Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Dzięki Piotr :-) ooo, widzisz - i mamy świąteczną choinkę Astropolis :-) no nie @Adam_Jesion? Do jej dobrego pokazania tak ze 2m by się przydało. Chociaż zobaczę co wyjdzie przy skali 0,78" :-)
 3. Jak w tytule, kupię Samyanga 135/2.0. Mile widziane sample w 100% rozmiarze.
 4. Super. To właśnie dzięki opisom Bellatrix i Twoim fotografią gwiazd wziąłem się za obserwacje podwójnych i w ogóle gwiazd. Wcześniej nie wiedziałem, że to takie piękne.
 5. 50.676711,19.765359 https://goo.gl/maps/TNnzAkA52BBK7mC87 Lepszego nieba nawet w bieszczadach nie znajdziesz. Jest jeszcze bliżej Ciebie Niegowa, ale już troszke gorsze niebo. Jak napiszesz moge moja miejscowke w Niegowej też udostepnic. Pozdro
 6. Today
 7. Trzeba tutaj rozróżnić dwie rzeczy: 1) prowadzenie - śledzenie przez montaż obserwowanego/fotografowanego obiektu; montaż korzystając ze swojego napędu podąża za obiektem. 2) guiding - korekta prowadzenia Teraz trochę wyjaśnień. W astrofoto, aby wykonać dobrej jakości zdjęcie, prowadzenie jest konieczne niezależnie od tego, czy jest stosowany guiding, czy nie. W przypadku systemów GoTo w montażu paralaktycznym guiding oznacza właśnie prowadzenie i owo "prowadzenie" jest jak najbardziej dostępne. Zakładam @zookkoo że wiesz, do czego służy system GoTo... Zaś co do guidingu stosowanego w astrofoto: Żaden montaż nie jest wykonany idealnie - zawsze będą niewielkie błędy geometrii wykonania, niewielkie luzy itp. Niemniej podpinając pod montaż odpowiednią aparaturę i puszczając montaż wielokrotnie w ruch, można uśrednić wartość tego błędu. W tym przypadku uśredniona wartość błędu nosi angielską nazwę periodical error. I tenże periodical error można ograniczyć stosując tzw. guiding. Krótko mówiąc, do zestawu astrofoto robiącego zdjęcia podpina się drugi teleskop, z reguły znacznie mniejszy od głównego teleskopu robiącego zdjęcia. Ten mały teleskop nosi nazwę guidera. Do guidera podpina się kamerkę, całość zaś łączy się odpowiednimi przewodami z montażem oraz komputerem; odpowiedni program do komputera jest również wymagany. Kiedy wszystko jest już podpięte, to ustawia się guidera na najbliższą (w stosunku do fotografowanego obiektu) gwiazdę i ustawia się tak, aby gwiazda znalazła się idealnie w środku pola widzenia guidera. Następnie cały montaż puszcza się w ruch, jednakże w wyniku periodical error montaż będzie delikatnie odchylał się od idealnej linii. To odchylenie będzie widoczne na guiderze. Program komputerowy, widząc odchylenie, będzie próbował skorygować tor prowadzenia tak, aby gwiazda w guiderze była jak najbardziej w środku jego pola widzenia. Z języka angielskiego takie poprawienie uśrednionego błędu nosi nazwę periodical error correction (PEC). Sama korekta tego błędu również nie jest idealna - PEC dokonuje się z określoną dokładnością, zależną od jakości wykonania montażu oraz wielkości użytego guidera. Cały zaś guiding stosuje się po to, aby na zdjeciach nie było rozmazanych/pojechanych gwiazd, ponieważ w przeciwnym wypadku spada jakość wykonywanych zdjęć. Warto też tutaj nadmienić, że guiding może występować w dwóch postaciach: a) guiding wyłącznie w osi rektascencji (RA); b) guiding w obydwu osiach - rektascencji i deklinacji (RA oraz DE) Guiding w jednej osi stosuje się do sprzętu o krótszych ogniskowych, z reguły nie przekraczających kilkuset milimetrów - powyżej tej wielkości jest już stosowany guiding w dwóch osiach. Oczywiście można dwuosiowy guiding stosować na bardzo krótkich ogniskowych, z tym że... najczęściej nie jest on w ogóle potrzebny.
 8. Kolejne pytanie czy system go to pozwala na guiding? Bo czytajac o tym systemie napisana jest predkosc auto guidingu, czy może jest to zupelnie cos innego i bede potrzebowal cos dokupic zeby bawic sie w guiding? Pytanie wtedy jest takie czy montaz eq 5 z systemem go to pozwala na guiding i ile bedzie to kosztowalo? Byc moze zadaje banalne pytania ale wole wiedziec z czym to sie je, jakie sa koszty i jak to sie robi zanim zakupie sprzet za nie małą (przynajmniej dla mnie) kwote.
 9. Witam Mam na sprzedaż okular lantanowy Vixen LVW 13 - stan bardzo dobry, drobne ryski i kropki od wyciągu na tulejce, w zestawie zatyczki i pudełko. Okular kupiłem z myślą o zastosowaniu w lornecie kątowej ale nie udało mi się dokupić drugiej sztuki do pary. Cena - 700 zł z wliczoną przesyłką kurierską lub do paczkomatu.
 10. Cześć, czy zna ktoś jakąś miejscówkę w okolicach? A może ktoś ma i byłby chętny na jakiś ,,zlot" . Mam Synte 8 i jakiś okular też się znajdzie
 11. Mam do Was prośbę. Potrzebuję zrobić mały ATM do tuby TSa 150/600. Czy mogę Was prosić o pomiary: 1 obwód po zewnętrznej 2 grubość blachy 3 średnica Zdaje się że podobne wymiary ma tuba od GSO. Nie chodzi o to że mi się nie chce zmierzyć własnej tuby tylko o sprawdzenie powtarzalności wykonania w/w teleskopu plus moją kupiłem używaną i jest mocno pogięta. Dzięki za wszelką pomoc.
 12. Paweł, głębokie ukłony -rewelacyjna fotka. No i ta Zmienna Mgławica Hubble'a nie daje mi spokoju.... Genialne! Jedno co bym delikatnie zasugerował to choineczkę postawił:
 13. Zdjęcie nie było obrabiane w żadnym programie, jedynie je przyciąłem lekko do formatu 2x3 i ciut podciągnąłem nasycenie ale to wszystko z poziomu podstawowych aplikacji na telefonie to wszystko
 14. Wysokość to 192cm. Co do dokładności lustra to muszę poszukać maila od producenta. Lustro jest z UK Nichol Optical.
 15. Lekka reklama: na sąsiednim forum mam wystawiony zestaw SW 150/750 + eq3-2 + napęd w dwóch osiach + lunetka biegunowa. A poza reklamą: próbowałem coś osiągnąć z tym zestawem i wejść w astrofoto. Skończyło się na tym że kupiłem najpierw NEQ6 (używane) i dzisiaj powinien do mnie dotrzeć ED80 (używany). Ale jak koledzy napisali wyżej - da się. Tylko lekko nie będzie.
 16. Maćku można się zastanowić! Jakby coś to daj znać kto prowadzi ten temat. Tu wygląda bardzo fajnie. https://youtu.be/qH-NZuUYFe0
 17. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale te foty są zrobione na eq3-2 z napędem i canonem450d. Dla zookkoo zaznaczę, że taki sprzęt jest ograniczony tylko do najjaśniejszych obiektów. A jeśli chodzi o to, czy da się zrobić takim sprzętem fajne foty, to nie da się. Ale jak później napisałeś znając ograniczenia i wiedząc, że to tani sprzęt można się fajnie pobawić, bez oczekiwania szybkich efektów przez wydane grube tysiące wg mnie system go-to ułatwia życie, ale to pieniądze, które możesz wydać na lepszy sprzęt.
 18. Zdjęcie było obrabiane w jakimś programie czy może jest to zdjęcie prosto z telefonu?
 19. :-))) Dziękuję Wiesz co, znając życie (i prawa Murphyego) to jakbym wziął tydzień urlopu i pojechał w bieszczady to miałbym może z godzinkę czystego nieba :-) Na Tarasie mam ten plus, że jak jest pogoda to odkrywam sprzęt i po prostu zbieram materiał - jednak jest coś za coś. Zgadzam się. Można. Dzięki Maćku
 20. Artu

