Skocz do zawartości

Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Adamie, pełen szacunek dla Ciebie za trzymanie przy życiu, jakby nie patrzeć, jedno z najlepszych forum astro na świecie. Sam koszt finansowy, który ponosisz żeby forum działało, jest  astronomiczny. Również trzeba dodać, że przecież dbasz o to forum, co na pewno, nieraz przełożyło się na Twoje samopoczucie, co zresztą napisałeś wyżej. Więc ponosisz bardzo duże koszty, dlatego cokolwiek będziesz robić z tym forum, żeby było to dla Ciebie jak najlepsze, wszystko będzie akceptowane. Ja jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być uczestnikiem, tak wspaniałego Astro-Forum!

 

P.S. Na chwilę obecną, nie dostrzegłem jakichś problemów.

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, isset napisał:

17tyś? :new_shocked:

roczny koszt całości: infrastruktura + administracja. To nie są duże kwoty jak na IT :D

 

@Adam_Jesion planujesz jakieś zrzutki na działanie forum? Kiedyś miałeś jakieś plany, ale już długo cisza. Może chociaż patronite?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

W tym miejscu zwracam się z prośbą i przesyłanie waszych uwag i opinii. Czy spadek "mocy" jest dla Was widoczny? Zauważyliście jakieś nowe błędy?

U mnie forum w zasadzie od wczoraj do dziś do 11-12 nie działało. Najpierw się w ogóle nie ładowała strona, dziś załadowała się z błędnym certyfikatem a potem jeszcze miałem błąd 403.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lkosz napisał:

roczny koszt całości: infrastruktura + administracja. To nie są duże kwoty jak na IT


Dokładnie. Przy dedykowany serwerze jest trochę pracy, w tym sama dyspozycyjność i monitoring działania usług, updaty, interwencje (jest ich więcej, niż mogłoby się komukolwiek tutaj wydawać). Po prostu w międzyczasie urosła jakość hostingów współdzielonych (skalowalnych) więc mogliśmy teraz z tej ewolucji skorzystać. Na pewno nie potrzebujemy w tym momencie własnych maszyn i dedykowane administracji.

 

3 minuty temu, lkosz napisał:

@Adam_Jesion planujesz jakieś zrzutki na działanie forum? Kiedyś miałeś jakieś plany, ale już długo cisza. Może chociaż patronite?


Z jednej strony od dawna mi się to marzy (raz, że spada koszt ze mnie, a dwa - pozwala użytkownikom bardziej się zaangażować, co ma same plusy), ale generalnie wszystkie dotychczasowe próby pokazały, że jest z tym sporo roboty, więc do tej pory łatwiej było mi po prostu zapłacić i mieć "święty spokój". Faktem jest, że kiedyś nie było "patronajtów" i innych tego typu usług, a to może sprawę upraszczać (choćby w obszarze podatków, VAT, etc.). Pomyślę jeszcze raz...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OnlyAfc napisał:

U mnie forum w zasadzie od wczoraj do dziś do 11-12 nie działało. Najpierw się w ogóle nie ładowała strona, dziś załadowała się z błędnym certyfikatem a potem jeszcze miałem błąd 403.


Forum w tych godzinach było całkowicie wyłączone, a potem sukcesywnie odpalane, więc to co piszesz było - paradoksalnie - oczekiwane.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Dokładnie. Przy dedykowany serwerze jest trochę pracy, w tym sama dyspozycyjność i monitoring działania usług, updaty, interwencje (jest ich więcej, niż mogłoby się komukolwiek tutaj wydawać). Po prostu w międzyczasie urosła jakość hostingów współdzielonych (skalowalnych) więc mogliśmy teraz z tej ewolucji skorzystać. Na pewno nie potrzebujemy w tym momencie własnych maszyn i dedykowane administracji.

tja, to robota której nikt nie widzi. Wszyscy myślą, że samo działa :D Tak dla unaocznienia, to typowe koszty osobowe utrzymania niedużego clouda w dostępności 99.5% (czyli nieprzesadnie wysokiej), to rocznie ok. 2 miliony, (przy zespole operacyjnym składającym się z ~10 osób i korzystaniu z IaaS lub PaaS - dedyki to lawinowy przyrost roboty i kłopotów). Do tego trzeba dorzucić koszt infry oczywiście i zespołów deweloperskich dających wsparcie techniczne aplikacji. Fejsbuki, onety, allegra i oeliksy nie działają na pyłek gwiezdny i wróżki, i nie składają się z jednego serwera http :D

 

14 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Pomyślę jeszcze raz...

pomyśl o patronicie... wygodne i szybkie dla subskrybentów

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Tak na marginesie - nawet nie wyobrażacie sobie jaki to jest stres. Od 48h nie mogłem się na niczym skupić. Przeraża mnie myśl, że moglibyśmy stracić wszystko, co przez te prawie 20 lat zostało tu przez nas wszystkich stworzone. Niby są backupy (w kilku fizycznych miejscach oraz w chmurze), ale jakoś nie potrafię spokojnie przeprowadzać takich operacji.

