Jump to content

Astrobonq

Społeczność Astropolis
 • Posts

  749
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Astrobonq

 1. O to to, brak odpowiednich butów może być zgubny nawet gdy jest na plusie. Mi się kilka razy sprawdził jeszcze taki myk: napuszczam do wanny trochę bardzo ciepłej wody i bezpośrednio przed wyjazdem moczę w tym stopy. Brzmi dziwnie ale w moim przypadku poprawia komfort termiczny nawet na kilka godzin. Co do rzeczy podgrzewanych elektrycznie to na ten sezon zimowy kupiłem sobie ogrzewaną kamizelkę na powerbank. Na razie nie musiałem odpalać grzania, samo jej założenie pod kurtkę już pomagało. Ogólnie trzeba minimalizować szpary między warstwami ubrań żeby zimno nie miało się którędy dostać. Chodzą mi po głowie ocieplane spodnie narciarskie, takie na szelki (albo wręcz pełny kombinezon jednoczęściowy). Do tego czapka kominiarka z otworem na twarz, na to jakiś komin z polaru - na pewno byłoby to lepsze, niż standardowa osłona szyi i głowy czyli szalik + czapka. Sam wybór miejscówki może być również kluczowy, szczególnie jeśli siedzisz długo na zewnątrz. Wystarczy sprawdzić na prognozie kierunek wiatru i wybrać miejscówkę na której będzie można się schować za jakąś osłoną, np za drzewami. Nie ma chyba nic gorszego niż wystawić się na mrozie na wiatr. Edit: ale najlepsza możliwa ochrona przed zimnem to jest domek z kominkiem pod ciemnym niebem
 2. Byłem w okolicach Cisnej kilka dni wcześniej i miałem ze sobą miernik LP Unihedron. Trafiłem 4 pogodne noce, porobiłem sporo pomiarów. Wg lightpollutionmap SQM powinno być w okolicach 21.90. Mi w zenicie wychodziło między 21.40 a 21.60. Mimo to bieszczadzkie niebo wciąż robi wrażenie. Poza foceniem miałem 120/600, jednej nocy był też kolega @PiotrTheUniverse z Dobsem 12”. Przerobiliśmy trochę klasyków, najlepiej wyglądały: Veil w 12” z OIII z widocznym na wprost Trójkątem Pickeringa, Ślimak w tym samym zestawie, Ameryka Płn i ciemnoty w stronę Cefeusza w 120/600 z UHC, Plejady z mgławicą refleksyjną (szczególnie wokół Merope) też w refraktorze z UHC, majaczące ramiona M33 w 12” czy wielka i jasna M31 z dwoma pasami pyłowymi w 12”. Ciekawie oglądało się też wychodzącą zza drzew na szczycie góry M42.
 3. @Zaurak jeśli rozważasz SWSA to masz teraz na giełdzie jego lepszy odpowiednik od iOptrona: Sam mam Skyguidera i tak do 200mm jest w zupełności wystarczający. Do tego jest mega mobilny - wyjazd spod Bortle 4 na Bortle 3 wbrew pozorom dużo daje. Z drugiej strony ręczne kadrowanie może być na początku trudne, szczególnie w okolicach zenitu. GoTo by na pewno pomogło, pytanie czy jest sens ładować się w EQ3-2 czy w EQ5. Za kilka miesięcy pewnie i tak byś poszedł w HEQ5 (dla którego taki Skyguider jest fajnym uzupełnieniem czego nie można powiedzieć o EQ3-2). Jeśli chodzi o obiektyw to zapoluj na Samyanga 135mm. Na APS-C daje przyzwoite gwiazdy już od „pełnej dziury” czyli od f/2.0. Ja swojego przymykam z reguły do f/2.8 żeby zmniejszyć charakterystyczne samyangowe halo na jasnych gwiazdach. Przy tak jasnym obiektywie i niezłym niebie, jakie masz pod domem, będziesz mógł uzyskać fajne zdjęcie już po 2-3 godz zbierania fotonów (oczywiście większa ilość materiału poprawi efekt i ułatwi obróbkę).
 4. W Bieszczadach bez solidnej adaptacji wzroku włażenie na ludzi/obiekty to norma. Pierwszej nocy, na miejscu o którym napisałem powyżej, wlazłem prosto w dość pokaźnych rozmiarów krzak. Jeśli nie zauważyłeś całego placu to jest to zdecydowanie dobra rekomendacja dla miejscówki
 5. Jaka jest widoczność z tego placu? Na zdjęciach widać sporo drzew wokół domku.
 6. Agroturystyka pod Małym Jasłem - Krzywe https://goo.gl/maps/RZaeM3HwH2ZAYFJD9 W linii prostej miejscówka jest niemal po sąsiedzku z Roztokami Górnymi. Niebo piękne, w miejscowości nie ma latarnii więc nic nie świeci. Ja rozstawiam się na trawniku za domem, skąd do łóżka mam może ze 100m Na terenie są światła na czujkę ruchu ale wystarczy poprosić o ich wyłączenie. Jedyny minus miejscówki to horyzont przysłonięty w większości kierunków przynajmniej do 15-20 stopni. Właścicielka opowiadała, że już kiedyś gościła "astronomów" ale chyba nie wspomina ich dobrze - pochlali się, hałasowali i przeszkadzali innym gościom
 7. Długość opaski i kabla zasilającego są dowolne (oczywiście w granicach rozsądku ) czy masz jakieś konkretne do wyboru?
