Jump to content

Astrobonq

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  360
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Astrobonq last won the day on December 28 2018

Astrobonq had the most liked content!

Community Reputation

218 Good

About Astrobonq

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  sw120/600, az4, kilka lornetek

Recent Profile Visitors

1,001 profile views
 1. Kolega @Orendz wybaczy te podśmiechujki, to było moje pierwsze skojarzenie po przeczytaniu posta. Płaskoziemcy i inni oświeceni inaczej często odwiedzają astrofora i potem każdy nietypowy post wygląda na kolejną prowokację
 2. Ziemia jest płaska.... Większość tego nie dostrzega... bo sypią to świństwo z samolotów..... a i szczepionki robią swoje........
 3. Mam UHC-S Baadera, używam głównie do dużych mgławic z okularami 20mm i dłuższymi. Obraz jest jasny i ładny. Pewnie jakby wsadzić jakiegoś Lumicona czy Astronomik to było by lepiej ale tu cena dobija już do wartości teleskopu. Testowałem też OIII Baadera i dla mnie robiło się już za ciemno, tutaj potrzeba jednak większej apertury. Do Księżyca mam filtr polaryzacyjny Oriona. Przyciemniać przyciemnia z tym, że przy okazji jakość leci w dół. Dużo lepiej wygląda to z... UHC-S. Księżyc robi się zielony jednak jest zauważalnie ostrzejszy, niż w dedykowanym filtrze Oriona. Myślę, że tu wchodzą już takie rzeczy jak jakość i precyzja wykonania. Filtr za 100-200 PLN po prostu musi być gorzej wykonany, niż ten za 400-500 PLN.
 4. Po kitowcach jak człowiek spojrzy w takie ESy to jest petarda. Dopiero po miesiącach czy latach obserwacji, po licznych porównaniach z innymi okularami zaczyna się dostrzegać ich wady. Napisałeś, że GSO SV 30mm jest dobry i wiele osób uważa podobnie. Jak ostatnio spojrzałem w ten okular w Newtonie 10" f/5 to aż mnie wszystko rozbolało. A właściciel jest z tego okularu bardzo zadowolony. Powtórzę za kolegami: okulary to rzecz szalenie subiektywna, każdy ma inne preferencje, inny wzrok. Najlepiej poobserwuj tym co już masz, nabierz doświadczenia. Druga rzecz poszukaj w okolicy innych astronautów. Na takich spotkaniach można popatrzeć przez różne sprzęty a przy okazji poznać fajnych ludzi.
 5. Jakby rozszerzyć zakres obiektów dla f/5 np o gromady otwarte czy kuliste, to większe pole może być przydatne.
 6. W zeszłym roku porównywałem ze soba oba te okulary i ES wymięka. Krótszy ER, gorsza korekcja, mniejsza soczewka oczna. Nie ma się co szczypać, bierz Baadera. Testy robiłem w moim achromacie f/5.
 7. Co do Newtona i planet to poza warunkami atmosferycznymi kluczowa jest dokładna kolimacja + dobrej jakości okulary. Najlepsze w tym roku planety widziałem w dobrze skolimowanym GSO 10 kolegi, a patrzyłem też m.i. przez SCT 8 czy Maka 127. Co do źw to ja często schodzę do 0,5mm i jest ok, oczywiście ostatecznie wszystko zależy od seeingu. ESy do planet nie sprawdzają się dobrze, dużo lepszy obraz dają np Vixeny SLV.
 8. Wielka Tajemna Prawda Obserwacji Wizualnych brzmi następująco: im ciemniej tym lepiej. Amen. Po co się męczyć na słabym niebie skoro często wystarczy ledwie 10-20km by było dużo lepiej? Mapy oczywiście stosuje się - tak jak piszą koledzy - orientacyjnie. Ja z reguły patrzę na parametr SQM. Jeśli jest w okolicach 21.00-21.30 to jest dla mnie dolna akceptowalna wartość, 21.30-21.50 niezłe niebo, 21.50-21.70 dobre niebo i powyżej 21.70 to już jest rewelacja. Oczywiście jest to moja bardzo subiektywna skala. Mogę natomiast powiedzieć, że między 21.00 a 21.70 dla doświadczonego obserwatora to jest różnica jak między - nie obrażając nikogo - Beatą Kępą a 30letnią Moniką Belucci.
 9. Przy następnych obserwacjach spróbuj zaobserwować galaktyki satelickie Andromedy: M32 i M110. Obie w 8 calach widać bardzo dobrze, jedna nad druga pod M31. Jeśli podobają ci się gromady kuliste zajrzyj do M92, jest nieco mniejsza od M13 ale ma bardzo jasny środek. Zupełnie inaczej wygląda inna kulka - M71 w Strzale. Jest niezbyt okazała ale w otoczeniu gwiezdnych pól Drogi Mlecznej prezentuje się pięknie. Ciemne miejsce i dobra adaptacja wzroku to podstawowy warunek do udanych obserwacji DS. Jeśli gołym okiem widzisz Drogę Mleczną a wokoło nie ma ani jednej latarni, to znaczy że adres się zgadza. Poniżej masz link do mapy zanieczyszczenia nieba światłem: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFFTFFFFF Powodzenia w dalszych obserwacjach
 10. Podsumujmy sprzęt bo był praktycznie pełen przekrój. W kolejności po aperturze: Explore Scientific Dobson 16", SW Flex 12", SCT 8" Edge HD, Mak 127, Achromaty 120/600 i 80/400. Obiektów padło dużo, mi najbardziej podobały się: * Crescent NGC 6888 w SCT 8 z filtrem UHC-s, * M33 z zauważalnymi ramionami i obszarami gwiazdotwórczymi w 16" i 12", * Galaktyka Rzeźbiarza NGC 253 w 12" widoczna jako blade (z uwagi na niską wysokość + potencjalny cirrus w okolicy) ale duże pojaśnienie.
 11. Mam genialne miejsce na Podlasiu, za Siemiatyczami. Byłem tam jak dotąd dwa razy. Niebo jest bardzo dobre, mocne 3 Bortle'a. Właściciele bardzo gościnni i mili, w okolicy zero świateł. Link do miejscówki: https://pod-gwiazdami.pl/ Są dwa domki na 5 i 6 osób, więc nawet mini zlot można zrobić. Link do relacji z pierwszego wypadu wczesną wiosną tego roku:
 12. Ja też się wybieram. Można zacząć nawet jeszcze wcześniej i na rozgrzewkę wycelować w Jowisza i Saturna. Poza tym chętnie zobaczę jak się to to rozstawia Droga na miejscówkę jest prosta, wrzucasz w nawigację i jedziesz. Zresztą o tej porze to jeszcze jasno jest.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.