Jump to content

Adam_Jesion

Właściciel
 • Posts

  22378
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

Adam_Jesion last won the day on August 9 2020

Adam_Jesion had the most liked content!

8 Followers

About Adam_Jesion

 • Birthday 09/28/1974

Retained

 • Member Tittle
  Astrography.com

Kontakt

 • Strona WWW
  http://astrography.com/pl
 • Skype
  adam_jesion

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Astrofotografia :)
 • Sprzęt astronomiczny
  Przez ostatnie kilkanaście lat używałem niezliczone ilości bardzo różnego sprzętu. To pozwala mi doradzać innym z pełnym przekonaniem i doświadczeniem.

Recent Profile Visitors

71361 profile views

Adam_Jesion's Achievements

13.2k

Reputation

1

Community Answers

 1. @Paetherpatrzyłeś już, czy da się to ustawić tak jak było wcześniej?
 2. Przecież kiedyś dyskusja o rangach wywołała drugą wojnę światową na Astropolis. Ale z drugiej strony wiele się od tamtej pory zmieniło, więc na pewno masz rację i może coś fajnego się tym razem z tego urodzi.
 3. Jeżeli masz na to jakiś pomysł i chciałbyś poeksperymentować, to śmiało. Nie wiem tylko, czy warto prowadzić publiczną dyskusję, bo w tym temacie jest bardzo wiele rozbieżnych opinii.
 4. Jutro robimy sporą aktualizację silnika Astropolis, więc jak coś zepsujemy to z góry przepraszam :)

  1. Show previous comments  8 more
  2. diver

   diver

   Jeszcze raz w sprawie zmian związanych z ukryciem dokładnych danych matematycznych.

   1. Zaokrąglenie liczby aktywności do 0,1 k - nie wiem po co.

   2. Zastąpienie symbolu aktywności w postaci kropek jakimiś dziwnymi piktogramami - nie wiem po co.

   3. Ukrycie licznika reputacji (jest widoczny dopiero po wyświetleniu profilu użytkownika, ale zaokrąglony do 0,1 k) - nie wiem po co to ukrywać.

   Poprzednia metoda prezentacji aktywności, statusu i reputacji użytkowników była bezpośrednia i bardzo czytelna. Zupełnie nie rozumiem idei ukrywania liczb w głębszych warstwach, zaokrąglanie ich, czy zastępowanie piktogramami. To powoduje mniejszą czytelność i większe zużycie prądu na dodatkowe przetwarzanie danych (stosowanie funkcji zaokrąglania liczb czy zastępowania ich piktogramami).

   Czy kolega @Adam_Jesion mógłby powiedzieć jaka większa idea przyświeca ukrywaniu i maskowaniu prostych danych matematycznych?

  3. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Statusy nie działają jak trzeba - nie da się wyświetlić wszystkich odpowiedzi, widać tylko trzy ostatnie. A po kliknięciu "pokaż poprzednie" pokazuję się... tylko trzy poprzednie, itd. Czyli naraz można zobaczyć tylko trzy odpowiedzi.

  4. _Spirit_

   _Spirit_

   Dajcie czas. Pewnie chłopaki pracują.

