Jump to content

zbyszekzz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  806
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1,197 Excellent

About zbyszekzz

 • Rank
  Wega
 • Birthday 04/28/1965

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żychlin
 • Zainteresowania
  Astronomia i fotografia
 • Sprzęt astronomiczny
  TS70/420, APM 107/700

Recent Profile Visitors

5,040 profile views
 1. Wpisz ND5 na znanym wszystkim portalu aukcyjnym, jest spory wybór wielkości folii. Albo w Deltaoptical.pl
 2. Witam Dziękuję, można zamknąć.
 3. Witam Rezerwacja do jutra wieczór.
 4. Witam Mam na zbyciu montaż AZ-3 taki jak tu https://fotozakupy.pl/product-pol-6200-Montaz-azymutalny-Sky-Watcher-AZ3.html Montaż 4 lata pracował z WO 80 i Pentaflexem 102/500. Nogi bez wgnieceń, zaciski i śruby na nogach w porządku. Jakieś drobne otarcia pewnie się znajdą. Jest stolik. Są 2 śrubki motylkowe do zamontowania obejm teleskopu. Dorobiłem mu rączkę żeby można było łatwiej go przestawiać i klucz do szybkiego blokowania i odblokowania głowicy. Jest jedna nie oryginalna śrubka przy pokrętle od mikroruchów. Niestety na samym początku eksploatacji ukruszył się taki mały kawałek przy głowicy (widać na 2 ostatnich zdjęciach) nie widać żeby w czymś to przeszkadzało. Dodaję adapter do montażu pod aparat. Ma dorobione pokrętło z mosiądzu, to z tworzywa pękło po kolejnym przykręcaniu na zimnie. Był intensywnie używany. Taki jak tu https://fotozakupy.pl/product-pol-6201-Sky-Watcher-1-4-adapter-do-montazu-AZ3.html . Cena 260 zł z przesyłką. Daję możliwość zwrotu po przetestowaniu montażu.
 5. Dziękuję, można zamknąć temat
 6. Witam Troszkę niżej 470 z wysyłką.
 7. Witam Ma na zbyciu znaną tubę Pentaflexa 102/500. Mam go z 4 lata. Fajny, przenośny sprzęt. Mechanicznie w porządku. Od początku poprawiłem wyciąg ceratką. Dodatkowo jest możliwe dołożenie większego pokrętła. Starego nie zdejmujemy tylko wykręcamy krótką śrubkę, dokładamy większe pokrętło dokręcając dłuższą śrubkę. Optyka bez rys, jakieś drobiny kurzu ( widać na zdjęciach). Jakieś drobne ryski na lakierze pewnie się znajdą. W ofercie: tuba z odrośnikiem, obie zakrywki, jest redukcja na 1,25cala, obejmy, szukacz ze stopką (nie używany), dodatkowe pokrętło ze śrubką. Cena 470 z wysyłką. AZ3 widoczny na zdjęciu na razie nie do sprzedaży.
 8. Masz śrubki przy oprawie szukacza, trzeba nimi pokręcić żeby złapać odpowiednia pozycję szukacz.. W stopce musi być zablokowany na sztywno. Akurat mam zdjęcie gdzie widać te śrubki
 9. Witam. Lipiec minął na Słońcu spokojnie. Są co prawda dziury koronalne ale wiatr słoneczny pochodzący od nich cudów w atmosferze ziemskiej nie dokona. Średnia liczba Wolfa za lipiec 2019 R=1,87, wskaźnik CV=0,26, nasilenie pochodni F=0,42, średnia konsekutywna za styczeń 2019 Rk=5,39. W lipcu pokazały się na tarczy Słońca tylko 3 słabe grupy. Dwie istniały tylko po jednym dniu, trzecia całe 2 dni. Sierpień nie przyniósł zmian. Średnia liczba Wolfa za sierpień 2019 R=0,4, wskaźnik CV=0,1, nasilenie pochodni F=0,16, średnia konsekutywna za luty 2019 Rk=5,36. Jak widać wszystkie wskaźniki aktywności ponownie zmalały. NOAA potwierdziła w lipcu powstanie 3 bardzo słabych grup. Z kolei kilka znanych mi sekcji amatorskich potwierdziło tylko 2 grupy. Rozbieżność dotyczy grupy 2746. Dostała numer choć NOAA nie podała jej typu ani powierzchni. Ostatnie 3 miesiące to prawie całkowity zanik pochodni Słonecznych. W sierpniu przez 25 nie zaobserwowana żadnej pochodni. Poniżej aktualny wykres liczb Wolfa.
 10. Warto spojrzeć przez H-a na Słońce

 11. Jest już oficjalnie numer 2748, obserwacja z godziny 06h00 UT. W tej chwili to nawet jest Bxo2 (11h30) Wyraźnie widać 2 plamę a nawet jakby zarodek na trzecią. W H-a też widać zmianę na tarczy. Posiadacze teleskopów H-a powinni spojrzeć dziś na Słońce.
 12. Cześć Faktycznie coś się pojawiło, rano przed 7h nic nie widziałem. Teraz 9h40m widać słabą Axx1. Jeśli się utrzyma i będzie oficjalnie zarejestrowana to otrzyma numer 2748.
 13. Dziękuję, można zamknąć temat
 14. O co pytają ludzie, gdy mają możliwość spojrzeć przez teleskop zależy też od sytuacji i w jakich są robione takie obserwacje. W gronie rodziny i dobrych znajomych, którzy wiedzą, że moje hobby traktuję poważnie padają często pytania konkretne. Może coś im przez te ładnych kilka lat coś już przekazałem. Na przypadkowych spotkaniach padają tradycyjne: da się tym pooglądać kobitki?; UFO widziałeś?; i jak tam Twardowski?; a co na to żona?; chce ci się tak po nocy latać?; aaa Słońce obserwujesz, a po co przecież tam nic nie widać, spadające gwiazdy to, której dziś będzie widać?. Ostatnio kolega z pracy wyczytał sensacyjną wiadomość, że w Ziemię uderzy burza słoneczna i zapytał się czy trzeba wszystką elektronikę powyłączać żeby jej nie uszkodziło. Raz znajomy widząc, że mam wystawiony teleskop w dzień zapytał się czy te babki tam rwą truskawki to będzie z bliska widać, mówię i owszem. Ustawiłem telpa on patrzy ale fajnie widać tylko może przekręć teleskop bo są do góry nogami. Często jestem w takiej małej miejscowości Żarki-Letnisko. W trakcie pokazów obserwacji Słońca, kiedy zachęcałem do popatrzenia w teleskop dostałem pytanie ile to kosztuje i nie chodziło tu o sprzęt tylko sądzono, że pobieram opłaty za spojrzenie na Słońce.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.