Jump to content

sosna

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About sosna

 • Rank

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Staneło na używanym SW 150/750 https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/17242-s-achro-150750-na-az5-kątówka-wo/&tab=comments#comment-221677 Planet raczej nim niepooglądam ale do DS powinien być świetny; Dziękuję wszystkim za rady i pomoc.
 2. Przejadę się do wawy obejrzeć jeszcze i pomierzyć tego newtona przed zakupem, z okularami to sam nie wiem... pomyślę. EQ5 to chyba juz nie taka typowa balkonówka a głupio bedzie jak okaże się ze nie wlezie (no i ustawienie na niewidoczna polarna): długość balkonu 5 metrów, szerokosc przy drzwiach balkonowych oraz na wys > 78 cm (parapet) to 120 cm, ponizej ok 95 cm. EDIT: Patrzac na parametry techniczne montarzu niby powinien sie zmieścić. Po lekturze http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TESTY_AN/TEST_ZOOMOW/test-01.pdf kupiłem w delcie zooma Vixena, cena faktycznie okazyjna.
 3. Jestem świadom małego pola ale nie można mieć wszystkiego - nie za taką kwotę; Chyba że faktycznie da się w tej cenie kupić dwa sensowne okulary do f5, z tego co czytałem to niestety nie.
 4. ok, trzeba kupić montaż EQ5 tak wiec z przyczyn finansowych zostaje mi powiesić na nim newtona; 200/1000 jeszcze się zmieści i głowy nie będę musiał wychylać przez barierkę. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=2071&lunety=Teleskop GSO N 203 1000 M CRF na monta u Sky Watcher EQ5 jako ze to f5 to i okulary trzeba lepsze a że kasy mało wymyśliłem zoom https://deltaoptical.pl/okular-vixen-lv-zoom-8-24-mm-1-25-quot?from=listing Taki setup to wydaje mi sie dobry stosunek cena/jakość uwzględniając brak możliwości użycia dobsona.
 5. Hmm a może coś takiego: Tylko zamiast głowicy z EQ5 dać jednak https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2449&lunety=G owica ALT AZ z mikroruchami AZ4 5 JWT 3C TPL Niby ma udźwig 12kg, teoretycznie powinno wystrarczyć. Czy nie mam co kombinować jak koń pod górę tylko trzeba mieć na start te 5k jesli chce sie wiecej?
 6. Dziekuję za Wasze rady, muszę to na spokojnie przemyśleć. TS 152/900 wydaje się być dobrym rozwiązaniem być może nawet docelowym niemniej cena - obawiam się że skończyć mogę dokładnie tak jak obecny jego właściciel... trzeba mierzyć siły na zamiary. Bardzo zaciekawił mnie ten wątek: a przy ostatnim poście szczęka mi opadła: "... Bardzo dobrze oczywiscie wypada Maksutov! Dziwnie dobrze na DS (az dziwne). Obrazy jasniejsze zdecydowanie niz w 100 APO!!!". Trzeba uzupełnić informacje... nie brałem tej opcji wcale pod uwagę.
 7. Witam, Posiadam SW 90/900 na AZ3 - na początek fajna luneta do planet; do DS moim skromnym zdaniem tragedia... np M57 to szara plamka jakby nieostra gwiazda, M11 mgiełka - przy wiekszych powiekszeniach widać ziarnistość ale obraz jest zdecydowanie zbyt ciemny. Dysponując skromnym budżetem (1.5k pln) chciałbym przejść na kolejny poziom obserwacji (zarówno planety jak i DS z tabeli Wimmera), po kilku tygodniach czytania podobnych tematow i próbach zrozumienia masy nowych i czesto niełatwych zagadnień wytypowałem wydaje mi sie optymalny dla mnie teleskop: https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bk-120-1000-otaw Chciałbym na początek użyć AZ3... tak wiem ze to słabe rozwiązanie ale to tylko tymczasówka, zastanawiam się nad przytwierdzeniem głowicy bezpośrednio do stalowej barierki balkonu - powinno chyba być nieco stabilnej (?) Plus śruba skrecona na max, dobre wyważenie tuby i nawigacja na mikoruchach. Obsewuje praktycznie tylko z balkonu. Balkon z widokiem na SW, długi ale dość wąski (dobson zdecydowanie się nie zmieści). Czwarte (ostatnie) pięto w bloku, niestety nad balkonem jest też daszek niemniej kawałek nieba jest - ok 01:00 tak od pegaza przez orła, strzałe, liska i łabedzia do lutni z jeszcze zapasem po bokach (wystawiajac tube ile się da za balkon). Warunki raczej przeciętne - nisko widoczna łuna oddalonego o ok 20km dużego miasta, brak innych bloków, widok na las ale niestety też drogę z latarniami - wydaje mi się ze tak mocno nie przeszkadzaja (4 pierto, latarnie starego typu osłonięte od góry). Generalnie jak dla laika to jest ciemno Proszę o opinie czy to co wydumałem ma sens.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.