Skocz do zawartości

mat3sz

Społeczność Astropolis
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez mat3sz

    1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
    2. LukaszK

      LukaszK

      Tak się składa, że mam Antlia RGB i Optolong L-Pro 2" i chciałem sobie zostawić jeden ale ciężko mi wybrać który daje lepszy efekt więc póki co mam oba :) Fotki testowe są zrobione tej samej nocy, 6x600sekund, szybka obróbka ale identyczna dla obydwu:

      Antlia RGB:

      TripletLwa_RGB-Antlia_RGB_PCC_BE_GHS_LR.jpg.e58b16deda1d05126c38094ba6387d53.jpg

       

      Optolong L-Pro:

      TripletLwa_RGB-Optolong_L-Pro_PCC_BE_GHS_LR.jpg.84489cc4def6aea357b0a82fe1b51c5c.jpg

       

       

      Antlia daje żółtawy obraz ale po Photometric Color Calibration jest już normalnie :)

      Natomiast u kolegi @dobrychemik zrobiłem pomiary obydwu tych filtrów i wyszły takie:

      AntliaTribandRGBOM-2957.png.ccf1401a7545cabef6fc223152a44d90.png

       

      OptolongL-ProOM-2955.png.4190ab3f3e854e389c14a5e6b15d29e1.png

      Fotki robione z Krakowa, niebo Bortle 7, Askar APO 103 flattener 0.6x ASI 533 MC-P. Resize 50%.

       

       

       

    3. dobrychemik

      dobrychemik

      Też mam Antlię Triband i Optolonga L-Pro. Są niby do tego samego, ale różnią się jednak znacznie. Triband bardziej zaakcentuje mgławice emisyjne, natomiast L-Pro ogólnie da więcej światła. W zależności od obiektów w kadrze może być lepiej użyć jeden lub drugi filtr.

    4. mat3sz

      mat3sz

      Bardzo dziękuję za odpowiedzi i przykłady.

  1. Dzięki, sprawa okazuje się być prostsza i tańsza niż myślałem
  2. Cześć wszystkim. Zastanawiam się nad zakupem grzałki albo grzałek do mojego SW 150/750 ( ćwiczę na nim astrofoto przy użyciu lustrzanki) i tutaj pojawia się problem i moje pytanie. Wiadomo że pogoda jest jaka jest i lustra parują w teleskopie więc stwierdziłem że dokupię sobie grzałki, tylko czy wystarczy na samo lustro wtórne czy na główne też dawać? I skoro żeby obraz był prawidłowy to trzeba chłodzić lustra do temperatury otoczenia to jak to wygląda w przypadku podgrzewania luster? I kolejne pytanie czy LW i LG muszą mieć takie same temperatury tzn. jak podgrzeje lustro wturne a głównego już nie to nie będzie przeszkadzało? Może ktoś robił jakieś testy i ma doświadczenie jak wygląda właśnie sytuacja z podgrzewanie teleskopu newtona i czy to ma jakiś wpływ na zdjęcia. Pozdrawiam i czystego nieba życzę
  3. Da rade zapiąć reduktor ogniskowej z reduktorem komy?

    1. MateuszW

      MateuszW

      Wyjdzie z tego obraz o losowej jakości. Prawdopodobnie tragiczny, ale jest cień szansy, że dobry. Istnieją korektory redukujące ogniskowa, ale raczej bardzo drogie.

    2. MichalKaczan

      MichalKaczan

      Są gotowe reduktory z korekcją komy: np Skywatcher 0.9x albo TS-optics 0.73x

  4. mat3sz

    KUPIĘ OKULAR PLANETARNY 3MM

    TO OGŁOSZENIE WYGASŁO!

    • KUPIĘ
    • Używany

    Kupię okular który nadaje się do wygodnego podglądnięcia planet w teleskopie SW 150/750. Nie chce jakiejś "topowej" marki ale też nie dziadostwa najtańszego. Proszę o jakieś propozycję.

    1 zł

    Dębica - PL

  5. To ogłoszenie jest ZAKOŃCZONE.

    • KUPIĘ
    • Używany

    Chętnie odkupie w. w. korektor komy. Jak najbardziej nie przeszkadzają mi żadne ślady użytkowania byle optyka była w idealnym stanie. Ewentualnie jeżeli ktoś posiada inny niż wymieniony w tytule korektor komy który nada się do teleskopu SW 150/750 to proszę o jakieś oferty.

    500 zł

    Dębica - PL

  6. Jestem zainteresowany korektorem komy, chętnie odkupie jak będzie taka możliwość.
  7. mat3sz

    Nikon MOD 5000/5100 lub inny

    To ogłoszenie jest ZAKOŃCZONE.

