Skocz do zawartości

wimmer

♥ Konto Płatne
 • Zawartość

  4430
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

3589 Excellent

O wimmer

 • Tytuł
  Gość od tabeli
 • Urodziny 15.01.1983

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.astro-art.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  astro, szkice astro, s-f, space-art

Ostatnie wizyty

6006 wyświetleń profilu
 1. Zobacz ogłoszenie Celestron X-Cel LX 9mm Cześć. Kupię okular Celestron X-Cel LX 9mm. W bardzo dobrym stanie, bez skaz na optyce. Oferent wimmer Date 17.03.2018 Cena Kategoria Okulary i barlowy  
 2. Termin: 29 dni i 3 godziny

  • KUPIĘ
  • Używany

  Cześć. Kupię okular Celestron X-Cel LX 9mm. W bardzo dobrym stanie, bez skaz na optyce.

  Darmowy

 3. Wspieramy Młode Talenty - Bieszczady 2018

  Pieniądze zadeklarowane i wpłacone możesz chyba trzymać jakiś czas? Nikt nie mówił, że akcja wspierania młodych talentów zostanie przeprowadzona w ciągu miesiąca? Może pomysł się rozwinie na najbliższym zlocie. Może pogadamy o tym w Bieszczadach. Może "młode" rozpalone umysły astronomiczne objawią się też na zlocie. Warto poczekać na rozwinięcie tematu.
 4. Ciężko powiedzieć, ale wizualowcy będą raczej skupieni wokół swoich domków lub na poletkach przy domkach. W domku nr. 18 jest mocna ekipa wizualowców. Panas z lornetkami, Max pewnie z półmetrowym newtonem, a Pablito pewnie też z jakimś solidnym sprzętem słonecznym (no chyba, że sprzedał). W domku nr. 9 jest nasza mieszana ekipa - Ja z SCT 5", Sawes z 13" newtonem, Starczek z klevcovem, z APO albo lornetką, Marek z mobilnym zestawem astrofotograficznym (StarAdventurer), i Łukasz pewnie z większym newtonem. Wybierzemy się albo na to poletko przy domkach 8, 9, 10 albo na przeciwną stronę, na to boisko przy domku nr.7.
 5. Dla mnie również był to szczególny moment w życiu, bo właśnie wtedy obudziło się we mnie zamiłowanie do astronomii, i ten moment uznaję za początek mojej przygody z astronomią. Kometa była hipnotyzująca. Miałem wtedy 14 lat. Pamiętam, jak moja koleżanka z klasy - Iza, mówiła, że jedzie z rodzicami na Szczeliniec Wielki oglądać kometę przez zainstalowaną tam lunetę obserwacyjną, a ja - biedak - jeszcze wtedy nie wiedziałem, że miałem czego zazdrościć. Pożyczyłem jednak od dziadka starą, radziecką lornetkę, chyba 10x50. Kometa wyglądała pięknie. Nawet ją narysowałem. To wtedy pojawiła się po raz pierwszy w mojej głowie chęć dowiedzenia się, skąd przyleciała kometa, jak daleko jest, i właściwie czym ona jest. Mieszkałem wtedy w Kudowie-Zdroju, na uboczach miasteczka. Niebo miałem zawsze pełne gwiazd. Ech, łezka się w oku kręci...
 6. Kształt płyty korekcyjnej w SCT.

  Rozbierałem dziś do czyszczenia. Płyta na około 2,6mm grubości na obrzeżach (niestety miałem tylko taśmę mierniczą, więc pomiar jest zgrubny). Zwęża się przy lustrze wtórnym. Niestety nie mierzyłem zwężenia, bo do tego musiałbym demontować celę lustra wtórnego, a nie chciałem. Jednak to zwężenie widać patrząc z boku w miejsce, gdzie jest skręcona cela wtórnego. Niestety nie mam pewnych informacji na temat krzywizn. Te krzywizny są tak niewielkie, że musiałbym się posłużyć jakimś bardzo dokładnym narzędziem. Nie jestem absolutnie przekonany, ale sądzę, że krzywizna jest od środka tuby. Tak, jak na tym schemacie:
 7. Umiejscowienie statusów