  IC1396

  W nawiązaniu do fotki kudi145 chciałbym zapytać o balans bieli i kolory obiektów mgławicowych. Pozwoliłem sobie wrzucić obie wersje do RawTherapee, znacznik ustawiłem na gwiazdę V429 Cep, typ spektralny B0Ib Również uważam że wersja druga jest lepsza. Ale mam pytanie czy na podstawie histogramu oraz znacznika ustawionego na gwiazdę o znanym typie spektralnym można stwierdzić jaki powinien być balans bieli dla zdjęcia?
 21. "Czy Betelgeza już wybuchła?" Te pytanie przypomniało mi inną stronę: http://hasthelargehadroncolliderdestroyedtheworldyet.com/
 22. Kamerka ma już 10lat. Spróbuję jeszcze wymienić kondensatory w dc201, może ich czas już nadszedł?. Choć wydaje mi się że napięcia na wyjściu są ok. Przy okazji zapytam. Może ktoś z forumowiczów widział gdzieś jak rozebrać qhy8l na części ? Wydaje mi się że nie jest to trudne, jedynym problemem może okazać się tylko usunięcie tych wszystkich klejów i silikonów które zabezpieczają wszystko dookoła.
 23. Wspaniale! Paweł patrzy pewnie gdzieś z jednej z gwiazd i się uśmiecha
 24. lexx

  M42 Orion

  qrczaki, no może, dzienks
 1. Load more activity
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.