Jump to content

Ajot

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  308
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

129 Good

About Ajot

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  okolice Mińska Maz.
 • Zainteresowania
  Astronomia :)
  Elektronika
  Budownictwo
  Ornitologia
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktory:
  SW 102/500 SW150/750, SW102/1000

  Lornetki 7x35, 10x50, 16x70

Recent Profile Visitors

951 profile views
 1. Dlaczego dwie? Nie da się jednej wychylić więcej niż o 45st?
 2. Coś takiego będzie znośne? https://www.ceneo.pl/50302658
 3. Witajcie! Możecie mi doradzić jakiej głowicy użyć pod obserwacje lornetkowe ze statywu (geo + przedłużka z rury). Lornetki to Nikony ex 7x35 i 10x50 o wadze max coś ok. 1kg. To ma być głowica kulowa, pistoletowa czy jeszcze jakaś inna? Jakiś konkretny model? Szukam czegoś z kategorii ekonomicznej. Tak żeby można było płynnie przesuwać po niebie, a nie na zasadzie całkowitego luzu i sztywnej blokady jak w niektórych głowicach foto. Nie potrzebuję obserwować okolic zenitu.
 4. Autor ma 10-latka. Takie dzieci już można zostawić z teleskopem. W szkole, w domu, na mieście czeka na nie zdecydowanie więcej niebezpieczeństw, z którymi muszą sobie radzić .
 5. Możesz napisać na czym polega ten prosty sposób?
 6. Kryzys w 2011roku? Nie mylisz daty? Przecież wtedy było mocne odbicie w Polsce po światowym kryzysie hipotek z 2008r, a do Polski lały się pieniądze z UE. A umowy śmieciowe, to chyba oznaczają więcej pieniędzy do kieszeni pracowników, niż umowy ozusowane.
 7. U mnie to lornetki: Pierwsza: Celestron SkyMaster 15x70 - w niej wszystko było marne od kolimacji, przez właściwości optyczne, a przede wszystkim trwałość mechaniczną, no ale była tania. Druga nieudana: Nikon 7x35EX - rozumiem że może być nieostrość brzegowa, ale tu to jakieś 50%, mechanicznie za to OK. Trzecie rozczarowanie: Fujinon 16x70 - niby super na DS, ale na jasnych obiektach aberracja chromatyczna jak w refraktorze F/6. Próbowałem w dzień, bo po to też ją kupiłem, ptaki na wodzie wszystkie mają fioletową aurę. Byłoby do zniesienia, gdyby nie kosztowała kupy kasy.
 8. Temat okularów do Synty 8 przewija się tu co chwilę - sprawdź archiwum. Ja gdyby miał wybrać tylko jeden _w tej cenie_, to byłby to ES24/68. Najczęściej właśnie go używałem z tym teleskopem. P.S. "widzieć" i "narzekać". Edit: A za trochę większe pieniądze, to Morpheusa 17mm.
 9. Jasne, że nie ma co panikować, ale ostrożnym chyba warto być gdy jest się na terenie drapieżników. Chyba dobrze by było żeby jedna osoba zamiast obserwować niebo wypatrywała wielkich niedźwiedzic na ziemi. Tak swoją drogą ciekawe czy tym amerykańskim sprężonym pieprzem da się zatrzymać szarżującego z prędkością 40-50km/h na człowieka 700kg niedźwiedzia grizli?
 10. Mam zasadniczo podobny problem, bo mieszkam w podobniej odległości od W-wy, choć w przeciwnym kierunku. Jeszcze 3 lata temu mogłem obserwować obiekty głębokiego nieba spod domu, rok temu z lasu kilka km od domu, a teraz to tragedia. Wybudowali obwodnicę, autostradę, jakiś węzeł, do tego wszędzie na wsiach postawili latarnie. Efekt jest taki, że jak idę/jadę w nocy do lasu, to latarki nawet nie potrzebuję. Jedyna co wymyśliłem, to pozostawienie sobie refraktora achro 150mm f/5 do DS gdy mi się sporadycznie zdarzy wyjazd gdzieś daleko w ciemność, a spod domu obserwacja tylko obiektów
 11. https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/slowacja-przez-niedzwiedzie-w-tatrach-wprowadza-stan-wyjatkowy/6jwexgb Byleby misie astro-sprzętem się nie zadławiły jak wpadną na wyżerkę do obserwatorów nieba.
 12. Podstawa, czy obraz jest ostry, bo jeżeli ta zmiana położenia celu obserwacji wynika z przekoszenia jakiejś soczewki w wyniku rozkręcania albo upadku, to powinno odbić się to na nierównej ostrości. W tanich lunetach używanych przez ornitologów tak jest, że obraz zmienia minimalnie położenie wraz ze zmianą powiększenia. Ogólnie produkty SW lepiej traktować ze sporą tolerancją na jakość.
 13. Zanim kupisz ES-a 100st., to radziłbym Ci przede wszystkim spojrzeć przez taki okular, bo u jednych wywołuje efekt zachwytu, a innym całkowicie nie odpowiada tak szerokie pole nie do ogarnięcia spojrzeniem i niski ER. ES28/68, którego używasz z tym polem i ER=22mm jest super wygodny, ES14/100 może być jego ergonomicznym przeciwieństwem przy ogromnym polu z ER=14mm.
 14. Czy możesz uściślić? Obraz jest miękki tylko przy dużych pow., czy przy małych też?
 15. Zwróciłem uwagę na orła USAF. Czyli to dobra lornetka skoro jej używają piloci np. F-22.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.