Jump to content

astrokarol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2294
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

785 Excellent

1 Follower

About astrokarol

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 03/04/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Okolice Dęblina
 • Zainteresowania
  Astronomia i otaczający świat
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14", PZO 64 mm i jeszcze trochę sprzętu

Recent Profile Visitors

23744 profile views
 1. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Jest wiele relacji z takich obserwacji. Podstawa to dobra pogoda i oczy "wytrenowane" na słabiznach. Mi jeszcze daleko do "sowiego" wzroku.
 2. Najlepiej wydzielić do tematu https://astropolis.pl/topic/76197-veil-filtry-i-lornetka-8x32/ Skopiowałem relacje z FA na to forum i tam sobie poczytaj. Lornetka Levenhuk Sherman PRO 8x32. Ogólnie to kwestia wielu czynników. Ja też nie jestem wstanie zobaczyć np. mgławicy Kokon. Próbowałem wiele razy, z 14" z filtrami też i nic. A inni widzą. W 10x50 dla mnie Veil jest łatwy, bez filtrów. Widoczny prawie od razu po wyjściu z domu. I to badziewnym Twoim zdaniem Nikonem Action VII.
 3. Data obserwacji: 3.08.2019r. Z wczorajszej obserwacji warto o dwóch rzeczach napisać. Z dość dużym sceptycyzmem skierowałem lornetkę Levenhuk Sherman PRO 8x32 w stronę Łabędzia. Po chwili odnalazłem miejsce gdzie powinien być Veil i on tam był ! Kupując lornetkę o takich parametrach byłem świadom straty do 10x50 ale kurczę, naprawdę jest dobrze ! Kilka mgławic w Strzelcu w jednym polu (8°), troszkę słabo rozbite chichoty, ładna M31. Potem przyłożyłem do obiektywów filtry 2" UHC i OIII i kolejne zaskoczenie. Zrobiło się bardzo ciemno ale praktycznie gdzie
 4. Czy tandetna to nie wiem ale nie każdy chce przez taką patrzeć To tylko moja subiektywna obserwacja. Po za tym wmass tam szystko opisane czyli m.in. to, że kompletnie się nie spodziewałem, że coś zobaczę bo to tylko 32 mm, 4 mm ŹW i "ciemne" filtry a mimo to odrazu było widać. Bez "przyglądania" się.
 5. To ciekawe bo u mnie 32 mm pokazało Veila i inne obiekty mimo, że nie mam nieba do mgławic.
 6. Ja chłodzę z deklami i jest dobrze.
 7. Ja używam kolimatora "Hamala" (koszt 0 zł, ewentualnie tylko podkładke kupić jak się nie ma) i nie mam problemu z kolimacją. Objaw złej to albo gwiazdy-przecinki albo nieidealnie punktowe gwiazdy. 10" to tak z godzinę trzeba jej dać na chłodzenie. Chłodzenie można sprawdzić na rozogniskowanej jasnej gwieździe. Jeśli "tarcza" jest stabilna to chłodzenie jest pełne.
 8. Kolimacje sprawdź kolimatorem. Zależy ile cali ale 15 minut, szczególnie dla planet to za mało. Po za tym, teraz Mars to nie ten sam co na jesieni.
 9. Czyli wszyscy używamy kątówki 2" z okularami 2" tak naprawdę "źle" (obcięcie pola) ?
 10. @JSC to przecież bez sensu. Jeśli dam field stop na ~46 mm (wewn. średnica tulei 2") to dodanie czegokolwiek np. kątówki spowoduje obcięcie apertury. Chyba, że to będą akcesoria 3" Wtedy nie. Muszę na spokojnie przeanalizować ten rysunek, przetłumaczyć słowa i może w końcu zrozumiem to. Chce, o ile koszt nie będzie duży zamówić tubę do PZO a ja już wydać kasę to zrobić to tak jak należy.
 11. @Marcin_G Skąd te 33 mm, 2,14* ? Z rysunku to nie wychodzi. Zobacz pierwszy. Wyszło 2,35*. Czy drugi rysunek jest poprawny ? Obiektyw 64/400, okular 24 mm, 82*, kąt wiązki 4,92*, krążek 400 mm od obiektywu średnicy ~29,6 mm.
 12. Jak nie ma łożyska to będą opory (ale bez przesady), jeśli jest, będzie lekko.
 13. W sumie do tej pory taki mróz czy nawet większy był normą u nas więc jak wtedy przetrwały to i teraz też.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.