Jump to content

dobrychemik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  426
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

246 Good

About dobrychemik

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Zainteresowania
  Ograniczam się głównie do astronomii, kosmologii, genealogii, biologii i chemii.
 • Sprzęt astronomiczny
  MAK SW 127/1500, NEWTON GSO 150/600, EQ3-2 + napęd 2D, Canon EOS M50

Recent Profile Visitors

610 profile views
 1. dobrychemik

  kolory

  Bellatrix, czytając Twoje opisy kolorów ciśnie się na myśl jedno słowo: synestezja
 2. Nie widzę specjalnego sensu w rozcieńczaniu. No chyba, że masz jakieś specyficzne zabrudzenia, które akurat będą łatwiejsze do usunięcia mieszanką wody i izopropanolu. Kto wie czym sobie upaprałeś optykę...
 3. A może chodziło o zastosowanie spożywcze? W takim przypadku rozcieńczanie jest jak najbardziej wskazane, gdyż alkohole o nieparzystej liczbie atomów węgla (izopropanol ma trzy) są zdecydowanie niezdrowe.
 4. A mówili czym rozcieńczać? Etanolem? Wodą? Kranówką? Ogólnie czysty alkohol nie ma prawa uszkodzić normalnych powłok antyrefleksyjnych. Rozcieńczanie go wodą nie ma sensu, bo utracisz główną zaletę izopropanolu - umiarkowaną lotność - o wiele większą niż wody, ale niższą niż etanolu, który odparowuje zbyt szybko.
 5. Trzeba rozróżnić dwie rzeczy: - opinie o sklepach sprzedających na AliExpress - opinie o samym AliExpress Zakupów robiłem już kilkadziesiąt, jak dotąd ani raz nie zostałem oszukany. Cztery razy zdarzyło mi się dostać przedmiot uszkodzony lub niepełnowartościowy (podejrzewam, że dwukrotnie to "zasługa" naszej poczty, która miętoli przesyłki niemiłosiernie) . W trzech przypadkach udało mi się dogadać ze sprzedawcami w sposób satysfakcjonujący mnie. Tylko w jednym przypadku musiałem rozpocząć oficjalny spór, dzięki któremu uzyskałem częściowy zwrot kosztu zakupu. Ogólnie odnoszę wrażenie, że AE stara się dbać o interesy dobrych klientów.
 6. Jak już będziesz kupował to najlepiej kupić dwie sztuki jednocześnie, żeby gorszą zwrócić. Wiem, że to trochę nieładnie, ale w sklepach specjalistycznych też kombinują i selekcjonują lepsze sztuki dla lepszych klientów.
 7. Wzór bardzo fajny i sensowny. Przy okazji tłumaczy dlaczego astronomiczne obserwacje podmorskie są skazane na niepowodzenie - LP jest wtedy... no... niebotyczne!
 8. Według mnie ma znaczenie. Im jesteś wyżej tym LP musi maleć stopniowo do zera. Im masz nad sobą mniej powietrza, tym mniej będzie ono rozpraszało światła. Pytanie: czy efekt będzie zauważalny po wejściu np. na 10-te lub 20-te piętro? Te dolne warstwy powietrza mają największe znaczenie, bo są najbliżej źródeł światła, więc najwięcej światła rozpraszają.
 9. Porównując parametry i wykresy na stronie producenta widać, że to inny, niższy poziom jakościowy. Ponadto trzeba pamiętać, że obiektywy Makro zwykle mają krótszą skalę ostrości na dużych odległościach - w astrofotografii może być trudniej ustawiać ostrość. Ale w ręce tego obiektywu nie mialem, więc tylko dywaguję.
 10. Zakładając wątek chodziło mi o samo LP, a nie smog. Na przykład ostatnio dość często i mocno wieje, więc ludzie w Krakowie narzekają na mniej atrakcyjne zachody słońca, ciemniejsze niebo w nocy oraz złe samopoczucie od nadmiaru tlenu. Ale LP jest nadal.
 11. Czy ktoś z Was orientuje się jak szybko w miastach LP maleje wraz z wysokością nad poziomem terenu? Czy wdrapywanie się ze sprzętem na wysokie piętra wieżowców przynosi znaczącą poprawę? I jaka to musi być wysokość, by to miało sens?
 12. Nagroda pocieszenia: dzięki spektakularnym zakryciom przez chmury można dogłębnie analizować kształt tychże chmur
 13. Dziwny pomysł z doklejaniem nitek, aby zrobić "spajki". Celowo dodajesz artefakty - równie dobrze możesz te spajki robić sobie podczas obróbki w komputerze. Będą ładniejsze, większe, bardziej fantazyjne... jakie chcesz.
 14. dobrychemik

  kolory

  Pewności oczywiście nie mam, ale czasem robi się prowizorkę, której nikomu nie chce się optymalizować jeśli dobrze działa. Największy bubel tego swiata w dziedzinie optyki to wyprowadzenie nerwu wzrokowego z naszego oka; żyjemy z tym czy się nam podoba czy nie, nie ma już szans na zmianę
 15. dobrychemik

  kolory

  Te kółka to nie jest optymalne rozwiązanie, bo traci się dość dużą powierzchnię. Funkcjonalnie równoważny pod względem dyfrakcji byłby wąski czarny pasek z falistymi brzegami - są nawet krawiecki nożyczki dające taki efekt. Mam też bardzo starą gilotynkę do papieru tnącą z falistym brzegiem - artefakt z czasów fotografii tradycyjnej. Ogólnie pomysł likwidacji "spajków" bardzo mi się podoba, bo nie jestem ich wielbicielem. Tak oto dzięki fascynacji Bellatrix kolorami gwiazd pozbędę się spajków w moim Newtonie
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.