Jump to content

heweliusz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  606
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

611 Excellent

About heweliusz

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 09/16/1983

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.youtube.com/user/drozdzuo/videos

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  51°29′24.4″N
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka klasyczna, biochemia
 • Sprzęt astronomiczny
  α CMa

Recent Profile Visitors

9,140 profile views
 1. A jak pobrać archiwalne zdjęcie z https://sohowww.nascom.nasa.gov/sunspots/ np z dnia 8.4.2019
 2. http://wyborcza.pl/1,75400,18638213,stephen-hawking-mylilem-sie-czarne-dziury-nie-niszcza-informacji.html https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowy-argument-na-rzecz-promieniowania-hawkinga Wizualnie jak dla mnie zdjęcie tzw czarnej dziury to szału nie ma - przypuszczano że tak to będzie wyglądać https://arxiv.org/pdf/1510.07243.pdf
 3. Chciałbym ponowić pytanie - do jakiej wielkości gwiazdowej są sfotografowane gwiazdy na tym zdjęciu ? (tj. do jakiej wielkości gwiazdowej dałoby się złapać potencjalną supernowa na tym zdjęciu ) ? (osobiście pod względem wizualnym zdjęcie M83 jest o milion razy ładniejsze od zdjęcia tzw czarnej dziury)
 4. 3250 zł na pogodne święta.
 5. No właśnie, że wg mnie jest szał, bo do każdego zdjęcia należy uwzględnić inną wagę. W przypadku tego zdjęcia jest ono unikatowe ze względu na wysokość obiektu nad horyzontem, miejsce robienia fotografii (kraje północne) i rzadkość pojawiania się tego obiektu na zdjęciach astrofotograficznych nawet w Europie - z tych właśnie względów jest szał. Nie wszystkie zdjęcia muszą być jak z Hubble - wiele razy wartość zdjęcia leży w trudności fotografowania ujętego obiektu a nie ogólnego wrażenia zmysłowego czy wartości technicznych, parametrów zdjęcia. A tak przy okazji - gdyby w M83 pojawiła się supernowa to na takim zdjęciu @Lukasz83 do jakiej wielkości gwiazdowej (mag) dałoby się ja uchwycić - sfotografować ?
 6. Bardzo dziękuję za zdjęcie. Jestem usatysfakcjonowany (struktura galaktyki bardzo dobrze widoczna). W jakim stopniu brak pogorszenia warunków atmosferycznych tej nocy (pojawienie się wiatru) mógłby wpłynąć na poprawę tego zdjęcia ?
 7. Czy ustawienia efemeryd (eksperymentalne) są jakoś dostępne - np dla wersji beta ?
 8. Dziękuję za odpowiedź. Czasami człowiek ma jakieś zaćmienie i zapomina że wystarczy w Google wpisać Stellarium i precision. Oczywiście też jest Stellarium User Guide Czy miarę uaktualniania wersji Stellarium dokładność obliczeń też się poprawiała (dane z 1 linku są dla wersji 13.1) ? W każdym razie rozumiem że program Stellarium mogę ze spokojem używać do sprawdzenia sytuacji np. czy zaszło zakrycie (nie brzegowe) gwiazdy przez Księżyc z terenu Polski powiedzmy jakieś 350 lat temu ?
 9. Gdzie mogę znaleźć informacje dotyczące dokładności obliczeń pozycji ciał niebieskich [zarówno tych sprzed wieluset lat wstecz (np z czasów Heweliusza) jak i tych z przyszłości] dokonywanych przez program Stellarium (czy jest jakaś publikacja na ten temat) ?
 10. Przelotnie na ekranie telewizora zobaczyłem w dzisiejszych wiadomościach TVP1 taki astro-sprzęt: lornetki. Obrazek przedstawia porównanie użytkowania przez Zwierzchnika Polskich Sił Zbrojnych - Pana Prezydenta Andrzeja Dudę (jednym okiem ?) i Ministra Obrony Narodowej - Pana Mariusza Błaszczaka.
 11. Cena 3900 zł do negocjacji Wymiary tuby to 150 cm, 39.3 cm i waga 32.6 kg
 12. Teraz na Uranie północna (?) półkula jest wyraźnie jaśniejsza http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/Latest/Uranus.htm
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.