Jump to content

Ajot

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Ajot

 • Rank

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  okolice Mińska Maz.
 • Zainteresowania
  Astronomia :)
  Elektronika
  Budownictwo
  Dzika przyroda
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor SW 102/500, lornetka noname 15x70

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W sumie to się w ogóle teraz zastanawiam czy jeżeli nie mogę użyć ze względu na za dużą źrenicę wyjściową okularu 30mm, to ma sens kupowanie okularu 24mm, jeżeli mam już okular 14mm. zwłaszcza że muszę jeszcze dokupic do niego kątówkę 2"...
 2. Cena jednak trochę przeraża, choć przyznaję że 14mm 82deg jest świetny. Czy dużo gorszy od tego ES24mm 82deg, byłby 3 x tańszy ES 25 mm 70 stopni AFOV 2" ? https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=3448&lunety=Okular Explore Scientific 25 mm 70 stopni AFOV 2 Mieszkam pod Warszawą, jest niestety jasno, dookoła latarnie, ale często jeżdżę z teleskopem pod ciemne niebo w okolice Ostrołęki. Z ogrodu przed domem obserwuję to co jasne Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Słońce, Księzyc. Z filtrem niebieskim aberracja bardzo mi nie przeszkadza nawet na Jowiszu. Gdy jestem pod ciemnym niebem szukam galaktyk. 2tyg. temu udało mi się całkiem nieźle z okularem ES14mm wypatrzeć te w Wielkiej Niedźwiedzicy M81, M82, M106, Wiatraczek. Galaktyki wirowej nie mogłem dostrzec. Ogólnie próbuję pod ciemnym niebem wyszukiwać nowe dla mnie obiekty. O te filtry jeszcze zapytam, bo przy ich opisach jest przeważnie napisane, że są polecane do teleskopów o dużych aperturach albo konkretnie pow. 10", no ja mam 3", więc czy się w ogóle sprawdzą?
 3. Witajcie, To mój pierwszy post na tym forum, choć niemal codziennie od 2 lat czytam Wasze posty i oglądam wspaniałe zdjęcia tu publikowane - od wielu z nich aż ciężko mi oczy oderwać. Do rzeczy: Jestem od ponad roku zadowolonym posiadaczem achromatu SW 102/500 na montażu AZ5. Okulary, których używam to TMB 5mm i ES 14mm 82deg. Chcę dokupić jakiś okular o długiej ogniskowej, zastanawiam się nad "Explore Scientific 30 mm 2" 70 stopni AFOV" https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=3449&lunety=Okular%20Explore%20Scientific%2030%20mm%202%2070%20stopni%20AFOV . Jest on zdecydowanie tańszy od ES 28mm 62st, który polecał mi sprzedawca. Czy to znośny wybór do tego achromatu? Nie mam kątówki 2", więc czeka mnie jeszcze ten zakup. Czy zasadny jest zakup droższej kątówki dielektrycznej? Zobaczę ciemniejsze obiekty niż przez zwykłą? Ogólnie rzecz w tym, że wolę wydać mniej niż więcej na okular i kątówkę. :) Czy w tak małym teleskopie jest sens używania jakiś filtrów mgławicowych? Dopatrzę się z nim więcej obiektów DS? Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.