    • KUPIĘ
    • Używany

    Kupię koniecznie Nikona zmodyfikowanego pod astro foto najlepiej 5000 lub 5100, ale rozważę też inne modele. Zapraszam do kontaktu

    BRAK CENY

  8. mat3sz

    SW 130/900 EQ2 + dodatki zestaw

    To ogłoszenie jest ZAKOŃCZONE.

    • SPRZEDAM
    • Używany

    Posiadam do sprzedania teleskop Sky Watcher 130/900 wraz z montażem EQ2, trójnogiem, lunetką i przeciwwagą. Dodatkowo do zestawu daje maskę bahtinova, napęd w 1 osi, filtr do obserwacji słońca oraz 2 okulary 10mm oraz 4mm. Od razu dodam że pasuje dokupić do tego jakiś okular 20+mm żeby wygodnie odnajdywać mniejsze obiekty na niebie oraz obserwować te większe ponieważ nie wszystko się nadaje do obserwacji w tak dużych powiększeniach jakie zaoferują nam okular 10mm i 4mm. Kolimator ze zdjęcia nie jest w zestawie. Lunetka posiada niewielkie otarcia oraz da się zauważyć niewielkie wgniecenie na tubusie przy stopce lunetki co kompletnie nie wpływa na obserwację ani na jakiekolwiek użytkowanie sprzętu. Teleskop używałem około 1,5roku był to mój pierwszy teleskop dzięki któremu wiele się nauczyłem o obserwacjach astronomicznych. Nie będę się rozpisywał co można przez niego obserwować itd takich informacji jest pełno w sieci a jak wiadomo wiele zależy od miejsca z którego prowadzimy obserwację, warunków atmosferycznych jak i obiektu który podglądamy o różnych porach roku. Na dzień dzisiejszy lustra zostały wyczyszczone oraz teleskop skolimowany. Dodatkowo na lustrze głównym wyznaczyłem środek który umożliwia prawidłową kolimację tak że sprzęt jest gotowy do obserwacji. Teleskop w 100% sprawny ale jak to na używany sprzęt posiada ślady użytkowania jakieś drobne ryski i zabrudzenia. Odbiór osobisty możliwy w Dębicy - Podkarpacie, oczywiście mogę gdzieś podwieźć na rozsądną odległość mniejszą lub nawet za nie wielką dopłatą ciut większą. Myślę że wysyłka też wchodzi w grę niestety jest to dość duży gabaryt i nie orientuje się w cenie wysyłki. W razie potrzeby mogę wystawić na jakimś serwisie typu OLX. Cena wydaje mi się dość niska wraz z tymi dodatkami, po prostu przesiadłem się na inny sprzęt i ten mi zalega a jako że jest ich sporo w sieci z tego co znalazłem to daje niższą cenę żeby się go w miarę szybko pozbyć i zrobić miejsce na nowe "klamoty" Chętnie odpowiem na jakieś dodatkowe pytania.

    600 zł

    Dębica - PL

  9. Oto i zdjęcia, aparat leżał nieco ponad godzinę w lodówce, podczas wykonywania zdjęć był zimny, dodatkowo zasłoniłem wizjer. _DSC0001.NEF _DSC0002.NEF _DSC0003.NEF _DSC0004.NEF _DSC0005.NEF _DSC0006.NEF
  10. Ok jutro do południa się tym zajmę
  11. Aparat nie jest modowany, stosuję wężyk spustowy i pomiędzy zdjęciami ustawiam 5s przerwy. Próbowałem z zasłoniętym wizjerem i ta poświata też się pojawiła.
  12. Z założonym obiektywem wyszło tak:
  13. szybki strzał 30s z zasłoniętym wizjerem i bez, żadnej różnicy.
  14. Dzięki za odpowiedź, chyba jednak kupie inny aparat do astro fotek wcześniej niż myślałem
  15. Cześć Używam lustrzanki nikon d3300 połączonej z teleskopem SW 150/750 PDS. Na każdym surowym zdjęciu ( po stacku też ) wychodzi zawsze z tej samej strony zdjęcia taka czerwona łuna/poświata/plama nawet nie wiem za bardzo jak to nazwać. Na pewno nie jest to żadne "lewe" światło które wpada z latarni itp. Różne obiekty na niebie ten sam efekt w tym samym miejscu wychodzi ta "plama". Znalazłem w jednym z wątków że to może być wpadające światło z czerwonej lampki aparatu i żeby ją zakleić, tak zrobiłem ale nie przyniosło to żadnego efektu. Dodam jeszcze że po założeniu obiektywu na aparat taka poświata nie wychodzi. Próbowałem robić zdjęcia z soczewką barlowa i bez ale efekt taki sam. Wydaje mi się że problem leży po stronie aparatu ponieważ darki robiłem odłączając sprzęt od teleskopu i na nich też wyszła taka poświata. Ktoś może spotkał się z czymś takim albo podobnym i ma jakieś rady lub pomysły co mogę zrobić żeby się tego pozbyć? Dodaje zdjęcia 2 obiektów i jednego darka ta czerwonawa łuna widoczna po prawej stronie. Ps. wiem że nikon d3300 nie jest dobrym wyborem do astrofoto ale taki mam w domu. _DSC0001.NEF _DSC0002.NEF _DSC0120.NEF
  16. To ogłoszenie jest ZAKOŃCZONE.

