Jump to content

heweliusz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  759
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

730 Excellent

About heweliusz

 • Rank
  Wega
 • Birthday 09/16/1983

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.youtube.com/user/drozdzuo/videos

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  51°29′24.4″N
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka klasyczna, biochemia
 • Sprzęt astronomiczny
  66 cm (26") Dobson

Recent Profile Visitors

13,460 profile views
 1. Pozywam smog: https://pozywamsmog.eu/podstawowe-zalozenia-i-cel-pozwu/ https://www.tomaszpalak.pl/pozew-za-smog-i-wygrana-sprawa-zobacz-jak-to-sie-robi/ Może sły­sza­łeś, że Gra­żyna Wolsz­czak wygrała ze Skar­bem Pań­stwa sprawę „o smog” : tutaj wyrok: http://orzeczenia.srodmiescie.warszawa.so.gov.pl/content/smog/154505300003003_VI_C_001043_2018_Uz_2019-01-24_002
 2. W Internecie na stronach Ministerstwa Klimatu oraz Ministerstwa Infrastruktury zauważyłem takie petycje: https://bip.mos.gov.pl/skargi-wnioski-petycje/petycje/petycje-z-2019-roku/szczegoly/news/petycja-z-dnia-6-grudnia-2019-r-w-sprawie-podjecia-dzialan-legislacyjnych-dot-zanieczyszczenia/ https://bip.mos.gov.pl/skargi-wnioski-petycje/petycje/petycje-z-2019-roku/szczegoly/news/petycja-z-dnia-19-listopada-2019-r-w-sprawie-zanieczyszczenia-sztucznym-swiatlem-w-polsce/ https://www.gov.pl/web/infrastruktura/14-listopada2 Dziękuję za zaangażowanie i odzew.
 3. Oczywiście - wczoraj i przedwczoraj widziałem zmiany wzajemnego położenia tych dwóch planet. Miejmy nadzieję, że za rok będzie pogoda przed Świętami bo Saturn i Jowisz będą bardzo blisko siebie.
 4. observations for alf Ori from 1200 observers https://www.aavso.org/apps/webobs/results/?star=BETELGEUSE
 5. Betelgeuse typically shows only small brightness changes near to magnitude +0.5, although at its extremes it can become as bright as magnitude 0.0 or as faint as magnitude +1.3. https://en.wikipedia.org/wiki/Betelgeuse
 6. Filtry Meade - czerwony i niebieski - zostały sprzedane.
 7. Jeszcze dwa linki odnośnie oszczędności w na drogach w związku ze stosowaniem inteligentnych systemów oświetleniowych: https://link.springer.com/article/10.1007/s12053-016-9476-1 https://www.c40.org/case_studies/10-000-intelligent-streetlights-save-1440-tco2-and-reduce-energy-consumption-by-70 Revision of the EU Green Public Procurement Criteria for Road Lighting and traffic signals https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/revision-eu-green-public-procurement-criteria-road-lighting-and-traffic-signals
 8. Patrząc na zdjęcia Neptuna z ALPO Japan http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/Latest/Neptune.htm, wydaje się, że bez możliwości robienia zdjęć w IR, ciężko będzie złapać coś na Neptunie nie mówiąc już, że trzeba będzie trawić na bardzo dobrą stabilność atmosfery.
 9. Neptun nadal aktywny http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/n191201z.htm
 10. Wysoka aktywność atmosfery Neptuna:

  n2019-09-28_F763anim_HST.gif

  http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/n191204r.htm

  1. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Niestety, wysoka aktywność atmosfery ziemskiej uniemożliwia mi jakiekolwiek obserwacje :(

 11. W a IR możesz zrobić zdjęcie ? jak np. tutaj: http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/u191130z.htm
 12. Czy ma ktoś w łódzkim pożyczyć Sky Quality Meter - L ?

   

  1. Piotrek Guzik

   Piotrek Guzik

   Tak z ciekawości - chcesz po prostu zmierzyć u siebie niebo, czy masz pomysł na jakiś ciekawszy i bardziej skomplikowany "projekt"?

 13. Miejmy nadzieję, że nasze elektrownie będą coraz częściej wdrażać magazynowanie nadwyżek energii, ku czemu zresztą jest chyba tendencja na świecie. Wójt, burmistrz czy prezydent miasta powinienem chyba bardziej dbać o rozsądne wydawanie publicznych (lokalnych, samorządowych) pieniędzy stosując aktualnie najlepsze rozwiązania technologiczne a nie dbać o interesy elektrowni i monopolu państwowego. Zaoszczędzone pieniądze na prądzie można wydać inaczej z pożytkiem dla ludności gminy czy miasta. Niech nasze elektrownie się lepiej martwią jak sobie poradzą z dostawami prądu przy następnych falach upałów (znów będziemy braki nadrabiać braki prądu biorąc go od sąsiadów ?) Musimy żyć beznadziejnym kraju z beznadziejnymi elektrowniami bo w takim Wiedniu "saved 200,000 Euro per year. "reducing street lighting by 50% for one hour each night." (ciekawe co na to elektrownia obsługująca Wiedeń ?)
 14. Z radością i niecierpliwością czekamy na Twój przykład działalności w tej sprawie. Oczywiście każdy może mieć swoją ścieżkę do przeciwdziałania light pollution - najważniejsze aby działać - ja póki co odnajduję się w pisaniu petycji - np. napisałem petycję do Ministerstwa Klimatu (dawnego Środowiska) o przeprowadzenie akcji informacyjnej w środkach masowego przekazu na temat przyczyn i skutków light pollution w Polsce.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.