Jump to content

bartoszw

Społeczność Astropolis
 • Posts

  139
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

bartoszw last won the day on August 14

bartoszw had the most liked content!

10 Followers

Kontakt

 • Strona WWW
  https://artuniverse.eu

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

2411 profile views

bartoszw's Achievements

1.9k

Reputation

 1. Tak jak napisał @orlen , śledzenie stacji odbywa się u mnie sprzętowo, ja jedynie wbijam do montażu dane satelity i ewentualnie na żywo drobne poprawki podczas przelotu za pomocą pilota.
 2. Cześć, dzisiaj udało mi się złapać dwa satelity na tle Słońca. Pierwszym jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a drugim wystrzelony w styczniu tego roku Starlink-2076. Ze względu na małe pole widzenia na zarejestrowanej sekwencji przelatują jeden po drugim, ale jak widać na symulacji na 0:26, przez chwilę obydwa znajdowały się na tle tarczy Słońca. Starlinki są całkiem duże (panel słoneczny ma ok. 8 metrów długości) i ich rozmiar na niebie to jakieś 2-3 sekundy kątowe - bez problemu można zarejestrować ich kształt na dużej ogniskowej. Sprzęt: TS 152/900, klin Herschela, filtry Baader ND 0.9 + Solar Continuum, TeleVue Barlow 3x, ZWO ASI174MM. Fotografowane dzisiaj o 10:40 z Piekar Śląskich. Poniżej najlepsze klatki ISS i Starlinka.
 3. Adapter T2-Canon sprzedany, adapter Canon-Nikon aktualny.
 4. Istnieje możliwość sfotografowania ISS w dzień podczas tranzytu na tle tarczy słonecznej. Takie zjawisko miało dzisiaj miejsce o 15:12 m.in. w Grecji i Turcji. Nauka i ISS były w tym czasie oddalone od siebie o około 1500 metrów. Niebo nad Kretą i Turcją było dzisiaj bezchmurne - może wkrótce zobaczymy jakieś zdjęcia z tego zjawiska?
 5. Kamerka sprzedana, adaptery wciąż aktualne
 6. Jest to jak najbardziej do zrobienia, istnieją takie zdjęcia - z tym, że astronauta w odległości 430 km miałby rozmiar kątowy około 1 sekundy kątowej, więc bez wskazania go na zdjęciu byłby raczej problem z domyśleniem się, które piksele go reprezentują No chyba, że astronauta byłby oddalony o kilkanaście-kilkadziesiąt metrów od stacji, ale takie spacery chyba nie są obecnie realizowane. Więcej info znalezione w necie: https://astronomy.stackexchange.com/questions/666/how-powerful-a-telescope-would-allow-me-to-view-the-astronauts-aboard-iss-do-a-s
 7. Animacja "Nauki" wykonana dzięki świeżo nabytemu doświadczeniu w śledzeniu satelitów. Rainbow RST-135, Celestron Edge 9,25", ZWO ASI183MM. Każda klatka animacji to stack 100 klatek wejściowych. Tym razem miałem trochę problemów technicznych: chmury na zachodniej części nieba - animacja obejmuje część tylko od zenitu do wejścia w cień Ziemi. mało czasu na przygotowanie - przelot był o zmierzchu, więc trudno było zdążyć z wycelowaniem w gwiazdy do alignacji montażu. ostrość ustawiana w zasadzie na kolanie, taki sam powód jak powyżej. złe ustawienia w FireCapture, pierwsze zdjęcia wyszły prześwietlone. Pomimo niedociągnięć udało mi się złapać kształt modułu z panelami
 8. Miałem taki plan, ale orbita na heavens-above była bardzo niedokładna. Przelot miał miejsce dobre kilka minut przed obliczonym czasem. Jest to zresztą typowe dla świeżo wystrzelonych obiektów albo takich, które wykonują dużo manewrów na orbicie. Tak więc z moim sprzętem jest to raczej nie do zrobienia, potrzeba by montażu, który potrafi w czasie rzeczywistym autonomicznie podążać za ruchomym punktem. Próbowałem, ale w RST-135 znajduje się bug, który nie pozwala na ustawienie osobnych prędkości śledzenia w obydwu osiach. Przykładowo, jeśli zadamy w rektascencji prędkość 200x, a potem w deklinacji 250x, to rektascencja