Skocz do zawartości

Papkin

Społeczność Astropolis
  • Postów

    22
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Papkin

  1. Witam, posiadam teleskop DO-GSO 8", okulary mam tylko te z zestawu. Czy użycie filtrów w połączeniu z tym co mam, poprawi znacząco kontrast Jowisza i Księżyca (Bo te obiekty najbardziej mnie obecnie interesują, w przyszłości może Mars gdy będą dla niego lepsze warunki), czy to będzie zmiana na tyle marginalna, że lepiej wyjdzie mi zbierać pieniądze, i za jakiś czas kupić okular na wyższym poziomie niż te z zestawu? Oczywiście nie mówię o filtrach za tysiąc złotych, tylko powiedzmy tak do 150zł. Słyszałem że filtr księżycowy to podstawa, i pomoże poprawić kontrast, lecz po wyszukaniu tego typu filtrów, znalazłem takie po 40zł, czy zakup takiego czegoś nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto? 

  2. Witam, zakupiłem ostatnio teleskop DO-GSO Dobson 8", jako, że w ostatnim czasie księżyc przeszkadzał w obserwacjach, to skupiłem się na planetach.

    No i się trochę "zawiodłem", Jowisz i Saturn w okularze 9mm z zestawu były znacznie mniejsze niż myślałem, że będą, oraz widziałem też mało szczegółów (wydaje mi się, że to właśnie przez rozmiar w okularze).

    Oczywiście nie oczekiwałem nie wiadomo jakich widoków, ale czy zmieniając ten okular na jakiś 5-6mm, to czy byłbym w stanie dostrzec więcej? Czy to już jest max tego co wyciągnę z tego teleskopu?

    Kolejna kwestia to Wenus, obserwowałem ją raz, z nie do końca wychłodzonym teleskopem i w dodatku przez ogrodzenie z siatki, z co prawda dosyć dużymi oczkami. Okazała się, tak jak z Jowiszem i Saturnem, dużo mniejsza niż oczekiwałem, ale ponadto dostrzegłem coś jakby aberrację chromatyczną pierwszy raz w tym teleskopie (wcześniej tylko lornetki), co mnie dosyć zaskoczyło. Ponadto sama w sobie wydawała się bardzo jasna. Co jest powodem tego, że ją widziałem tak jak widziałem? Co mogę zmienić by to poprawić? Krótszy okular, jakiś filtr, nie patrzeć przez ogrodzenie (jak duży ma to wpływ?), czy może teraz po prostu są nienajlepsze warunki na jej obserwacje? (w maju była dużo wyżej z tego co pamiętam)

  3. 4 godziny temu, lumen napisał:

    Figurował jako dostępny, a przyszedł po 3 tygodniach. Odniosłem wrażenie, że ściągają towar dopiero po złożeniu zamówienia przez klienta.  

    Była informacja o tym, że wyślą za 3/4 dni na stronie, i sama pani na infolinii mi powiedziała, że po złożeniu zamówienia zamawiają sprzęt od dystrybutora, od którego kurier idzie do nich (przychodzi w dzień podany na stronie), a następnie wysyłają do mnie.

    3 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

    a nie po jakichś firmach-krzakach (którym to krzakiem najwyraźniej są fotozakupy) :D

    Nie wiem co rozumiesz dokładnie przez firmę-krzak, ale wydawała się porządnym sklepem, szczególnie, że miała swój oddzielny wątek tutaj na forum, i wielokrotnie była wspominana w np tematach z porównywaniem cen między sklepami

  4. Udało mi się dodzwonić i uzyskałem odpowiedź, że maja aktualnie problem z dostawami teleskopów, myśleli, że dzisiaj wyślą ale przyszła niepełna dostawa (w której mojego teleskopu nie było) i mają to załatwić, żeby jutro przyszedł ten mój i go wysłać. Ile w tym prawdy zobaczymy jutro.