 8. Ajjj szkoda tych Plejad, fajnie pokazałeś pyły dookoła. Samyang rzeczywiście potrafi dać halo na jasnych gwiazdach, w takim natężeniu jak u Ciebie występuje ono jednak dopiero koło maksymalnego otwarcia przysłony. Jeśli mieliście cirrusa tej nocy to tylko spotęgowało efekt, ale jako głównego winowajcę również obstawiam filtr.
 9. Z reguły przy takich okazjach padają nieco inne słowa
 10. Bardzo fajny kadr, lubię takie ciemnoty. Podoba mi się również kolorystyka gwiazd. O ileż ciekawiej wyszły by te pyły przy takiej ilości materiału i światle f/5 czy f/4... Używanego Newtona 150/750 czy 130/650 z korektorem komy pewnie dałoby się upolować za ok tysiaka, choć to już trochę inna ogniskowa.
 11. Wliczać w to sam sprzęt czy również koszty poboczne? Bo jak to drugie to dojdzie paliwo, większe zużycie auta, naprawy podwozia wymęczonego ciągłym jeżdżeniem po krzakach, mandaty drogowe, noclegi w ciemnych miejscach, u niektórych bilety lotnicze, hot dogi i kawa na stacji benzynowej, podgrzewana odzież i tak dalej i tak dalej...
 12. Dzięki Panowie za uwagi, na pewno będą kolejne podejścia do materiału a i może dozbieram więcej jak oprę się pokusie wycelowania w co innego Tak jak pisałem wyżej dalsze wyciąganie czy kontrastowanie zdjęcia uwidacznia brzydkie nierówności tła. Całe wyrównanie opiera się tu na tylko na DBE w Pixie, Sequator wypluł bardzo brzydki stack z flatami więc ostatecznie poszło bez klatek kalibracyjnych. Co do szumów to cóż.. mamy tu godzinę materiału zbieranego w ciepłą letnią noc aparatem za 500zł także cudów nie ma, musi szumieć
 13. Dzięki Próbowałem bardziej wyciągnąć ale efekt był taki że wyłaziło więcej szumu i nierówności tła były mocniej widoczne.
 14. Moje pierwsze zdjęcie głębokiego nieba od maja, wykonane przy okazji wypadu ze znajomymi nad Zalew Sulejowski. Warunki średnie, z boku waliły światła, ponadto w trakcie zbierania materiału wschodził Księżyc. DSS nie był w stanie wypluć poprawnego stacka, dolna część zdjęcia za każdym razem wychodziła kompletnie rozmyta. Miałem kiedyś podobny efekt, co ciekawe przy materiale zbieranym również przy wschodzącym Księżycu. Ostatecznie stack zrobiłem w Sequatorze.. chyba pora w końcu ogarnąć stackowanie w Pixie. Najwięcej problemów sprawiło mi wyrównanie tła i mimo kilku podejść do materiału, wciąż daleko tu do ideału. Mimo tych trudności jestem względnie zadowolony z efektu, a w szczególności z tego, że nie przepaliłem Laguny. 30.07.2021, Bortle 4 w zenicie (w niedalekiej odległości na południe jest i Bortle 3) iOptron Skyguider Pro, Canon 1100d mod, Samyang 135mm, f/2.8, ISO 1600, 61x60s Sequator, Pixinsight, Gimp Lekki crop I na szeroko z 20mm, 6x60s góra i 2x60s dół
 15. Pamiętajmy, że M4 w Polsce szoruje po horyzoncie więc dyspersja atmosferyczna dorzuca swoje 3 grosze do kolorystyki. Inaczej wychodzi na zdjęciach Droga Mleczna w Strzelcu robiona z Bieszczad, inaczej robiona z Namibii. Drugi i chyba bardziej dobitny przykład to kolor wschodzącego/zachodzącego Księżyca.
 16. Podobny efekt wyszedł mi kiedyś w Pixie jak przegiąłem z przygaszaniem gwiazd w Morphological Transformation. Darek @orlen podasz info czym obrabiałeś?
 17. W 25" to pewnie było widać te wąsy? Z Polski patrzyłem kiedyś bodajże przez 12" kolegi @PiotrTheUniverse ale wąsów nie pamiętam. Co do fotki to podpisuję się pod pozytywną opinią przedmówców
 18. Szok, przełamujesz kolejne granice, nie widziałem dotąd tak szczegółowego zdjęcia ISS z Ziemi.
 19. Meade podaje że 26 lbs czyli ok 11,8 kg
 20. Jak masz Samayanga dla Canona lub Nikona to któryś z poniższych adapterów powinien załatwić sprawę bez problemów z backfocusem: https://www.astroshop.pl/inne-adaptery/zwo-adapter-do-obiektywow-nikon-na-kamery-asi/p,54448 https://www.astroshop.pl/adaptery-dslr/zwo-adapter-canon-eos-do-kamer-asi/p,66019
 21. Fajny kadr, trochę podobny do mojego: Skąd przymknięcie aż do f/4? Chciałeś uniknąć samyangowego rozlania na jaśniejszych gwiazdach?
 22. Robisz osobno pierwszy plan, potem niebo z prowadzeniem i składasz to np w Photoshopie Na pewno łatwiej by było z jaśniejszym obiektywem, bo jednak ciężko ustać totalnie bez ruchu dłużej niż kilkanaście sekund. Edit: w Sequatorze jest opcja „freeze the ground” ale na razie działa mi to tylko przy składaniu zdjęć bez prowadzenia.
 23. Tak tak, czeski błąd się wkradł NGC 3938 też jest super jak i wszystkie pozostałe.
 24. Dokładnie! Jeśli ktoś obejrzał tylko plakat to tak jakby zerknął na Mona Lizę ze 100m. Wspaniałe zdjęcia, dla mnie cichym bohaterem całego zestawienia jest NGC 2841.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.