Jump to content

astrokarol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,718
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

532 Excellent

About astrokarol

 • Rank
  Kanopus
 • Birthday 03/04/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Okolice Dęblina
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14", SW 8", PZO 64 mm i jeszcze trochę sprzętu

Recent Profile Visitors

10,764 profile views
 1. Jeśli tak to MAK będzie chyba tu najlepszy. Ja bym próbował szukać używanego MAKa 127 mm i do tego AZ4. Może wyjść ciut powyżej budżetu ale warto. Dobry był by też SCT 5" a jeszcze lepiej SCT 6" ale to już około 1300 zl za samą używaną tubę. Pomyśl o 6" bo będzie to powierzchnia lustra, która fajnie pokaże DSy (chociaż by piękną M42, M31 i wiele wiele innych). AZ4 można kupić za 400-550 zł. Wyjdzie co prawda około 1700-1900 zł ale SCT daje dobry kompromis między ceną, mobilnością a możliwościami na DS. I jedna mała uwaga. Jak już kupisz, przyszykuj się na kolejne wydatki bo szybko czegoś będzie Ci brakować lub trzeba będzie wymienić akcesoria na lepsze
 2. Taka Synta nie była by zła, żona bierze tubę (można zrobić pas na ramię), Ty Dobsona z akcesoriami i na obserwacje Co innego nosić samemu a w dwie osoby. Wystarczy na raz zanieść. Odjeżdżacje kilka kilometrów od miasta, na jakąś łąkę czy pole, stawiacie teleskop obok auta i obserwujecie. Ja nie słyszałem a wiem z doświadczenia, że całe słynne rozjeżdacznie się kolimacji korykuje się od czasu do czasu w pełnej tubie 1/4 obrotu śruby LG a w SW Flex o 1/3 dwie śruby za każdym razem co trwa góra 1 minutę. Nie nazwał bym tego tak. Po prostu jest inaczej niż przy obserwacji np. refraktorem. Dla mnie obserwacja refraktorem jest gimnastyką, niesamowicie nie wygodnie.
 3. U mnie spokojnie jest 6-6,4 mag, na pewno lepszy obserwator widział by u mnie M33 (mi niewiele brakuje). Jeśli wziąć pod uwagę, że mamy wg mapy tą samą jasność tła nieba to widzisz jak dużo jeszcze przed Tobą zdobywania doświadczenia. Spokojnie powinieneś widzieć M13 gołym okiem.
 4. Tak jak pisałem. Na południu 10km do Wisły, 1km do torfowisk, 2km do małej rzeki na północy. Nie wiem jak się nazywa takie ukształtowanie terenu ale mieszkam na terenie między doliną Wisły a doliną tej drugiej małej rzeki, na "górce". Na zachódzie i wschodzie ciągnie się ten obszar między dolinami, większość to lasy i pola (dość suche). Efekt "syfu" jest na pewno w okolicach domu do 2km. Gdzie indziej nie sprawdzałem bo lepiej pojechać dalej i mieć ciemniejsze i lepsze niebo.
 5. @Piotrek Guzik dzięki za odpowiedź. W sumie ja o tym o czym piszesz dobrze wiem. Tylko "problem" w tym, że wydaje mi się to nie logiczne, że przy takich wartościach jasności tła nieba i bardzo rzadko dobrej przejrzystości widzę "aż" tyle. Wkurzyłem się po wczorajszej obserwacji (znów kicha z DSów ) i muszę się zapytać. Obserwowałem już kilka razy na wyjazdach niebo po godzinie dwunastej i tam wszystko jest w porządku. Dlaczego u mnie za każdym razem druga część nocy jest tak fatalna ? Tło nieba wygląda jak mleko, jakby była mgła. Widać gwiazdy ale takie jakby przygaszone, jakby tonęły w wilgotności. Może to winna Wisły (10 km od mnie) albo torfowisk (1 km) ? Sorry za offtopa.
