Jump to content

Mc ślimack

Społeczność Astropolis
 • Posts

  19
 • Joined

 • Last visited

About Mc ślimack

 • Birthday 07/09/1986

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Opole
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher BK 1025 AZ3 102/500, Tento 10x50

Recent Profile Visitors

322 profile views

Mc ślimack's Achievements

8

Reputation

 1. No to zapraszam w imieniu Opolan do częstszych odwiedzin. Bolko,to naturalny wybór każdego astroamatora w moim mieście - niby blisko, a już nieco ciemniej. PS: Twoje ujęcie z zaćmienia robi robotę, gratuluje.
 2. Godzina ok. 02:30, miejsce akcji Wyspa Bolko w Opolu, zanim została rozświetlona przez park 800-lecia. Obszerna trójkątna polanka otwarta na zachodnie niebo, parkowe aleje z kilkoma nocnymi latarniami odcięte koronami drzew. Miejscówka nienajlepsza, jednak jak na szybki miejski wypad, dająca lepsze warunki niż balkon w apartamentowcu. Przynajmniej droga mleczna widoczna... Ale do rzeczy... Ja z lornetką wlepioną w niebo, a noc ciemna jak sadza. Nagle w oddali słychać kroki. Na szczęście ktoś odpalił światło latarki pod nogi, więc pewność, że homosapiens. Aby mnie nie zdeptali postanowiłem włączyć na czerwono czołówkę. Mam nadzieję, że nie dostali zawału. Okazało się, że to młodzież - chłopak i dziewczyczna... chyba pierwsze schadzki. Mam wrażenie, że mocniej wystraszyłem ja ich, niż oni mnie. A na samym Bolko, w letnie noce grają świerszcze, przebiegają sarny i hałasują liski. Jeden z nich był na tyle towarzyski, że nad ranem odprowadził mnie w odległości kilku metrów pod miejskie zabudowania.
 3. Nie można spokojnie odejść z tego świata nie widząc nigdy h+χ Persei oraz M24 i M8. Jeśli jesteś bardziej wymagającym obserwatorem i "Tabela Wimmera" to mało, to któryś z kolegów ostatnio wrzucał "The Observer's Sky Atlas" w pdfie. Jeżeli to Cię również nie satysfakcjonuje to jest jeszcze Święty Graal observatorów, "The Night Sky Observer's Guide", polecam tom I i II Warto sprawdzić wątek: https://astropolis.pl/topic/74057-łatwe-do-obserwacji-mgławice/#comment-844678
 4. Czyli wychodzimy z założenia, że osoby zaszczepione jednak nie zarażają? Ok, ja byłem przekonany, że jedynie nie chorują zbyt intensywnie. A mamy na to jakieś dowody naukowe?
 5. A tak "by the way...", to na kiedy planujecie sobie aplikację trzeciej i czwartej dawki?
 6. Jednak ośmielę się postawić tezę, że szanse na zezgonowanie do najwyższych nie należały. Wg moich obliczeń to tylko jakieś 2.58191638% (74 tys. z 2,870 mln.) Chyba, że turbointeligentni naukowcy udowodnili, iż statystyka jest w błędzie.
 7. Ale, że coś do mnie? XD Ktoś, coś? :)
 8. Piękna fota, bardzo soczysty kadr. Zawsze tam zaglądam, gdy bywam w pobliżu. Można utonąć w tym mrowiu gwiazd.
 9. Zbywając milczeniem przytyk pod adresem mojej jakże przemyślnej ksywki, oraz weekendowego lenistwa, muszę powiedzieć, że kolega zniszczył mi konstrukcję zamieszczonym materiałem video. Myślałem, że wyciąg Crayforda to wyżyny technicznych możliwości ludzkości, a nie krok w tył względem mechanizmów zębatkowych. Tym bardziej niepokoją komentarze pod filmikiem. Może jakaś felerna partia (?) Najwidoczniej w przypadku tego produktu znajduje swoje zastosowanie "prawo Ikosza", dotyczące astro-zakupów:
 10. A czy ktoś z kolegów/koleżanek jest w stanie potwierdzić (ewentualnie zdementować) zasłyszany fakt, jakoby występowanie NLC malało wraz z postępem cyklu aktywności słonecznej? Jeśli w istocie jest to fakt, to oznacza on, że powoli nadciagają chmury, z tym że czarne, nad głowy miłośników tego niesamowitego zjawiska.
 11. Czy rozstaw śrub montażowych przy wyciągach od GSO pokrywa się z rozstawem otworów w tubach SW? Jaki standard wyciągu będzie adekwatny do 102/500? 96 mm czy 112 mm? Widzę, że "nie-kitowe" wyciągi nie posiadają uchwytu na szukacz red-dot. Jak z tym faktem żyjecie?
 12. Może komuś się przyda. Zamieszczam dwie mapki wygenerowane z AAVSO z gwiazdami porownania: 1) plik Rser-T dla teleskopów (obraz nieodwrócony, pole 180', zasięg 11 mag) 2) plik Rser-L dla lornetek (obraz nieodwrócony, pole 780', zasięg 8 mag) Rser-T.pdf Rser-L.pdf
 13. Cześć. Dawno temu, w odległej galaktyce, i na innym forum wyczytałem, że wyciąg w moim budżetowym SW 102/500 bywa dosyć podatny na odkształcenia pod większym obciążeniem. Jako, że tego rodzaju sprzęt jest raczej przeznaczony do szerokich pól, to gdzieś z tyłu głowy chodzą człowiekowi myśli o zabawkach w standardzie 2". Nigdy nie miałem w ręku takich gadżetów (kątówka bądź dwucalowy okular), ale z filmów na YT wnioskuję, że swoje musi to ważyć. Stąd pomysł na lepszy wyciąg (najlepiej od SW aby fajnie spasował), coś jak to: https://www.astroshop.pl/wyciag-okularowy/skywatcher-wyciag-okularowy-regulator-ostrosci-crayford-2-z-systemem-dual-speed-do-refraktorow/p,16120 I teraz 100 pytań do: 1. Czy ten wyciąg podoła i nie ulegnie sam odkształceniom? 2. Czy lepiej "dojechać" stary wyciąg a potem pomyśleć o wymianie? 3. Jak takie obciążenie (standard dwa cale) wpłynie na wyważenie teleskopu? 4. Czy zważywszy na koszt takiej wymianki, zapomnieć o temacie i odłożyć na Syntę 8" na Dobsonie? Dla mnie, to na te chwilę raczej rozważania czysto teoretyczne, a ewentualna wymiana, to pieśń przyszłości. Jednak dobrze wiedzieć jakie są możliwości, w którą stronę iść i co kombinować.
 14. Dużo zależy od warunków. Też znałem opinie mówiące o tym, że M8 to raczej trudny obiekt. Dlatego pamiętam swoje zdziwienie, gdy po raz pierwszy ujrzałem Lagunę w lornetce, i spojrzałem po chwili w jej kierunku gołym okiem. Zobaczyłem po prostu wyraźną jasną chmurkę na nocnym niebie. No ale fakt, seeing musiał też być wówczas żyleta.
 15. Fakt, astronoce.pl to skarbnica wiedzy. Ja wobec tego podlinkuję jeszcze serwis optyczne.pl z serią "niebo przez lornetkę" (w liście tematów) Niebo przez lornetkę
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.