Jump to content

skymacho2

Społeczność Astropolis
 • Posts

  569
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Zainteresowania
  różne
 • Sprzęt astronomiczny
  refraktor Soligor RT-1000, lornetki: Nikon AEx 10x50, Soligor ANV 10x50 i Prinz 10x50, Nikon AVII 7x35, Nikon Sportstar Ex 8x25

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

skymacho2's Achievements

29

Reputation

 1. aby zorientować się jak będzie widać różne obiekty przez lornetkę najlepiej oglądnąć szkice: http://rodelaet.xtre..._astronomy.html A tu trochę pożytecznych linków dla obserwatorów: http://www.astromani....php?f=1&t=5926
 2. nie spiesz się z zakupem dużej lornetki. Lepiej spokojnie doskładać do lepszej. Wiesz już, że jakość optyki warta jest wydanej na nią kasy. kiedy po kliknięciu przycisku "Dodaj odpowiedź" otwiera się okno dla napisania odpowiedzi na górze, na prawo od przycisku z emotkonami ( "żółta buźka" ) masz przycisk do wstawiania linku. Kliknij w niego i pojawi się okno do wpisania adresu i tekstu.
 3. masz jeszcze mozliwość doskładania do TS 15x70 MX Marine. To już lornetka klasy premium.
 4. niestety, prawie wszystkie, dostępne w języku polskim książki o tematyce astronomicznej adresowane do poważniejszego czytelnika są - delikatnie mówiąc - nie pierwszej świeżości. Szczególnie, że postępy astronomii w ostatnich dwóch dekadach są niebywale szybkie. Jesli idzie o polskie wydanie świetnej książki Franka Shu to zostało ono zaktualizowane przez polskich astronomów jednak jest to tylko częściowo udany zabieg. Tym niemniej z całą pewnością warto na nią zapolować.
 5. proponuję wybrać pomiędzy poniższymi książkami ( kolejność - od najbardziej przystępnej ): - "Astronomy Today" Chaisson, McMillan - "21st Century Astronomy" Hester, i inni - "Universe" Freedman, Geller i Kaufmann - "Introduction to Modern Astrophysics" Carroll, Ostlie Polecam popularną pozycję: Bally, Reipurth "The Birth of Stars and Planets" Oto spis treści: Part I. Stars and Clusters: 1. Our Cosmic Backyard; 2. Looking up at the night sky; 3. The dark clouds of the Milky Way; 4. Infant stars; 5. Companions in birth: binary stars; 6. Outflows from young stars; 7. Towards adulthood; 8. The social life of stars: stellar groups; 9. Chaos in the nest: The brief lives of massive stars. Part II. Planetary Systems: 10. Solar systems in the making; 11. Messengers from the past; 12. Hazards to planet formation; 13. Planets around other stars; Part III. The Cosmic Context: 14. Cosmic cycles; 15. Star formation in galaxies; 16. The first stars and galaxies; 17. Astrobiology, origins, and SETI.
 6. przy podanym budżecie zainwestuj w lornetkę Nikon Action Ex 10x50 za ok. 500 zł. To dobry i sprawdzony w astro sprzęt.
 7. dobrym dodatkiem do teleskopu jest lornetka przeglądowa - np. Nikon Action VII 10x50 za ok. 270 zł. Nie zapomnij też zaopatrzyć się w przewodnik po niebie i atlas nieba.
 8. Zadałeś generalnie sensowne pytanie. Teleskopy, które wybrałeś z punktu widzenia obserwatora różnią się. Różna średnica zwierciadła skutkuje różną zdolnością rozdzielczą, różną ilością zbieranego światła, różną wrażliwością na warunki obserwacji - seeing - oraz różnym czasem adaptacji do temperatury otoczenia. Różnią się też światłosiłą, a więc różne są ich wymagania względem okularów. Wspólne cechy tych teleskopów to system optyczny - system Newtona - i typ montażu - montaż Dobsona.
 9. kolego, po co zakładasz nowy topik skoro temat ten wałkowany jest w wielu postach, a nawet istnieje topik nieomal identyczny jak twój: klik Zawsze, nim zadasz pytanie, sprawdź czy temat nie był już poruszony na forum.
 10. zapomnij o czymś takim jak Breaker 40x70 ! Po pierwsze to szajs. Po drugie do ręki nadaje się powiększenie do 12x, nie więcej. Po trzecie duże powiększenie samo nie zagwarantuje ci, że więcej zobaczysz - liczy się bardzo jakość obrazu. Za sto kilkadziesiąt złotych możesz kupić całkiem dobrą lornetkę Nikona Action VII 7x35 - trochę małe obiektywy do astro ale na początek może być. Możesz ewentualnie kupić DO Voyager 10x50 ale moim zdaniem to gorszy wybór.
 11. prostaff to model o optyce jakości pomiędzy sporterem i monarchem. Poza tym trochę długi jest.
 12. dobrej jakości 10x50 to niewątpliwie optymalna lornetka przeglądowa do astro ... ale jeśli fundusze są poważnym problemem to można na początek zainwestować w lornetkę Nikon Action VII 7x35 - kosztuje obecnie ok. 190 zł. To lornetka przede wszystkim do zastosowań turystycznych i przyrodniczych ale w astro też nieźle się sprawdza, sam chętnie nią obserwuję nocne niebo. Mniejszy zasięg gwiazdowy rekompensuje ogromnym polem widzenia.
 13. Kunming Runder Co. ma ciekawą ofertę dużych lornetek 60-100mm i 88-150mm. Może warto sprowadzić je do Polski.
 14. na tej stronie www znajdziesz trochę pożytecznych informacji na temat mozliwości obserwacji galileuszowych księzyców Jowisza przez lornetkę, a po kliknięciu na "JavaScript utility" uruchamia sie fajna aplikacja.
 15. wątpliwe by ktoś miał w ręku tego Heliosa więc trudno powiedzieć jak się ona sprawdza w astro. Sądząc po cenach lornetek w UK to jest to lornetka lokująca się gdzieś pomiędzy Nikonem Action VII 8x40, a omawianym w tym topiku Nikonem Action EX 8x40.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.