Jump to content

Astrobonq

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  595
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Astrobonq last won the day on December 28 2018

Astrobonq had the most liked content!

Community Reputation

585 Excellent

About Astrobonq

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 11/02/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Do wizuala: Dobson 8, 120/600 na az4, kilka lornetek
  Do zdjęć: Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Samyang 14mm, Canon 50mm

Recent Profile Visitors

2113 profile views
 1. @Dziąsło dobre niebo (najlepiej SQM 21,50 lub lepsze) + jakiś solidny okular szerokokątny ok 10mm i ramiona w M33 powinny stać się dość oczywiste. A na wiosnę w podobnej konfiguracji polecam np M101 i M51. W sumie to M101 już teraz wspina się bardzo wysoko.
 2. Ile by ich nie było więcej sygnału z tego nie uzyskasz Zyskujesz tylko (lub aż) nieco większą swobodę przy wyciąganiu histogramu.
 3. Jakie klatki kalibracyjne dałeś i ile? Po jednej sztuce dark, flat, bias?
 4. Jak chcesz mieć swobodę przy wyborze kadru to raczej konieczność. Lepsze refraktory mają wbudowany rotator w wyciągu, tu trzeba sobie radzić takimi dodatkami.
 5. Mój przenośny zestaw (Skyguider Pro + Canon 1100d) dzielnie wytrzymał 3,5 godz przy -21 stopniach. Jedyne co padło to powerbank do opaski grzewczej na obiektyw. Większość czasu spędziłem w aucie z odpalonym silnikiem. W życiu bym się nie zdecydował na wizual przy takiej pogodzie, tym bardziej że z powodu zimna ludzie palili jak szaleni (i wcale nie mówię tu o klatkach) i przejrzystość była kiepska.
 6. Tu jest dostępny w ciągu 1-2 tygodni https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/skywatcher-reducer-0-85x-evostar-72-ed/p,57361 a tu masz rotator https://www.astroshop.pl/manualne-wyciagi-okularowe/skywatcher-evostar-72-ed/p,62847
 7. Zdaje się, że kolega @mebelek ma/miał ten refraktor.
 8. Sam refraktor bez flattenera ma zapewne backfocus odpowiedni do użytkowania nasadki kątowej 2” gdzie droga optyczna w samej nasadce to około 10cm. Dlatego brakuje wyciągu. Flattener Skywatchera redukuje ogniskową o czynnik x0,85 więc po jego podłączeniu extender raczej nie będzie już potrzebny. Jeśli chcesz fotografować lustrzanką (nie ważne czy apsc czy ff) to moim zdaniem nie ma sensu bawić się w extender bez flattenera.
 9. Przy takich temperaturach darki można by chyba zrobić w zamrażarce :g:

 10. Akurat w okolicy drzew (o ile się dobrze ustawić) można się schować przez zimowym wiatrem, który przy tej temperaturze skutecznie zabija chęć uprawiania naszego hobby. Wystarczy tylko sprawdzić z której strony ma wiać. Ja bym chętnie gdzieś pojechał ale jestem chory
 11. 1min to już dobry wynik. Wrzuć jakieś fotki tej platformy
 12. Nigdzie nie widzę informacji o 16mm, zarówno w opisie jak i w specyfikacji jest podane 20mm
 13. Jest przyzwoita seria Omegon Redline z polem 70 stopni z ogniskowymi od 32mm do 3,5mm. Miałem w wyciągu 13mm i 5mm (Newton f/6 i achromat f/5) i obraz był całkiem niezły. ER deklarowane jest na 20mm ale akurat tego nie sprawdzałem.
 14. Ostatnio w 16” był oczywisty. Z tego co kojarzę kiedyś wyłuskałem go też w 8” przy powiększeniu powyżej 200x.
 15. Korzystając z dzisiejszego mini-okienka pokusiłem się o mały spontan między blokami. W ruch poszedł triplet 104/650, niestety bez prowadzenia bo nie było na to czasu. Najpierw szybki seans wizualny, obie planety najlepiej prezentowały się w powiększeniu 78x. Dość wyraźnie jak na tak niską wysokość nad horyzontem widać było główne pasy w atmosferze Jowisza, księżyce Io, Europę oraz Ganimedesa zaś pierścienie Saturna bardzo wyraźnie oddzielały się od tarczy. Po chwili podpiąłem Canona i strzeliłem kilka pojedynczych fotek. Szału nie ma, ale pamiątka jest. 23.1
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.