Jump to content

Warinkos

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  38
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

7 Neutral

About Warinkos

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. oki dzięki za info już sobie założyłem konto na tamtym forum.
 2. Nie miałem takiego zamiaru. Jednak uważam że jest to wydarzenie godne uwagi, założyłem ten wątek aby można była się podzielić ciekawymi informacjami na ten temat jakimiś linkami, zdjęciami własnymi spostrzeżeniami. Ale zeszliśmy z tematu więc może zostawmy te bezcelowe spory i wróćmy do tematu.
 3. To zobacz sobie ten wątek na temat zbliżenia Hayabusa 2 do ryugu. Jak widać na przykładzie są tu ludzie którzy się interesują takimi sprawami
 4. No i jednak odzew jest, mam nadzieję że będzie gdzieś transmisja z lądowania próbnika. Z tego co wiem ma lądować on gdzieś w okolicach australii. Jeśli ma ktoś na ten temat jakieś informacje to niech wrzuci, albo podeśle mi linka bardzo chętnie sobie to przejrzę.
 5. Hej doszły mnie słuchy że 6 grudnia ma się odbyć historyczna chwila LĄDOWANIA PRÓBEK ASTEROIDY RYUGU. A jakoś nie widzę nigdzie na forum wątku z tym związanego. Nikt też nie poruszył tego tematu na wątku związanym z asteroidą Ryugu. A to przecież jest jedno z najważniejszych wydarzeń w astronomii w tej dekadzie. Pierwszy raz w historii na ziemię w sposób kontrolowany przylecą próbki z ciała znajdującego się po za układem ziemia księżyc. Jest to temat naprawdę ważny i mam nadzieję że osoby posiadające większą wiedzę w tej kwestii pociągną wątek dalej.
 6. Trochę dziwne pytanie ale tak jakoś ostatnio wpadło mi do głowy. Skoro dżety kwazarów to strumienie zjonizowanej materii rozpędzonej przez potężne pole magnetyczne do prędkości bliskich prędkości światła. Teoretycznie jeśli jakaś gwiazda przecięła by taki dżet to według mnie powinna ulec zniszczeniu. Jednak nwm czy poprawnie myśle jeśli tak to czy była by widoczna jako supernowa czy jako coś innego? A może zaobserwowano takie zdarzenie?
 7. Cóż mam taki problem że muszę określić pewne wartości charakteryzujące gwiazdę o masie 6MS i takim samym składzie chemicznym jak słońce. Na jej danym etapie ewolucji zaznaczonym punktami na diagramie H-R. Dla punktów zaznaczonych na diagramie kolejnymi cyframi określ: a) fazę ewolucyjną tej gwiazdy, b) jej główne źródło energii, c) jej rozmiar, wyrażony w promieniach Słońca. Z dwoma pierwszymi sobie poradziłem ale kompletnie nie wiem jak podejść do c). Czy ktoś wie jak się za to zabrać?
 8. Racja źle napisałem, powinno tam być to co ty napisałeś. "W układach planetarnych barycentrum często znajduje się we wnętrzu gwiazdy, dlatego mówimy potocznie, że planety poruszają się wokół gwiazd." Tak zdaje sobie z tego sprawę, uznałem to za rzecz oczywistą dlatego nie nadmieniłem tego wyżej. Ta zależność dotyczy się każdego układu ciał posiadających masę które "krążą wokół siebie", tyczy się to tak samo Ziemi i księżyca jak Ziemi i Słońca.
 9. Wiem że muszę uzasadnić wszystko staram się to robić. Tylko że ja w tym roku piszę maturę i w przyszłym mam zamiar iść na studia, a nwm czy one są dla studentów.
 10. Oki poczytam sobie. Podsumowując mam zrobić wykres fazowy dla prędkości radialnej gwiazdy i z tego wyjdzie mi jej prędkość wokół barycentrum którą będę mieć podstawić do m1*v1 =m2*v2. Dobrze rozumiem? 2*v1 a to jest potrzebne do sprawdzenia czy dobrze wyszła mi prędkość obrotu gwiazdy wokół barycentrum. Mam to porównać z prędkością v2 która wyszła mi ze wzoru na I prędkość kosmiczną.
 11. Z tego co rozumiem to prędkość względem barycentrum to będzie to wahanie prędkości radialnych gwiazdy?
 12. nie oczekuję że dam radę dojść do 2 etapu ale kto wie może mi się uda, nawet jeśli to dalej nie przejdę mam za małą wiedzę. teraz też jest na miejscu 2 etap tylko nwm gdzie.
 13. nie mam książki ale może będzie gdzieś pdf. ale kupię sobie na przyszłość, na wypadek jak by mi się da 2 etapu udało przejść. Dzięki wielkie pomogłeś mi bardzo poszukam sobie po angielsku nie wpadłem wcześniej na to.
 14. Tak wiem tylko znalazłem wzory dzięki którym bym to policzył ale zamiast masy planety jest tam podstawiona wielkość półosi gwiazdowej przedstawionej wzorem â = (m/M)a. I ja po prostu nie rozumiem co to jest ta półoś gwiazdowa. zakładam że jest to promień po jakim porusza się gwiazda wokół barycentrum układu planeta gwiazda. Ale jak go wyznaczyć?
 15. Mój nauczyciel z fizyki w kwestiach takiej bardziej zaawansowanej astronomii jest całkiem zielony.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.