  5. Witam, wie ktoś co się dzieje z sklepem fotozakupy.pl?

    Zamówiłem u nich teleskop tydzień temu, według opisu powinien zostać wysłany w ostatni czwartek. Jest poniedziałek, status zamówienia się nie zmienił, a dodzwonić się nie można. W czwartek normalnie się dodzwoniłem i dostałem informacje, że zostanie dzisiaj (w czwartek) wysłane (nie zostało), a już w piątek i dzisiaj nikt nie odbiera. Mają jakąś awarię, czy to normalne, czy jak, bo nie wiem na co mam się nastawiać?

  6. 11 minut temu, Mariusz Psut napisał:

    Ciężar, gabaryty,kiepska poręczność.

    W zimnych miesiącach zapomnij o spontanicznych obserwacjach.

    Czekasz i czekasz a w końcu okazało się że lustro nie nadąża za spadkiem temperatury.

    Otwarta konstrukcja wymaga pielęgnacji.

    Mnie osobiście wkurzało przenoszenie z miejsca na miejsce gdy chciałem przeskoczyć w inną część nieba ( drzewa,domy sąsiada)...

    No niestety chyba muszę się pogodzić z tymi wadami, bo bardziej poręczne odpowiedniki w tym budżecie pokażą mi dużo mniej.

     

    • Lubię 1
  7. Witam, planuje zakupić w przyszłym miesiącu (pod koniec lipca) teleskop do kwoty 1500zł. Mieszkam na przedmieściach miasta 40k, oraz mam duże podwórko, więc wymiary ani masa teleskopu nie powinny sprawiać większych problemów. Przeglądając tematy na forum zdecydowałem się na teleskop Newtona 6". Tylko teraz pozostaje kwestia tego, że jest spora rozbieżność cenowa między różnymi modelami i firmami, dlatego czy bylibyście w stanie doradzić jaki konkretnie teleskop powinienem wziąć? Popularna jest synta ale przekracza budżet o 150zł, więc wolałbym coś tańszego. Ponadto widziałem na giełdzie Newton Photon 6" (150mm) F4  za 615zł, ale bez okularów i statywu, poza tym jestem sceptycznie nastawiony do używanego sprzętu, ale co o nim sądzicie?

  8. Witam, mam możliwość kupienia tego teleskopu: https://teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-PowerSeeker-60EQ-60/900-teleskopy-3150.html

    za 200zł, w zestawie wszystkie akcesoria, które są wyszczególnione na tej stronie. Teleskop jest używany, z tego co mi wiadomo nie ma żadnych rys na optyce, jedynie są jakieś ryski w środku tuby obok soczewki (?, duże szkło którego średnica została podana w specyfikacji, 60mm), ale są na tubie więc chyba nie wpływają na jakość obserwacji. Problemem jest też to, że pokrętła na statywie "ciężko chodzą". Warto na pierwszy teleskop?

  9. Witam, jaki statyw polecacie zakupić do Lornetki 12x50, konkretnie takiej: https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-voyager-ii-12x50

    Zależy mi by nie wydać dużo. Myślałem nad jakimś Tripodem, ale czytałem, że z przy dużym kącie może być problem, myślałem też o Monopodzie, patrząc po budowie, takiego problemu przy dużych kątach nie będzie, ale za to nie wygląda zbyt stabilnie. Co sądzicie o tym? Camrock TE68

  10. 1 minutę temu, pmochocki napisał:

    Pozwala więcej przewieźć ale nie szybciej pojechać... 

    Zaletą ciężarówki jest to, że przewiezie dużo/ciężki ładunek, zaletą samochodu sportowego jest, że szybko jeździ, więc mają swoje funkcje, zalety i wady.

    Podczas gdy zaletą lornetki, choć może się mylę, jest cena, pole widzenia i mobilność, a zaletą teleskopu jest "zakres" obiektów, stabilność, ale skoro odpada główna zaleta lornetki dla mnie, czyli jej cena, to jaki jest sens kupować lornetkę zamiast teleskopu, kiedy nie zależy mi na tak szerokim polu widzenia, i mobilności? Zależy mi by jak najwięcej wyciągnąć z nocnego nieba w moich obserwacjach, a nie by zobaczyć kilka obiektów w dobrej jakości i na tym koniec. W takim razie, co pozwala mi osiągnąć lornetka, czego nie osiągnę z użyciem teleskopu? Jakie ma funkcje, zalety prócz tych co wymieniłem? Uprzedzając, w tych pytaniach nie ma żadnej złośliwości, jestem serio ciekaw.

