Skocz do zawartości

zbyszekzz

♥ Konto Płatne
 • Zawartość

  487
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

914 Excellent

O zbyszekzz

 • Tytuł
  Altair
 • Urodziny 28.04.1965

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żychlin
 • Zainteresowania
  Astronomia i fotografia
 • Sprzęt astronomiczny
  TS70/420, TS90/600

Ostatnie wizyty

1420 wyświetleń profilu
 1. witam,

  odnośnie redukcji- czy to nie jest taki prosty helicarny wyciąg? tzn. czy nie wysuwa sie górną cześć na gwincie?

   

  pozdr

   

  J

 2. Aktualnie na Słońcu

  Witam Jak tu pisać o czymś czego nie ma?. Otóż mamy 7 dzień bez plam, a w sumie 63 dni z czystą tarczą słoneczną licząc od początku roku. Dzisiaj była burza magnetyczna w kategorii G1. Oznacza to że mamy 5 dzień z burzami magnetycznymi mimo braku plam na Słońcu. Są to burze pochodzące z dziur koronalnych. Burze te powodują zorze polarne. Lecz trzeba by pojechać na Alaskę lub Nową Zelandię żeby je zobaczyć. Choć udało się je zarejestrować w północnej Szkocji. Poniżej zdjęcie z Abisko w Szwecji. To już 68 stopień szerokości geograficznej północnej.
 3. Termin: 28 dni i 15 godzin

  • NA SPRZEDAŻ
  • Używany

  Mam do sprzedania dwa okulary mikroskopowe. Jedna sztuka PZO x25, jedna sztuka LOMO x14. Lomo ma 1,25cala. Do PZO jest redukcja na 2cale. Kupione do pewnego projektu, ale ze względu na mały ER ( a ja coraz starszy) leżą nie używane. PZO 85zł, LOMO 85zł, redukcja do PZO 30zł. Całość 190zł.

  190,00 zł

 4. Hand-fokuser

  Witam Proste a skuteczne. Można koniec dźwigni zabezpieczyć korkiem od dobrego wina. Musi być dobre bo trzeba będzie je wypić.
 5. Zestaw dla niewymagającego

  Witam Jako teleskop można rozważyć Bresser MESSIER AR-102, 102/600 OTA lub ciekawy Bresser MESSIER AR-102XS, 102/460 OTA. Ten drugi ponoć jest na szkle ED.
 6. Zorze Polarne w Polsce 2017

  Witam Mamy dość silną burzę w kategorii G3, Kp był przez chwilę nawet równe 7. Obecnie spada. Niestety Bz jest ciągle na plusie choć ma tendencje do przejścia na minus. A więc na naszej szerokości raczej bez szans. Chyba tylko coś może na wybrzeżu da się zarejestrować.
 7. Cienie na Mare Humorum

  Witam Spora szczęka, Mersenius ma około 84km śrenicy. Mnie to przypomina duże "żelazo" na niedźwiedzia. Jedna część jest w Słońcu, druga ukryta w cieniu. Trzeba uważać przy obserwacji żeby teleskopu nie złapało.
 8. Aktualnie na Słońcu

  Witam Słońce wyraźnie drzemie, dwa dni temu grupa 2683 skryła się za tarczą Słońca po drugim swoim powrocie. Liczba Wolfa 9 i 10 października wyniosła R=0. Tym samym mamy w tym roku 58 dzień z czystą tarczą. Dziś było trudno dopatrzeć się nawet pochodni. Widziałem tylko pojedynczą na wschodzie. Ostatni raz R=0, mieliśmy 2 sierpnia. W zakresie promieniowania X Słońca praktycznie nie widać. Jedyny ślad to będąca za zachodnią krawędzią aktywność pochodząca od grupy 2683. Podwiewa wiatr słoneczny, na jutro i pojutrze ma być Kp=5 i burze G1. Ale myślę żeby upolować zorzę trzeba ruszyć za koło podbiegunowe.
 9. Księżycowe zakamarki.

  Witam. Kapitalne zdjęcie kol. Dziki. Widok całej tarczy jest niesamowity. Tradycyjnie nie mogę się powstrzymać żeby nie napisać parę słów o widocznych obiektach. Po prawo u góry na linii terminatora piękna para (4) Hercules 69km średnicy, z widocznym wewnątrz Herculesem G 14km średnicy. Bliżej linii cienia Atlas 87km średnicy. Jak to często na Księżycu mamy skrajnie różne nazwy obiektów koło siebie. (1) krater Burg 39km średnicy na Jeziorze Śmierci. Poniżej kratery (2) Grove 28km średnicy i (3) Daniell 29km średnicy, oba położone na skrajach Jeziorze Snów. Na lewo i trochę niżej Morze Jasności(5). Wydaje się że widać 3 kratery z rodzinny Linne, krater G,H i F. T o już maleństwa maks. 5km, z tym że krater G tylko. 3km. Ponieważ najlepiej płynie się z prądem to wędrując w dół tarczy lekko w prawo "przepłyniemy" między kraterami Plinius i Dawes (to ten mały po prawej) i możemy wypoczywać na Morzu Spokoju (6). Jak nam się spokój znudzi to "płyniemy" dalej w dół mijając w pobliżu równika miejsce lądowania Apollo11(8 czerwone) i przez Zatokę Grubiaństwa (8 czarne) przeciskając się obok krateru Madler wpłyniemy na Morze Nektaru (7). Tu odpoczniemy do jutra. Mam nadzieję że niczego nie pomyliłem, ale upojony wspaniałymi pejzażami mogłem coś zamieszać Liczę że będzie to czytał Loxley, on zna boską Selene na pamięć, w razie czego dokona korekty.
 10. Aktualnie na Słońcu

