Jump to content

Astrobonq

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  559
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Astrobonq last won the day on December 28 2018

Astrobonq had the most liked content!

Community Reputation

537 Excellent

About Astrobonq

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 11/02/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Do wizuala: Dobson 8, 120/600 na az4, kilka lornetek
  Do zdjęć: Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Samyang 14mm, Canon 50mm

Recent Profile Visitors

1880 profile views
 1. https://www.astroshop.pl/filtr-oiii/baader-filtr-waskopasmowy-oiii-ccd-8-5nm-1-25-/p,10910 od ręki masz z kolei 10nm https://www.astroshop.pl/filtr-oiii/baader-filtr-oiii-10nm-1-25-/p,10899#tab_bar_1_select
 2. Jak do samolotu to właśnie raczej coś w stylu Skyguidera albo Star Adventurera niż eq5. Na takim mobilnym montażu można obserwować przez tego Zenithstara choć możliwe że będzie potrzebna druga przeciwwaga - była potrzebna jak w ramach testów wieszałem na Skyguiderze apo 71/450 (sama tuba 2,5kg, Zenithstar to bodajże 2,2kg). Klatki 30s bez guidingu prowadził dobrze o ile nie łaziło się koło montażu. Dłuższych nie próbowałem. Pytanie jaki bagaż planujesz wykupić i ile kg będziesz mógł zabrać. Planowanie sprzętu zacząłbym jednak od lżejszego montażu. Podejrzewam że pogodzenie obserwacji i focenia przy takich ograniczeniach będzie trudne.
 3. Oczywiście nie ma jeszcze ostatecznych dowodów ale obecność w atmosferze związku chemicznego - i to ponoć w dużych ilościach - który już wcześniej był uważany za niemal pewną oznakę życia, brzmi obiecująco. Jeśli to się kiedyś potwierdzi to chyba śmiało można uznać, że życie w kosmosie musi być bardzo powszechnym zjawiskiem.
 4. Do szukania miejsca polecam to https://www.lightpollutionmap.info + Google maps na widoku z satelity
 5. Tak mi się teraz przypomniało że może nawet miałem drobny udział w powstaniu tego zdjęcia (a przynajmniej chciałbym tak myśleć)
 6. Sukcesy i pochwały na krajowym podwórku to jedno ale to jest coś dużo większego. To tak jakbyś strzelił 5 bramek w 9 minut i nagle świat by stwierdził "damn, this Lukas Sudżka is good" Gratulacje!!
 7. Piękne! Patrząc na to zdjęcie trudno uwierzyć, że HFG1 została odkryta dopiero w 1982 roku
 8. Da się w SCT8 przy f/10 oglądać nawet słabe mgławice, to i da się jasne i zwarte obiekty (jak choćby gromady kuliste) oglądać w f/12
 9. Mniejsza światłosiła nie oznacza gorszej widoczności obiektów DS. Wystarczy odpowiednio dobrać okulary. Poza tym akurat gromady kuliste lubią większe powiększenia - oczywiście o ile apertura na to pozwala. Mniejsza światłosiła oznacza natomiast (teoretycznie) lepszą jakość obrazu co przy planetach jest bardzo istotne. Co do podlinkowanych tubek to @lolak89 miał swego czasu bodajże tego Cassegraina f/12. Weź pod uwagę że w obu tych teleskopach masz pająka i dużą obstrukcję centralną. Ja bym odłożył jeszcze z tysiaka i polował na SCT8 na giełdzie albo na nowego SCT6.
 10. Do sprzedania zestaw: * Nikon D3200 body - stan bardzo dobry, niski przebieg (23tys) * Nikkor DX VR ED 18-140mm 1:3.5-5.6 - bez zaślepek ale stan soczewek wzorowy * bateria i ładowarka * wężyk spustowy Newell * torba Cena za całość 1500 PLN. Do astro ten obiektyw nadaje się średnio ale w zdjęciach dziennych sprawdza się bardzo fajnie. Powód sprzedaży - przesiadka na Canona i zestaw typowo pod astro. Możliwy odbiór osobisty Warszawa Mokotów lub Praga Płd., mogę też wysłać (najchętniej inpostem, koszty wysyłki po mojej stronie).
 11. Dobrze macie w tym Białymstoku. Na codzień mieszkam w Warszawie i pod dobre niebo muszę jechać przynajmniej 60-80km. Na szczęście rodzina żony jest z Białegostoku właśnie i czasem korzystam z faktu, że tu dobre miejsca mam dosłownie dwa razy bliżej a i prawdziwe ciemnie jak Puszcza Białowieska są w zasięgu
 12. Jesteś pewien? Bo miasto się zgadza...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.