  11. 23 minuty temu, Marcin_G napisał:

    Niestety źle myślisz.

    Kupując lornetkę za 300 czy 400 na własną prośbę odcinasz sobie jakość lornetki, mechaniczną i optyczną, jej solidność, trwałość oraz radość z obserwacji. Spróbuj pojawić się w jakimś dobrym sklepie z optyką i popatrz i "pomacaj" lornetki z różnych półek cenowych.

    Nikon Action EX 10x50 to minimum, aby mówić o dobrej, taniej lornetce na kilka lat. Jeśli do ceny z przodu dopiszesz "1", ma już naprawdę ogromny wybór naprawdę fajnych lornetek. Jeśli dopiszesz "0" na końcu - możesz sięgać po najlepsze lornetki na rynku. Za 300 zł - krzywdzisz sam siebie :(

     

    Chyba nie wysłała się moja druga odpowiedź w tym poście, ale pisałem, że jaki jest sens kupować lornetkę za 1/2 tysiące, skoro za taką cenę są już nawet ok teleskopy? Czy teleskop nie pozwala na znacznie więcej niż lornetka?

  12. 8 godzin temu, Ajot napisał:

    Niemożliwe żebyś w lornetce 7x35 nie widział Andromedy. Widzę ją z łatwością w Nikonie EX 7x35, nawet galaktykę trójkąta M33 też bez trudu. Oczywiście nie z miasta, ale z podmiejskiego lasu.

    Nie napisałeś co to znaczy wg Ciebie tani teleskop? Bo jeżeli chcesz na zakup przeznaczyć 1000zł, to faktycznie nie ma w czym wybierać. Za 2tys. też ciężko coś kupić razem z okularami i znośnym montażem.

     

    Edit: sry, nie zauważyłem, ze napisałeś - zakładany budżet to 300zł. Zapomnij więc o teleskopie w tej cenie, lornetka to może być jakiś mały Aculon, ale pewnie taką masz. Większe wymagają statywu, a to już przekroczy 300zł.

    Tani teleskop, czyli mniej niż 1000zł, wiem, że 300zł to jest o wiele za mało na teleskop, ale myślę, że ok na jakąś w miarę dobra lornetkę, dlatego chciałbym coś kupić tańszego, a jak za jakiś czas mi się nie znudzi, to pomyśleć o teleskopie. 

  13. Witam, ostatnio zacząłem się interesować obserwacjami nocnego nieba, używam do tego lornetki 7x35, dosyć wysłużona, i chyba nie najlepsza do tego typu zastosowania. Z ciekawszych obiektów widać ładnie M45, oraz M42, ale to drugie bez fajerwerków, próbowałem zobaczyć Andromede, wydaje mi się, że ją dobrze zlokalizowałem, ale nic nie widziałem. Dlatego chciałbym zmienić sprzęt, ale targają mną pewne wątpliwości, a mianowicie:

    Z tego co wiem, tanie teleskopy są niewiele warte, jak zabawki, ale czy dla początkującego nie będą w porządku? 

    Z tego samego źródła, słyszałem, że lornetki w małym budżecie są lepsze, ale czy nie będę znacząco ograniczony przez nie? Tzn. Po doświadczeniu z tym 7x35, widzę, jak "mało" jestem w stanie zobaczyć, więc nie wiem czy zmiana z 7x35 na np 10x50 pozwoli mi na dużo ciekawsze obserwacje, lub czy w ogóle cokolwiek się poprawi.

    Jesteście w stanie polecić mi jakieś lornetki, do załóżmy 300zł? Mieszkam na obrzeżach średniego/małego miasta, jeśli to istotne 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.