Jump to content

Astrobonq

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  249
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Astrobonq last won the day on December 28 2018

Astrobonq had the most liked content!

Community Reputation

152 Good

About Astrobonq

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Wszystko co jest widoczne po ciemku po zadarciu głowy w górę :) poza tym kwiląca w kołysce fotografia i raczkująca ornitologia. Z "normalnych" rzeczy piłka nożna, filmy (Tarantino, spagetti western, dobre sf), muzyka filmowa itp itd
 • Sprzęt astronomiczny
  sw120/600, mak 90, az4, kilka lornetek

Recent Profile Visitors

627 profile views
 1. Ja też je obserwowałem jak już się zniżały, jasność porównałbym do głównych gwiazd Kasjopei czyli rzeczywiście coś koło 2mag. W momencie górowania mogły być jednak nieco jaśniejsze.
 2. Elon Musk zrobił nam niezły kawał. Byliśmy wczoraj z kolegą PiotrTheUniverse na obserwacjach. Nie wiedzieliśmy o satelitach Star Link, możecie więc wyobrazić sobie nasze zdziwienie gdy przez niebo zaczął przelatywać sznur równo ustawionych świateł. Obserwacje lornetką i teleskopem (pow 26x) potwierdziły nasze pierwsze przypuszczenia: nie mamy pojęcia na co patrzymy Zjawisko na pewno bardzo efektowne ale astrofotografom się raczej nie spodoba, tym bardziej że liczba przelotów w najbliższych latach będzie wzrastała wręcz lawinowo.
 3. Jako uzupełnienie tego Erflea 30mm polecam Morpheusa np 12,5mm. W moim odczuciu te okulary są dużo lepsze, niż 82-stopniowe ESy - lepsza jakość obrazu, wygodniejszy ER no i bardzo duża soczewka oczna w Morpheusach.
 4. Piotrek nie siej zamętu. To był Io Z Vixenem SLV 4mm wyszedł powerek 150x i w momencie lepszego seeingu momentami widać było malutki czarny punkcik na tarczy planety. A ponoć krótkie achromaty nie nadają się do US
 5. Jako wizualowiec przyzwyczajony do szarości głosuję za pierwotną wersją
 6. Jutro ma być pogoda, łysy jeszcze malutki, wypadałoby coś podziałać
 7. Tak na marginesie - może warto zmienić nazwę tematu na coś w stylu "ludzie! Jest jasna supernowa w M100!!" ? Aktualna nazwa raczej nie wskazuje na to że mamy teraz na niebie tak ciekawe zjawisko.
 8. Hm, ciekawe czy dałoby się ją wyłuskać wizualnie np w 20"
 9. Chyba na pewno Dawać ludziska, zaraz pogoda ma się popsuć.
 10. Wszystko zależy do czego ma być teleskop. Krótki refraktor umożliwia osiągnięcie dużego pola widzenia i obrazu prostego, dzięki czemu może się doskonale sprawdzić np. przy obserwacjach krajobrazowych. Gorzej, jak początkujący chce - a chyba każdy od tego zaczyna - popatrzeć na planety. Tutaj już ten krótki refraktor sprawdzi się słabo ze względu na degradującą obraz aberrację chromatyczną. Za to jeśli ten początkujący chciałby sobie pooglądać kosmos w szerokim polu, znowu krótki refraktor okazuje się strzałem w dziesiątkę. Jeśli mówimy o zastosowaniu tylko do astronomii Newton może być bardziej uniwersalny, niż światłosilny refraktor. W krótkim Newtonie będzie co prawda koma, ale do wizuala jest to raczej mniej uciążliwa wada optyczna, niż aberracja chromatyczna. Poza tym na korzyść Newtona przemawia lepszy stosunek ceny do apertury a co za tym idzie możliwości teleskopu.
 11. Najprostszy i najwygodniejszy w użytkowaniu z wymienionych będzie 90/900 na az3. Najwięcej - choć nie dużo więcej, niż pozostałe - pokaże 130/900. Jeszcze więcej pokazałby Dobson 6 ale nowy to koszt ponad 900pln. Jak byś kupował nowy sprzęt ponegocjuj cenę, z reguły da się coś ugrać. Prawda jest taka, że na początek każdy teleskop jest dobry. Dopiero w trakcie użytkowania i nabierania doświadczenia zaczynamy dostrzegać jego wady. Pierwszy teleskop rzadko kiedy jest tym ostatnim - oczywiście o ile się wciągniesz
 12. Łysy zmaleje to trzeba zmontować jakiś mini zlot
 13. Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem 15cm to prawie dwa razy więcej, niż 9cm a przecież tak na prawdę chodzi tu nie o średnicę a pole powierzchni zbierającej światło, więc ta różnica jest jeszcze większa. Do tego - jak już mówimy o obserwacjach us - dochodzi większe maksymalne użyteczne powiększenie. Dla dobsa teoretycznie wynosi ono 1,5x apertura czyli 225x, dla 90/900 będzie to 2x apertura czyli 180x ale z doświadczenia wiem że z zestawowymi akcesoriami przy tym powiększeniu to jest totalna kaszana.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.