Jump to content

Behlur_Olderys

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2596
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Behlur_Olderys last won the day on September 29 2018

Behlur_Olderys had the most liked content!

Community Reputation

2483 Excellent

About Behlur_Olderys

 • Rank
  Bartek H.

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Zainteresowania
  Ogólna Teoria Względności
 • Sprzęt astronomiczny
  SW Mak 127 2"
  Asi120mm mini + filtry + obiektywy

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No niestety z obiektywami jest o tyle ciężko, że jak mam te 44mm, to sam reduktor zajmuje ze 20mm (mam najtańszy z ali 0.5x do testów). ASI120 z minimalnym backfocusem 8.5mm daje mi dwie opcje: reduktor przy samej kamerce, przez co praktycznie nic nie redukuje, albo korzystając z przedłużki 1.25 (też jakieś 20mm) dostaję już za długi backfocus, żeby obiektyw zogniskował nieskończoność Także tego... może jak znajdę gdzieś przedłużkę 10mm na gwint 1.25" to będą jakieś efekty, na razie niestety nic
 2. Dzięki Liczyłem na to, że usłyszę podobną wypowiedź. Mimo wszystko wolałbym usłyszeć odpowiedź na zadane pytanie, które nie brzmiało "czy warto kombinować" Wiesz, że dla ludzi takich jak ja często wydaje się że warto kombinować mimo wszystko
 3. Szybkie pytanie: czy focal reducer zmienia flange distance obiektywu a jeśli tak, to jak? Np. dla obiektywu Canona fd=44mm, czy po włożeniu reduktora ta wartość się zmieni? Na mniej, na więcej?
 4. Problemy będą takie: 1. Zgrubsze zapamiętanie pozycji początkowej - punktu referencyjnego, od którego będzie się liczyć okres obrotu ślimaka. Da się to od biedy załatwić jakąś cieńką strzałeczką albo kołem z podziałką żeby znać / ustawiać początkową pozycję enkodera. Da się to też załatwić używając wprost enkodera absolutnego, co też można rozważać - pewnie na tym się skończy 2. Komendy PEC - teraz napęd jest sterowany z magicznej skrzyneczki. Trzeba tą skrzyneczkę zamienić na coś bardziej a'la Arduino z wyprowadzeniami do enkoderów i silników. Tutaj jest problemem projekt i wykonanie takiego urządzenia. Wejść jakoś w posiadanie niezbędnych elementów elektronicznych. Łatwo będzie ułożyć to na breadboardzie, ale najlepiej byłoby zamknąć wszystko w elegancką skrzyneczkę. To samo w sobie jest chyba najżmudniejsze. 3. Algorytm niwelacji PE - kwestia zmierzenia (na gwiazdach) krzywej PE dla kilku okresów skorelowanych z pozycją enkodera. Wyodrębnienie części okresowej i stworzenie odpowiedniej funkcji odwrotnej. To taka praca najbardziej teoretyczna. Sama implementacja jest prosta - zamiast stałego okresu sygnałów sterujących do silnika bierzemy delay pomiędzy impulsami z LUT stworzonego z funkcji odwrotnej. Raczej proste.
 5. Pewnie masz rację. Niemniej, wydaje mi się, że nie byłoby nic nadzwyczajnego w kolejnym EQ3-2 z guidingiem, z pewnością byłaby to bezpieczniejsza i łatwiejsza droga. Natomiast EQ3-2 z PEC - no, to już byłoby bardziej egzotyczne Chcę sprawdzić, czy się da, i jak się da. Jak już sprawdzę, to wtedy będzie dobry moment na porównywanie... ... o ile ten moment kiedykolwiek nastąpi. Nie byłby to pierwszy projekt, który zacząłem i nie skończyłem Życie teoretyka...
 6. Temat jako odpowiedź na tytułowe pytanie Chcę się pochwalić bo od jakiegoś czasu są albo chmury albo chmury, albo nie mam czasu. To chociaż tyle mi się udało zrobić Użyte przedmioty: 1x enkoder inkrementalny 400 cpr z aliexpress (wałek 6.35mm) 1x blacha 1mm aluminium 1x śrubka + podkładka M5x12mm 2x śrubka + podkładka M3x8mm Sprzęgło elastyczne 6.35/6.35mm Użyte narzędzia: Nożyce do blachy Gwintownik M5 Wiertarka Młotek, punktak, wiertła 3.5mm, 4.0mm (nie miałem akurat 4.2mm), 6mm, imbus do wkręcenia śrubek (akurat miałem z łbem na imbus) Schemat działania: Mierzymy, albo zgadujemy mniej więcej jak będzie wyglądał zamontowany po przeciwnej stronie ślimaka niż napęd enkoder, następnie wycinamy taki kawałek blachy, zginamy w odpowiednich miejscach, wiercimy dziury pod enkoder i pod śrubę do montażu. Wiercimy 4mm