Jump to content

wawik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  77
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About wawik

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Skąd
  Łódź
 1. Witam. Czyżby udało mi się namierzyć Merkurego?
 2. Ja zapłaciłem pod koniec stycznia i wysłałem maila z prośbą aby przysłali mi dopiero numer marcowy. Miła pani Conie Palmer odpowiedziała, że nie ma problemu i pod koniec lutego dostałem z Niemiec :shock: marcowy numer, a za następne dwa tygodnie kwietniowy :shock: .
 3. 15 maja kometa ma zasłonić swoim ogonkiem ul !!!
 4. Popieram naklejki na samochód. Kiedyś użytkownicy grupy pl.misc.samochody zrobili sobie takie. Fajnie było spotkać samochód z taką naklejką.
 5. A ja dorzucę o wzorowym zapakowaniu przesyłki. Niedawno otrzymałem lornetę, która była owinięta kilka razy w folię z bąbelkami. Myślę, że jakby paczka spadła z wysokości 3 metrów to nic by się jej nie stało.
 6. Udało mi się to zrobić w Łodzi 31 maja 2003 o 5:20.
 7. Już minął "przyszły tydzień" i cisza
 8. Bardzo dobra strona o wszystkich aktualnych misjach kosmicznych: http://spaceflightnow.com
 9. Z tego filmu można było się dowiedzieć, że Jowisz jest w stanie przesunąć Słońce o pół miliona kilometrów
 10. Myślę, że ciekawe, więc warto zacytować: "Paradoks Olbersa polega na pozornie prostym pytaniu: dlaczego w nocy jest ciemno? Gdyby gwiazdy były rozrzucone w losowy sposób w nieskończonym wszechświecie to niezależnie od kierunku obserwacji musielibyśmy dostrzec gwiazdę. Wprawdzie odległe gwiazdy świecą słabiej, ale w miarę wzrostu odległości rośnie również objętość przestrzeni, a tym samym także liczba gwiazd. To oznacza, że całe niebo powinno być tak jasne, jak powierzchnia gwiazdy. W rzeczywistości niebo jest ciemne, z czego wynikają ważne wnioski na temat budowy wszechświata: wszechświat albo jest skończony, albo powstał w pewnej chwili w przeszłości i światło z odległych gwiazd nie miało dość czasu, by do nas dotrzeć." Gilles Sparrow.
 11. Zaraz, zaraz. Przecież, żeby to zobaczyć to trzeba przywieźć ten teleskop w ten pas trzydziestomilowy, wiec nie może być bardzo duży. Wysłałem maila do autora tego artykułu, żeby odpowiedział jaką aperturkę miał na myśli.
 12. Zróbmy, ankietę: Co Polacy, piszący w tym forum, rozumieją przez "duże/wielkie teleskopy" ?
 13. Sky & Telescope, January 2004, page 104: "Jupiter's faint ring might even be glimpsed with large telescopes just before the planet's globe starts to emerge. An interesting dark-limb graze will be visible from the roughly 30-mile-wide southern partial-occultation zone, which passes near Big Bend and San Antonio, Texas, and near Key West, Florida." To mój pierwszy numer więc przeczytałem od dechy do dechy
 14. Czy komuś udało się zobaczyć pierścienie Jowisza? Podobno jest to możliwe podczas zakrycia go przez Księżyc, tylko nie wiem przez jaki teleskop.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.