Jump to content

MateuszW

Biznes
 • Posts

  9283
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  39

MateuszW last won the day on August 23 2020

MateuszW had the most liked content!

6 Followers

About MateuszW

 • Birthday 06/24/1995

Retained

 • Member Tittle
  Król Sanjaya z Lehii

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.youtube.com/user/mateuszw1995/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Astronomia, informatyka, elektronika, majsterkowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600, ASI290, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 9, Powermate 2,5x, Nikon D750, D7500, D80, Samyang 135

Recent Profile Visitors

50023 profile views

MateuszW's Achievements

8.1k

Reputation

17

Community Answers

 1. Problemy z transportem, dostawami surowców, części, elektroniki plus zwiększony popyt (podczas lockdownu zauważalnie zwiększyła się ilość osób zainteresowanych astronomią ). Sytuacja analogiczna jak w wielu innych obszarach, z rynkiem komputerowym i motoryzacyjnym na czele. Ostatnio dowiedziałem się, że nawet na rynku rowerów jest dramat Światowa gospodarka jest stabilna jak domek z kart - gdyby kosmici chcieli nas zniszczyć, to nie musieliby nawet atakować, wystarczyłoby lekko zachwiać gospodarką i sami byśmy wymarli. Jedno UFO mogłoby wylądować w kanale Sueskim, drugie na fabryce TSMC, trzecie zatkałoby rzekę Jangcy i gotowe, połowa gospodarki znika
 2. Oj nie zdziwiłbym się. Ceny montaży przez ostatnie lata idą strasznie w górę, a od pandemii to już w ogóle. Zdecydowanie szybciej niż inflacja.
 3. No niestety, miałem ze 3 lata HEQ5, ale docelowo przeszedłem na EQ6 Bo było z tym po prostu dużo walki. Ale jeśli nie chcesz za bardzo długo naswietlac, tylko powiedzmy te kilka sekund na luckyimaging, to HEQ5 będzie wystarczający zdecydowanie. Tylko pod długie ekspozycję docelowo i tak dojdziesz do EQ6
 4. 8" do DS to musi być EQ6. Sam przeszedłem drogę od EQ5, przez HEQ5 po EQ6 I ostatecznie stwierdzam, że nie warto się bawić w półśrodki. HEQ5 daje rade bez wiatru, ale nie daje pewności dobrego prowadzenia, zależy od jego kaprysu. Wg mnie nie warto dopłacać do EQ6 R, lepiej wziąć zwykły neq6. Różnią się detalami, a przekładnia i jakość prowadzenia są identyczne (nie liczac pasków, ale je dołożysz taniej samemu, a też nie robią szału). No i kupuj uzywke, ceny nowych to zbrodnia, o ile jest coś dostępne.
 5. Ja używam 290 w bin2, łapie gwiazdy bez problemu.
 6. A coś było niedostępne? Widzę że pojawiły się jakieś Starshipy przy awatarach, ale więcej różnic nie widzę
 7. Ja chciałem zrobić planety z Chile, ale mając tylko 80 mm apertury, uznałem że nie ma sensu. Może jednak by coś wyszło... Podstawowy problem to właśnie brak apertury. Zabranie np 8" sct to już większość miejsca na podręczny, a trzeba gdzieś zmieścić resztę optyki na dsy A zabieranie optyki w głównym to samobójstwo, równie dobrze można wywalić teleskop przez okno z bloku. Z tego co wiem, niektórzy wysyłają większy sprzęt kurierem, ale to trzeba mieć jeszcze do kogo wysłać i zabulić niezłą sumkę. Czyli głównie to problemy logistyczne wg mnie, a wyjdą z tego zdjęcia 2-4 planet, podczas gdy DSów jest nieskończoność i nie wymagają wielkich tub Jest też opcja wynajmu tuby na miejscu, również droga i możliwa w niewielu miejscach, ale chyba najsensowniejsza z tego wszystkiego (choć tu jest ryzyko że sprzęt jest zdezelowany / rozkolimowany itp.
 8. ASI290 wyróżnia się przede wszystkim fundamentalnie niższym szumem odczytu od ASI120 oraz wyższym QE - dzięki temu widzi znacznie więcej gwiazd przy guidowaniu. Pod OAGa poleciłbym Ci zdecydowanie 290 (sam jej używam w oagu), ale do małej zewnętrznej lunetki ASI120 sobie też spokojnie poradzi. Inna sprawa że ASI290 to jedna z najszybszych kamer i idealnie nadaje się na planety - jeśli takie zastosowanie również potrzebujesz. ASI120 pod względem prędkości to już ubiegła era.
 9. Mówiąc krótko - bo zamieniłeś cienki pająk z małym LV na przysłonę o gigantycznej powierzchni, która dała Ci obstrukcję na poziomie 50% Jeden otwór to zupełnie inna historia - sprawia on, że uzyskujesz małą aperturę, ale bez obstrukcji i z dyfrakcją jedynie na krawędzi zewnętrznej. 3 otwory zachowują się już jak pełna apertura, ale przysłonięta gigantyczną obstrukcją z długimi krawędziami dyfrakcji. Niestety w ten sposób nie da się uzyskać poprawy obrazu.
 10. Polecam sprawdzić, bo to by było bardzo dziwne, żeby nadal był taki problem. 5 s niby niewiele, ale dodatkowe klatki piechotą nie chodzą Przy 60s tracisz ok 8% czasu. Aha, jeszcze ciekawostka, istotna raczej w timelapsach niż dłuższych foto - pamiętajcie, że ustawiając czas exp na korpusie, bez użycia bulb, ten ustawiony czas jest przybliżony. W rzeczywistości jest on odrobinę dłuższy i przy 30 sekundach powstaje spory rozjazd, bo 30 sek to w rzeczywistości 32 sek W efekcie, jeśli użyjemy wężyka z interwałometrem, ustawimy w aparacie czas "30sek", na wężyku też 30 i minimalną przerwę, to aparat skończy zdjęcie 2 sek po wężyku i wężyk da sygnał do następnej klatki podczas poprzedniej, w efekcie powstanie długa przerwa i kolejne zdjęcie zacznie się za kolejne 30 sek. Trzeba więc albo stosować zawsze bulb i ustalać czas wężykiem, albo na wężyku ustawić te 32 sek i 1 s przerwy dla pewności.
 11. Chyba musisz sobie kupić Nikona, bo te Canony to jakaś prehistoria W każdym Nikonie jest bufor, mniejszy lub większy i nie ma potrzeby stosowania żadnych przerw, zdjęcia zapisują się w tle.
 12. No tak, ale to jest śladowy efekt. Ten problematyczny ampglow, który wyeliminowali wprowadzeniem bufora był wielokrotnie jaśniejszy. U Miszy coś potężnie jara z lewej strony. Jakby jakaś dioda się zaświecała. Na pewno nie jest to lewe światło od jakiś kontrolek itp?
 13. No to dziwne. W Pro nie powinien wcale występować ampglow, niezależnie od wersji USB. Nie mam pomysłów.
 14. A masz wersję kamery Pro, czy bez pro? Port usb do którego podpinasz to USB3.0 czy 2.0?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.