    • SPRZEDAM
    • Używany

    Posiadam do sprzedania filtr jak w tytule, stan idealny użyty 2 albo 3 razy, sprzedaje z powodu przesiadki na setup 2". Dodatkowo gratis dodaje filtr baader 0,6 ND również stan idealny. Filtry nie posiadają żadnych śladów użytkowania. W razie potrzeby mogę wystawić na OLX z możliwością wysyłki ewentualnie mogę podjechać w okolice Dębicy.

    250 zł

    Dębica - PL

  17. Niestety warunki pogodowe nie pozwalają mi dokładnie przetestować czy wszystko jest ok ale udało mi się w okienkach w chmurach ustawić montaż na biegun, wyrównać na dwie gwiazdy i dodatkowo dałem w aplikacji wyrównanie biegunowe czego wcześniej nie robiłem. W sumie zrobiłem kilka zdjęć jednej gwiazdy i w przeciągu około 100 minut nadal jest idealnie albo prawie idealnie w tym samym miejscu. Po zdjęciach widzę że delikatnie przesuwa się we wszystkich kierunkach raz tu raz tam ale nadal zostaje w centrum pola widzenia tak jak by zawsze obiekt wracał na środek po kilku zdjęciach a wcześniej cały czas uciekał w jednym kierunku aż znikał. Jutro ma być lepsza pogoda to będę miał pewność po kilku godzinnej sesji czy wszystko jest tak jak ma być ale na ten moment wygląda na to że tak. Ps. nie wiem czy to błąd aplikacji czy o co chodzi ale w aplikacji SynScan Pro po wejściu w lunetę biegunową w tym momencie pokazuje mi pozycje polaris na godzinie 10:13 a aplikacja Polar Clock na godzinie 15:29. Zawsze ustawiałem według aplikacji Polar Clock a dziś ustawiłem tak jak pokazywało w SynScan, niestety przez chmury już nie mam jak sprawdzić przez lunetkę biegunową czy zgadza się położenie z aplikacją.
  18. Posiadam egzemplarz bez pilota, sterowany przez aplikację i nie widzę takiej opcji w apce.
  19. Ok zrobiłem wszystko jak na filmie, smar który był w elementach osi DEC to nawet bym tego smarem nie nazwał jakaś paciara która bardziej działała jak klej, teraz wszystko chodzi dużo lepiej niż wcześniej i nie ma żadnych luzów. Niestety pogoda dziś się zepsuła ale w najbliższym czasie jak uda mi się przetestować owoc mojej pracy to dam znać co z tego wyszło
  20. Niestety poluzowanie nic nie dało, nadal z czasem powoli obiekt na zdjęciach ze środka pola ucieka na bok aż znika za polem widzenia Może coś robię nie tak, źle ustawiam, już nie mam pomysłu. Zawsze gdy rozkładam wszystko ustawiam montaż na północ, poziomuje go, następnie ustawiam lornetkę biegunową na gwiazdę polarną według aplikacji "Polar Clock" następnie zakładam tubę i wyważam w obu osiach. Czy coś pomijam? Ewentualnie co jeszcze można spróbować? Ps. Mimo poluzowania ślimaków gdy odblokuje osie to trochę obraca się bardzo lekko ale są momenty w których tak jak by się delikatnie blokuje i obraca z oporem ( nie jakiś duży ale jednak ) może w tym tkwi problem? Jak zniwelować ten opór? Ślimaki wyluzowane a nawet jak były całkowicie wykręcone to opór nadal występował.
  21. Tak luneta wyjustowana, łożyska w montażu troche poluzowałem, zobaczymy czy to coś da.
  22. W sumie zawsze dość mocno dociskam blokady osi, spróbuję dzisiaj delikatnie i zobaczymy czy będzie jakaś poprawa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.