie obiekty poznałeś, z jaką "dokładnością", ile czasu im poświęciłeś), w jakich warunkach, czy przerabiałeś obiekty z tabeli Wimmera, jaką masz lornetkę, czy ma mocowanie do statywu i czy masz statyw, czy masz np, leżak z regulacją oparcia do obserwacji lornetką (mniej boli kark po długotrwałych obserwacjach). Być może koledzy dokładniej zasugerują wtedy sprzęt do następnego etapu przygody z astronomią, na podstawie twojego obecnego doświadczenia. Pozdr.
 5. Oficjalnie - torebka na odchody. Pewnie siku też da się zrobić, o ile w nieważkości da się złapać w worek kulkę sików, ale myślę że będzie to bardzo trudne (akcja-reakcja, strumień pędzi we wszystkie strony itp.). Zdjęcie pochodzi z wystawy Space Adventure z wrocławskiej Hali Stulecia z maja 2019 roku. Jednak Krzysztof z Bagien - twoja kolej. Pozdr. M.
 6. Nie, aczkolwiek ma trochę wspólnego.
 7. OK, w takim razie pierwsza niech będzie odpowiedź na pytanie Wessela.
 8. Fajnie. Następne pytanie: co jest przedstawione na zdjęciu?
 9. W 2009 roku Scott Barley z Highway Radio zapłacił mandat 400 dolarów australijskich (kwota zebrana wśród słuchaczy) nałożony na NASA przez hrabstwo Esperance (Perth, Australia) za zaśmiecanie terenu, gdy w wyniku deorbitacji na teren Australii spadły elementy stacji Skylab. Stacja uległa zniszczeniu w 1979 roku. Prawdopodobnie ucierpiała krowa.
 10. W okresie ok. 20.05-20.07 (plus-minus) nie ma nocy astronomicznej - to może być problem dla astrofotografów. Pozdr. M.
 11. https://donpedrobrooklyn.com/space-themed-bedroom/
 12. Trochę nietrafione tłumaczenie: "The Large Ultraviolet Optical Infrared Surveyor, commonly known as LUVOIR (...), is a multi-wavelength space observatory concept being developed by NASA under the leadership of a Science and Technology Definition Team." Pozdr. M.
 13. Nowy w sklepie astro do EQ3-2 - 280zł, używki tańsze na giełdzie. Koma - aberracja komatyczna w układach optycznych - w zwierciadlanych teleskopach (reflektorach typu Newton) powoduje niekształcenie na brzegach obrazu w formie łezki https://en.wikipedia.org/wiki/Coma_(optics) Flattener wypłaszcza pole widzenia w refraktorach. Tak mniej więcej. Tutaj masz dokładne wyjaśnienie od strony optycznej różnic 1,25'' i 2''. Plus dyskusja - bezcenne. Pozdr. M.
 14. Cześć Łukasz - mam ten teleskop od kilku lat, używałem go do wszystkiego co opisałeś w pytaniu plus foto. Przede wszystkim, jeśli masz aluminiowy trójnóg, to musisz go ustabilizować, gdyż posiada gigantyczne ruchy skrętne w płaszczyźnie poziomej (płaszczyźnie mocowania montażu). Powoduje to drżenie obrazu w okularze przy każdym ruchu, dotknięciu, silnym podmuchu. Najlepiej wymienić śruby i nakrętki z podkładkami na o wiele większe. Dodatkowo używałem ścisków stolarskich (Obi, Leroy) do ściśnięcia profili aluminiowych nóg, aby ograniczyć ich wzajemne przesuwanie. Na koniec kupiłem statyw s
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.