również zaczyna się obracać z tą samą prędkością. To uniemożliwia płynne śledzenie satelitów. Zgłaszałem to już inżynierom z Rainbowa i w najnowszej aktualizacji wyszczególnili "poprawki w sterowniku ASCOMa", ale błąd istnieje nadal. Na szczęście sprzętowe śledzenie jest na tyle dobre, że nie trzeba wspomagać się zewnętrznym softem. Wiem, że w przypadku montaży Sky-Watchera niektórzy ludzie podpinają się bezpośrednio do silników krokowych i całkowicie omijają jakiekolwiek interfejsy do sterowania montażem, ale to jest bardzo niszowa ścieżka i trudno znaleźć jakiekolwiek informacje w necie. Wydaje się, że każdy obserwator ma swój własny sposób na śledzenie satelitów.
 9. Próbowałem na grupach 100 klatek - stacki wychodziły rozmazane ze względu na obrót ISS. Na mniejszych grupach (20 klatek) występowały za duże różnice między stackami, niektórych prawie nie dało się wyostrzyć. 40 okazało się optymalnym złotym środkiem. Samo śledzenie działa banalnie, wystarczy zaktualizować dane orbity w pamięci montażu (można przesłać przez USB lub ręcznie wpisać w pilocie). Następnie pojedyncza komenda goto sprawi, że montaż będzie podążał za satelitą. Większy problem miałem z okiełznaniem dokładności śledzenia. Montaż musi być precyzyjnie wyrównany i okazało się, że najlepiej działa alignacja na gwiazdach leżących w pobliżu przewidywanej trajektorii przelotu. Wcześniej wyrównywałem na losowych jasnych gwiazdach rozłożonych na całym niebie. Wtedy montaż miał zwyczaj rozjeżdżać się ze śledzonym satelitą w ten sposób, że trzeba było prawie cały czas poprawiać pozycję strzałkami w pilocie. Z kolei wczorajsza metoda spowodowała, że śledzenie było prawie bezbłędne i nie miałem żadnego problemu, żeby utrzymać satelitę w polu widzenia około 15x10 minut kątowych przez cały czas trwania przelotu.
 10. Mam do sprzedania następujące rzeczy: 1. Kamerka ZWO ASI290MC Dołączam wszystkie standardowe akcesoria (kabel USB 3, kabel do guidingu, nosek 1,25", obiektyw all sky). Kamerka ma kilka zarysowań na obudowie. 1000 zł + wysyłka. 2. Adapter T2-Canon Do mocowania obiektywów Canona w kamerkach z żeńskim gwintem T-2. 120 zł + wysyłka. 3. Adapter Canon-Nikon Do mocowania obiektywów Nikona w Canonach. Zachowuje ostrość, bez elektroniki. 50 zł + wysyłka. Możliwy również odbiór osobisty na Górnym Śląsku (za wyjątkiem tygodnia 30.07.2021 - 06.08.2021) 1. 2. 3.
 11. Po przycięciu do 1920x1280 kamerka ASI183MM pracuje z prędkością około 65 fps, więc ASI174MM (170 fps) wciąż wygrywa.
 12. Tak, dokładnie ten. Planowałem też złapać świeżo wystrzelony moduł Nauka, który przelatywał kilka chwil wcześniej i cały czas znajduje się na bardzo niskiej orbicie (250 km). Niestety orbita na heavens-above była bardzo niedokładna i satelitę widziałem kilka minut przed obliczonym czasem.
 13. Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów. Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%. W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę. Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka. _.mp4 Pozdrawiam, Bartosz
 14. Cześć, przedstawiam kolejną fotkę z Namibii i kolejną Drogę Mleczną, tym razem jest to mozaika z szerokiego obiektywu. Nikon D810A + Sigma Art 40 mm, 6 kadrów po 10 minut na f/2,8 i ISO 400. Obróbka: DSS, MS ICE, Photoshop. Jest to swego rodzaju druga iteracja kadru sprzed dwóch lat z trochę szerszym polem i mniej powściągliwą obróbką. Wokół głównego pasa Drogi Mlecznej wyraźnie zarejestrowały się okoliczne duże obiekty DS. Okrągłe pojaśnienie przy prawym brzegu zdjęcia to przeciwblask powstający dokładnie naprzeciw pozycji Słońca na sferze niebieskiej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.