 6. Można też zrobić tylko szkic/opis zaślepki a model zrobi drukujący. Zaletą jest indywidualny wyrób.
 7. Sama ta wartość z mapy chyba nie do końca jest "prawdziwa" (nie mówi o wszystkim). Mam tą samą wartość jak Mariusz ale jedyne mocne źródło światła u mnie to szklarnie na południu. Cała reszta w promieniu 80 km jest czyta. Widzę bez problemu M13 czy wiele różnych obiektów w teleskopie. Nigdy nie obserwowałem konkretnie w mieście (zawsze wieś ) i jestem ciekaw czy przy tej samej wartości na mapie LP widział bym mniej/tak samo jak z podwórka.
 8. Lepiej 12,5 mm ale ... Lepsze obrazy DS będziesz miał dzięki ciemniejszemu niebu i doświadczeniu. Obiekty, które wymieniasz są jasne i oczywiście.
 9. Masz oczywiście na myśli ostatnie miesiące ? Bo tak normalnie to widać dużo szczegółów na Jowiszu. Akurat światłosiła nic do jasności tarczy nie ma.
 10. Na pewno sprawdź kolimację kolimatorem optycznym. Na pewno daj więcej czasu planetom. Taki przykład z moich ostatnich obserwacji krateru Plato. Jeśli zerknął bym w okular przez 2-5 s to bym tam nic w ogóle nie zobaczył. Dopiero po kilku zerknięciach gdzie jedno trwało co najmniej 10-20 s zacząłem dostrzegać małe kraterki wewnątrz niego. Powodem tego, że ich od razu nie widziałem była właśnie jasność Księżyca. Może spotkaj się z kimś i zobacz jak tu innych jest, najlepiej w Newtonie i innym teleskopie by mieć porównanie. Podpytaj właściciela Newtona co widzi i jak to robi, że to widzi.
 11. Czym kolimujesz teleskop (rodzaj kolimatora) ? Czy chłodzisz go 1-2h przed obserwacją ? Jakich powiększeń używasz ? Jakich okularów ? Obserwujesz je z "czystego" miejsce (bez źródeł ciepła jak dachy domów) ? Jak długo obserwujesz niebo ? Jak długo obserwujesz "jednorazowo" planetę ? Trzeba trochę czasu by wydobyć detal z tarczy. Z początku rzeczywiście planety wydają się jedynie świecącymi kulami ale z czasem mózg uczy się na nie patrzeć.
 12. A może właśnie lepiej "wspólny" teleskop ? Dzieci jakie są wiadomo. Kupić lepszy (do ilu zł ?) ? Szkoda trochę kupować "zabawkę" gdy rodzic też jest zainteresowany obserwacją ...
 13. Taka sytuacja. Mam laptopa o dość dobrych parametrach ale z małym dyskiem (SSD 256 GB). Czy dobrym pomysłem jest użycie dysku zewnętrznego jak tego wbudowanego ? Głównie chodzi o zainstalowaniu na nim i używaniu programów do grafki 3D (modelowanie, wizualizacje fotorealistyczne), przechowywanie plików, być może jedna, dwie średnio wymagające gry (choć wątpię). Może przy okazji coś polecacie (HDD czy SSD ?) ? Najlepiej chyba 1TB ale SSD będzie trochę drogi... Ale może znacie taki, dobry a w "normalnej" cenie.

  1. Show previous comments  13 more
  2. astrokarol

   astrokarol

   A może i starczy miejsca. Na obecnym po 5 latach mam 139 GB zajęte z 672 GB, myślałem, że jest tego więcej. Chyba nie potrzebnie panikuje :D 

   W takim razie takie pytanko jeszcze: czy trzeba robić partycję dysku by przedłużyć żywotność komputera ?

  3. lkosz

   lkosz

   Obecność partycji nie ma związku z żywotnością komputera

  4. astrokarol

   astrokarol

   Dzięki narazie za wszystko. Narazie będę używał jak jest bo jednak 200 GB powinno na jakieś 2-3 lata wystarczyć.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.