  Witam Chciałem zwrócić uwagę na ciekawe wydarzenie na Marsie. Jak wiemy Czerwona Planeta nie ma ochrony w postaci pola magnetycznego a na dodatek ma bardzo rzadką atmosferę. Rozbłysk słoneczny z 10 września w klasie X8.2 pochodzący z grupy 2673 wraz z towarzyszącym mu wyrzutem masy koronalnej wywołał na Marsie spektakularne zjawisko. Powstała zorza pokryła całą planetę. Zarejestrowała to sonda Mawen, która od 2014 roku krąży wokół Marsa. Także łazik Curiosity zrejestrował na powierzchni planety 2 krotny wzrost promieniowania. Więcej link po niżej. http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=05&month=10&year=2017
 11. Aktualnie na Słońcu

  Witam Znalazłem w końcu czas żeby trochę napisać o promieniowaniu X. Jest to temat bogaty. Dlatego piszę trochę skrótowo. Zakresy promieniowania rentgenowskiego. twarde promieniowanie rentgenowskie – długość fali od 5 do 100 pm miękkie promieniowanie rentgenowskie – długość fali od 0,1 do 10 nm Ze względu na częściowe pokrywanie się zakresów promieniowania rentgenowskiego i promieniowania gamma, obecnie jako kryterium klasyfikujące przyjmuje się źródło promieniowania: promieniowanie rentgenowskie powstaje podczas hamowania wolnych elektronów. Pierwszą konkretną obserwacją Słońca w promieniach X były obserwacje z 12 października 1958 w czasie zaćmienia Słońca. Dokonano tego za pomocą rakiet z odbiornikami promieniowania X wystrzeliwanymi z pokładu okrętu Point Defiance. Najważniejszym wnioskiem z tych badań było stwierdzenie że promieniowanie rentgenowskie dociera do Ziemi nawet wtedy, gdy tarcza Słońca jest zakryta całkowicie przez Księżyc. Warto wiedzieć że w zakresie widzialnym nie zauważymy zmian jasności Słońca zależnie od jego aktualnej aktywności. W promieniach rentgenowskich te wahania dochodzą do setek procent. Szczególnie gdy w fotosferze pojawiają się aktywne obszary, a jeszcze większe pojaśnienia gdy rozwija się rozbłysk. Wnioskiem z obserwacji z satelitów jest to że Słońce emituje silne, lokalne błyski wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego krótko przed ultrafioletowym pojaśnieniem wielkiego rozbłysku słonecznego. Wysyła też ciągłe promieniowanie X z aktywnych obszarów swojej powierzchni. Obserwacje przez satelitę RHESSI pokazują, że zanim region rozbłysku wypełni się gorącym gazem (o temperaturze określonej na 2 miliony stopni), emituje on twarde promieniowanie rentgenowskie związane z szybko poruszającymi się elektronami. Pierwotny błysk zawiera elektrony o energiach rzędu 20keV (kiloelektronowoltów), podobnych do tych, które stosowane są w medycynie. W następnych chwilach emitowane są fotony promieniowania X o energiach nawet 100keV. RHESSI odkryło również, że aktywne słoneczne obszary, silnie magnetyczne źródła rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów materii, w sposób ciągły wysyłają niewielkie „mikro-błyski”. Każdy z nich trwa zaledwie kilka minut. Satelity GOES służą do śledzenia aktywności słonecznej. Silne promieniowanie rentgenowskie może zmienić jonosferę Ziemi, która blokuje transmisje radiowe o wysokiej częstotliwości po słonecznej stronie Ziemi. Promienie jest również związane z Coronal Mass Ejections (CME), które mogą ostatecznie doprowadzić do burz geomagnetycznych. SWPC wysyła alerty pogodowe na poziomie rozbłysku M5 (5x10-5 W / m2). Niektórym dużym flarą towarzyszą silne rozbłyski radiowe, które mogą zakłócać inne częstotliwości radiowe i powodować problemy związane z łącznością satelitarną i nawigacją radiową (GPS)
 12. Księżycowe zakamarki.

  Witam. Piękna Łuna z bliska. Żeby dodać zdjęciu kolegi Przemka 1976 dodatkowej, mam nadzieję, wartości pozwoliłem sobie opisać kilka obiektów. Rzeczywiście dzień wcześniej były by lepsze cienie. Karpaty nabrały by kształtów podkreślając majestat Kopernika. 1. Hortensius C 7 km średnicy 2. Hortensius 14 km średnicy 3. Fauth 12 km średnicy 4. Fauth A 9 km średnicy 5. Kopernik C 6 km średnicy 6. Stadius 69 km średnicy 7. Stadius B 6 km średnicy Fajne ujęcie, dobrze widoczny krater Duch czyli Stadius. Oczywiście królem jest Kopernik około 91 km średnicy. Widać charakterystyczny szeroki wał na około 22 km. Dno krateru ma średnicę 46 km. Widać tarasowatą budowę wału. Widać szczyty góry centralnej, jest ich 7, najwyższy ma 730m.
 13. Jak usunąć ogłoszenie z giełdy

  Ja też szukałem dłuższą chwilę. Jednak teraz zmiana ceny nie powoduję podbicia ogłoszenia na początek stawki.
 14. Jak usunąć ogłoszenie z giełdy

  Cześć Jest opcja, po lewej na dole w ogłoszeniu "ustawienia ogłoszenia" klikasz pokazuję się links_edit_details" klikasz i masz edycję. Ja tak zmieniałem.
 15. Dziś mija 60 lat gdy na orbicie Ziemi  słynne  bip, bip, bip zrobił pierwszy sztuczny satelita Sputnik 1.

×