Jump to content

MateuszW

Biznes
 • Content Count

  6,825
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

MateuszW last won the day on May 14

MateuszW had the most liked content!

Community Reputation

4,653 Excellent

2 Followers

About MateuszW

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 06/24/1995

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Astronomia, informatyka, elektronika, majsterkowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, ASI174MM, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 9, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D750, D7500, D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Recent Profile Visitors

22,678 profile views
 1. Na południe od Krk było widać Chmury stlumily jasność i były widoczne bardzo subtelnie. Pięknie jaśniały w jednym miejscu. W sumie to się trochę uspokoiłem, nie dawały tak po oczach jak się bałem
 2. No nie do końca. Przykładowo w USA są ogromne tereny bez pokrycia sieci komórkowej. Może tamtejsi mieszkańcy mają w domu kabel, ale mobilnie internetu brak. Ten problem dotyczy właściwie każdego kraju o dużych, mało zamieszkanych przestrzeniach. W takim Chile bardzo chętnie wykupiłbym sobie pakiet u Muska, bo poza większymi miastami jest zero łączności. No nie w tym rzecz Po pierwsze jednak projekt Muska jest istotnie mniej szkodliwy dla nas, a po drugie projekt sam w sobie jest sensowny i przydatny. Dlaczego uważasz, że to podstawiony koleś? On sobie realizuje swój biznes, a to że USA nie stać (i nie potrafi) zrobić tego samemu, to już wyłącznie ich słabość. Zapewne taki układ jest też gospodarczo korzystniejszy (bardziej wydajny).
 3. Sprzedam baterię Green Cell OA36282 do Lenovo ThinkPad X220 X220i X220s X230 X230i. Wersja duża 6600 mAh. Bateria ma 1,5 roku i ma sprawne ogniwa, trzyma ok 6 godzin. Niestety, ułamał się maleńki zaczep, który chwyta jedną z blokad. Bateria jednak trzyma się mocno w laptopie, choć zdarzyło mi się, że odrobinę się wysunęła i straciła kontakt. Prawdopodobnie przy tej sytuacji uszkodziło się "coś" odpowiadające za identyfikację baterii w laptopie - teraz laptop twierdzi, że nie jest ona oryginalna i nie chce jej ładować. Poza tym jest normalnie widoczna w systemie i podtrzymuje pracę laptopa, stan naładowania też działa. Problem jest więc w tej identyfikacji i w efekcie braku możliwości ładowania. Szkoda, żeby takie ogniwa w dobrym stanie się zmarnowały, więc może ktoś się skusi na nią jako dawcę ogniw Li-ion o pojemności 73 Wh. Być może da się baterię jakoś reanimować, żeby laptop ją rozpoznał. Cena 100 zł + wysyłka 14.
 4. Lepszy byłby L adapter lornetkowy - znacznie mniejszy. Ale generalnie gratulacje
 5. Z naszego punktu widzenia to nie będzie co 6 stopni. 6 stopi jest licząc ze środka Ziemii, a u nas ten kąt się znacznie poszerzy. Zrobiłem obliczenie: rZ = 6371 km d (z tw cosinusów) = 724 km h = 550 km (przybliżenie) Zatem x = 66,7 stopnia Czyli w danej chwili będziemy widzieć prawdopodobnie 2 satelity na tej orbicie. A ile orbit będziemy widzieć? Pewnie 3-4. Obliczenie przyjmuje założenie, że satelity są równoodległe od zenitu (i orbita przecina zenit). Wydaje mi się, że ten kąt będzie się nieco zmieniać w czasie przelotu. No i założyłem, że h równa się wysokości satelitów, a w rzeczywistości jest mniejsza (więc kąt x większy). Nie umiem jednak obliczyć, ile to dokładnie powinno wynosić. Wykonałem obliczenie również dla orbity 350 km. Wyszło idealnie 90 stopni. Przypadek? Nie sądzę Zatem tu również będzie widać dwa satelity na raz, choć już szerzej. Zakładając, że tam też będzie 60 sztuk na orbitę.
