Jump to content

Megamas

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About Megamas

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Megamas

  Megamas

 2. ja polecam Celestron Nexstar 102 SLT (refraktor achromatyczny) - małe to, lekki, poręczne + system GoTo (jak dobrze skalibrujesz na początku to potem szybko przestawiasz się po obiektach). Używany myślę że w twoim budżecie da radę kupić. Jedynie od razu należy wymienić dovetail na dłuższy o ile planuje się używać większych okularów niż na kitowych bo szwankuje wyważenie (ale to grosze kosztuje i wymiana zajmuje 10 minut). Ja nim oglądam i planety i księżyc i jaśniejsze DSO (pewnie i ciemniejsze da radę ale w miejscu zamieszkania mocno "zajaśnione" niebo. PS: kitowe okulary (9 i 25mm) są całkiem dobre w tym modelu.
 3. no to z montażem już załatwione, jest długi dovetail i tuba wyważona. Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie jak podłączyć ten teleskop do akumulatora żelowego? jakiś kabel trzeba kupić czy jakieś urządzenie pomiędzy akumulator a kabel do teleskopu (prosiłbym o link)? W tej chwili używam paluszki, ale szybko padają i trzeba aż 8 do działania (teraz z większą wagą jeszcze szybciej się będzie rozładowywał)
 4. a ktoś z okolic Wołomina? Są w tej okolicy jakieś "zdatne" miejscówki tak +- do 30km?
 5. dzięki za pomoc, już wiem w czym problem i co mam robić - najbezpieczniej będzie pojechać do sklepu z teleskopami i akcesoriami i na miejscu dobrać obejmy i dovetail (na szczęście mam blisko do takiego sklepu)
 6. już wiedząc od was że to problem z czymś co nazywa się dovetail wygooglałem rozwiązanie i znalazłem takie coś: https://www.cloudynights.com/topic/115702-my-102slt-modifications/ czy te zestawy Oriona z obejmami (wtedy nie trzeba nawiercać dovetaila) są jakoś u nas dostępne i jak zamienić te wymiary na cm? czy to będą te obejmy (na tabliczce mam D:102mm i FL 660mm): https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2238&lunety=Obejmy 2 sztuki o rednicy 101 mm do refraktor w 102 mm ED80 ED100 i do tego szyna: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1944&lunety=Szyna monta owa dovetail 32 cm 33 5 cm ?
 7. Jarek: - jaka jest całkowita długość tuby w stanie do transportu - ze zdjętą nasadką kątową i wsuniętym wyciągiem 60cm - odrośnika nie udało mi się zdjąć i w najszerszym punkcie ma obwód 43,5cm - waga tuby - (waga łazienkowa) - 2,5kg (ale to razem z szukaczem, ale bez nasadki kątowej i okularów, sama tuba+szukacz)
 8. rzeczywiście jest bardzo krótka, próbowałem nawet sam przesuwać środek ciężkości lekko ją wysuwając ale nie ma za bardzo czego bo ten uchwyt ma 9,8cm. Cały zestaw jest bardzo lekki i bardzo mobilny, tj. szybko się rozstawia (miałem do porównania dobson 8 cali)
 9. na coś takiego? https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1944&lunety=Szyna monta owa dovetail 32 cm 33 5 cm czy to jest uniwersalny montaż dla tych dovetail?
 10. w zasadzie mógłbym nie montować nawet tych okularów, już sama nasadka 2 calowa go przeważa
 11. ok, proszę jak to wygląda po założeniu. Dodatkowo dałem zbliżenia na sam sposób montażu tuby do głowicy.
 12. Jestem posiadaczem tytułowego sprzętu wraz ze statywem i głowicą GOTO. Jestem też dosyć początkującym użytkownikiem teleskopu. Dosyć często oglądam nim księżyc, planety, układy podwójne i jasne DSy. Wkręciłem się trochę w obserwacje i z czasem zacząłem kompletować lepszy sprzęt, tj zamieniłem pryzmatyczną nasadkę kątową 1,25 cala na nasadkę 2 cale (z przejściówką 1,25) lustrzaną dielektryczną do tego kupiłem też kilka innych niż kitowych okularów w tym planetarny 6mm i soczewkę barlowa x2 (które są znacznie większe i cięższe od kitowych). No i po złożeniu tego pojawił się problem, a mianowicie "przegina" mi teleskop na montażu goto - tj. leci on na tył (od strony okularu), tak jakby dla tej głowicy na której mocuję tubę było za ciężko. W sensie nie wywraca mi statywu a jedynie teleskop na tym ramieniu obrotowym opada w dół tak że kieruje się centralnie w zenit. Teraz moje pytanie - czy to jest normalne i jestem skazany na nasadkę kątową 1,25 cala i małe kitowskie okulary czy też można tą głowicę jakoś usztywnić, zniwelować luz? Jeśli można to zniwelować to czy można to zrobić we własnym zakresie (jak?) czy też trzeba szukać serwisu Celestrona? Z góry dzięki za pomoc!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.