Jump to content

MateuszW

Biznes
 • Content Count

  7,847
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

MateuszW last won the day on February 23

MateuszW had the most liked content!

Community Reputation

5,878 Excellent

3 Followers

About MateuszW

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 06/24/1995

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.youtube.com/user/mateuszw1995/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Astronomia, informatyka, elektronika, majsterkowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 9, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D750, D7500, D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Recent Profile Visitors

27,242 profile views
 1. Nie mam pojęcia jak to jest rozwiązane, ale słusznie się domyślasz, że nie ma czegoś takiego jak "samo się dostosowuje". Napięcie musi być ustawione odpowiednie. Laptopy nie mają żadnej tolerancji, na 12V nic nie zrobią. Te 12V 2A to bieda, ale jest to złącze rozruchowe pod ten gruby kabel, które ma dużą obciążalność. Tylko pytanie czy ono może być cały czas włączone.
 2. Chcesz robić klatki 300s bez guidingu? Jaka ogniskowa? Jeśli nie, to ustawienie bieguna nie musi być wcale takie dokładne, guiding zrobi resztę.
 3. Ale to się tyczy przypadku z pierwszego postu, a teraz pojawiła się nowa osoba z mniejszymi potrzebami
 4. Skąd aż tyle? Mówimy tu o prądzie rzędu 1,4A, w porywach max 2A. Wystrzegaj się złącza zapalniczkowego, to najgorszy syf jaki powstał na tej planecie. Murowane problemy z nie kontaktowaniem i rozłączaniem się w czasie nocy od byle dotknięcia. Jeśli brakuje złącz DC, to nie ma problemu kupić rozdzielacza (taki rozgałęziony kabel). Raspberry raczej nie będzie działać stabilnie na USB 2A, bo momentami wymaga więcej. Podłącz je też pod DC.
 5. Ok, ale nadal masz kontrolę tylko nad czasem ruchu, ale nie możesz precyzyjnie zmieniać prędkości. To nie problem przy chęci uzyskania dużej precyzji?
 6. Czy korygowanie ruchu montażu enkoderem planujesz właśnie zrealizować jako guiding portem ST4? Nie jest to zbyt ograniczona metoda? Chociaż chyba ciężko zrobić coś innego bez zastępowania elektroniki silników...
 7. CEM pobiera 0,35A przy trackingu, czyli tyle co nic. Musisz zmierzyć albo poszukać, ile bierze Raspberry podczas pracy z softem astro (prawdopoobnie przy średnim obciążeniu). Zapewne coś 1-2A przy 5V, czyli max 0,83A przy 12V. Guider to max 0,5A 5V, choć zapewne mniej. Czyli mamy w sumie 1,4A przy 12V, co daje ok 6h pracy. Jednak w zimie ten czas się skróci, powiedzmy o 30%. Ja bym kupił i tak dwa takie powerbanki, chociaż nie wiem jak je połączyć, bo prawie cały prąd zabierze Raspberry i podłączona do niego kamerka.
 8. Działa? Powinno się samo zainstalować po użyciu nowego instalatora. Jak nie to rozdział "instalacja sterowników bootloadera".
 9. Hehe, przeczytałem tytuł wątku jako: "Derotator pola" Już miałem coś technicznego pisać Skrzywienie "zawodowe"...
 10. Również w ubraniach, które kupujemy w sklepach chodziło już kilkadziesiąt innych osób, które je przymierzały Niemniej faktycznie jest to problem chyba nierozwiązywalny - klient chce idealne, niedotykane, a sprzedawca musi przyjmować zwroty i pokazywać w sklepie. Zwrot towaru bez podania przyczyny jest moim zdaniem potrzebną rzeczą, ale wymaga uczciwego podejścia. Najlepiej nawet nie wyjmować towaru z pudełka, a jeśli to konieczne do oglądnięcia, postarać się żeby nie został żaden ślad. Wydaje mi się, że ideą tego przepisu jest możliwość zwrotu w przypadku, gdy nie wiemy dokładnie, co kupujemy, bo nie możemy tego obejrzeć w salonie, a potem okazuje się, że jakiś drobiazg, nieuwzględniony w opisie, jest dla nas dyskwalifikujący w użytkowaniu tego sprzętu. Właściwie to większość rzeczy, jaką kupiłem ma jakiś detal, który mi nie odpowiada, a nie dało się tego dowiedzieć przed zakupem. Za to jeśli ktoś notorycznie kupuje i odsyła sprzęt z tego samego sklepu, to uważam, że powinno się go tępić na wszelkie sposoby, wbrew przepisom, bo niby "ma prawo". Taki ktoś jest po prostu nieuczciwy (to taka ogólna uwaga, nie tyczy się nikogo konkretnego w tym wątku).
