Jump to content

Bocian

Społeczność Astropolis
 • Posts

  161
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Skąd
  Dolnośląskie

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Bocian's Achievements

61

Reputation

 1. Najbardziej kuriozalne w całej sprawie jest to, że pojawienie się amatorskiej konstrukcji newtonów o świetnej optyce zamiast być docenione wywołuje poważny kryzys i prymitywną cenzurą jaką jest wycinanie "niewygodnych opinii" Wątek podlinkowany wyżej to takie rozmydlanie problemu i próba odwrócenia kota ogonem już po fakcie.
 2. Astromaniak był i jest forum wodzowskim gdzie kasowanie wypowiedzi to forma dyscyplinowania "wiernych". Wątki których inspiracją były wrażenia z ostatnich obserwacji na Kudłaczach dostarczyły mi niezłego ubawu :). Jak ten newton śmiał się rozpychać wśród szanownych APO.. No i bidulka cudowny mak ORION z mikrusią obstrukcją ze wstydu schował się w torbie..
 3. @mirek01 Jednym z ważniejszych założeń przy projektowaniu nakładki był jak najmniejszy rozmiar w połączeniu z dużą funkcjonalnością. Dlatego zdecydowałem się na pasywne chłodzenie i złącza szpilkowe zamiast tradycyjnych typu cinch czy słuchawkowych, które trochę miejsca zajmują. Zastanawiałem się nad dodatkowymi gniazdami 12V ale zdecydowałem się jednak na jedno usb. Nakładka będzie miała dekielek zrobiony na drukarce 3d i jak się ktoś uprze to można tam zamontować tradycyjne gniazdka. Jeśli chodzi o moduł gps to powinien być z dala od wszelkich źródeł sygnałów zmiennych i impulsowych czyli zasilaczy przetwornic, kondensatorów. Dlatego u mnie jest tam gdzie jest. Obudowa gniazd usb to dobry ekran a gruba warstwa aluminiowej obudowy zabezpiecza przed zakłóceniami ze strony płytki rpi. Do tego dochodzi wylewka masy na obydwu powierzchniach nakładki. Gps fix łapie szybko U Ciebie gps jest obok przetwornicy Z punktu widzenia charakterystyki promieniowania anteny gps powinien być na środku płytki ale wtedy koliduje z innymi założeniami...
 4. Nie mam nic przeciwko krytyce, jest wręcz wskazana . Generalnie masz rację. W asiair nie ma gps ponieważ korzysta się z modułu w smartfonie/tablecie ale za to chyba nie ma aplikacji do sterowania pod windows? Nie ma tam też focusera bo spadła by im sprzedaż EAF. Zakupu asiair nigdy nie brałem pod uwagę. Dziwi mnie to, że do tej pory opierali się się sprzętowo na rpi. A to jest chyba produkt angielski. Wprawdzie najnowsza wersja na pewno nie jest na klasycznej wersji rpi4 bo ma inaczej rozmieszczone gniazda usb i pamięć eMMS na pokładzie. Może to być jednak rpi4 w wersji compute osadzona na specjalnej płytce wyposażonej w interfejsy jakie sobie zażyczyli. Obecność pamięci eMMs to taki listek figowy na największy mankament rpi jakim jest pamięć masowa. Dlaczego nie zastosowali np. Rock Pi4+ z pamięcią eMMs i złączem na dyski nvme? Dysk ssd z tym interfejsem ma wydajność mniej więcej 40x lepszą niż karta uSD w rpi.
 5. Hej... gdzie to dokładnie jest? Mam Astroberry Focuser w wersji2.9/interface 8 ale nie mogę tego nigdzie znaleźć..
 6. Możesz na swojej ..... masz obudowę? Co do testów to ciekaw jestem jak wypadnie TMC (tu przypomiam tylko tryb z podziałem przez 16 jest dostępny). Generalnie bez pomocy RadkaK się nie obejdzie. Uśmiecham się szeroko z prośbą o pomoc Przydałaby się możliwość wyłączania usypania sterownika i zaimplementowanie wszystkich trybów dla 2209 (dostępne sa z podziałem przez 8, 32, 64 i 16). Wracając do testów: aluminiowa obudowa zmienia charakterystykę promieniowania. Ta którą użyłem od strony anteny wifi ma okienko z pleksi i rpi powinno celować nim w lapka z którego jest sterowane. Jest szansa, że może to poprawić zasięg bo metalowa obuwa powinna zadziałać jak reflektor odbijając cześć promieniowania z powrotem w stronę anteny. Moja rpi jest przetaktowana do 1,8GHz - ciekaw jestem jak wpłynie to na responsywność. Co bedzie do wysłania to ustalimy na pw :).
