Jump to content

astrokarol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,313
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

388 Good

About astrokarol

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 03/04/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Okolice Dęblina
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14", SW 8", ED 80 i jeszcze trochę sprzętu

Recent Profile Visitors

8,968 profile views
 1. Jeśli można to temat zamykamy i ostatni przedmiot wystawię w oddzielnym ogłoszeniu by było bardziej przejrzyście.
 2. Czy ktoś może mi powiedzieć, jak one wyglądają w "realu" ? Wczoraj kolega do mnie dzwoni, mówi, że "świecą", wychodzę i nic. On mieszka bardziej na południe. Widziałem jakieś "świecące chmury" (20-30 stopni nad horyzontem) ale jeśli to są te słynne obłoki to jak dla mnie są mocno przereklamowane. Na zdjęciach są fajne. Może ktoś ma zdjęcie, które możliwie dobrze pokazuje je tak jak widać gołym okiem ?
 3. Coś "ludzkiego" https://www.astroshop.pl/okulary/omegon-okular-super-ploessl-56-mm-2-/p,47422 i coś "nieludzkiego: https://www.apm-telescopes.de/de/okulare/3-okulare/siebert-optics-3-65mm-okular-fov-65-grad-messing.html ; https://www.apm-telescopes.de/de/okulare/3-okulare/masuyama-3-zoll-okular-80-mm-brennweite.html (a ponoć ciemna światłosiła = tanie okulary ). Piszesz o okularze 60 mm (w Maku) czy o teleskopie 60 mm ? Tak czy siak, w jednym w drugim przypadku jest widoczny (ale nie do podziwiania). Jak z np. M3 zostanie pojedyncza gwiazda bardzo jasna Przy 25-40x "pojedyncza gwiazda" ? Będzie widać spokojnie rozbicie na brzegach gromady.
 4. Z okularem 40-60 mm przy F/12 (np. 127/1500) źrenica wyjściowa jest już odpowiadnia do DS.
 5. Nie o to chodzi koledze. Chodzi o to, że jakoby była jakaś różnica w szukaniu teleskopem "z" polem 1,3°, 4°, 1°. Ja tego nie rozumiem. Przecież szukamy z reguły szukaczem ... Przy dobrym zjustowaniu i doświadczeniu nie ma problemu żadnego z namierzeniem planety z okularem, który od razu daje np. 400x.
 6. Tyle razy to powtarzasz, że aż z ciekawości zapytam - ile ? Maki mogą chyba osiągać pole 1,3 czy 1,5 stopnia ? To mało ? Wyraźnie większe pole da jakiś refraktor typu 102/500 ...
 7. Po prostu ludzie biorą kredyt 300-400 tyś zł na 25-35 lat i się "stawiają". Działki często mają po rodzicach/dziadkach. Część z nich, jak mają czas to sami robią niektóre rzeczy.
 8. Właśnie problem na wsi jest praca. Albo mało płatna (dobrze jak jest te 1400-1700 zł na rękę) i "byle jaka", albo dojazd do pobliskiego miasta (10-30km) do pracy średnio płatnej (1700-2200 zł) i "takiej sobie" albo dojazd do dużego miasta z dobrą płacą i dobrym zajęciem (ale dojazd 2-3h).
 9. Zauważyliście, że w TV, nagrania wykonane szczególnie w słoneczny dzień (np. wywiad z kimś) rażą aberracja chromatyczną ? Wydają kupę kasy i tak słabe mają kamery ? I to chyba w każdej stacji.

  1. Show previous comments  1 more
  2. astrokarol

   astrokarol

   Czasami widać operatora z "wielką" kamerą dlatego się dziwę. Po za tym, takiej AC jak czasami widzę w TV to nawet mój telefon nie ma :D 

  3. lkosz

   lkosz

   Po prostu masz za drogi telewizor dający zbyt wyraźny obraz i za dużo kolorów. Po wymianie na równie tani, co kamery, aberracja znika :D

  4. szuu

   szuu

   odwrotnie, przez dziesięciolecia telewizję można było robić obiektywem z dobrym zoomem i światłem ale poza tym dziadowskim bo w rozdzielczości PAL i tak nie było widać różnicy :P ale teraz to już się nie ukryje!

 10. Lolak, było u Ciebie widać ? Byłem około 23.20 na polu i u mnie nic. Na jakiej wysokości one są ? Rzucają się w oczy ? Nigdy ich nie widziałem.
 11. Zastanawiałem się jak będzie dobrze, by obejma "radziła" sobie z lekkim rozginaniem (zakładanie na tubę) i ściąganiem i dlatego pytam.
 12. @Djuke taką obejmę drukujesz z jakim wypełnieniem ? Lepiej małe czy duże (pełne) ?
 13. Teraz to i dla mnie nie ma sensu jechać, mimo, że mam bliżej. Ale jak będzie nów to ja bym z chęcią zobaczył jak działa telep. Chyba, że dopiero w sierpniu.
 14. Serio ? To konieczne w najbliższy nów trzeba spotkać się w Stoczku.
 15. Niczego konkretnego nie napisał Nie ma się do czego odnieść.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.