Jump to content

dobrychemik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2517
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

dobrychemik last won the day on April 1

dobrychemik had the most liked content!

Community Reputation

2173 Excellent

About dobrychemik

 • Rank
  Łowca widm
 • Birthday 12/24/2019

Kontakt

 • Strona WWW
  nie mam w tematyce astro
 • Facebook / Messenger
  nie używam
 • Skype
  nie używam
 • Instagram
  nie używam

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Zainteresowania
  Ograniczam się głównie do astronomii, kosmologii, genealogii, biologii i chemii.
 • Sprzęt astronomiczny
  Tak, mam.

Recent Profile Visitors

8968 profile views
 1. "A potem Tayson rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba..."
 2. A możecie mi wytłumaczyć o co chodzi z tym rozciąganiem pliku i wersjami liniową/nieliniową?
 3. Może gdybyś zaoferował coś atrakcyjniejszego, to by zmobilizowało naukowców do bardziej wytężonej pracy. A tak, to sam rozumiesz... po co mieliby się starać?
 4. Tym razem chcę się z Wami podzielić pewną refleksją. Chodzi mi o rynek filtrów interferencyjnych, w szczególności wąskopasmowych. Są to produkty specyficzne: drogie i produkowane przez niewielu producentów na świecie. I najważniejsze: zdecydowana większość konsumentów nie ma możliwości weryfikacji ich jakości. Filtr wąskopasmowy musi być wykonany absurdalnie źle, by można było to wykryć nie mając drogiej aparatury lub innych, prawidłowych filtrów dokładnie tego samego typu. Jednak mało kto kupuje po kilka sztuk tego samego modelu, a jeszcze mniej osób ma dostęp do spektrofotometru.
 5. Jak już sygnalizowałem na razie zakończyłem zabawę w kompletowanie sobie biblioteki filtrów. Już ich nie kupuję, mam co chciałem zdobyć, całą resztę sprzedaję. Wszystkie oferowane filtry zostały przeze mnie sprawdzone poprzez pomiar widm. Tutaj oferuję tylko te filtry, które okazały się co najmniej dobre i spełniają specyfikacje producenta. Jednak wiele z tych filtrów przekracza te specyfikacje, niektóre znacznie. Niektórych modeli mam więcej niż jedną sztukę – kupujący może sobie wtedy wybrać najbardziej mu odpowiadający egzemplarz - zwykle oznacza to najlepszy Każdy z filtrów jest
 6. Jutro planuję mierzyć nowe Optolongi L-eX 2.0". Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o wiadomość. Kto pierwszy ten lepszy - będzie można sobie zarezerwować/wybrać najlepszą sztukę.
 7. Mam nadzieję, że przyjmie się na forum taki właśnie sposób prezentacji obiektów: z różnych stron, z poczuciem trójwymiaru. Poproszę teraz o Księżyc i M31 Praca niesamowita. Pierwsza myśl: "niemożliwe, to jakaś ściema"
 8. Aktualne. Osobom czającym się czy też odkładającym zakup na później radzę się decydować na zakup - zakończyłem już kompletowanie swojej biblioteki filtrów, więc już nie będę miał kolejnych nowości na sprzedaż. To jedyny zestaw LRGB jaki mam na zbyciu, przetestowany, pewny i w bardzo dobrej cenie. Wyraźnie taniej nawet w porównaniu z AliExpress.
 9. W tym roku już nie planuję dużych zakupów astro. Może za rok, SCT jest jedną z moich opcji.
 10. Czy posadzenie takiej tuby na HEQ5 to duża przesada?
 11. Chyba to bez sensu. SVB Moon głównie wycina okolice światła żółtego, które i tak jest częściowo już wycinane przez RGB. Ewentualnie dodatkowo odfiltrować samo L, ale tutaj już lepszy byłby L-Pro. Zastrzegam, że tak sobie gdybam, bo doświadczenia tu nie mam.
 12. Trzeba ludzi zacząć uświadamiać, że od światła w nocy to się kury gorzej niosą!
 13. Każde kolejne lampy są coraz trudniejsze do filtrowania. Z naszego punktu widzenia najlepszy byłby powrót do rtęciówek najłatwiejszych do odfiltrowania. LEDy to zmora.
 14. Sławek, parę z użytych klatek chyba miałeś poruszonych. Wszystkie gwiazdy wydają się mieć bardzo słaby ogonek w kierunku godziny pierwszej.
 15. "Trumna Hioba"? Nie lubię tego bezkrytycznego kopiowania angielskich nazw. Skoro ten asteryzm został wycięty z Delfina to już bym wolał "Filet z Delfina". Przynajmniej z sensem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.