Skocz do zawartości

M17, M8


pasionat nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dwa szkice z tamtego miesiąca. Newton 22'', f/3,7, Es 18 z filtrem UHC, powiększenie 114.

M17 mgławica emisyjna, obszar H II w gwiazdozbiorze Strzelca o jasności 6mag. Piękny kształt łabędzia z koroną, ciemnymi obłokami przy szyi i ciemnymi strukturami na tułowiu. Łabędź był zamknięty w ulotnej podkowie z jednym wyraźniejszym fragmentem co mi się kojarzyło z opuszczonym ogonem pawia. Szkic powstawał w ciągu trzech nocy. Najlepsze warunki 28.V, godzina ok. 1.00. Warunki były wtedy niezłe, było sucho, świetny kontrast, zasięg w stronę mgławicy ok. 5mag.

M8 mgławica dyfuzyjna w gwiazdozbiorze Strzelca o jasności 5,8mag. Widoczna gołym okiem, co rzadko się u mnie zdarza z pod domu, chyba że widziałem gromadę otwartą NGC 6530 o jasności 4,6 leżącą wewnątrz mgławicy. Sama mgławica bardzo duża. W okularze mieścił się jej jaśniejszy środek złożony z trzech części przedzielony dwoma ciemnymi pasami, drugi był widoczny słabo zerkaniem za gromadą otwartą. 27.VI godzina ok. 1.00, zasięg w stronę mgławicy sięgał ok. 5mag, przejrzystość 8/10, sucho, chłodno, bezwietrznie.

Miała być jeszcze M20 i M16 ale ostatnio marnie wyglądały, może następnym razem :icon_smile:

 

Pozdrawiam

 

Messier 17.jpg

Messier 8.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne szkice! Tak sobie czytam "...sucho, chłodno..." chyba muszę permanentnie przerzucić się na nocy tryb życia tylko co z pracą ;) Szkice w jakich warunkach robione były podmiejskich, wiejskich...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wiejskich, ale rzadko kto już u mnie krowy trzyma :icon_biggrin:. Mieszkam w dobrze rozwijającej się gminie. Mapy LP pokazują że znajduję się na kolorze żółtym. W dobre noce zasięg w zenicie sięga 6mag, zwykle koło 5,5. Zimą i wiosną łapałem galaktyczki 13,7mag w Bliźniętach, Lwie, Warkoczu Bereniki z podwórka tą armatą. Warunki jeszcze mam jako takie. Droga mleczna czasami pokazuje ładne kłębuszki, czajniczek nieźle puszcza parę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.