Jump to content

Ajot

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  76
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

19 Neutral

About Ajot

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  okolice Mińska Maz.
 • Zainteresowania
  Astronomia :)
  Elektronika
  Budownictwo
  Dzika przyroda
 • Sprzęt astronomiczny
  Najczęściej używany sprzęt do obserwacji:
  Lornetka 8x42

  Poza tym:
  Refraktory SW 102/500, SW150/750, SW102/1000. Montaż Alt-az5.
  Newton 200mm na montażu Dobsona.
  Lornetka 15x70

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Część tych teleskopów nie jest wiele większe od najlepszych teleskopów amatorskich. CHARA którym uchwycono m.in. tarczę Antaresa ma aperturę 1000mm. Jakieś amatorskie newtony tyle chyba mają a jest też amatorski D-K gdzieś w USA który ma chyba 1400mm - nie pamiętam dokładnie. Dlaczego więc profesjonalistom się udaje zrobić fotografie tarcz gwiazd a amatorom nie? Wybaczcie moją ignorancję
 2. Ja używam Ultrablocka z refraktorami SW102/500 i SW150/750. Używam to przesada, bo tylko czasami i na chwilę go wkładam w wyciąg okularowy. Z wad: wycina słabsze gwiazdy, daje jakieś takie zielonkawe zabarwienie. Z zalet pomaga dostrzec niektore mgławice lub poprawia ich kształt. Piszę niektóre, bo np. Łabędź i Laguna w Strzelcu stają się z nim wyraźne, ale np. M42 jest o wiele gorsza. Nic nie daje również przy obserwacji galaktyk, to znaczy widać je z filtrem gorzej. Może to efekt za małej apertury moich teleskopów, ponoć z dużymi Newtonami jest o wiele lepiej. Jeszcze jedno, w tych refraktorach sens używania go jest tylko z długoogniskowymi okularami, w moim przypadku 24 i 31mm.
 3. Może te kiszone śledzie to zagrycha do Absoluta, a nie danie samodzielne?
 4. Widziałem w lecie taką lunetę PZO na bazarze w Słomczynie, stan opłakany ale z okularem komplet. Sprzedawca chciał 500zł :)) miał jeszcze jakiś prawie identyczny ruski odpowiednik ale zadbany za 700zł. Poza tym miał mnóstwo lornetek w podobnych cenach, w tym Tento 20x60, ale chyba już na ruskich a nie z Jeny szkłach, za 1000zł. Tak więc może warto to sprzedać skoro to tyle warte.
 5. Cześć. Czy ktoś z Was użytkował montaż AZ6 Dual? Jak to się prowadzi, jakiej jest jakości? Czy się sypie opiłkami (moje TPL Alt-Az5 tak ma )? Poradzi to sobie z refraktorami 150/750 i 102/1000? To nie ma mikroruchów, więc zastanawiam się czy dam rady prowadzić obserwacje planet i Księżyca refraktorem 102/1000 przy powiększeniu 166x?
 6. Tyle że do tej tuby to powinien być naprawdę solidny montaż. HEQ5 pro? Ja mam refraktor SW150/750, lżejszy o 4kg i dużo krótszy na alt-az5 i jest to dalekie od ideału i pójdzie do zmiany gdy finanse na to pozwolą. Sama tuba tej długiej rury to 13kg, do tego kątówka, okular, a jak do zdjęć to jeszcze lustrzanka. Nie wiem czy HEQ5 pro to nie za mało...
 7. Chmury na Wenus są zupełnie poza zasięgiem wizualnym obserwacji, czy może jakieś drogie teleskopy umożliwiłyby ich obserwacje? Np. duże D-K?
 8. Nie zapomnij dostosować wzroku do ciemności - to naprawdę czyni ogromną różnicę. Żadnych latarek poza słabymi czerwonymi nie powinieneś używać w czasie obserwacji, zerkania na telefon też lepiej unikać. No i jeszcze kwestia kolimacji tej Synty, jak jest rozkolimowana to mało nią zobaczysz. Mam taki sam teleskop tylko właśnie z powodu kolimacji to mi się nie chce jej zabierać na obserwację. Ale jak już to zrobię, to obiektów tysiące jest w zasięgu.
 9. Wiedziałem od pierwszego posta autora, że ktoś jak zawsze poleci mu Syntę 8, mimo że ten wyraźnie napisał że może sobie pozwolić na lunetkę za 250zł. :) Dziwne tylko że nikt jeszcze nie zaproponował drugiej standardowej odpowiedzi na takie pytania - "Kup sobie lornetkę" :)
 10. Saturn jest takim wyjątkiem wśród planet, że najlepiej go widać bez żadnych filtrów, do tego starczy sam refraktor i okular.
 11. Mapka zawsze się przyda, choć jak chcesz obserwować planety, to bardziej użyteczne będzie darmowe Stellarium, bo ich pozycja każdego dnia jest inna. Przy używanym teleskopie zwróć uwagę aby były wszystkie okulary, kątówka i soczewka Barlowa, bo kupowanie tego to dodatkowy koszt. Pierwsze co będziesz potrzebował dokupić to jakiś filtr księżycowo-planetarny, bo bez niego ciężko będzie zobaczyć coś na powierzchni planet, a Księżyc będzie raził. Ja w refraktorze o takiej samej światłosile jak ten SkyLux używam filtra niebieskiego 80A -koszt 40zł, dla mnie idealny do Księzyca i planet. Można oczywiście kupić coś droższego.
 12. To lunetka do obserwacji przyrody, jednak pierścienie Saturna i jego największy księżyc - Tytan zobaczysz, podobnie jak Jowisza z 4 księzycami. Na szczególy powierzchni planet jednak nie licz. Mars pewnie tylko jako tarczka. Jak masz ten sprzęt, to wypróbuj. Jak nie masz, to chyba lepiej kupić jakiegoś używanego skyluxa alba jakiś inny tani refraktor 70/700.
 13. a wymieniłeś ten tandetny pryzmat 45st na zwykłą kątówkę lustrzaną?
 14. To były pierwsze okulary po kitowcach, które kupiłem - 9mm i 20mm. I byłem zadowolony dopóki nie kupiłem ES-ów. Został mi SW WA-66 20mm i teraz widzę w nim zupę na 1/3 pola. Aczkolwiek w Syncie 8 i w 102/1000 jest w trochę lepiej, co nie znaczy że dobrze. Jak przesłonię 102/1000 do 70mm dopiero naprawdę robi się ok. Reasumując na swoim przykładzie (podkreślam że subiektywnie, bo znowu ktoś napisze że jestem głupkiem) odradzam do f/5, bo to wyrzucanie pieniędzy na półśrodki.
 15. ale dlaczego ma być nie ok.? Za mała ŹW? Przecież to prawie 2mm? Ja używałem sporo z SW102/500 Morfeusza 6,5mm i nie miałem żadnych problemów. Pokazał on to, czego nie widać przy moim następnym okularze czyli 14mm, choćby wyraźnie Dziką Kaczkę, szczegóły M42, czy M57.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.