Jump to content

dobrychemik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1025
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

782 Excellent

About dobrychemik

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Zainteresowania
  Ograniczam się głównie do astronomii, kosmologii, genealogii, biologii i chemii.
 • Sprzęt astronomiczny
  MAK SW 150/1800, NEWTON GSO 150/600, HEQ5, Canon EOS M50. Do tego Celestron Cometron 12x70.

Recent Profile Visitors

2477 profile views
 1. Jednak nie, wycofuję się z tego. Idealnie nigdy nie będzie, bo przy przechylaniu filtra o kąt alfa dla różnych promieni zmiana kąta padania na filtr będzie różna w zakresie od -alfa do alfa. Zrobi się tylko bajzel..
 2. W teleskopie z obstrukcją nigdy nie masz prostopadłego padania promieni na filtr. W Twoim przypadku przechylenie filtra nie musiało by być takie duże, bo w tak szybkiej optyce już natywnie masz spore kąty. Wystarczyłoby przypuszczalnie przechylić o jakieś 3 stopnie, żeby było idealnie.
 3. Porównując łącznie zmierzone przeze mnie widmo, schemat zamieszczony przez Marka i mój ostatni wykres widać że: - trzeba uzyskać przesunięcie o 2-4 nm - odpowiada to kątowi padania w zakresie ok.7.5-10 stopni - połowa powierzchni tuby Wessela mieści się w tym zakresie - stąd wniosek, że @wessel musiał dwukrotnie dłużej naswietlać tlen niż by to musiał robić z prawidłowym filtrem. Decydujący wpływ na dokładność obliczeń ma znajomość zależności blusziftu od kąta padania dla danego filtra. W tym przypadku zależność tą szacowałem zgrubnie na podstawie podobnego, ale innego filtra.
 4. Kupię filtr typu antyLP marki IDAS, model LPS-D2. Rozmiar: 2.0" lub 1.25", choć wolałbym ten pierwszy. Stan: co najmniej bardzo dobry. Cena: przyjazna.
 5. Na wszelki wypadek dodam mały komentarz do powyższego wykresu. Można z niego np. odczytać pod jakim kątem padają na filtr promienie odbite przy zewnętrznym brzegu lustra: są to wartości dla procenta=100. Z kolei promienie ledwie muskające lustro wtórne, ale docierające do głównego i generujące obraz padają na filtr pod kątem odpowiadającym procentowi=0. Ponieważ refraktor nie ma lustra wtórnego, to w jego wypadku krzywa zaczyna się już przy kącie równym zero (zielona linia). Oczywiście wszystkie krzywe dotyczą promieni biegnących równolegle do osi optycznej teleskopu, czyli od obiektu znajdującego się w samym środku generowanego obrazu.
 6. Zgłębiając temat blueshifta zastanawiałem się jak wygląda rozkład kąta padania światła na filtr w różnych tubach w zależności od odległości od osi optycznej. Zmienne są tu trzy: apertura, ogniskowa oraz wielkość lustra wtórnego. Od razu zaznaczam, że nie we wszystkich przypadkach udało mi się znaleźć dokładne wielkości lusterek, więc mogą być nieznaczne nieścisłości.
 7. Ciekawe co sobie pomyśli o "obstrukcji 55%" jakiś lekarz gastrolog, jeśli tu kiedyś przypadkiem trafi. Może potwierdzi, że zsiniała twarz pacjenta to właśnie "blueshift"?
 8. Ten obiektyw (jupiter 135) ma tą fajną cechę, że pasują do niego filtry 2.0 - nie wkręcisz, ale jeśli celujesz dostatecznie wysoko, to można filtr po prostu położyć na obiektywie.
 9. @HAMAL uznał moją odpowiedź, więc zanim zmieni zdanie, szybko wrzucam moją zagadkę. Poniżej widać symulowany widok nieba z planety krążącej wokół jednej z jasnych gwiazd widocznych w Polsce. Co to za gwiazda? Na grafikach macie m.in. wygląd Oriona z Wielkim Psem oraz Wielkiego Wozu.
 10. Ogólnie ten filtr da się "naprawić". Montując go w oprawie czy też w odpowiedniej szufladzie filtrowej pod kątem ok. 4 stopni powinien się nagle stać tym, co deklaruje producent. Mając pod ręką gamę opraw o różnym kącie mógłbym "tuningować" filtry pod różne tuby. Oczywiście taki tuning działa tylko w jedną stronę - w kierunku krótszych fal, czyli szybszych tub. Zawsze coś. Zabawa fajna
 11. Dobrze, że powstała taka książka i że udało się znaleźć dla niej wydawcę, co takie proste wcale nie jest. Szkoda tylko, że wydawca uparł się na taką formę ostatniej strony okładki - żywcem wziętej z uczelnianej bazy pracowników.
 12. OK, nazwę je: niech to będą Flip i Flap Dobrze?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.