Jump to content

Adam_Jesion

Właściciel
 • Content Count

  21,960
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  21

Adam_Jesion last won the day on November 15

Adam_Jesion had the most liked content!

Community Reputation

12,169 Excellent

4 Followers

About Adam_Jesion

 • Rank
  Astrography.com
 • Birthday 09/28/1974

Kontakt

 • Strona WWW
  http://astrography.com/pl
 • Skype
  adam_jesion

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Astrofotografia :)
 • Sprzęt astronomiczny
  Przez ostatnie kilkanaście lat używałem niezliczone ilości bardzo różnego sprzętu. To pozwala mi doradzać innym z pełnym przekonaniem i doświadczeniem.

Recent Profile Visitors

42,165 profile views
 1. Każdy soft do projektowania optyki to robi (niestety na ogół drogie). Ew. możesz zajrzeć tu: http://www.myoptics.at/jodas/
 2. Dopóki go nie kupisz, to się nie dowiesz. Byłbym bardzo ostrożny w stosunku do deklaracji producentów. Raz, że często naginają rzeczywistość (delikatnie mówiąć), a dwa, wszystko zależy od konkretnego egzemplarza na który trafisz. Jeden user powie CI, że teleskop który posiada jest genialny, drugi zaś określi go mianem szmelcu. Co zabawne, obaj będą mieć rację
 3. Tu porównanie w skali (FSQ vs skorygowany newton f3,6). Jak widać zaletą FSQ nie jest mały spotsize (bo on wcale nie jest mały), ale duże płaskie pole. Poza tym, w newtona dużo trudniej jest uzyskać odpowiednią kolimację dla tak małego piksela, więc w rzeczywistości spotsize będzie zawsze większy, a czasami dramatycznie większy. W refraktorze łatwiej nad tym zapanować, choć też nie jest to trywialne. Nie zapominajmy także, że te ładne kolorowe diagramy to są matematyczne modele. W rzeczywistości nigdy nie będzie tak idealnie (wady mechaniczne, kolimacja, ugięcia, etc. - to wszystko zmienia kształt i rozmiar punktu rozproszenia). Z tego względu do małych pikseli nadają się głównie skorygowane newtony właśnie z klasy premium (czytaj - za dziesiątki tysięcy zł). Powoli pojawiają się alternatywy, ale nadal są to 5 cyfrowe sumy przy aperturze na poziomie 150 mm. Nie ma łatwo
 4. Dla ASA gdzieś posiałem, ale mam dla Oriona AG (dosyć podobna konstrukcja). Spot size generalnie rewelacyjny, bo skala w tych kwadratach to 25 mikronów (w diagramie takahashi to 100 mikronów).
 5. Fundacja będzie zarejestrowana w KRS, więc jak najbardziej będzie prowadziła działalność gospodarczą. Oczywiście zyski musi wydawać na statutową działalność, ale to jasne jak Słońce.
 6. W temacie odpowiedzialności za zarządzanie fundacją i jej majątkiem (defraudacja = więzienie): https://poradnik.ngo.pl/odpowiedzialnosc-wladz
 7. A tak, pełna zgoda. Tylko, że ja osobiście z SM nie muszę się przepraszać, używam jest dosyć intensywnie w innych swoich działaniach. Faktem jest, że w przypadku AP traktowaliśmy je dosyć po macoszemu. Trzeba będzie trochę poszerzyć zasięg.
 8. Obawiam się, że będzie trochę trudniej, a na pewno mniej przyjemnie (odpowiedzialniość karna za pomówienie, czy zniesławienie członka zarządu Fundacji). Zrobi się z tego dodatkowy kanał przychodów dla fundacji ja cele społeczne Czuj się ostrzeżony A tak na serio - bez znaczenia. Hejtowali, hejtują, będą hejtować. Znacznie istotniejsze są zawsze wyniki i efekty.
 9. Na twoim zdjęciu/animacji widać pięknie dwie rzeczy, które się wzajemnie nałożyły: 1. dryf wynikający z błędu ustawienia polarnej (liniowy o stałym wektorze prędkości), u ciebie jest to ruch od lewej do prawej strony, na mojej ilustracji zaznaczyłem go czerwonym wektorem, 2. błąd okresowy pochodzący z obrotu ślimaka (napędu, tzw. PE) i to jest u ciebie ruch mniej więcej sinusoidalny (góra/dół na twoim zdjęciu, u mnie zaznaczony na niebiesko). O ile z pkt.1 możesz poprawić (lepsze ustawienie na polarną, choć przy montażach z niższej półki będzie to ekstremalnie trudne, bo same w sobie nie są stabilne), o tyle w pkt.2 wiele nie zdziałasz bez tzw. śledzenia (guiding).
 10. To jest jakieś 80% tej decyzji stworzenia fundacji. Marzy mi się, żeby Fundacja Astropolis stała się hubem do pozyskiwania środków na różne projekty członków społeczności (zarówno te stricte badawcze, jak i popularyzujące naukę i edukację ogólnie). Taki twór inkubacyjny. To się wydarzy na 100%.
 11. Ależ ja ci z chęcią wydrukuje nawet jak nie wygrasz. Ale musisz mnie odwiedzić
 12. Poprawiłem się - nie co 4 lata, ale co 8 lat. Jeżeli nie jesteś pro userem, to tym bardziej nie powinieneś rozważać kupowania softu lifetime za kilka tysięcy PLN. Nie sądzisz? Powinieneś albo korzystać z alternatyw tańszych, albo opłacać PS tylko w momencie korzystania. Paradoks polega na tym, że kiedy licencje na PS'a były "klasyczne" to niewielu go w ogóle znało. Nawet w najśmielszych snach amatora nie pomyślałbyś, że potrzebowałbyś taki soft w domu do zabawy (tak jak dzisiaj mało kto myśli o np. Solidworksie, Maya, czy Houdini do domowej zabawy). Dzięki wprowadzeniu modelu subskrypcyjnego popularność takich aplikacji eksplodowała. Nagle każdy mógł mieć je w domu. Fast forward parę lat do przodu - marudzimy teraz, że licencje są do dupy i chcemy cofnąć się do czasów, kiedy kosztowały krocie. No chyba, że chcielibyśmy mieć cały pakiet Adobe za 1000 zł life time Obawiam się jednak, że to niemożliwe. Prędzej spodziewałbym się ceny np. 1000 zł miesięcznie, bo tyle powinien ten soft kosztować. Do przemalowywania sierści kota są prostsze narzędzia graficzne. Nope. Nie oferują wyższej ceny za 1 miesiąc, tylko dają ci bonifikaty za dłuższe okresy. To nie jest to samo - wbrew pozorom (wartość pieniądza w czasie).
 13. Tak onegdaj bywało i było to ekstremalnie wk... Dlatego autorzy pozwalają na instalację softu na kilku komputerach, ale wielu zastrzega, że nie można pracować na nich w tym samym czasie. Np. Adobe: "Your individual Creative Cloud license lets you install your apps on more than one computer, activate (sign-in) on two, but use them on only one computer at a time." @MateuszW stosuje jakąś zadziwiającą ekwilibrystykę myślową (pączkujące licencje), żeby zwalić wszystko na tych "przebrzydłych" i "złych" programistów. vide: "mnie boli wredne podejście twórców softu w stosunku do klienta". Jakbym uważał kogoś za wrednego, to bym z nim nie kooperował
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.