Jump to content

Ajot

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  327
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

142 Good

About Ajot

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  okolice Mińska Maz.
 • Zainteresowania
  Astronomia :)
  Elektronika
  Budownictwo
  Ornitologia
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktory:
  SW 102/500 SW150/750, SW102/1000

  Lornetki 7x35, 10x50, 16x70

Recent Profile Visitors

1034 profile views
 1. Doradźcie czy jest sens dzisiaj jechać na obserwacje DS-ów w ok. szerokości geograficznej W-wy? Czy jest za jasno?

  1. Show previous comments  2 more
  2. diver

   diver

   W godzinach 00:00 - 02:00 jest jeszcze sensownie.

  3. Ajot

   Ajot

   Właśnie wróciłem. Niestety było trochę za jasno na mgiełki, pod ostrzał więc poszły większe gromady otwarte i gwiazdy podwójne. Ogólnie okienko czasowe na obserwacje było krótkie, bo względnie ciemno zrobiło się o 23:30, a ok. 1:30 zaczęło się rozjaśniać. Niemniej przyjemnie spędzony czas to był. :)

    

  4. Flaytec1

   Flaytec1

   Też pojechalem sugerujac sie twoimi obserwacjami. 40km,na południe od krakowa. 0,23 .sening raczej słaby ale nie potrafie okreslić. zlapalem wiele gromad oraz M 27 ,bodego,cygaro , troche widać bylo weila a najladniejszy z człej nocy był  M17 łabędz.  czas od 23 do 2,30 i juz wtedy mocno na pn było jasno i wtedy przeżuciłem sie na Jowisza i saturna i powrót do domu po 3. Warto było i strasznie szybko minął czas... .

 2. Po obydwu dawkach Pfizera gorączka ok.38st i uczucie zimna (większe niż by to wynikało z gorączki), lekki ból ramienia dobry tydzień. Ratowałem się piwem. Z rodzicami po 70-tce tylko gorzej. Bo nie mieli żadnych objawów po szczepieniu poza bólem ramienia, więc mama zrobiła sobie test na przeciwciała - prawie brak.
 3. Pomiar ŹW jest w sumie logiczny i w moim przypadku łatwy do zastosowania, bo mogę stary kitowy wyciąg docinać aż do osiągnięcia odpowiedniej ŹW i w ten sposób ocenić poządaną długość. Zastanawiam się tylko czy pole widzenia okularu ma wpływ na osiąganą ŹW, czy nie tylko same ogniskowe teleskopu i okularu?
 4. Tak zrobiłem jakiś czas temu, przyciąłem do diafragmy i wyrwałem tą diafragmę. Natomiast teraz chcę kupić wyciąg crayforda i zastanawiam się jaką może mieć maks długość, bo porządnego sprzętu raczej nie chcę traktować diaxem.
 5. Orientuje się ktoś z Was jaka jest maksymalna możliwa długość wyciągu w sw102/500 aby nie było winietowania przy wsuniętym wyciągu? Albo w innym f/5 SW - 120/600, 150/750, bo zapewne będzie proporcjonalnie do 102/500.
 6. Po przesłonięciu będzie gorzej, bo wzrośnie obstrukcja centralna i tak już spora w newtonie f/4.
 7. Tyle w Polsce ATM-owców, również na tym forum. Może ktoś z Was uruchomiłby produkcję astro-sprzętu zamiast tworzyć tylko pojedenczne egzemplarze dla siebie?
 8. Typowy problem po reinstalacji. Zapewne system przez Ms Update zainstalował własne sterowniki do obsługi grafiki. Spróbuj zainstalować sterowniki ze strony producenta twojego komputera, nawet jeżeli są one starsze od tych, które masz w systemie.
 9. Tych rur w praktyce nie da się malować. Są farby do PCV i innych tworzyw, jak i podkłady do PCV, ale i tak będzie to odchodziło prędzej, czy później. Można za to je okleić folią.
 10. Nikon jeszcze ten model produkuje, czy to jakiś leżak magazynowy?
 11. Decyzja na bogato! :) Jak już kupisz te okulary i przetestujesz, to napisz parę słów o swoich wrażeniach. Tego najbardziej tu brakuje - recenzji okularów z półki premium.
 12. WA-66 odradzam. Mam 9, 15, 20mm z tej serii - 20mm względnie najlepszy. Były to pierwsze okulary jakie kupiłem. I co można o nich dobrego powiedzieć, to że są wygodne ze względu na duży ER i ogólnie są lepsze od kitowców. Niestety nieostrość brzegowa jest bardzo znaczna, co w praktyce obcina i tak małe pole obserwacji, do tego są duże odblaski i wnoszą do obrazu AC, czego zapewne byś nie chciał jako posiadacz EDka. Używam ich czasami gdy ktoś chce popatrzeć przez mój teleskop, szczególnie dzieci. Gdybym miał wybrać okular do tego teleskopu, to minimum Morpheus, ES14mm 62, o który pyt
 13. Specem nie jestem, wiec tylko na podstawie moich subiektywnych doświadczeń napiszę słów kilka. Przestałem używać Synty 8, która była moja pierwsza, po zakupie achromatu SW102/500 Az3, a później SW150/750 Az5 (oba to ta sama seria co SW120/600). Refraktor achromatyczny SW 102/500 to owszem znacznie mniejszy zasięg w mgiełkach od Synty, ale szerokie pola choćby z asferykiem 36mm po prostu mnie zachwycały i co najważniejsze jest łatwiejszy w wożeniu i obsłudze ze względu na to, że nie trzeba go kolimować przed każdą sesją po jeździe. Później kupiłem achromat SW150/750 zasięg taki j
 14. Jakby nie było to dobrze świadczy o forum Astropolis - zyskuje historię, coś jak Biblioteka Narodowa.
 15. Jeszcze niedawno (2 lata temu) w promocji w Delcie był ten refraktor za 999zł. Teraz 1999zł. Co za czasy...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.