 5. Przepraszam - nie napisałem najważniejszego. Piękno tego zjawiska polega na tym, że satysfakcja, spełnienie i po prostu radość z zabawy nie jest w żaden sposób skorelowana z ilością pieniędzy którą wydajemy na tę zajawkę. Czasami jest wręcz tak, że największą radość czerpiemy właśnie z pokonywania barier i ograniczeń, także finansowych. Tak rodzi się pomysłowość, innowacja i samorozwój. Tego nie kupuje się za kasę. Ktoś kto nie potrafi czerpać przyjemności z samego procesu rozwoju, rozwiązywania problemów, walki z frustracją, nie znajdzie spełnienia w astrofotografii. A może nawet po prostu się do niej nie nadaje. Samo piękne zdjęcie nie jest kompletną wiedzą o sukcesie. Za każdym zdjęciem stoi cała masa porażek, których często nie widać. Za to właśnie kocham astrofotografię - nawet jeśli zdjęcia nie wychodzą takie, jakie bym sobie wymarzył. A ta miłość nie ma ceny - można ją doświadczać malutkim refraktorkiem z allegro, ale i można wielkim 32" teleskopem w Chile. Takahashi też daję radę Szczęście się - na szczęście - nie skaluje.
 6. Mając na uwadze fakt, że przez ostatnie 20 lat miałem baaardzo różne teleskopy, zarówno z segmentu premium jak i low-mid-end, wypada mi podsumować, że nic idealnego w astro nie istnieje. Oczekiwanie, że każdy Takahashi będzie taki sam jest zwykłym oszukiwaniem się i popadaniem w skrajny fanatyzm. Powiem więcej, nie zauważyłem korelacji cenowej - tzn. gówniany egzemplarz (czy z wadliwym konstrukcyjnie elementem) trafia się w premium tak samo często jak w tych ze średniej półki. A z moich doświadczeń można by wyciągnąć wniosek, że wręcz najbardziej powtarzalne (co nie znaczy idealne) są teleskopy produkowane masowo. Największe jazdy (ciągnące się latami) miałem z astrografami produkowanymi przez małe „kultowe” firmy (ręcznie). Puenta moich doświadczeń jest następująca: - warto kupować sprzęt premium - warto szukać jakości i świętego gralla choć trzeba znać odpowiedź na pytanie, czy kolejny 1% jakości wart jest 2x ceny - w zakupie sprzętu premium silnym elementem kształtującym decyzje jest czynnik emocjonalny. Przypomina to trochę środowisko audiofilskie, albo samochodowe (czy Skodą na pewno gorzej się jeździ do Biedronki na zakupy niż Porsche?). Nie sugerują, że jest w tym coś złego - trzeba być tylko świadomym tego czynnika. - mając na uwadze fatalne QA branży warto wybierać marki lokalne, żeby wysyłka, czy osobista wycieczka nie kosztowały tyle, co wyprawa dookoła świata. Takahashi jest daleko, co dramatycznie komplikuje rozwiązywanie potencjalnych problemów. - dobrze ogarnięty sprzęt ze średniej półki da takie same efekty jak ten premium (w skali, o której tu rozmawiamy, bo trudno znaleźć masowego RCka 20” ;)) - jeżeli nie jesteś w stanie ogarnąć drobnych problemów z refraktorem średnio-półkowym (osiowość, kolimacja, itp.) to szybka przesiadka na znacznie droższy teleskop niekoniecznie będzie rozwiązaniem tych problemów, bo one tu też występują - tylko koszt ich eliminacji będzie wielokrotnie wyższy (i bardziej skomplikowany). - drogie teleskopy nie kupuje się dlatego, żeby astrofotografia była łatwiejsza, tak samo jak w F1 - super bolidy nie powstają po to, żeby łatwiej się nimi jeździło do Żabki (coby już tej Biedronki nie powtarzać…). Jeżeli jesteś już na takim etapie, że będziesz w stanie poradzić sobie z kolimacją, tuningiem wyciągu, do tego masz bardzo dobre wyniki z aktualnym mniejszym teleskopem - zamawiaj FSQ. Jest też szansa, że trafi ci się egzemplarz w którym wszystko będzie od razy dobrze, ale to szansa, którą szacuję na 1:5. No chyba, że masz kamerę >= 9um, Bo tak właśnie Takahashi odrzuca wiele reklamacji, twierdząc, że nie ma optyki, która jest dobrze skorygowana dla np. 5um. Aktualizacja! Chwilę po publikacji pojawia się post, który świetnie dopełnia to, co powyżej napisałem. Jak widać, warto było przełknąć gorzką pigułkę i oddać sprzęt do modyfikacji. Efekt - super. https://astropolis.pl/topic/66102-serwisastropl/?do=findComment&comment=920310
 7. Dokładnie. Idealnie pokrywający się histogram w 3 kanałach RGB będzie miało tylko i wyłącznie zdjęcie monochromatyczne (greyscale).
 8. Nowe wieści od producentów. Chyba jest jeszcze gorzej Ciekawe, jak to wpłynie na ceny. "Dear dealer colleagues, unfortunately the availability of telescopes, mounts and accessories has deteriorated massively lately. In the meantime, we only know what we can actually sell and what we cannot sell after counting the items at the incoming goods department. Delivery times of one year and longer are now quite normal. Many factories are no longer accepting orders for 2021, for example. The situation is likely to get even worse."
 9. Czytacie (nie wszystko), ale wyciągamy też wnioski z historii, bo ona zawsze się powtarza. Ekolog banowany był wiele razy. Z jakichś powodów postanowiono go przywrócić. Jeżeli uważacie, że należy go znowu usunąć, to decyzja będzie w rękach moderatorów. W wolnej chwili przejrzę jego aktualną twórczość. Jeżeli zapadnie decyzja o kolejnym banie, to raczej usuniemy jego konto i całą twórczość bezpowrotnie.
 10. Testuję te filtry i u mnie działają. Trzeba być oczywiście zalogowanym. Możecie napisać, jak dokładnie objawia się problem? Generalnie należy zaznaczyć, co chce się mieć widoczne (można klikać na nazwę całej kategorii - wtedy zaznaczą się wszystkie podkategorie).
 11. To forum o zacięciu naukowym, więc wystarczy, że wrzucę spektrum promieniowania elektromagnetycznego, żeby @kubamannie musiał bać się swojego routera Wifi. A w kwestii energii, to router emituje jej tak mało, że nie da się żadnymi współczesnymi metodami zarejestrować wzrostu temperatury spowodowanej tym promieniowaniem. Jeżeli ktoś boi się mikrofal o takich energiach, to powinien definitywnie uważać na promieniowanie w zakresie widzialnym, bo tam i częstotliwości bliższe jonizującemu i energie większe (pewnie czujesz ciepło na skórze, kiedy wystawisz się na Słońce?). A jeśli nada będzie się bał, to przecież zawsze może kupić odpromiennik. Prawda? https://creatos.com.pl/pl/p/Odpromiennik-Pole-oczyszczajace/44 albo fajną czapkę: https://polakpotrafi.pl/projekt/a-czapka-atronic
 12. Facebook jest bardzo dobry do budowania bardzo szerokich i płytkich społeczności. Fora odwrotnie - budują bardzo wąskie, ale jednocześnie głębokie merytorycznie społeczności.
 13. Aktywność na AP jest rewelacyjna. Biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy wieszczyli nam śmierć przez ugodzenie w serce nożem Fejsbuka, oraz brak „pompowania aktywności” (akcje, konkursy, kampanie), tym bardziej możemy się cieszyć. Mamy prawdziwą, organicznie rosnącą społeczność. Technicznie też to nasz najlepszy okres - najbardziej stabilny i bezproblemowy. Z tej perspektywy nie żałuję inwestycji we własny serwer i admina. Puentując, wygląda na to, że nadal jesteśmy potrzebni i platforma stanowi istotny element polskiego środowiska Astro. I to jest hiper fajne. Dzięki. PS. Warto jeszcze dodać, że to także najspokojniejszy okres w kontekście ataków personalnych i trollowania.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.