Jump to content

astrokarol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,505
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

451 Good

About astrokarol

 • Rank
  Kanopus
 • Birthday 03/04/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Okolice Dęblina
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14", SW 8", PZO 64 mm i jeszcze trochę sprzętu

Recent Profile Visitors

9,651 profile views
 1. To nie takie proste jak piszesz. Jest np. galaktyka o jasności całkowitej 13 mag z jasnym jądrem i ją zobaczysz a jest taka, która nie ma wyraźnie jasnej części i jej nie zobaczysz. Dla obserwatora nie stanowi to żadnego problemu. Początkujący najlepiej niech pyta lub szuka w necie czy konkretny obiekt zobaczy w swoim teleskopie. Doświadczona osoba wie czy dany obiekt zobaczy (tzn. ocenia prawdopodobieństwo).
 2. Skarg i zażaleń "zatroskanych" obywateli będzie 100x więcej niż naszych. Walka z wiatrakami. Realnie można walczyć z takimi rzeczami jak: szklarnie (dużo by to u mnie dało - Stężyca), kąt ustawienia lamp, zakaz lamp-kul, oświetlenie budynków. O wyłączaniu lamp zapomnijmy.
 3. No tak ale chyba w mieście rzadziej zdarzają się dobre warunki atmosferyczne. Po za tym, mapa pokazuje jasność tła nieba w tych samych warunkach atmosferycznych.
 4. Tu np. Piotr piszę jak jest z tą jasnością powierzchniową: https://astropolis.pl/topic/23158-jasność-powierzchniowa-wzor-to-nie-wszystko/ W naszym przypadku, galaktyka Hoaga będzie miała dość dużą jasność pow. Samo jądro można dostrzec zapewne w 14-16". Jestem ciekaw co do galaktyki znajdującej się między pierścieniem a centrum (na zdj. na Wikipedii).
 5. Można spróbować samemu obliczyć, oszacować ale w tej chwili to nie wiem jak to zrobić.
 6. 14" może da radę. A jak nie to może uda się popatrzeć przez 20". Ciekawy obiekt !
 7. Ja nie mówię, że jestem bez winny ale jak już temat zobaczył na inne tory ... Dwa ostatnie zacytowane wpisy dotyczą czego innego.
 8. Myślę, że jestem w temacie: "Poradźcie mi proszę jakich akcesoriów potrzebuję na początek żeby wyciągnąć z teleskopu maksimum jego możliwości". Nie widzę by autorka pytała o teleskop ...
 9. A dlaczego nie ? A jak oblicza się sumaryczną jasność ?
 10. A to nie lepiej używać do tego list z gwiazdami podwójnymi i wielokrotnymi ? A mapa to jakiś atlas, Stellarium, tylko do nawigacji. Przecież nie w programie gwiazdy oglądasz
 11. Jestem w temacie dlatego właśnie piszę o tym jak powinno wyglądać doradztwo (mogę się myli oczywiście). Rozszerzając wypowiedź poprzednią. Jeśli ktoś pyta o coś konkretnego to chce dostać odpowiedź na to dane pytanie. Ma taki telep i pyta o okular do niego. I nie ma co sugerować autorce, że ma zły teleskop bo wielu z Nas miało dużo "gorszy" na początku.
 12. Nie ma opcji justowania ? Gdzie "brzęczy" ?
 13. Warto przedstawić zawsze wszystkie opcje tak ? Plusy i minusy. Zasugerować najlepszą opcję i uzasadnić. Być w miarę możliwości obiektywny. To jeśli chodzi o porady. PS. Długie refraktory dają może i super obrazy ale cała reszta to dla mnie osobiście porażka.
 14. Bella spróbuj na zlotach okulary o jak najmniejszej liczbie soczewk np. Ortho. Sam jestem ciekaw które konstrukcje najmniej zakłamują kolory gwiazd.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.