Jump to content

AstroNorm

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  33
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

171 Good

About AstroNorm

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mam i laser i lunetkę, ale do tej pory orientowałem rotator na biegun wyłącznie laserem. Lunetka jest na wypadek, gdybym lasera nie mógł używać, w niektórych krajach jest to zabronione, podobnie przy lotniskach, itp. Jakiś czas temu odkryłem jednak, że laser ma sporo odchyloną wiązkę. Nie dało się jej "wyprostować", próbowałem, ale tylko go uszkodziłem. Ponieważ jednak do lasera przyzwyczaiłem się i nawet ta odchyłka nie przeszkadzała przy uzyskiwaniu punktowych gwiazd, zamówiłem na stronie producenta kolejny laser, tym razem ulepszony, z możliwością regulacji wiązki. To rozwiązanie polec
 2. Dodam jeszcze, że MSM Rotator radził sobie z Samyangiem 135, mimo że producent daje gwarancję do 100mm ogniskowej. Myślę, że ta wartość 135 może być graniczna rozważając Rotator vs. SWSA. Z Samyangiem 135 i Canonem 60Da wykonałem zdjęcie komety Neowise, przy czasie pojedynczej klatki: 30s.
 3. Mam, polecam, najnowsze zdjęcie wykonane rotatorem: Ponadto: Canon 6D mod, Sigma 50mm 1.4 Art Ekspozycja: 55x90s (niebo) https://www.moveshootmove.com?aff=165
 4. Wiedziałem, że o czymś zapomniałem Na Zlot zabrałem SpaceCat'a na montażu HEQ-5 i kamerkę kolorową ZWO ASI 183 MC Pro. Do tego oczywiście stolik turystyczny i krzesełko wędkarsko-astronomiczne Jeżeli chodzi o ekspozycję: M33 - 68 x 150s NGC 7023 - 114 x 150s M45 - 67 x 150s W przypadku Irysa, na który poświęciłem całą drugą noc, nie włączyłem chłodzenia (zawsze coś), więc musiałem dozbierać sporo darków w różnych temperaturach. Bałem się, że się nie odejmie AmpGlow, ale na szczęście tak się nie stało. Pozostałe klatki focone były przy schłodz
 5. Na Zlocie byłem pierwszy raz. Bardzo dziękuję za ciepłe przyjęcie mnie. Atmosfera była nieziemska, co trudno słowami nawet wyrazić. Planuję regularnie uczestniczyć w kolejnych zlotach, a tym, którzy jeszcze się wahają, gorąco polecam uczestnictwo. Chociaż chwilami nie było łatwo, o czym przekonałem się próbując podczas kalamburów pokazać dylatację czasu Podczas zlotu pogoda dopisała, na celownik wziąłem trzy obiekty i po obróbce tak się one prezentują:
 6. Poniżej wersja z mniej agresywnie ściętym tłem.
 7. dozbieram, ale z balkonu już nie dam rady, natomiast szykują się plenery, wtedy będzie okazja
 8. Ostatnio sporo było bezchmurnych nocy nad Wilanowem, niestety Pętla Łabędzia dosyć szybko uciekała mi za budynek, jednak po godzince każdej nocy, udało się w końcu uzbierać materiał: Ha: 25 x 300s OIII: 35 x 300s R, B: po 14 x 150s; G: 8 x 150s Setup: Samyang 135, ZWO ASI 183 MM Pro, DreamFocuser, HEQ-5 Pętla Łabędzia została złożona z wodoru i tlenu (bicolor), a gwiazdki w RGB.
 9. W najnowszej wersji bicokor został wygenerowany zgodnie z sugestią: R: ha G:oiii B:oiii, z dodatkowym przygaszeniem wodoru do 90%. Ponadto znacznie mniej agresywnie wyciągnąłem histogram i odpuściłem dodatkową "nakładkę" oiii w PS (zastosuj obraz) na warstwę blue.
 10. W najnowszej odsłonie doświetliłem tlen z 38 do 75 klatek, ale łącząc w bicolor nadal gubił się on w wodorze, majacząc ledwo niebieskawym odcieniem czerwieni. Dlatego dodatkowo techniką "zastosuj obraz" w PS wzmocniłem kanał niebieski wystretchowanym tlenem.
 11. Odnalazł się tlen Odpowiadając jeszcze na pytanie o przysłonę, to narrowband robiłem na obiektywie przysłoniętym o dwa oczka od maxa, a RGB na trzech...
 12. Wygląda to tak: Na zdjęciu akurat Samyang 85, ale przy podłączeniu 135 blaszkę na której zamocowany jest silnik należy przymocować do szyny na tych dalszych otworach. Blaszkę na zamówienie i pod wymiar dostarczył mi MateuszW.
 13. Sama mgławica jest w BiColor, a tło i gwiazdy w RGB. Niebieski tlen zlewa się z czerwienią wodoru, taka moja wstępna analiza, z czasem pobawię się w kombinacje (R+Ha)G(B+OIII), zobaczymy jak wtedy wyjdzie.
 14. Mgławice Serce (IC 1805) i Dusza (IC 1848) w gwiazdozbiorze Kasjopei. Materiał zbierany z balkonu na Wilanowie. Setup składa się z kamery ZWO ASI 183 MM Pro, Samyanga 135, DreamFocusera, na montażu HEQ-5. Ekspozycja: - Ha: 38 x 300 s. - OIII: 38 x 300 s. - R, G, B: po 15 x 150 s.
 15. Z problemem wyżej opisanym poradziłem sobie zmieniając obiektyw na Samyanga 85 , na którym nie zauważyłem zjawiska z kamerą mono i filtrem OIII, uznałem że już po kłopocie, kiedy to niespodziewanie się ujawnił w przypadku kamery kolorowej. Tutaj ostrząc na gwiazdach większych tak, aby nie miały ani czerwonej ani zielonej obwódki, nie zauważyłem, że na wokół małych gwiazd pojawia się rozmycie i... po zestackowaniu wszystkie małe gwiazdy wyglądają, jakby były wbite w czerwonego pączka, ehhh... Dodam, że pomiędzy kamerą a obiektywem wstawiłem zarówno filtr UHC, jak i UV/IR-cut - ten pierwszy Opto
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.