Jump to content

MateuszW

Biznes
 • Content Count

  9118
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  39

MateuszW last won the day on August 23 2020

MateuszW had the most liked content!

Community Reputation

7855 Excellent

6 Followers

About MateuszW

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.youtube.com/user/mateuszw1995/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Astronomia, informatyka, elektronika, majsterkowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600, ASI290, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 9, Powermate 2,5x, Nikon D750, D7500, D80, Samyang 135

Recent Profile Visitors

43682 profile views
 1. Określenie "zmasakrowane" sugeruje, że to autor zdjęcia je zmasakrował w obróbce, tj przegiął z "suwakami" / wyciąganiem itp. Tymczasem tutaj pod względem obróbki zdjęcie jest świetne, a jedyny mankament to wada typowo sprzętowa, na którą autor nie ma wpływu (no... może zmienić sprzęt). Dlatego uważam, że to określenie jest bardzo nie na miejscu. Trudno mi powiedzieć, czy to co widać w rogach to po prostu koma (niektóre jasne obiektywy mają niemożliwą do pozbycia się nawet przy przymykaniu komę), czy koma + dodatkowe skrzywienie czegoś. Przydałoby się zdjęcie bez pierwszego planu,
 2. Grzałka na obiektyw to powszechnie stosowana i skuteczna metoda radzenia sobie z rosą. Ogrzewa ona tylko minimalnie soczewkę i nie wpływa to negatywnie na jakość obrazu. Odrośnik sprawdza się podczas umiarkowanie wilgotnych nocy, ale często jest taka wilgoć, że prędzej czy później każdy odrośnik się podda.
 3. MateuszW

  ASPS

  Ja nawet nie wiedziałem że można wyświetlić takie opisane zdjęcie Ale tak, po alignacji tym programem zawsze jest tego typu offset. Traktuję to jako zgrubną alignację i potem robię plateslove w programie do akwizycji i na koniec usuwam ten pierwszy punkt. Z 5,2 to może kwestia kropka/przecinek? Spróbuj kropki.
 4. Ziściły się najczarniejsze scenariusze. Pomimo utrzymywania miejsca i czasu transportu teleskopu przez ocean w ścisłej tajemnicy, piraci zdołali namierzyć statek transportowy i porwać warty 10 miliardów dolarów teleskop Jamesa Webba. Ponadto, porwano dwóch ważnych pracowników NASA oraz ich psa: Agencja NASA na razie wstrzymuje się od komentarza, ale z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że piraci zażądali usunięcia z orbity wszystkich satelitów Starlink i wstrzymania dalszych lotów, gdyż jak twierdzą, uniemożliwiają im one nawigowanie statkiem wedłu
 5. Napisz na PW, zorganizujemy
 6. ZWO EAF to jedyny focuser, który możesz użyć do AsiAir, więc jeśli ją planujesz, to nie masz wyjścia. DreamFocuser stworzyłem z myślą zarówno o sterowaniu z komputera, jak i samodzielnie i moim zdaniem jest on najwygodniejszą opcją w takim zastosowaniu (wiadomo każdy chwali swoje ). Astrolink ma dużo więcej funkcji, bo to nie jest tylko focuser, ale cała centralka do sterowania zasilaniem / grzałkami / itp, także to zależy od Ciebie, czy potrzebujesz tych funkcji, czy szukasz samego focusera. Zarówno DreamFocuser, jak też Astrolinka możesz używać na Windowsie lub Linuksie (np wspomniane astro
 7. Ale nie rosną. Chyba że akurat zmieniłeś pracę z jakiejś kiepsko płatnej na bardzo dobrze płatną. Synta 8" w ciągu 6 lat podrożała o 100%. Nie sądzę żeby w jakiejkolwiek pracy pensja została w tym czasie podwojona.
 8. A Michała Kałużnego pytałeś? Ogólnie nie widzę opisu pod A7 mk3, jedynie mk2. W jego przypadku problemem jest nierozdzielny filtr, więc trzeba go zastąpić jakimś ir-cutem. Można by spróbować zastosować baadera canonowego, albo może wystarczy filtr nakręcany na obiektyw. Druga kwestia to regulacja matrycy - niestety nie umiem stwierdzić po zdjęciach, czy ona jest. Jeśli jej nie ma, to murowana potrzeba baadera w cely wydłużenia backfocusa, albo... modyfikacja adaptera do obiektywu. Przecież to bezlusterkowiec z krótkim backofocusem, więc trzeba by jedynie skrócić jakoś adapter na obiektyw
 9. Tylko o jakiej skali myślisz? Robienie kilkuminutowych ekspozycji na drobniutkiej skali mija się z celem z powodu seeingu, który nie pozwoli uzyskać więcej detali, niż masz bez barlowa. Albo musi to być luckyimaging na króciutkich klatkach, albo przeprowadzka do Chile.
 10. TeamViewer jest znacznie szybszy, choć u niektórych lubi czasem się rozłączać (a u innych działa). Niektórzy chwalą też AnyDesk. Przetestuj który najlepiej działa.
 11. Generalnie ilu ludzi, tyle możliwości i każdy broni swojego i uważa, że właśnie to jego jest najlepsze
 12. Oczywista rzecz to zdalny pulpit Na polu może być laptop albo mikro pc, połączony po wifi z domem albo dedykowana sieć. No i tyle. Ja mam miniaturowy komputerek przyklejony do tuby.
 13. Redukcja napięcia zasilania w driverze z ograniczeniem prądowym nie ma dużego sensu, to się sprawdza w prostym mostku H typu "włącz wyłącz". W driverach typu DRV8825 ten potencjometr służy do ustawienia napięcia na pinie mierzącym napięcie odniesienia. Można go zastąpić DACem procesora i sterować nim dowolnie. Zresztą nawet drivery ze sterowaniem cyfrowym, zwykle mają taki pin, a sterowanie cyfrowe ma jakąś ograniczoną rozdzielczość (choć zapewne wystarczającą tutaj).
 14. Jeśli nie używasz mikrokroków (nawet półkroku), to możesz wyłączać. Ale jak używasz, to wyłączenie spowoduje utratę pozycji i przeskoczenie na najbliższą, stabilną pozycję. Najlepsza opcja to zmniejszenie prądu w czasie bezruchu, tak to działa w moim focuserze i chyba kilku innych.
 15. Filtr nie jest sklejony, ale nie ma możliwości regulacji głębokości matrycy - czyli obiektywy nie będą ostrzyć na nieskończoność. To nie stanowi problemu we współpracy z teleskopem, ale do 300 mm zakładam że chcesz używać obiektywów? Oczywiście można kombinować i przeostrzać obiektywy, ale tylko część się da.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.