Jump to content

zbyszekzz

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  1128
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1493 Excellent

About zbyszekzz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żychlin
 • Zainteresowania
  Astronomia i fotografia
 • Sprzęt astronomiczny
  TS70/420, APM 107/700

Recent Profile Visitors

9971 profile views
 1. Witam Nie wiem co kolega Antoni pali i ile pali ale to zdjęcie jest po prostu cudne.
 2. Witam Proponuję skierować teleskopy choć na chwilkę na Słońce (obowiązkowo filtry słoneczne). Możemy zobaczyć bardzo rzadkie zjawisko. Być może jedyne w tym cyklu. Na południowo wschodniej półkuli Słońca pojawiła się niezwykła plama słoneczna. Położona jest -43 stopnie na południe od równika słonecznego 2844. Czyli jest 2-3 razy dalej o równika niż przeciętna grupa plam. Znaną cechą cykli słonecznych jest zjawisko pojawiania się pierwszych grup plam słonecznych nowego cyklu na dużych szerokościach od równika. Te grupy plamy słoneczne pojawiają się na kilka miesięcy
 3. Dziękuję, można zamknąć temat.
 4. Witam Adapter zamocowanie teleskopu z obejmami tubusu na statyw foto z gwintem 1/4". Rozstaw śrub pod obejmy (tj. na górze płytki): 84 mm, brak śladów używania. Stan bardzo dobry. Bardzo przydatny przy małych krótkich refraktorach. Cena 27zł + wysyłka.
 5. Witam Super zdjęcie @Loxley. Bardzo dobrze widoczne szczegóły tarczy. Na samej krawędzi zdjęcia na dole widać resztki grupy 2836, która dzisiaj dała rozbłysk w klasie C1.7. Grupa 2835 mimo szybkiego rozwoju i przebudowy swojej struktury milczy. Choć na zdjęciu widać że most świetlny przedzielił prawie całkowicie jądro grupy na dwie części. Może to być zwiastunem rozbłysku.
 6. Witam Słońce potrafi zaskoczyć w każdej fazie cyklu. 3 lipca na północnym zachodzie tarczy Słonecznej powstała słaba grupa Cro2. Otrzymała numer 2838. Choć jest bardzo mała wyzwoliła najsilniejszy rozbłysk słoneczny od 4 lat, w klasie X1,5. Był to pierwszy rozbłysk tej klasy od 4 lat ( od września 2017). Obserwatorium dynamiki słonecznej NASA zarejestrowało ekstremalny błysk w ultrafiolecie. Podczas poprzedniego cyklu słonecznego było 49 takich rozbłysków.
 7. Witam W końcu konkretny wzrost aktywności Słońca. Grupa numer 2838 w ciągu 24 godzin rozbudowała się do klasy Eai. Osiągnęła powierzchnie około 400 jednostek i jest doskonale widoczna gołym okiem przez filtr. Dodatkowo posiada niestabilną klasę magnetyczną beta-gamma-delta.
 8. Aktywność Słońca powoli ale jednak rośnie, 34zł z wysyłką.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.