Jump to content

astrokarol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,801
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

566 Excellent

About astrokarol

 • Rank
  Kanopus
 • Birthday 03/04/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Okolice Dęblina
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14", SW 8", PZO 64 mm i jeszcze trochę sprzętu

Recent Profile Visitors

11,382 profile views
 1. Tak jak np. wczoraj to w sumie ciesze się, że jakikolwiek sensowny detal było widać. Ale w lepszych warunkach pętla spokojnie się zamyka. To kwestia jednak nieba. Ja tak naprawdę mam słabe, szczególnie na mgławice bo na szkicach widać, że już 8" powinno dać radę. A nigdy nie dało rady ... choć brakowało nie wiele do zamknięcia. PS. Dla mnie jak wczoraj widok M42, 43 lepszy bez filtrów. Choć jak dobrze pamiętam, w dobrych warunkach obraz z filtrem jest lepszy (tzn. bardziej mi odpowiada).
 2. Pacman mi nie sprawił problemu. A z filtrem to już można go podziwiać choć jeszcze na niego nie patrzyłem w dobrych warunkach. PS. Ja obserwacje zacząłem w dość młodym wieku i teraz mogłem sobie pozwolić na zakup filtrów . Szczególnie, że jeden kosztuje około 500 zł
 3. Ja po 8 latach obserwacji kupiłem dopiero filtry, UHC i OIII i jak dla mnie różnica jest ogromna. Choć to zależy jak na to patrzeć. Veil jak na zdjęciach a wiele obiektów widać tylko z filtrami (więc w pewnym sensie różnica ogromna).
 4. @komprez dzięki ! Przy instalacji jest okienko z programem i tym translatorem. Nie wiem jak ja kiedyś je pominąłem jak tego nie da się wyłączyć tak po prostu krzyżykiem
 5. Moim zdaniem to zależy raczej od hamulca. Bo jakbyś oś miał tylko na łożyskach kulkowych to montaż by "latał". Wymagał by bardzo precyzyjnego wyważenia. Trochę inaczej będzie na innych łożyskach. Teflon sam w sobie jest hamulcem i to już daje "maślany" ruch. Teoretycznie. Muszę mój montaż zrobić lepiej, tak by nie drgał to sobie zobaczysz jak działa montaż na łożyskach, gdzie hamulcami są łożyska stożkowe.
 6. Czym wozisz tą 12" ? Nie pamiętam co dokładnie masz ale chyba nie duży samochód. Jak ją ładujesz do niego ?
 7. Aktualne. 650 zł przy odbiorze osobistym 700 zł z wysyłką
 8. Ja używam DesignSpark Mechanical 2.0 (w 4.0 program nie chce eksportować modelu do .stl, nie wiem czy rozwiązano problem). Używam też Sketchupa. Bardzo bardzo intuicyjny program, prosty, łatwy. Program raczej do prostych modeli. Bardzo fajny do architektury itp. ale do druku 3D też daje radę, szczególnie, że jego nauka to "chwila". DSM nauczyłem się też szybko ale to może zasługa znajomości Sketchupa. Miałem już go na kompie więc wybrałem go jako pierwszy CAD ale w planach mam jeszcze Fusion 360. Przykładowo: 1. Adapter do filtrów 2" dla lornetki na obiektywy 2. Dwie wersje adapterów filtrów 1,25" do okularów lornetki.
 9. SCT do 8 cali jest bardzo fajne. Większe to już spore "kloce". Np. SCT 14" jest wielkości złożonej tuby 14" SW Flex. Da się nosić ale ... to musi być przemyślany wybór. I dlatego lepiej męczyć się ze składaniem Newtona jeśli chcemy mieć coś więcej niż 10".
 10. Idealny to by był refraktor klasy ED. Np. 300/600 (F/2), optyka z super lekkiego szkła, super wyciąg, tuba leciutka, jakiś mały AZ i w normalnej cenie -ideał Realnie to jak komuś nie przeszkadza składanie/rozkładanie to ideałem może być kratownicowy Newton (z lekkim lustrem).
 11. Bo w sumie tak jest. Ewentualnie konstrukcje podobne (typu Mak-Newton).
 12. Jak wszystko. W kontekście "łatwości" dużych powiększeń do DS Newton ma jednak więcej plusów niż minusów. Chłodzenie jest "normlane", od 30 min do 2 godzin (zależnie od rozmiaru lustra, konstrukcji, powiększenia). Montaż Dobsona jest bardzo stabilny. Do DS nie ma tragedii z seeingiem. Owszem, trzeba trafić na dobry ale jest go więcej niż dla US. W Newtonie 12"-16" dajemy 300-500x powiększenia i nadal mamy jasny obraz (do np. planetarek nawet dasz 500-700x). Nie wiem czy to zasługa dość niezłego Dobsona w SW Flex i okularu 100° czy czegoś innego ale nie jest źle u mnie z obserwacją jeśli chodzi o "uciekanie" obrazu".
 13. Jak dobrze mieć Newtona PS. Pisałeś o dużych powiększeniach chyba w kontekście DSów i tylko do tego miałem uwagę.
 14. Można też chyba użyć "ukryta treść" i to by rozwiązało problem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.