Skocz do zawartości

Koniunkcja Jowisza z Saturnem 20-22.12.20


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, pmamot napisał:

na dodatek Planety niemal po drugiej stronie słońca.

 

Nie zachwyca ale to przeca raz na około 400 lat - coś chyba da się zawalczyć?

Siema
https://earthsky.org/astronomy-essentials/great-jupiter-saturn-conjunction-dec-21-2020
Linki:

jupiter-saturn-dec-2020-Ryan-lg-e1564914

 

Pluto-Saturn-Jupiter-Joel-Weatherly-Edmo

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmamot napisał:

Marne szanse na zobaczenie czegokolwiek . Po zachodzie 8' na horyzontem , na dodatek Planety niemal po drugiej stronie słońca. 

Nie róbmy scen - o ile atmosfera będzie klarowna, Jowisza da się odszukać przed zachodem Słońca

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Marcin_G napisał:

Nie róbmy scen - o ile atmosfera będzie klarowna, Jowisza da się odszukać przed zachodem Słońca

Nie robię scen . Sam się przekonasz ,że nawet przy dobrych warunkach nawet księżyców Jowisza nie zobaczymy . Jedynie co dwa małe punkty koło siebie w sensie Planety . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy tylko od warunków atmosferycznych. Jak będzie czyste powietrze to spokojnie będą widoczne księżyce Jowisza. Z resztą nie ma co czekać na koniunkcję żeby to sprawdzić, można każdego pogodnego wieczora poczekać, aż Jowisz będzie na takiej wysokości nad horyzontem jak podczas koniunkcji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alice napisał:

To zależy tylko od warunków atmosferycznych. Jak będzie czyste powietrze to spokojnie będą widoczne księżyce Jowisza. Z resztą nie ma co czekać na koniunkcję żeby to sprawdzić, można każdego pogodnego wieczora poczekać, aż Jowisz będzie na takiej wysokości nad horyzontem jak podczas koniunkcji.

Tu nie chodzi tylko o wysokość nad horyzontem . Za miesiąc Planety będą niemal po drugiej stronie . To będzie porównywalne z obserwacją Merkurego . Bardzo i to bardzo trudno . Oczywiście bardzo chcę być w błędzie , bo uwielbiam te Planety.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmamot napisał:

Nie robię scen . Sam się przekonasz ,że nawet przy dobrych warunkach nawet księżyców Jowisza nie zobaczymy . Jedynie co dwa małe punkty koło siebie w sensie Planety . 

Kompletnie się z tym nie zgodzę. 20.12 jest najkrótszy dzień w roku a już teraz o 16:30 jest na tyle ciemno ze można spokojnie Jowisza złapać. Nawet jak by było dużo jaśniej to i tak można by było to zrobić bez problemu. Jak tak robiłem w zeszłym roku. Na zdjęciu jest jaśniejsze niebo niż będzie w grudniu koło godz 16-17.

79E64A30-BC3A-4219-BD88-A5B34E9BC27B.jpeg

Edytowane przez wismat
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, pmamot napisał:

Tu nie chodzi tylko o wysokość nad horyzontem . Za miesiąc Planety będą niemal po drugiej stronie . To będzie porównywalne z obserwacją Merkurego . Bardzo i to bardzo trudno . Oczywiście bardzo chcę być w błędzie , bo uwielbiam te Planety.  

To, że planety będą "z drugiej strony" niż opozycja, akurat dla Jowisza i Saturna nie jest takie bardzo ważne. Dla Marsa bym się zgodził, bo tam różnice rozmiaru są ogromne, a tutaj nie.

 

To będzie nieporównywalne z Merkurym. Jowisz będzie o 1 mag jaśniejszy, niż Merkury, 4x większy i planety będą ponad 30 st od Słońca, podczas gdy Merkury jest max 18 stopni. Tak więc warunki będą co najmniej 2x lepsze, jak nie więcej.

 

Oczywiście szału nie będzie z powodu małej wysokości nad horyzontem i trochę mniejszych tarcz planet, ale ogólnie nastawiam się pozytywnie. Jasność tła nieba będzie "przyzwoita", a tak jasne planety można bez problemów focić na jasnym niebie i nie ma to żadnych negatywów (o ile znajdziemy planety). Spodziewamy się kiepskiego materiału, ale sensownego - będzie bez problemu widać główne detale planet, czy księżyce.

 

O ile... będzie pogoda. Ten warunek jest najtrudniejszy do spełnienia. Oby się udało!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

To, że planety będą "z drugiej strony" niż opozycja, akurat dla Jowisza i Saturna nie jest takie bardzo ważne. Dla Marsa bym się zgodził, bo tam różnice rozmiaru są ogromne, a tutaj nie.