  Można inaczej. W statusach pojawiają się czasem wartościowe rozmowy, które zasługują na to, żeby stworzyć z nich wątek na forum. Np. dyskusje o zjawiskach, sprzęcie itp. Pojawiają się też mało znaczące statusy, dla przykładu: "kupiłem sobie chomika" Może takie rozwiązanie?: Pod statusem jest przycisk, który widzą moderatorzy. Jak któryś wyłapie coś wartościowego to klika, a status zmienia miejsce i staje się wątkiem.
 8. Cześć. Chciałbym trochę pogadać o wizualu Tak samo jak za pogodnym i czarnym niebem, tęsknię i za rozmowami o obserwacjach, za wymianą doświadczeń obserwacyjnych pomiędzy uczestnikami forum. Pomiędzy ludźmi z różnym stażem obserwacyjnym i różnymi sprzętami. "Ktoś musi zacząć pierwszy", jak powiedziane zostało w polskim, filmowym klasyku, więc zacznę: Mój największy zachwyt na początku przygody z astronomią, to obserwacja Saturna. Myślę, że wielu poczuło to samo, co ja. Pamiętam jak dziś, że obserwowałem go po raz pierwszy Syntą 8" na balkonie, z kolegą. Mieszkałem wtedy we Wrocławiu. Saturn wydawał mi się wtedy tak niemożliwie, dziwacznie prawdziwy. Byłem zaskoczony, że widać go tak dobrze. Pierścienie i ta "plastyczność" planety dawała mi dziwne poczucie, że to jakieś pomniejszone zdjęcie przyklejone do okularu. Największy zachwyt teraz - to mrowie gwiazd w okularze, pod ciemnym niebem. Nie ma znaczenia, jaka to dokładnie część nieba. Byle blisko zenitu i Drogi Mlecznej. Byle jak najwięcej gwiazd. A jak się trafi do tego jakaś ciasna gromada otwarta, to jeszcze lepiej. Ostatnio miałem tak na wrześniowym zlocie. Chciałem naszkicować coś z Łabędzia w przerwach pomiędzy chmurami. Gwiazd w polu widzenia miałem tyle, że zrezygnowałem, bo nie podołałbym ze stawianiem kropek. Jednak zdałem sobie sprawę, że takie widoki najbardziej zapierają mi dech w piersi - teraz, gdy już sporo lat obserwuję. Największe rozczarowanie kiedyś i teraz - to stojąca na pierwszym miejscu moich rozczarowań Galaktyka Trójkąta, czyli M33. W moich pięciu calach podchodziłem do niej wiele razy, również pod ciemnym niebem. Albo miałem zawsze szczególnego pecha do seeingu, albo "to nie jest obiekt dla mnie" oraz mojego teleskopu i nigdy nie znajdę radości z jej obserwowania. Największą niespodzianką - była i jest M104 "Sombrero". To chyba najbardziej urocza galaktyka. W niewielkim teleskopie nie spodziewałem się szczególnych doznań, ale miło mnie zaskoczyła. Pod Bieszczadzkim niebem wygląda lepiej niż wszystkie galaktyki, które obserwowałem. Dzięki swojemu położeniu bokiem i pasowi pyłowemu potrafi cieszyć nawet w pięciu calach.
 9. Wspieramy Młode Talenty - Bieszczady 2018

