Jump to content

Astrobonq

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  291
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Astrobonq last won the day on December 28 2018

Astrobonq had the most liked content!

Community Reputation

169 Good

About Astrobonq

 • Rank
  Altair
 • Birthday 11/02/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  sw120/600, az4, kilka lornetek

Recent Profile Visitors

772 profile views
 1. Nie ma to jak cytować całego długaśnego posta żeby napisać jedno zdanie. Przepraszam za offtop.
 2. Im większa apertura tym większa powierzchnia zbierająca światło, a co za tym idzie większe możliwości. Więc jeśli nie chcesz się rozczarować to zdecydowanie dobry kierunek. Zresztą to jeszcze nie jest bardzo duży sprzęt, szybko się przyzwyczaisz do rozmiarów
 3. W obu przypadkach jest to dublet ze szkła ED o niskiej dyspersji, więc AC powinna być na zbliżonym poziomie. No może trochę większa w Bresserze, bo apertura sporo większa. Trzeba by porównać. Berkut123 mam achromat 120/600, spróbuję jutro cyknąć kilka fotek to zobaczysz jak to wychodzi.
 4. To jest na tyle duże, że nie trzeba stawiać na stole. Teleskop skierowany pionowo w górę ma ponad 120cm. Środek ciężkości jest przy samej ziemi, więc jest też dużo stabilniej, niż ze statywem. Możesz obserwować na siedząco, na stojąco, jak kto woli.
 5. Dorzucisz do budżetu 200-300pln i upolujesz za to używanego Dobsona 8. Za te pieniądze, do wizuala, pod ciemnego niebo nic lepszego nie znajdziesz. 20cm apertury potrafi już sporo pokazać a montaż Dobsona jest bardzo stabilny i łatwy w obsłudze.
 6. Ja dziś obserwuję ale u znajomych z balkonu. Do Mostówki mógłbym wyskoczyć jutro jak pogoda będzie.
 7. Jak kolega mieszka koło Warszawy to zapraszamy na obserwacje: https://astropolis.pl/topic/64582-mazowiecka-grupa-obserwacyjna-warszawa-i-okolice-spotkania/?tab=comments#comment-736488 Ja akurat mam większą wersję twojego teleskopu, czyli 120/600. Jakbyś wpadł na obserwacje mógłbym użyczyć akcesoria, mam np kątówkę dielektryczną 2", okular Luminos 23mm i filtr UHC-S. Teraz akurat jest kiepski czas na obiekty DS, szczególnie galaktyki i mgławice. Pod koniec lipca wraca na Mazowszu noc astronomiczna, wtedy będzie można zdziałać coś więcej.
 8. Teraz jest minimum aktywności, więc i plam nie ma, trzeba lepszego sprzętu żeby coś zobaczyć. Ostatnio miałem okazję pooglądać Słońce w Coronado bodajże 90/800 z filtrem Double Stack i to był dopiero odlot. Protuberancje, granulacja oczywista i białe plamy które widziałem po raz pierwszy. Widok jak na zdjęciach. Szkoda tylko że ten sprzęt jest taki drogi.
 9. Dzisiaj są szanse na pogodę w Mostówce. Ktoś chętny na mały wypad?
 10. Z tego co wypisałeś warto kupić kolimator, filtr szary do łysego i folie słoneczną. Mam kilka ESów i do f/5 w tym budżecie są ok, ich wady zaczniesz dostrzegać dopiero po jakimś czasie. Przydałaby ci się średnia ogniskowa, np 14mm ewentualnie 11mm (oba 82st) lub 16mm (68st). Warto też rozważyć tę opcję: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/17633-morpheus-175mm/ to jest wyraźnie lepszy okular niż ESy. Niewykorzystane fundusze możesz wykorzystać na pomoce typu Sky Safari.
 11. Tomson witamy na pokładzie Ja w ten weekend odpadam, ale jakby ktoś chciał gdzieś wyskoczyć w tygodniu to jestem chętny, też dawno nie paczałem i pora nadrobić zaległości.
 12. Z takimi umiejętnościami i sprzętem rezultat mógł być tylko jeden. Strach pomyśleć co by Ci wyszło np w Namibii
 13. A pod kątem Pezvala to może zagadaj do Lukasz83 - on ma ten sam refraktor i przerobił go na teleskop słoneczny. Jeśli dobrze kojarzę to wyjął właśnie Pezvala i zamontował w to miejsce etalon.
 14. Tak na chłopski rozum to jedyny powód dla którego wyciąg miałby nie współpracować z daną konstrukcją optyczną - pomijając rzeczy czysto mechaniczne w stylu że wyciąg od Newtona nie będzie pasował do refraktora - to umiejscowienie głównego ogniska teleskopu. Można to dość łatwo sprawdzić: z jednej strony świecisz w obiektyw latarką, z drugiej strony przykładasz białą kartkę i przesuwasz ją raz bliżej raz dalej od wyciągu. O ile ognisko jest na zewnątrz tuby - a powinno być, bo w tym przypadku do obserwacji używa się jeszcze kątówki - to zobaczysz na kartce światło latarki. Odległość w której jest ono skumulowane w najmniejszym punkcie na kartce to punkt w którym ogniskują się promienie świetlne. Znając punkt ogniska i wymiary wyciągu okularowego możesz sprawdzić czy będzie on pasował do teleskopu. Potem trzeba jednak wrócić do mechanicznej strony problemu - czy dany wyciąg będzie można zamocować do tubusu bez przeróbek. Wyciągi Bressera typu HEX raczej występują na mniejszych tubach np na 102/460. Porób zdjęcia jak jest zamocowany aktualny wyciąg, podaj wymiary to może użytkownicy innych refraktorów będą mogli coś podpowiedzieć.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.