Jump to content

MateuszW

Biznes
 • Content Count

  7,106
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

MateuszW last won the day on August 15

MateuszW had the most liked content!

Community Reputation

4,934 Excellent

3 Followers

About MateuszW

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 06/24/1995

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.youtube.com/user/mateuszw1995/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Astronomia, informatyka, elektronika, majsterkowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, ASI174MM, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 9, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D750, D7500, D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Recent Profile Visitors

24,305 profile views
 1. A po co kupować plate slove? Czego brakuje temu w Maximie? Nie kupujesz, bo polar align działa w wersji darmowej.
 2. Wg mnie to co teraz napisałeś Kuba faktycznie totalnie zmienia postać rzeczy. Oznacza to też, że jeśli fabryka schrzaniła kolimację, to nic z tym nie jesteś w stanie zrobić, co jest rzeczą najgorszą.
 3. A rozmiar osobliwości jest nieokreślony czy nieskończenie mały? Jeszcze można obserwować efekt mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanego czarną dziurą. Ale czy dowiemy się wtedy czegoś więcej niż masa? Zasadniczo czarnych dziur obserwować się nie da z definicji Obserwujemy jakiś pośredni efekt ich działania i dedukujemy co go wywołuje.
 4. Obwód w sensie jej rozmiar? A on nie jest czasem nieokreślony lub nieskończenie mały? Można by jeszcze mierzyć promieniowanie Hawkinga (o ile nie da się go wprost wyliczyć z masy?).
 5. Cała kwintesencja astrofoto - totalny brak logiki i sensu... Ileż to ja razy robiłem kolimację newtona f/4 i za każdym razem wychodziło źle.
 6. Sprzedam obejmy regulowane produkcji Astrokrak, w świetnym stanie. Zakres średnic tuby 50 - 95 mm. Śruby nierysujące. Cena 120 zł + wysyłka.
 7. W tym wypadku filtr robi Ci za przedłużkę. Liczysz długość toru od matrycy do wyznaczonego miejsca na flattenerze, nieważne co tam wkręciłeś. A samo szkiełko dodatkowo wydłuża tor o 1/3 swojej grubości.
 8. Moim zdaniem kierunkiem, w którym dążymy w obróbce HST, powinna być próba uzyskania pełnej palety kolorów, co właśnie udało się AA i Adamowi. Natomiast większość zdjęć HST, w tym Twoje wersje tutaj są właściwie dwukolorowe. Mając na wejściu 3 kanały powinno się na wyjściu uzyskać również 3, inaczej oznaczać to będzie utratę reszty informacji. Ja sam nie potrafię uzyskać takich "pełnych" barw jak Adam, próbuję się wybić ponad 2 barwy i nic z tego. Uważam, że odrzucanie idei tego typu barw jest błędem technicznym (ekstremalnie trudnym do uniknięcia), a nie kwestią gustu (może być wiele wariantów barw, ale byle bazowały one na palecie 3 barw, nie 2).
 9. Jeśli się nie pomyliłem to: skala 1,61"/pix, a zdolność rozdzielcza 1,38"/pix. Czyli w teorii możesz odzyskać jeszcze tylko 16% detalu. Ale biorąc pod uwagę samą nieidealność optyki wydaje mi się, że w praktyce to będzie prawie na równo, a więc raczej nie warto. Nie, to nie ma sensu. Błędne koło - masz nieidealne prowadzenie, chcesz to ukryć binem, a potem odzyskać utracony detal. Odzyskasz, ale pojechane gwiazdy Z takiego drizzle nie możesz dostać lepszego szczegółu, niż z mniejszego bin, czy większej ogniskowej. W praktyce raczej zawsze fizyczne zwiększenie skali da lepszy efekt, niż drizzle (tak mi się wydaje). Metodę wymyślono dla HST, czyli dość specyficznego sprzętu - idealna optyka, idealne prowadzenie, idealny seeing, oraz brak możliwości fizycznej zmiany kamery lub dodania barlowa (poza tym, co jest dostępne)
 10. Tak, ale działa to gdy skala obrazu ma spory zapas do rozdzielczości sprzętu (wynikającej z dyfrakcji i wad optycznych). W praktyce, przy kamerach z drobnym pikselem i umiarkowanymi lub ciemnymi teleskopami już jesteśmy w okolicy rozdzielczości, więc to nic nie da. Ale dla jasnego sprzętu i niezbyt drobnej kamery mogłoby mieć sens. Drizzle działa podczas stackowania, bo powiększanie wynikowego obrazka nie ma sensu (nie "wyczarujesz" nowych danych). Robiąc drizzle podczas stackowania wykorzystujesz dodatkowe informacje, zawarte w surowym materiale, które inaczej byś utracił. Ja to sobie wyobrażam jako resize surowych klatek i potem ich stack, ale zapewne te algorytmy są bardziej wyrafinowane. Właściwie, to gdy program wyrównuje klatki subpikselowo, to musi je potem zmapować na sztywną siatkę pikseli (bez pozycji pośrednich). Robiąc drizzle, możemy sobie zmapować np 2x dokładniej, bo mamy większą siatkę. Zastanawiam się tylko, jaka jest tego cena. Czy drizzle zwiększy szum i stąd potrzeba więcej klatek? A może po prostu lepiej wykorzystujemy materiał i nic w zamian nie tracimy?
 11. Lokalizacja jest wymagana do działania Goto. Zamiast przepisywać z telefonu można automatycznej odczytać z gps.
 12. Do mnie kolorystyka zupełnie nie trafia, zbyt dwukolorowo, a prawie jednokolorowo. Brakuje mi tu niebieskiego i pomarańczu zamiast sraczkowatej zieleni/żółtego Widać za to, jak dużo tracimy w Polsce, gdzie z 40 min na kanał wyszło by nam absolutne nic. Tutaj może więcej materiału by nie zaszkodziło, ale jest już bardzo sensowny wynik z tej odrobiny.
 13. Szybciej niż kliknięcie dwóch przycisków? Ja GPS polecam, bardzo wygodna rzecz w EQMod i działa to niezawodnie i prosto. Ten raczej ok, ale może znajdziesz tańszy? Istotne jest co napisał Szuu, jednak nie wiem jak to zweryfikować przed zakupem (o ile ktoś się wprost tym nie pochwali). No chyba że zwracać, gdyby rok był zły.
 14. Potrzebujesz dowolnego GPS wspierającego tryb NMEA, bardzo popularny. Niestety nie umiem powiedzieć, czy ten z linka będzie ok.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.