 

To będzie nieporównywalne z Merkurym. Jowisz będzie o 1 mag jaśniejszy, niż Merkury, 4x większy i planety będą ponad 30 st od Słońca, podczas gdy Merkury jest max 18 stopni. Tak więc warunki będą co najmniej 2x lepsze, jak nie więcej.

 

Oczywiście szału nie będzie z powodu małej wysokości nad horyzontem i trochę mniejszych tarcz planet, ale ogólnie nastawiam się pozytywnie. Jasność tła nieba będzie "przyzwoita", a tak jasne planety można bez problemów focić na jasnym niebie i nie ma to żadnych negatywów (o ile znajdziemy planety). Spodziewamy się kiepskiego materiału, ale sensownego - będzie bez problemu widać główne detale planet, czy księżyce.

 

O ile... będzie pogoda. Ten warunek jest najtrudniejszy do spełnienia. Oby się udało!

Mialem na myśli falowanie obrazu w sensie seeing na tej wysokości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

Tak, to będzie główny problem, ale z racji dużo większych tarcz uda się uzyskać więcej detalu.

 Fajnie by było.  Faktycznie tak blisko tych planet w naszym życiu już chyba nie zobaczymy . Jakby nie było warto spróbować.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wismat, @Alice, @MateuszW - dzięki za temat i merytoryczne wsparcie okazane autorowi. 

 

Nie będę wróżył z fusów w kwestii pogody, ani uprawiał czarnowidztwa... 

 

Pamiętacie wątek: "Koniunkcja Księżyca i Jowisza" i za co @Lukasz83 zgarnął nagrodę na Wyspach? A było to na wysokości 10° i o konkretnej porze.

Teraz możemy sobie wybrać dzień (z dobrą pogodą!), moment (jak ktoś chce, to z błękitem, jak ktoś chce, to z czarnym niebem), w jakimś przedziale to nawet miejsce nad horyzontem. Warto biadolić? 

 

Jeśli komuś marzą się detale jak w czasie opozycji Marsa, to rzeczywiście powinien sobie odpuścić. Teraz powinny królować metrowe ogniskowe. Nazwijmy tą koniunkcję - "koniunkcją z metra" a odgonimy mary. Więcej wiary! 

Pozdrawiam. 

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze szybko wrócę do zdjęcia które wstawiłem z Jowiszem i księżycami. Wiem że stallarium to żaden wyznacznik, ale mając już jakieś zdjęcie z łapania Jowisza o danej godzinie możemy się jakoś odnieść. Myślę że najistotniejsze jest po prostu ustawienie setupu dzień wcześniej, co będzie dość sporym ułatwieniem podczas koniunkcji. 
Wrzucam gifa który pokazuje że o 16:20 w grudniu powinno być ciemniej niż w październiku kiedy to zdjęcie było robione. Aczkolwiek same planety będą kilka stopni niżej, ale czy te 2-3 stopnie zrobią jakąś znaczącą różnicę? nie wiem.. Z trzeciej strony faktycznie te planety bliżej zachodu są więc nie wiem jak to będzie...
Będziemy się martwić jak będzie pogoda :D
79E64A30-BC3A-4219-BD88-A5B34E9BC27B.jpeg.6c91de6efa67e4e40b9f5df76f246da3.jpeg.7e372da37f78a7a13e113c2fdd280525.jpeg

 

2019.thumb.gif.c78c26ef4f26b36936cc21a5a313994a.gif

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja się waham czy zrobić mono żeby mieć lepszy detal czy próbować IR 742 + rgb ale nie mam tak skonstruowanego setupu żebym mógł użyć Barlowa i filtrów bezobsługowo. Musiałbym odkręcać dany filtr z kamerki, wkręcać nowy, na nowo weryfikować ostrość i avikować. Baaa.. jeszcze fajnie by było zrobić osobno ekspozycję na księżyce i osobno na planety... Chyba za mało czasu będzie dla mnie. No i nieco problematyczne może być składanie tego. Mógłbym ewentualnie zrobić zdjęcie lustrzanką ale to też nie będzie to samo... Chyba jednak zostawię IR742 i zrobię mono, a znajomym na fb udostępnię zdjęcie @Lukasz83 :D 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak kombinować i robić perfekcyjnego składaka, zamiast dokument zawierający info o wzajemnych jasnościach tych wszystkich składników. Księżyce Jowisza wyjdą, ale Saturna raczej nie, bo tło będzie jeszcze jasne. Nie ma co czekać aż pociemnieje, bo atmosfera rozmaże planety. Gdybym miał pogodne niebo, to zaczął bym jak najwcześniej, np o godz. 16. Zresztą zmusi mnie do tego brak nieprzesłoniętego horyzontu z mojego balkonu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.