Jump to content

vroobel

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  34
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

33 Neutral

About vroobel

 • Rank
  Alderamin

Kontakt

 • Strona WWW
  https://astrovroobel.wordpress.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Liverpool
 • Zainteresowania
  astro-wszystko
 • Sprzęt astronomiczny
  Bresser Messier 10" F/5 Dob "kAZik" + ATM GoTo @ RPi + ATM derotator pola
  Kilka okularów, kilka filtrów...

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dziękuję, że się odezwałeś. Zaintrygował mnie Twój system i mam w związku z tym szereg pytań. Być może nie będę musiał wyważać otwartych drzwi. Odezwę się wieczorem na PW.
 2. Ciekawe. No dobra, mam 3 silniki krokowe: Ra, Dec i focuser. Jak to sterować za pomoca tego softu? Czy miałbym na dokładkę odpalić na tym jeszcze własne sterowanie montażem?
 3. Pozwole sobie więc jeszcze podpytać o coś, bo dla mnie ten temat to nowość Wszystko działa bez komputera i wysyła impulsy na 4 stykach ST4. Zdaje się, że wymienione kamery mają rózne wielkości matryc i różne ilości pikseli (nie chcę iść w okreslenie "rozdzielczość"). Czy zatem działają one dokładnie tak samo, czy też jedne są bardziej czułe na zmiany położenia gwiazdy referencyjnej od innych? Zapewne każdą matrycę da się sprowadzić do tego samego poziomu operując optyką i skalą, mam rację?
 4. Dziękuję za wyjaśnienie. Zastanowię się nad finalną wersją. Dithering nie jest CHYBA dla mnie kluczowy. Wszystko będzie już wtedy zależało od kasy.
 5. Nie uniknę więc offtop'u. Posiadam fabryczny zestaw Bresser Messier Newton 10" 1270mm na Dobsonie. Całość jest zmotoryzowana. Po krótkiej randce z napędami opartymi na paskach 2GT wykonałem finalnie 2 przekładnie ślimakowe ze slimacznicami 450mm: 897(Az) I 896 (Alt) zębów. Jeśli patrzysz w okular, to nie poznasz, że to Dobson. Zrobiłem derotator o precyzji 3.24 arcsec na krok, działający derotator. Precyzja mojego teleskopu - w zależności od ilości mikrokrokow: 8, 16 i 32 - to 0.9, 0.45 i 0.225 arcsec na krok. Nie mam najmniejszego problemu z wyciśnięciem 10 sekundowych ekspozycji
 6. Dziękuję. Nie zrozum mnie proszę źle, bo nie chcę robić offtop'u - to jednak wątek o samodzielnej budowie guidera, co finalnie zamierzam zrobić. Widzę sporą różnicę w cenie między autoguider'em Lacerta, a Sky-Watcher, choć oba są nietanie. Czy biorąc pod uwagę, że będę budował od zera montaż EQ ma sens pchać się w samodzielny autoguider droższy i lepszy, niż ten najtańszy (mam na myśli Sky-Watcher, jeśli faktycznie jest najtańszy)? Czy wykorzystałbym różnice, jeśli kiedykolwiek zmieniłbym montaż na fabryczny? W mieście, z kiepskim niebem, nawet jeśli mam dobry filtr L
 7. Wybacz, niewiele ten link daje. Tam jest jakiś autoguider, ale wyprzedany. Tylko jedna firma robi takie rzeczy? Wiem, że nie wiem, czego szukać
 8. Hej. Rozpocząłem pracę nad montażem widlowym i zamierzam wyposażyć go w guider. Mam standardową lunetkę / szukacz SW 9x50 i chciałbym wykorzystać tubus i obiektyw, szczególnie, że ma to to regulację ostrości po stronie obiektywu. Jaką ma ten obiektyw ogniskową? Ale pytanie nie o plastik i szkło, tylko o kamerę. Znów będę robił własny system, uwzględniam wsparcie ASCOM. Chcę jednak użyć kamery z autoguidingiem i złączem ST4 i nie zamierzam bawić się w guiding po stronie komputera. Co polecacie? Nie chce wydać majątku na kamerkę, bo będą inne spore wydatki, ale chciałbym, żeb
 9. To ma być tylko do astrofoto, nie do time-lapse. Ale oczywiście rozumiem, o co biega.
 10. @Agent Smith Skłaniałbym się do rozwiązania Nr 2. Nie lubię angażować telefonu do astro. Mój aparat ma WiFi i mógłbym próbować iść w tą stronę, ale telefon ma być do dzwonienia. Ew. do obejrzenia filmu w czasie sesji. @szuu Widziałem gdzież w sieci, że ktoś rozbebeszył body i dolutował gniazdko jack 3.5mm, a potem przykleił je do korpusu. Też OK.
 11. Tak się złożyło, że posiadam aparat Sony Nex-6, który jak na złość, nie wspiera przewodowych interwałometrów. Pozostaje oprzeć się na podczerwieni. Zapraszam do obejrzenia mojego kolejnego filmu na YouTube o tym, jak poradziłem sobie z tym problemem.
 12. Dzięki. W mojej głowie kreuje się już pomysł na paralaktyczny montaż widłowy zdolny udźwignąć 20-25kg OTA ze sprzętem. Dla osi Ra przewidziałem fabryczną przekładnię falową (harmoniczną), ale oś Dec będzie napędzana przekładnią ślimakową również własnej produkcji. Tym razem zamówię 10-15mm talerz z aluminium, z nawierconymi otworami pod montaż, o mniejszej średnicy, gdzieś może około 30 cm. To musi być nieco lżejsze. Oczywiście będzie wideo-relacja.
 13. Hej, Jako, że podstawą działania mojego derotatora jest teoria zaczerpnięta z artykułu Kanadyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, postanowiłem poinformować ich o moim projekcie w formie ciekawostki. Efekt korespondencji przerósł moje wyobrażenie: autor artykułu umieścił informację o moim derotatorze w tymże artykule... http://calgary.rasc.ca/field_rotation.htm
 14. Jest jakaś super różnica (warta w tym przypadku wydania ekstra pieniędzy) między jakimś tam zwykłym dobrym PET-G , a tym Carbon? Pytam, było nie było, eksperta. Nie widzę możliwości kupienia tego filamentu Nebula, mam za to dostęp do całkiem niezłego Ooznest, ale nie mają Carbon. Odpowiedz mi proszę i kończę ten offtop.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.