Jump to content

MateuszW

Biznes
 • Content Count

  8283
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  35

MateuszW last won the day on April 16

MateuszW had the most liked content!

Community Reputation

6684 Excellent

5 Followers

About MateuszW

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 06/24/1995

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.youtube.com/user/mateuszw1995/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Astronomia, informatyka, elektronika, majsterkowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 9, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D750, D7500, D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Recent Profile Visitors

31155 profile views
 1. Poziomowanie ma znaczenie jak korzystasz z lunetki, bo jest punktem odniesienia do określenia orientacji. Przy korzystaniu z softu nie ma znaczenia.
 2. Dlatego tratwa jest bezzałogowa i już kilka razy poszła z dymem Z każdego niezaludnionego miejsca jak Ci zniesie rakietę, stracisz sterowanie już na dużej wysokości, to przeleci ona co najmniej dziesiątki km i spadnie nie wiadomo gdzie.
 3. Zapewne dlatego że ląd za daleko. Przydałaby się mapka lokalizacji gdzie ładują i jaka jest trasa. Drugi argument to bezpieczenstwo - na wodzie nikogo nie zabijesz.
 4. No to wtedy dokupuję odbiornik, albo dodają odbiorniki zgodne z BT zamiast własnego protokołu
 5. Raczej nie jest, to jakiś własny protokół radiowy. Nie do końca rozumiem po co to robią, skoro każdy laptop posiada BT, to nie trzeba by wkładać tego odbiornika... Może to działa bardziej stabilnie od BT?
 6. W całej tej zabawie chodzi o to, żeby było jak najtaniej Raczej lądują zazwyczaj na tyle daleko od brzegu, że śmigłowiec nie doleci, zresztą nie wiem czy jest możliwe zrobić z niego łącze satelitarne (z tych samych powodów dla których sygnał zanika na statku)? Drugi statek to duży koszt, a to tylko po to żeby sobie ludziki na yt mogli zobaczyć na żywo Choć mogliby zrobić od razu powtórkę jak tylko prześlą zaległy materiał. Paradoksalnie wydaje mi się, że znienawidzone przez nas starlinki rozwiążą ten problem
 7. A myszka ma dołączony własny moduł (wtedy to zazwyczaj nie jest bluetooth). Jak nie, to może myszka jest na BT 4.0, a laptop obsługuje starszy?
 8. A poza dryfem w RA masz go też w Dec? Próbowałeś policzyć wielkość dryfu? Jest ona stała czy różna podczas kolejnych testów? Jeśli wartość wychodzi podobna, to spróbuj ręcznie skorygować prędkość trackingu - u mnie to nie zadziałało bo była zmienna. Moje doświadczenie pewnie znasz w tym temacie - u mnie w mniejszym bracie jest prosta zależność - im lepiej ustawiona polarna, tym mniejszy dryf (w RA i Dec porównywalny). Ustawienie do kilku sekund pozwala mi naświetlać 2-4 min przy marnej skali 2"/pix. U Ciebie wymagania dokładności są znacznie wyższe i trudno mi powiedzieć, czy to już wina polarnej, czy inny efekt. Moim zdaniem na 95% to nie jest żadna wada/usterka, a albo normalna cecha albo efekt jakiegoś problemu w użytkowaniu (ta nieszczęsna polarna lub coś innego). A iOptron powiedział coś na temat, jakiej dokładności powinieneś oczekiwać? Hmm, a błąd stożkowy lub nieprostopadłość osi względem siebie? Nie do końca rozumiem umiem sobie wyobrazić ich wpływ, może ktoś pomoże? Albo może to jednak ugięcia?
 9. Analogowy sprzęt... a co to oznacza? Te wszystkie "analogowe" kamery, o których rozmawiacie mają normalne, cyfrowe matryce i rejestrują obraz w sposób cyfrowy, żeby potem zamienić go na analogowy w celu przesłania, a na końcu zrobić znowu cyfrowy w celu wyświetlenia. Analogowy w tej całej zabawie jest tylko kabel. A czym jest komputer? Czy asiair to komputer? Czy lustrzanka zdolna zapisywać zdjęcia i je wyświetlać to komputer? Czy taka https://www.opticscentral.com.au/qhy-ic8300-dual-mode-standalone-usb-cooled-camera.html?___SID=U autonomiczna kamera to komputer?
 10. Tak. Np DSS robi to sam z siebie, a w części programów jest to oddzielny etap. Nie zapisuj koloru, bo po pierwsze pliki będą sztucznie 3x większe, no i problemy z kalibracją jak Tayson pisze.
 11. Skoro matryca jest na środku płytki, to aktywne piksele nie są na środku, zgodnie z tym co przytoczyłem z dokumentacji. To jest różnica rzędu 1 mm.
 12. Przyglądnąłem się swoim zdjęciom i te antyspajki są ustawione zawsze prostopadle do środka zdjęcia. Napoleon ma panoramę z dwóch kadrów, więc robi się jeszcze dziwniej. Spajki od przysłony to zupełnie inne zjawisko od "antyspajków", które występują na pełnej dziurze. To widać na pojedynczych klatkach.
 13. Bo Twój teleskop to tzw "aberrator" i na planetach jest więcej aberracji chromatycznej niż planety W newtonach, APO, makach itp nie ma tego problemu. Co nie zmienia faktu, że pewne filtry do planet mają sens, a mianowicie kolorowe, które stosuje się w odpowiednim kolorze do odpowiedniej planety, żeby skontrastować daną strukturę. Do Księżyca ND lub polaryzacyjny są praktycznie obowiązkowe w celu przyciemnienia, a używanie dekla to zły pomysł - ogranicza zdolność rozdzielczą obiektywu (choć w kiepskim teleskopie może paradoksalnie podnieść detal, bo obrzeże soczewki/lustra produkuje najgorszej jakości obraz.
 14. Same w sobie piksele nie są na środku chipa: W kamerce T7 na tej matrycy jest to widoczne (obiektyw allsky daje kółko obrazu lekko przesunięte). Płytka musiałaby mieć celowo niecentrycznie miejsce na matrycę, żeby to wyrównać.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.