Jump to content

Ajot

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  51
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

14 Neutral

About Ajot

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  okolice Mińska Maz.
 • Zainteresowania
  Astronomia :)
  Elektronika
  Budownictwo
  Dzika przyroda
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktory SW 102/500 i SW102/1000. Montaż Alt-az5.
  Newton 200mm na montażu Dobsona.
  Lornetka noname 15x70.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Miałem podobne problemy w Syncie 8 i refraktorku 102/500. Pomogły filtry ND06, ND09 i niebieski #80A. Uzywane oczywiście osobno.
 2. Jasne. Po napisaniu komentarza zorientowałem się w swoim błędzie.
 3. a czy można sobie ot tak wyjąć ten układ soczewek? Czy nie trzeba przedłużyć tuby? Szczerze mówiąc to widziałem tylko 152s i 152l w sklepie i ten 152l był sporo dłuższy, no chyba że się zasugerowałem.
 4. Kup jak najmniejszy model i jak najtańszy. Będzie mniejsze ryzyko że go przewróci, a jak spadnie mniejsza strata. Dziecku nie będzie przeszkadzało że obraz jest ciemny albo aberracja chromatyczna jest na Księżycu, a może się ona nawet spodoba na gwiazdach :). Tak w ogóle to zakup teleskopu dla 6-latki, to przypuszczam, że jest góra na kilka miesięcy, bo będzie lądował na ziemi, będzie służy imitując inne przedmioty w zabawie, poodciska palce na soczewkach, rozkręci go (dziewczynki też tak często robią), a przede wszystkim znudzi się. Ogólnie za 200zł to moim zdaniem całkiem fajny prezent dla takiego szkraba.
 5. Cześć i czołem! :) Na astro forach jest mnóstwo informacji, że nie powinno się (a nawet kategorycznie, że nie wolno) przekraczać źrenicy wyjściowej, ale nigdzie nie znajduję informacji dlaczego. Wyjasni to ktoś z Was? Co się stanie gdy np. 40latek będzie obserwował nocne niebo lornetką 7x50 albo teleskopem f/5 z okularem 36mm? Ból oczu, zmęczenie, czy tylko to, że dojrzy mniej szczegółów niż np. 20-latek?
 6. Przecież nie musisz go mocować na montażu żeby sprawdzić czy jest sprawny. Tak jak leży na stole założysz nań kątówkę, okular i sprawdzisz jak ostrzy na te drzewa, które odbijają się w obiektywie.
 7. Policjanci z Miami 1984-1990 Na pierwszych klatkach Celestron SCT, chyba 6". Ogólnie w tym serialu jest mnóstwo porządnego sprzętu obserwacyjnego, typowo astronomicznego i foto, a aktorzy wiedzą w które dziurki patrzeć i czym kręcić. :)
 8. Może alarm rowerowy, uruchamiają się one pod wpływem ruchu przedmiotu - symboliczny koszt. Wada taka, że złodziej pewnie wtedy rzuci sprzęt na ziemię. Inny, droższy pomysł to standardowy alarm z czujką zew. przed domem. Pies to tylko ochrona przed menelstwem.
 9. Pozwolę sobie napisać jak wymienione obiekty wyglądają w achromacie SW 102/500. Niebo ciemne 10km. od Ostrowi Maz. M17 - wyraźny łabędź z filtrem Orion Ultrablock, bez filtra niewyraźna mgiełka, podobnie pobliska Laguna pięknie widoczna z filtrem M27 -widać kształt klepsydry z powyższym filtem, bez niego mgiełka przypominająca prostokąt. M31 - wyraźny kształt galaktyki. M110 wyraźnie widać, M32 trzeba się dopatrzyć. M33 - tu trochę zaskoczony jestem, bo tak jak autor napisał to widziałem ją już w Syncie 8, w 102/500 jako mgiełka odcina się od tła, poruszając lekko teleskopem prawo-lewo majaczy jej kształt. M42 - najlepiej bez filtrów, jako nieliczny obiekt DS dobrze znosi większe powiększenia do 70-100x. M51 - mgiełka bez ramion M57 - można zauważyć gwiazdę w pierścieniu, wymaga to czasu i super warunków. M81 i M82 - moje ulubione obiekty, jasne, lekko poszarpane. M101 - widoczna ledwo odcinająca się od tła przy poruszaniu teleskopem prawo-lewo. M104 - trudna ta Panna, bo nisko nad horyzontem, nie udało mi się wypatrzeć tej galaktyki. NGC-3628 - czekam na pogodę z polowaniem na lwa Welon - nie wiem czy widziałem mgławicę czy pojaśnienie Drogi Mlecznej, zarówno w Syncie 8, jak i w 102/500 widać jakby szary słaby cień. NGC-7293 - Jeszcze przede mną Okulary, których używam to ES24, ES14 i Morpheus 6,5
 10. Przyznam że moja Synta 8 jest trochę kaleka, bo ma wymienione LG na nie pyrex, choć wszystko wygląda na spasowane. Może gdyby było oryginalne mniej by trzeba się z tym grzebać.
 11. Miej tylko świadomość, że jak będziesz woził ten teleskop samochodem, to trzeba będzie go na miejscu obserwacji kolimować. Przyjemne to w nocy na odludziu nie jest. I uważaj przy zakupie pierwszego teleskopu jeżeli jesteś kompletnie zielony, ja się przed laty mocno naciąłem. Obiekty w newtonie 200mm rzeczywiście wyglądają tak jak Tabeli Wimera, może ciut lepiej nawet, szczególnie gromady kuliste. Mam taką własnie Synte 8, tyle że trzymam ją w domku rekreacyjnym, w którym jestem co kilka miesięcy, bo mi nie bardzo chciało się z nią walczyć na co dzień. Edit: A jeszcze jedno, jak ją chcesz stawiać na łonie przyrody, a nie na betonie, to przydałby się pod nią jakiś stolik żeby płyty montażu nie zniszczyć. Można samemu zrobić albo kupić gotowy.
 12. @rybek0s dzięki za obszerne info. Widzę że ten sklep ma niektóre ceny naprawdę dobre "Special Price". Przebija promocje w Delcie i teleskopy.pl (np. refraktor SW150/750 + NEQ5 bez goto 999Euro). Na razie jednak ograniczę się do zakupu montażu, z teleskopem poczekam do wiosny. Chyba spróbuję kupić tego SkyTee2 w astroshopie, 2200 komplet , więc mniej niż połowa ceny HEQ5. Mam nadzieję, że nie będzie się trząsł pod ciężarem tego TS.
 13. @rybek0s Thx. Nad montażem jeszcze się zastanowię, może jednak szarpnę się na heq5 albo eq6, nie wiem, na razie mam zmiksowany tym mózg. Zapytam jeszcze o tego TS152/900. Jak oceniasz poziom aberracji chromatycznej względem 102/500, którego miałeś? Ten teleskop jest też sprzedawany z logiem TecnoSky https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-teleskop-ac-152-900-v2-ota/p,60044 i jest tańszy o 570zł od tego z logiem TS https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-ac-152-900-rich-field-rft-ota/p,54819 One się czymś różnią poza ceną?
 14. Dzięki za informacje, choć są one mało optymistyczne. Jeżeli mam wydać 5,5tys na montaż, to odpuszczę sobie zakup dużego refraktora. Zostanę przy posiadanym sprzęcie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.