Jump to content

stfn

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  46
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

95 Neutral

About stfn

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday August 7

Recent Profile Visitors

375 profile views
 1. Nie mam żadnego doświadczenia z kamerami mono, ale przeglądając linki z tego wątku wpadło mi w oko to: https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi-gt-camera Szukasz ASI 1600 i koło, a tutaj masz to w jednym pakiecie.
 2. Ja mam w tym momencie sytuację odwrotną, silniki od EQ5 wmontowane do MON-2 i pasowały bez żadnych kombinacji.
 3. Czy lepiej mieć osprzęt (rpi, astrolink itp) przy teleskopie czy na montażu/ziemi?

  przy teleskopie:

  + krótkie kable

  - waga którą montaż musi kręcić

  na montażu

  + montaż nie musi tym kręcić

  - długie kable

  1. Show previous comments  4 more
  2. stfn

   stfn

   Dzięki za odpowiedzi :)

    

   Montaż który na razie mam to MON-2 ale za jakiś miesiąc-dwa będę się go pozbywać i przechodzić na GEM28/HEQ5/AZEQ5 (jeszcze nie jestem pewien który, zależy od ceny i dostępności). Wczoraj przyszedł do mnie astrolink, więc zacząłem składać POC przyszłego setupu. Tektura i trytyki tylko na potrzeby prototypowania, docelowo będzie coś sensownieszego :D To co już widzę, że będzie do zmiany to znacznie krótsze kable do DSLR i guidera.

   IMG_8148.jpeg

  3. Pav1007

   Pav1007

   Nie rób dźwigni z kabla zasilającego. Niech schodzi z tuby najbliżej osi deklinacji.

  4. wessel

   wessel

   Zależy jaki montaż. Dla ASA lepiej jest pociągnąć kabel niż walczyć z większą bezwładnością. Zresztą - dwa kable - jeden do kamery USB i drugi zasilanie... to tyle co nic.

 4. Daję +1 do Nieba na Dłoni. Podobnie do Mariusza, pierwszy raz sięgnąłem po nią kiedy miałem może 10-13 lat, znalazłem ją wśród innych książek na regale rodziców. Niewiele z niej rozumiałem, ale ilustracje i opisy gwiazdozbiorów bardzo wryły mi się w pamięć. Dlatego kiedy zacząłem się teraz interesować astronomią i astrofoto, to była pierwsza pozycja jaką zamówiłem, i wciąż regularnie ją przeglądam.
 5. Wczoraj udało mi się naświetlić kilka *minut* zanim przyszły chmury, więc mam totalne nic, ale za to w jakiej ładnej ramce z satelit

  wiatraczek.jpg

  1. lemarc

   lemarc

   Satelitów.

  2. Morth

   Morth

   @lemarc może to był one?

 6. stfn

  TAL 100RS

  TAL kolejny raz zmienił właściciela, można zamykać
 7. Spróbuje w File Format zmienić z "TIFF 16 Bit Stretched" na "TIFF 16 Bit". I polecam Sirila
 8. stfn

  TAL 100RS

  W trakcie sprzedaży
 9. Sprzedam TALa, kupiłem go kilka miesięcy temu od użytkownika bobitsu. Sprzedaję go, bo kupiłem go jako mój pierwszy teleskop, kiedy jeszcze nie wiedziałem co i jak i co chcę. A teraz już wiem więcej i udało mi się kupić inny teleskop, mam nadzieję, że już docelowy. I trzeba zbierać na osprzęt do niego Teleskop to TAL 100RS 1000mm f/10, w zestawie: - obejmy, dovetail - szukacz - adapter 2" -> 1.25" - okular 10mm 1.25" Minusem jest to, że jest trochę zakurzony od środka, i na soczewce jest coś jakby pajączek. Raczej nie wpływa to na jakość obrazu.
 10. Przyznam się, że nie szukałem zbyt dokładnie czy coś takiego już istnieje, naszedł mnie pomysł i chęć napisania czegoś takiego to uznałem że się podzielę, może komuś przyda się wersja na terminal którą można łatwo modyfikować pod siebie
 11. Napisałem trochę w ramach ćwiczenia, a trochę dla siebie taki skrypt, i pomyślałem sobie, że może też przyda się innym. Co robi? Podajesz ogniskową swojego teleskopu, rozmiary elementu światłoczułego i wybrany obiekt z katalogu Messiera i dostajesz informację jaki będzie on miał rozmiar w pikselach i procentach wymiarów matrycy. Może się to przydać przy planowaniu zakupów nowego sprzętu Jest po angielsku, ale chyba wszystko jest samowytłumaczalne, dodawanie nowych teleskopów, matryc i obiektów robi się przez edycję plików JSON. Trzeba mieć tylko zainstalowany interprete
 12. A może coś takiego + kątówka? https://pl.aliexpress.com/item/4000763179210.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.1d9a2e0emFncIY Sam myślę o czymś takim jako najpierw szukaczu, a po zmianie montażu, jako guiderze.
 13. Może i jajowate, ale dla mnie piękne, kolory są bardzo udane.
 14. Nie znam się, ale się wypowiem: te szybkie zmiany jasności sugerowałyby, że to coś szybko wiruje i ma różne wymiary, więc to mógłby być na przykład kawałek blachy raz ustawiający się do nas rantem, raz powierzchnią płaską.
 15. To się też tyczy niemodowanych DSLRów?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.