Gratuluję udanej migracji! Ja na razie nie czuję różnicy, więc po co przepłacać ;) Co do stresu: wyobrażam sobie - mam prawie 30 lat doświadczenia w IT. Wysokie płace w tej branży nie biorą się z niczego...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szuu napisał:

miał plany i nawet zrobił! :D

https://astropolis.pl/store/

 


To jest wyłączone od dawna (nie da się zapłacić). Nie zostało usunięte całkowicie tylko ze względu na ciągle aktywne subskrypcje. Może już się skończyły, to wtedy wyłącze całkowicie, żeby nie wprowadzało zamieszania. 
 

Przychód z tych kont był marginalny. Więcej kosztowała obsługa tego procesu (fakturowanie, księgowanie, rozliczanie, etc). 


Subskrypcje miałyby sens, gdyby forum było zamknięte z treściami „premium”, a jak wiemy, nikt nie chce tego zrobić.

 

3 godziny temu, Paether napisał:

 

A jak to wygląda pod kątem fundacji? ;)


Nie ma chętnych do prowadzenia. Poza tym, ciągle rosnące koszty prowadzenia (jak choćby księgowość) przy naszej skali okazały się destrukcyjne. Będę pewnie likwidował. Innymi słowy - porażka w tym temacie.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że finansowanie społecznościowe dałoby radę. Patronite działa dobrze i jest sprawdzona platforma. Oczywiście będę patronem :). Mysle że spokojnie by pozwoliło na pokrycie części, jak nie całości rocznych kosztow.

 

Edit: tych zredukowanych o 70% :) 

Edytowane przez Andrzej Lach
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"PS. Jeśli potrzebujesz hosting i spodoba Ci się działanie dhosting, to możesz użyć kod rabatowy "astropolis" (usługę dostaniecie taniej, a nam spadnie koszt utrzymania)."

 

Skorzystam z tego hostingu - mam serwer/kilkanaście witryn w nazwa.pl i zamierzałem się z nimi pożegnać.

:neat:

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, te poprzednie koszty były kompletnie absurdalne, a pomysły z finansowaniem społecznościowym... Wiemy przecież wszyscy, że fajnie jest się zmobilizować na hasło, ale utrzymanie tej mobilizacji na regularnej zasadzie jest mało prawdopodobne i trudno traktować taki mechanizm jako pomysł na utrzymanie infrastruktury forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lulu napisał:

Gratulacje, te poprzednie koszty były kompletnie absurdalne, a pomysły z finansowaniem społecznościowym... Wiemy przecież wszyscy, że fajnie jest się zmobilizować na hasło, ale utrzymanie tej mobilizacji na regularnej zasadzie jest mało prawdopodobne i trudno traktować taki mechanizm jako pomysł na utrzymanie infrastruktury forum.

 

Tu się nie zgodzę, obecne modele finansowania właśnie polegają na tym że nie ma potrzeby utrzymywania mobilizacji. Wszyscy obecnie płacimy za treści które chcemy czytać bądź oglądać i cała siła tego modelu polega na tym że nie wymaga od użytkownika zaangażowania. Podpinam kartę i płatność co miesiąc schodzi a mój dostęp do treści jest utrzymany:

- tak działa patronite i szereg większych lub mniejszych twórców tam obecnych (niektórzy z nich funkcjonują w tym modelu od lat)

- tak działają platformy streamingowe - Netflix, HBO bądź platformy stricte muzyczne Tidal czy Spotify (i na tych polega ich siła - sam wiem po sobie że utrzymuję abonament w platformach z których aktywnie nie korzystam (użytkownicy są leniwi :) )

 

@Adam_Jesion napisał że koszty zredukował o 70%, czyli są obecnie na poziome 5K rocznie, co daje nie wiele więcej niż 400 zł miesięcznie - a to już łatwo przeliczyć na liczbę osób i średnią miesięczną wpłatę.

 

Uważam to za najprostszy i najlepszy sposób na sfinansowanie alterpolis.pl, a co najważniejsze nie jest obarczony żadnym ryzykiem czy też dodatkowymi nakładami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lulu napisał:

Gratulacje, te poprzednie koszty były kompletnie absurdalne


Na tamtą chwilę nie były absurdalne, bo przypominam, że wtedy uciekaliśmy od fatalnie działającego hostingu (współdzielonego), który powodował ogromne spowolnienia i pady forum. Z wielu analiz wyszło, że problem można rozwiązać tylko i wyłącznie dedykowanym serwerem (a to zawsze są koszty i z tej perspektywy to co ja płaciłem, nie było wcale dużym kosztem). Tak się złożyło, że dhosting bardzo fajnie rozwinął usługę skalowanego hostingu (zasoby są alokowane dynamicznie, zależnie od potrzeb/utylizacji) i w testach obciążeniowych wyszło, że jest w stanie sobie poradzić z tym ociężałym i fatalnie zoptymalizowanym, zasobożernym silnikiem Astropolis (IPB). Działanie w realnym środowisku potwierdza testy, choć oczywiście zobaczymy dzisiaj wieczorem (szczyt ruchu na AP wypada między 20-23. Przyglądajcie się prędkości ładowania w tych godzinach.

W ramach ciekawostki zdradzę, że AP zajmuje w tej chwili na serwerze ok 550GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.