dziurę w montażu (mięciutki metal!) i gwintujemy M5. Wystarczy już tylko wszystko skręcić i połączyć wał enkodera z wałem ślimaka ulubionym sprzęgłem. Voila! Można teraz się bawić z mierzeniem PE, a przy odrobinie chęci i czasu - zastanowić się nad korekcją. Wyniki: Ogólnie wszystkie mechaniczne czynności poszły zaskakująco łatwo, jak na moje teoretyczne podejście do tematu. Garść zdjęć efektu końcowego: Wnioski: Małym nakładem pracy można wyposażyć napęd RA montażu EQ3-2 w enkoder. Dałem inkrementalny za chyba 30zł, ale wyobrażam sobie też jakiś droższy, absolutny za 200zł Przy odpowiedniej metodologii i rygorze pomiaru można z takim enkoderem zmierzyć powtarzalną część błędu prowadzenia i ją zniwelować, mając dostęp do generatora sygnałów sterujących napędem (a to wszystko jeszcze przede mną, ale nie wydaje mi się jakimś rocket science...). Pewnie nie będę miał czasu na takie zabawy w najbliższym czasie, bo przy 135mm ogniskowej to przede wszystkim muszę mieć dobre ustawienie na biegun, i z tym aktualnie walczę a nie z PE, ale niczego nie wykluczam Pozdrawiam!
 7. Jak zobaczyłem, że nic nie widać, to coś mnie tknęło
 8. Hej, Fajnie to grało, ostrzenie było bardzo dokładne (w sensie kroków), ale ten obiektyw ma spore wady optyczne na f/1.8 co niestety widać przy włożeniu do ASI120 (pixel 3.75um). Nie byłem jakoś bardzo zadowolony, bo trzeba go było przymykać. Zdenerwowałem się i kupiłem manualnego Samyanga 135 który ostrzy od pełnej dziury Szczerze mówiąc zamiast 50/1.8 kupiłbym teraz tego Yongnuo 50 f/1.4, który podobno przebija Canonowskie szkło o tych parametrach...
 9. Świetna lektura, te obroty, polecam księgę I szczególnie: https://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=48790 Z polskiej przedmowy do "O obrotach..." Znamienna sentencja na początku księgi: Tu jeszcze fajny fragment z listu Kopernik do papieża: Po pobieżnej lekturze jeszcze bardziej skłaniam się do odpowiedzi: tak.
 10. Ale jakbyś miał "obalić Einsteina" (świetna nazwa dla taniego wina, swoją drogą...) to chyba najpierw byś jednak trochę się pouczył matematyki, czy wybrałbyś drogę na skróty, i obalił tezy z tekstów popularnonaukowych?
 11. Ja wiem. Ale jeszcze raz proszę zauważ: jaka była kolejność! Einstein zjadł zęby na elektrodynamice klasycznej. Dlatego potrafił ją wykorzystać do stworzenia STW. Podobnie ma się z geometrią różniczkową. Próby interpretacji są dobre, gdy robią je ludzie, którzy wiedzą o co chodzi. Podważanie teorii dobrze zacząć od zapoznania się z nią, a nie z jej interpretacją.
 12. Celowo przesadzam, nie potrafię oprzeć się pokusom delikatnego dramatyzmu ale to zawsze osoby w rodzaju pieprzotów mnie inspirują:) Chyba chciałem powiedzieć jedno: Zrozum matematykę i model. Interpretacja (opisowa teza) to dodatek. Nie odwracajmy kota ogonem. Nawet w kosmologii: fizyk mówi: metryka zachowuje się wg wzoru xyz... Laik: czyli co? F: czyli tak jakby się rozszerza... (wzdycha...) L: czyli przestrzeń się rozszerza! E to bez sensu, Einstein się mylił, przecież nic się tu nie rozszerza... F: (facepalm/seppuku) No właśnie. To po co głosić te tezy, skoro tylko są z nimi problemy? Czy interpretacja mechaniki kwantowej wpływa na poprawność równania Diraca? Nie. To po co interpretować? Chyba dla akademickiej dyskusji... A ja radzę: najpierw sobie wszystko lepiej przeliczyć i zrozumieć wzory i model. Potem opis i interpretacja, jeśli bardzo chcesz. Odwracanie tej kolejności to droga na skróty wiodąca prosto w paszczę pseudonauki.
 13. Do poczytania a nawet do pooglądania https://www.aanda.org/articles/aa/pdf/2003/10/aah4002.pdf
 14. Dzięki wszystkim za cenne porady. Jakoś jednak trochę z boku, trochę niedokładnie, ale udało się w miarę zminimalizować kreski. Oczywiście po godzinie zabawy straciłem cierpliwość i zostawiłem tak, jak jest. Włączyłem kilkadziesiąt klatek żeby coś wreszcie sfotografować, i opuściłem balkon. Jak się później okazało, minutę później przyszły chmury Czekam na lepsze czasy Dzięki jeszcze raz!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.