  Aha. Bym zapomniał. Jeśli inicjatywa wypali, chciałbym przekazać jako dodatek do ufundowanego sprzętu okular Lacerta Sterling Plossl 30mm 2". Jest nowy, ma niestety nieco pyłków na którejś soczewce, ale to kosmetyka - jest jak najbardziej sprawny i nadający się do obserwacji. To rzadki okular, słabo dostępny, bardzo dobry i ceniony przez koneserów starszego sprzętu. To podarunek od firmy Lacerta. Taki: https://www.365astronomy.com/Lacerta-30mm-Symmetrical-Plossl-Eyepiece-2-inch.html *edit* Aaa, jeszcze jedno. Sławku, zlot w Bieszczadach to nie jest zlot Astropolis! Owszem, przy współpracy z Astropolis, ale przyjeżdżają na niego ludzie spoza tego forum, z innych forów, a także wielu ludzi w ogóle spoza forów astronomicznych.
 10. Tak, jak przy zakładaniu konta na jakimś portalu. Zarejestruj się, kliknij w link, który przyjdzie na maila i już
 11. Wspieramy Młode Talenty - Bieszczady 2018

  Moim zdaniem przereagowujesz trochę (albo bardziej niż trochę). Niepotrzebnie. Za moją "nominacją" Ciebie nie kryły się żadne uszczypliwości, czy drwina. Nic z tych rzeczy. Uważam się za człowieka na tyle dojrzałego, żeby nie stosować takich wybiegów. Została ona podyktowana docenieniem Twojej osoby i tego, że popularyzujesz astronomię.
 12. Wspieramy Młode Talenty - Bieszczady 2018

  Cóż, nie zgodzę się... Nie powinien, ale ta akcja może objąć swoim zasięgiem taką grupę, jaką planuje objąć organizator. Dla przykładu: Firma Canon organizuje konkurs na ciekawe zdjęcie zrobione aparatem ich marki. Można mieć pretensje, że powinna objąć projektem fotografów robiących zdjęcia i Nikonami, Olympusami i Sony. Sęk w tym, że to akcja organizowana przez Canon. Znowuż nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś zorganizował konkurs fotograficzny dla fotografów używających dowolnej marki aparatów. I takie konkursy są organizowane. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazł się organizator konkursu na talent astronomiczny o zasięgu wszystkich for astro, a nawet sięgający poza fora. Możesz to zrobić przecież. I znów posługując się powyższą analogią: Gdybym to ja był organizatorem akcji, to zachęcił bym ją do użycia aparatu mojej marki. Innymi słowy: zapraszamy na zlot w Bieszczady i na Astropolis. Jeśli takie coś, jak jakaś odgórna sugestia istnieje na tym forum, to wież mi: tylko w Twojej wyobraźni. Tutaj nie ma kogoś, kto sugeruje coś odgórnie. P.S: Jeśli mogę zgłosić swojego kandydata, to zgłaszam Sławomira Matza (slvmtz)
 13. Szukam dobrego programisty PHP + Magento + SQL. Do wprowadzenia poprawek. Środowisko: Apache, PHP7, Magento 1.9. Jeśli ktoś jest chętny pomóc, to proszę o kontakt na PW

 14. Moja własna teoria - Wiele Czasów

  Spróbuj. Czas w tej rzeczywistości biegnie od punktu zero, od powstania Wszechświata (czy raczej od powstania czasu) w przyszłość. Żeby umiejscowić nasze narodziny na tej osi, upraszczając i skracając (od 1 do 10). Ja urodziłem się na 3. Ty urodziłeś się na 7, a Twoja siostra na 9,5. Spotykasz swoją siostrę w jej punkcie urodzin, na 9,5, mając już przeżyte 2,5. Ja spotykam Was na 9,5, mając przeżyte 6,5. Nie mogę Cię spotkać w swoim 3, bo jeszcze Cię nie ma. Ty możesz spotkać mnie w swoim 7 (gdy mam 4), ale nie możesz spotkać swojej siostry, bo jeszcze jej nie ma. Dołóżmy do tego córkę Twojej siostry (skoro przyszłość i przeszłość nie mają znaczenia, to dlaczegóż nie mogłaby się urodzić w tym samym, jednym momencie w czasie?). Możemy ją wszyscy spotkać teraz, na 10-tce? Jeśli tak, to kto ma ile lat?
×