 7. Płytki zamawia się po 5 sztuk minimum więc siłą rzeczy mam bazę do zrobienia kolejnych ... Przy okazji zauważyłem, że sprzedajesz starą wersję ASIAIR a to przecież rpi4 z indi które powinny zawierać astroberry diy/relay. Może ma sens zamontowanie starej aśki w nowej obudowie i uzbrojenie jej w nakładkę?
 8. Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby gdybym podesłał Ci mój kompletny egzemplarz (rpi +nakładka) do testów - jeśli się oczywiście zgodzisz. Test przez doświadczoną osobę w terenie jest bardzo potrzebny. Ja tylko na stole testowałem
 9. Podłącza się tylko 12V i wszytko jest zasilane. Grzałki i focuser bezpośrednio z 12V, rpi przez przetwornicę. Gps ma własny stabilizator 3v3. Uzupełnieniem nakładki jest aku z listwą rozdzielająca napięcie 12V.
 10. została zaprojektowana jako sprzętowe uzupełnienie możliwości Raspberry pi 4 (rpi) z zainstalowanym sytemem astroberry. Płytka zawiera przetwornicę zasilającą rpi (przez piny 5V), moduł gps, dwa sterowniki grzałek oraz sterownik silnika focusera z pomiarem temperatury. Dostęp do sprzętowych zasobów nakładki wymaga zainstalowania gpsd oraz astroberry diy/realy Projekt przeznaczony jest do rpi umieszczonej w nisko-profilowej obudowie aluminiowej będącej jednocześnie pasywnym chłodzeniem. Takie rozwiązanie zapewnia lepsze warunki chłodzenia procesora niż radiatorki z małym wentylatorkiem który dodatkowo wymagałby wycięcia w nakładce otworu zabierającego cenne miejsce na płytce. Ponieważ przetwornica jest w stanie zasilić jednocześnie nawet dwie rpi zdecydowałem się na zamontowanie na nakładce dodatkowego gniazda usb poprzez które można wykorzystać nadmiar mocy . Sterowniki grzałek podłączone są do sprzętowych pwm (pinyGPIO 12, 13) i są w stanie zasilić grzałki o mocy do 20W (w obwodzie są bezpieczniki 2A). Testowałem ich działanie korzystając z astroberry relay. Nie ma tutaj możliwości skalowania mocy ale można włączyć lub wyłączyć urządzenie/grzałkę (czyli to jest takie pwm 0 lub 100%). Płytka pozwala na zastosowanie w roli sterownika silnika focuera układów DRV8825 lub TMC 2209. Ten pierwszy jest podobny do 8834 (zalecanego wraz z A4988 w astroberry diy) ale ze względu na nieco inne sterowanie trybami mikrokrokowymi lepiej jest wybrać (w astroberry focuser) A4988. Wszystkie ustawienia w takim przypadku będą identyczne za wyjątkiem trybu z podziałem przez 32. Układ TMC 2209 jest w stanie pracować w trybie step/dir ale tutaj ustawienia trybu mikrokowego są zgodne z A4988 tylko trybie podziału przez 16. Focuser sterowany przez TMC 2209 jest bezszelestny – przy przesuwie wyciągu panuje całkowita cisza. Ten sterownik dodatkowo w przypadku bezczynności ogranicza prąd płynący przez cewki silnika. Załączam kilka fotek – zarówki na zdjęciu symulują wałczoną grzałkę.
 11. Zimna, ale fajna ta Andzia
 12. Dokręć tą śrubkę to przestanie się ślizgać. Duża służy do zablokowania wyciągu w określonej pozycji.
 13. Drgania od mechanizmu migawki? W Sony jest chyba opcja elektronicznej migawki (silent shooting)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.