Jump to content

astrobuff

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  104
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by astrobuff

 1. A czy Baadera/Zeissa(BBHS) T2 ma aperturę faktycznie 35mm czy jest to 34mm? Może 1mm różnicy to mało ale zawsze coś jak się podłączy okular 2".
 2. Astygmatyzm ładnie wychodzi na rozogniskowanej gwieździe - zamiast koła z cieniem lustra wtórnego w środku będziesz miał jajo albo jakieś nieregularne kształty. Miałem kiedyś Newtona z giełdy i miał astgmatyzm bo poprzedni właściciel jak mył lustro to włożył je bez trzech podkładek (mniejsze lustra czyli np. 8" powinny być podparte w trzech punktach). Inną przyczyną może być ściśnięte lustro główne gumowymi "ogranicznikami" - łatwo to sprawdzić i poluzować. Więcej roboty jest w przypadku lustra wtórnego ale przerabiałem kilka Newtonów i w każdym ten element był akurat bezproblemowy. Jeśli chod
 3. Efekt "Bloated star" tyczy się refraktorów a nie luster. Z drugiej strony w Newtonie masz zapewne jakiś korektor. Problem również tyczy się bardziej podczerwieni. Moim zdaniem test będzie najbardzie miarodajny właśnie z filtrem UV/IR cut.
 4. Jeśli ro Ja robiłem kalibrację tam gdzie miałem focić i fajnie wszystko działało i guidowało.
 5. Zakładam że to pytanie. W zakładce Guiding kliknąć Advanced i w nowym oknie wpisać wartość deklinacji w stopniach w polu "Calibration declination, degrees"
 6. Lub wynalazki typu ASIAir ale wtedy musiałbyś kupić kompatybilna kamerę.
 7. I ustaw dobrze na polarną bo SWSA guiduje tylko w RA
 8. Tak, guidujesz poprzez port ST4 za pomocą np. PHDGuiding. W opcjach wybierasz dostępną kamerę do guidingu a jako montaż wybierasz "on-camera" i jedziesz.
 9. Swarovski Habicht 10x40 W Wspaniała lornetka....
 10. OAG nie rozwiązuje mechanicznych niedoskonałości montażu. U siebie również zakładałem mechaniczne niedoskonałości a okazało się to być właśnie "differential flexure". W moim przypadku z lunetką od guidingu dwa różne montaże klasy EQ5 zachowywały się tak samo źle (2 min klatki uzysk 50%). Z OAG mogę i 10 minut palić i gwiazdki są w punkt. Odłącz sobie guiding w DEC i zobacz czy wykres będzie Ci uciekał w miarę równo w jedną stronę czy będzie wracał czasami.
 11. Jaki guider (lunetka czy OAG) i jaka tuba? Miałem podobny problem z Vixen GP2 i Meade LX85 (oba montaże klasy EQ5) gdy DEC guiding miałem ustawione na auto. Ustawienie na korekty w jednym kierunku (north/south) trochę pomagało ale i tak miałem czasami dryf w przeciwnym kierunku i w efekcie RMS w DEC był powyżej 1". Tuba to Netwon 130/650 i guider 50/170. Rozwiązaniem problemu było przejście na OAG. RMS w DEC miałem wtedy 0,3" a sumaryczne RA + DEC ok. 0,5"
 12. Dobre EQ5 daje radę. Mam Vixena GP opaskowanego z kontrolerem EqDrive i z Newtonem 130/650 prowadzi RMS < 1 arcsek/piksel. Tak samo Meade LX85 którego ostatnio udało mi się opaskować we własnym zakresie. Myślę, że dobrze utrzymany i wyregulowany EQ5 SW zda egzamin z kilkukilogramowym sprzętem.
 13. Miałem go przez jakiś czas. Jak dla mnie to mógłby mieć lepszą korekcję AC https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=56418
 14. Złączkę przykręcaną do Smaynaga na 3 śrubki z gwintem T2 dorobił mi kiedyś Ś.P. Janusz Płeszka i bardzo fajnie się to sprawdzało. Gwarantuje super sztywne połączenie, ale musi też być równa. Dość dobrze sprawdzała się też obejma do SIGMA APO 70-200mm F2.8 II EX DG - dostępna na aliexpress za 60-70 pln.
 15. A jeśli focimy OSC z filtrem CLS ?
 16. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p8932_TS-Optics-Optics-2--CCD-Reducer-0-67x-for-RC---flatfield-telescopes-ab-F-8.html Stan praktycznie sklepowy - użyty kilka razy. 550 pln z wysyłką (paczkomat) Wg. wielu źródeł jest to to samo co Astro Physics ccdt67 https://www.astro-physics.info/tech_support/accessories/photo_acc/ccdt67-27tvph.pdf
 17. Kupię AutoBt – MEADE Autostar 497, Audiostar bluetooth adapter.
 18. Mam taką oryginalną złączkę na wyciąg SW M54x1 z przelotem 2" jeśli szukasz - poszło PW.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.