Jump to content

zbyszekzz

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  748
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1,171 Excellent

About zbyszekzz

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 04/28/1965

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żychlin
 • Zainteresowania
  Astronomia i fotografia
 • Sprzęt astronomiczny
  TS70/420, APM 107/700

Recent Profile Visitors

4,619 profile views
 1. Witam Chyba Słońce zajrzało na Astropolis i przeczytało moje zdanie że pewnie będzie liczba Wolfa za czerwiec R=0. Rzutem na taśmę wyprodukowało widoczne dzisiejszego rana aż dwie malutkie grupki plam. Jedna Axx1 druga Axx2. Obie z powierzchnią około 10 jednostek. Czyli już na granicy widoczności i uznania za grupę a nie pora słonecznego. Liczba Wolfa na dziś R=23.
 2. Witam Sprzedam SWA58-7 dobrze znany okular firmy Sky-Watcher. Stan na pewno dobry+. Ślady używania tylko na tulei. Szkła czyste, muszla oczna cała, nadal miękka. Są zatyczki i pudełko. Proponuję 132zł 50gr.
 3. Witam Bardzo piękne ujęcia, chmury NLC biją wszystkie rekordy ich widoczności. Były widoczne w Rzymie i Los Angeles. O możliwych przyczynach aktywności NLC można poczytać na stronie https://spaceweatherarchive.com/2019/06/19/mysterious-moisture-in-the-mesosphere/ Potwierdza się powiązanie zasięgu NLC z aktywnością Słońca a właściwie z jej brakiem. Przewiduję się że 25 i 26 czerwca dotrze do Ziemi wiatr słoneczny. Będzie nawet burza G1. Ciekawe czy zasięg obłoków spadnie. Co kolorów obłoków to znalazłem takie wytłumaczenie: Odpowiedzią jest ozon - a raczej jego brak. Badania z lat 70 ujawniły, że większość światła słonecznego uderzającego w nocne chmury przechodzi najpierw przez warstwę ozonową Ziemi. Ozon pochłania czerwone światło , pozwalając jednocześnie przejść niebieskiemu - stąd zwykły kolor chmur. Jednak gdy słońce jest bardzo nisko, zaczerwienione światło słoneczne załamujące się przez gęstą troposferę może pomalować wierzchołki NLC na czewowno, przytłaczając zwykły „błękit ozonowy”.
 4. Czy też nie macie dostępu do Astromaniaka?

  To dziś drugi dzień jak  przeglądarka pokazuję że nie może zaleźć takiego adresu.

  1. Show previous comments  10 more
  2. ekolog

   ekolog

   Trzymamy kciuki i czekamy na uspokajające (ale prawdziwe) wiadomości.

   Siema

   p.s.

   Żadna grupa na Facebooku nie zastąpi forum ze względu na jej żałośnie jednowymiarową strukturę.

   Konkurencja i uzupełnianie się for/forumów :)  jest OK IMHO

  3. Sebo_b

   Sebo_b

   forów - odmienia się tak jak muzeum, akwarium

    

   a użytkownik forum to forumowicz albo forowicz (ta druga jest bardziej uznawana przez prof. Bralczyka)

  4. ekolog

   ekolog

   O, mamy już w wątku klasycznym cenną odpowiedź admina funkcjonującego na Astromaniaku jako "Bogdan J".
   Tak przypuszczałem (że sytuacja jest złożona, a nie zwykłe zaniedbanie przez niepamiętanie).


   @Sebo_b
   Dzięki. To przy okazji odgadłem se/sobie z tego wszystkiego jak się nazywa użytkownik muzeów: Muzeowicz ... albo ... stary prykiewicz ;)


   Siema

   Ekolog/Stary prykiewicz

 5. Witam Dokładam w cenie teleskopu filtr słoneczny z folii ND5. Obcina aperturę do 70mm. Jak bez filtra to trochę obniżę na 200zł
 6. Witam Słońce aktualnie śpi na całego. Praktycznie na wszystkich długościach fal Słońce jest gładkie jak kula bilardowa. Na falach rentgenowskich po prostu go nie ma. Średnia liczba Wolfa za maj wyniosła R=9,35. Od 4 do 18 maja gościły 2 małe grupy, jedna 4-13 maj, druga 6-18. Były to niewielkie grupy. Ale że na bezrybiu i rak też ryba mamy sporo ich zdjęć a nawet szkiców. Od 19 do dziś na tarczy już nie zagościła żadna plama. Dziś oficjalnie mamy już 34 dzień pod rząd bez plam i 107 w tym roku. Tak więc mamy ewidentnie minimum aktywności i to bardzo głębokie w toku. Wygląda na to że średnia R za maj może będzie równa zero. Według moich danych nie było takiego miesiąca od 1981. Wcześniej trzeba by sprawdzić. Dzisiejsza obserwacja pokazuje wszystkie wskaźniki na zero. Nawet Kp na dziś też zero. Teraz małe podsumowanie roku 2018. Był to rok znacznego spadku wszystkich wskaźników aktywności Słońca. Poniżej dane porównawcze. Dodatkowo liczba dni bez plam w 2017 - 104, w 2018 - 207. Wykresy opracowano na podstawie obserwacji własnych i obserwatorów przysyłających obserwacje do TOS.
 7. Witam Można zamknąć. Coronado w drodze do nowego domu
 8. Witam Sprzedam teleskop Pentaflex 90/910. Klon SW90/910. Stan ogólny bardzo dobry. Był użyty może ze 4 razy. Optyka czysta jakiś kurz się znajdzie, są zatyczki na obiektyw i wyciąg. Nie ma uszkodzeń mechanicznych. Jest szukacz, zaślepki nie oryginalne szukacza nie oryginalne. Obejmy w zestawie. Warto by było poczernić śrubki mocujące cele soczewki. Widać na zdjęciu z lampą błyskową jak połyskują. Myślę że to fajny sprzęt na początek szczególnie do planet i do Księżyca. Cena 215zł z wysyłką. Mogę dołożyć dla poważnie zainteresowanych za 30zł jakąś kitową kątówke i plossla 25mm.
 9. Witam Lornetka została już na własność u testującego. Dziękuję, można zamknąć temat.
 10. Nie tylko z Jowiszem szaleją.

  Pytanie z quizu

  Księżyc to jedyna gwiazda otaczająca Ziemię

  wybierz :

  a) prawda

  b) fałsz

  z litości nie podam kto publikuję taki quiz.

  1. Fredrixxon

   Fredrixxon

   Nie ma co sie litować. Ci ludzie bezwstydnie żyja z szerzenia wszelkiej patologii. Bardzo możliwe, ze to nagromadzenie bzdur jest celowe

  2. Agent Smith

   Agent Smith

   A co jest złego w tym pytaniu?

   Prawda albo fałsz - wybierasz jedno albo drugie :)

  3. Darek_B
 11. Witam Kątówka kitowa 35zł z wysyłką
 12. Witam Dziękuję, montaż ma nowy dom. Można zamknąć temat.
 13. Witam Kolego Astronom 756 posłuchaj rady Mateusza. Poczekaj chwilę z wydaniem pieniędzy. Jest aktualnie w faza minimum aktywności Słońca Twoje oczekiwania mogą minąć się mocno z rzeczywistością.
 14. Witam Lornetka w rezerwacji, jedzie na testy. W przypadku zwrotu koszty przesyłki powrotnej pokrywa testujący wg. umowy na pw. Pozdrawiam Zbyszek
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.