 6. Kurde, 2 mag to całkiem jasne. Choć być może ten najjaśniejszy to były dwa blisko siebie i wtedy jasność będzie 2x mniejsza. Jednak one teraz są na 450 km, a przecież najniższe będą na 350, więc będą jaśniejsze. Mam jednak nadzieję, że te na najniższej orbicie będą mniejsze od obecnych i w efekcie będą słabiej świecić. Ktoś ma wiedzę na ten temat? Powiem wam, że baliśmy się żałosnych kosmicznych reklam, chińskich księżyców, a tu cichaczem, bez wzbudzania obaw Musk wypuścił nam niespodziankę... Do tej pory kibicowałem mu we wszystkim co robił, ale ten projekt znacznie zachwiał mój zachwyt SpaceX Oby nie było tak źle, jak się obawiamy, oby.
 7. Oczywiście się rozproszą, docelowo będą tworzyć równą siatkę. Teraz pewnie je ustawią wzdłuż jednej orbity, ale równomiernie.
 8. W zestawie to co widać na zdjęciu plus śrubki do mocowania na tubie. Wszystko w dobrym stanie, nawet gumki nie zniszczone 220 zł + wysyłka 14 zł.
 9. Przede wszystkim trzeba ustalić, ile one mają magnitudo. Ktoś z obserwatorów coś oszacuje? Na pewno najgorsze dla nas będą te na niskiej orbicie. Jasność satelitów powinna spadać z kwadratem wysokości orbity, więc te na 1150 km będą świecić ok 9x słabiej, niż te najniższe, przez co raczej będą mało zwracać uwagę. Niestety na orbicie 350 km będzie ich najwięcej... Pytanie też, jaki procent nieba "osłania" cień Ziemi na tej wysokości? Trzeba też obliczyć, ile satelitów będzie w danej chwili widocznych na niebie. Obawiam się, że co najmniej kilka. Moim zdaniem będą one przeszkadzać przede wszystkim w szerokich kadrach i timelapsach. W klasycznym astrofoto jakoś dajemy radę na równiku, gdzie co chwila coś leci Wizual też raczej tego nie odczuje. Zadziwiające, że raczej niewielkie satelity dają tyle światła. Mogliby w końcu ogarnąć technologię tych paneli słonecznych, żeby nie odbijały światła, tylko je pochłaniały i zamieniały w prąd... Zastanawiam się, dlaczego pierwszy przelot satelitów zauważono ok 23:30, a nie podczas poprzedniego okrążenia ok 22? Co spowodowało niemożliwość obserwacji?
 10. Jeśli chodzi o limit rozmiarów, to w przypadku linii takich jak Ryanair czy Wizzair i pewnie podobnych, co prawda rozmiar podręcznego jest śmieszny, ale za 30 zł można dokupić pełnowymiarowy (opcja "priority"). Myślę, że w praktycznie każdej linii jest możliwość albo domyślnie posiadania "normalnego" podręcznego, albo za gorsze można ją dokupić. Tak więc, nawet nie rozważałbym opcji transportu optyki w głównym. A co do statywu, to dlaczego ma iść do głównego? Statyw czterosekcyjny spokojnie wchodzi na długość, a niektóre trzysekcyjne również na styk się mieszczą.
 11. Proponuję ugryźć w tyłek Elona, za to że odpalił perfidne silniki jonowe i zepsuł nam efemerydę
 12. Nie pocieszasz mnie, bo chciałem nagrać taki sam, a była pogoda Stałem z gotowym aparatem na dachu w piżamie Jutrzejsza prognoza daje nadzieję na dziury, będę czujny. Co do ustawienia, to podejrzewam, że zaczną je rozmieszczać najwcześniej za kilka dni, pewnie porobią jakieś testy teraz itp. Dopiero co nawiązali z nimi łączność. A samodzielnie raczej będą się marginalnie przesuwać, skoro mają praktycznie identyczne orbity. Ktoś oszacował, ile one mogły mieć magnitudo? Jakieś porównanie do jasnych gwiazd?
 13. Kurde 2-3 minut mi zabrakło Zabijcie mnie...
 14. Bez jaj! O której dokładnie godzinie? I ile czasu? Czekałem do 2.35, myślałem że wystarczająco...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.