 11. Bardzo ciekawy projekt, będę śledził z zainteresowaniem. Rozumiem, że na razie użyłeś enkodera tylko do pomiaru, a będziesz robił z tego system korygujący pracę montażu? Myślisz, że uda się zrobić coś pokroju iOptrona? Bardzo ciekawi mnie kwestia kalibracji i błędów enkodera. Mógłbyś nakreślić w skrócie ten temat? Na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwe skorygowanie błędów enkodera bez informacji zwrotnej (np od innego, lepszego enkodera), ale zapewne intuicja się tu nie sprawdza. Bardzo ciekawe jest też, że działa to na tak niedokładnym mocowaniu - z tego co wiem dla enkoderów krytyczne jest osiowe zamocowanie tarczy, ale to pewnie też jakoś korygujesz. No i to mocowanie zapewnia sztywność i powtarzalność?
 12. Chyba pomyliłeś rozmów Grztus nie podał nam za bardzo szczegółów na razie.
 13. Po czwarte: Bądź człowiekiem. Wg tej wiadomości widać wyraźnie, że sklep się stara, ale ma kilka problemów, które przedłużają sprawę. Tam też pracują ludzie, nie roboty.
 14. Wszystko jest zaimplementowane w ramach firmware i można konfigurować nowe parametry z pilota. W sterowniku trzeba by jedynie dodać możliwość edycji nowych parametrów, ale i bez tego będzie to działo. Podeślę Ci konkrety na PW, jeśli masz czas dodać to do Indi W nowym firmware możesz wybrać "odblokuj limit", następnie cofnąć wyciąg o wybraną wartość (w panelu kontrolnym) i dać "zeruj". Wtedy przesunie się punkt początkowy. Ale zamiast tego spróbuj ustawić odpowiedni backlash, gdyż prawdopodobnie ta różnica wynika własnie z luzu.
 15. Zapraszam do pobrania nowej wersji oprogramowania (ASCOM i firmware) V5.0: https://drive.google.com/drive/folders/0B-RoEs6iYHu2Z0JaUFg0SFMwUG8?usp=sharing. Zalecam zainstalować najpierw nowy sterownik ASCOM, a następnie zaktualizować firmware. Ilość nowych funkcji jest na prawdę spora. Mam nadzieję, że rozwiązałem wszystkie kwestie, które mi zgłaszaliście (w przeciwnym razie piszcie). Usprawniłem też sam instalator, który instaluje obecnie wszystkie potrzebne sterowniki, więc nie trzeba już niczego ręcznie robić. Lista zmian i poprawek: Funkcja zapamiętywania pozycji po wyłączeniu zasilania. Możliwość odblokowania limitu po wyzerowaniu pozycji (aby odzyskać możliwość swobodnego kręcenia). Kompensacja luzu (backlash). Możliwość przeskalowania pozycji silnika w celu zmniejszenia wartości, na jakich się operuje (w przypadku napędzania przez przekładnię nie musimy już operować ogromnymi pozycjami). Możliwość edycji nazwy silnika z poziomu PC i wyświetlanie tej nazwy w panelu kontrolnym. Wyliczanie wartości rozmiaru kroku (StepSize) na podstawie długości wyciągu i limitu, którą potrafią odczytać niektóre programy (np Maxim DL). Wykrywanie niezgodnych wersji sterownika i firmware. Możliwość instalacji do trzech instancji sterownika (aby używać na jednym komputerze wielu urządzeń). Instalator sterownika ASCOM instaluje również wszystkie sterowniki USB i program Flip do aktualizacji (nie trzeba już niczego ręcznie instalować). Poprawiono błąd przy wykrywaniu portów COM, gdy w systemie nie ma żadnego portu. Poprawiono błędy przy kompensacji temperatury, gdy współczynnik był ujemny. Naprawiono zapamiętywanie ustawień panelu kontrolnego w programie FocusMax.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.