Jump to content

astrokarol

Społeczność Astropolis
 • Posts

  2466
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About astrokarol

 • Birthday 03/04/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Okolice Dęblina
 • Zainteresowania
  Astronomia i otaczający świat
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14", PZO 64 mm i jeszcze trochę sprzętu

Recent Profile Visitors

31482 profile views

astrokarol's Achievements

888

Reputation

2

Community Answers

 1. "To nie fikcja, to Fakty. Właśnie otrzymaliśmy informację, że niedługo będziemy mogli skręcać wyłącznie w prawo a stołeczni policjanci zamierzają zabierać prawo jazdy za każdy skręt w lewo. Pozostaje pytanie jak bardzo politycy zamierzają ingerować w ruch drogowy. Niedługo pewnie będziemy mogli jeździć wyłącznie na biegu wstecznym i to tylko w garażu." (Job, czyli ostatnia szara komórka). Ja nie wiem czy to dobry samochód (pasował by jednak do wymagań autora) ale kiedyś widziałem w Top Gear Land Rovera Sport. Poradzi sobie w terenie a zarazem ma nieco sportowego charakteru. Widzę, że da się go kupić w okolicy budżetu @Misza.
 2. Z bloku to nie radzę. Najlepiej poziom gruntu i wózek/taczka. I do auta. Byłem raz z 14" i dwóch znajomych, jeden z 10" Flex jak dobrze pamiętam i LB12". No cóż ... One były mobilne Nawet w pewnym sensie T500 był mobilny ...
 3. Mam taki teleskop, mam Maxvisiona (klona Meade, nie ES-a) ale nic Ci nie powiem ... Nie ma sensu. Dla mnie obrazy są w porządku ale dla innej osoby nie będą. Robiłem "eksperyment" (ale pobieżny) z SWAN-em 33 mm, czyli erflem i też obraz był dobry. A wiadomo co można wyczytać o Erflach w jasnych teleskopach Skąd planujesz nosić ? Z blok ? Z domu ? Z garażu ? Jakie auto ? PS. I też przechodziłem z F/5 tylko, że 8". PS. 2. Maxvsion, klon Meade UWA S5000 też sprzedawany był jako ES-a ... Tak czy siak, czy to ES, czy Maxvision klon Meade czy ES pod nazwą Maxvision to jedeno i to samo jakościowo.
 4. Myślę, że powinna być pod kątem wyrażonym jako: kąt pomiędzy płaszczyzną środka masy Andromedy a wypoziomowanym montażem
 5. Ja też zaczynałem w wieku ~8 lat od książek o dinozaurach .... Zakazać ich sprzedaży dzieciom ! Tylko od +18
 6. Hej, Czy wpada ona w "światło" ? Testowałeś ? Może jakieś zdjęcia założonej na teleskop ? Wstępnie bym był zainteresowany.
 7. Chyba sporo takich stoi nieczynnych. Wystarczy je uruchomić znów.
 8. Tanio ? Wykorzystać naturalny teren lub jakąś nieczynną kopalnię piachu/żwiru i zrobić tamę.
 9. A jak rozbić zestaw to sam teleskop za ile ? Ile ma lat ?
 10. Nie Jowisza bo Księżyc i nie w 50 mm bo w 64 mm PZO (64/400) jakieś czas temu próbowałem wypatrzeć kraterki w Plato ale nie udało się. Najmniejsze kratery jakie widziałem to 2-3 km co i tak uważam za niezły wynik jak na 64 mm i 160x. Tylko tuba jest dość partyzancko zrobiona, montaż też do mega stabilnych nie należy więc .... Kiedyś widziałem w SW 102/500 WCP przy chyba 125x. Ogólnie da się coś wypatrzeć ale robię to tylko z ciekowości. Jak może w końcu dorwę tanio usługi tokarskie to zrobię tubę do PZO i może poprawię "wynik".
 11. Racja. 10" ma 490 cm^2 czyli z nasadką mamy 245 cm^2 czyli około 6,9" (ale realnie mniej bo są straty) co daje mniej więcej 7,5" do 8,5" "lornetki". Pomyliłem się. Z mojego doświadczenia nasadka bino + N14". Jasne DSy fajne, nawet bardzo ale ile takich jasnych jest ?
 12. Pamiętaj, że nasadka bino dzieli światło z lustra/soczewki i zamiast np. 10" masz "lornetkę" około 5,5"-6,5" (nie 5" bo dwuocznie patrzenie "daje" dodatkowy zasięg. U każdego nieco inny będzie przelicznik).
 13. Ja zrozumiałem "lepsze szczegóły" w tym sensie, że refraktor pokaże więcej/tyle samo detalu w DSach co dwa razy większy Newton. A jeśli miałeś na myśli "lepszy" detal w sensie, że są bardziej kontrastowe i tak dalej, generalnie mówiąc ładniejsze w refraktorze to wycofuje poprzednie posty. Co autor miał na myśli ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.