Jump to content

bartoszw

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  82
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

bartoszw last won the day on July 10

bartoszw had the most liked content!

Community Reputation

733 Excellent

2 Followers

About bartoszw

 • Rank
  Alnitak

Kontakt

 • Strona WWW
  http://bartoszwojczynski.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Piekary Śląskie

Recent Profile Visitors

1139 profile views
 1. Wczoraj: gain 80, ekspozycja 2,7 ms (filtr R) Dzisiaj: gain 120, ekspozycja 1,9 ms (filtr R); gain 120, ekspozycja 4 ms (filtr B )
 2. Kolejna nocka i kolejna mozaika do kolekcji. Seeing był dzisiaj trochę słabszy, więc oberwał małoskalowy detal. Tym razem fotografowany w bikolorze (filtry R i B, po 1000 klatek na filtr), więc mam dwa warianty - wersja mono i wersja "mineralizowana" Rozmiar 8000x8000: https://artuniverse.pl/pano/200808-moon-mono.html https://artuniverse.pl/pano/200808-moon-color.html
 3. Cześć, mam do zaprezentowania 64-megapikselową mozaikę Księżyca - pierwszą taką z nowego teleskopu. Materiał zbierany dzisiaj po 3:20, wysokość Księżyca 30° nad horyzontem. Sprzęt: Celestron Edge 9,25", kamerka ASI1600MM, filtr R. 1000 klatek x 4 kadry. Obróbka: złożenie mozaiki w Photomerge, dekonwolucja w Astra Image 5, podbicie kontrastu w ACR, przeskalowanie 120%. Kamerka ASI1600MM, pomimo reklamowanego przeznaczenia do DS-ów, doskonale nadaje się do fotografowania całej tarczy Księżyca. Miałem kilka lat temu ASI174MM, w której do stworzenia analogicznej kompozycji trzeba by przygotować ponad 20 fragmentów. Tutaj wystarczyły cztery, dodatkowo bez wykorzystywania pełnej rozdzielczości - przyciąłem pole widzenia do ok. 3400x3400, żeby nie rejestrować niepotrzebnie pustego obszaru wokół Księżyca. Nawet po uzwględnieniu o wiele mniejszej liczby klatek na sekundę (23 vs 170) mozaikę robi się szybciej, bo nie trzeba tracić czasu na częste kadrowanie. Kilka minut i materiał gotowy. Tak więc nowy zestaw ma ogromny potencjał, a jak tylko Ksieżyc zacznie wznosić się trochę wyżej nad horyzont, to w ruch pójdzie Powermate 2x Poniżej wersja 25%. Tutaj zoomowalna wersja w pełnej rozdzielczości 8000x8000: https://artuniverse.pl/pano/200807-moon.html
 4. Pasuje również przeciwwaga ze Star Adventurera, tańsza o jakieś 400 zł od oryginalnej
 5. Cześć, mam do sprzedania adapter pozwalający prosto i solidnie zamocować szukacz/lunetkę guidującą do szyny lampy błyskowej w aparacie. Posiadam tylko jedną śrubkę mocującą z oryginalnego zestawu (plastikową), jako dodatek dorzucam parę imbusowych śrubek dociskowych spełniających to samo zadanie. Cena 150 zł plus wysyłka, ewentualnie odbiór osobisty na Górnym Śląsku.
 6. Kometa wśród obłoków srebrzystych. Nikon D810 + Epsilon 130D, ISO 800, 10 sek. Obrabiane na laptopie z kiepskim monitorem - mam nadzieję, że nie przeholowałem z nasyceniem kolorów Edit: podmieniałem zdjęcie na wersję z lekko poprawioną kolorystyką, pierwsza była zbyt niebieska.
 7. O 22:00 widoki były niesamowite. Pierwszy raz widziałem obłoki srebrzyste na południu! Błyskawicznie pobiegłem do auta i ruszyłem w plener. Poniżej moje fotki. Wszystko z Nikona D810A i Sigmy Art 40 mm. 1. Panorama obłoków z Sączowa złożona z 6 kadrów. 2. Obłoki obrobione pod kątem detalu. Szybka seria 8 zdjęć złożona w Photoshopie + lekka dekonwolucja w Astra Image 5. Powiększone 150%. Polecam oglądanie w pełnym rozmiarze w nowej karcie. 3. Nad jeziorem w Świerklańcu. Tutaj zaintrygował mnie różowy kolor szczytowych partii obłoków. Obstawiam, że powodem jest rozproszenie światła Słońca przechodzącego przez atmosferę. Zdjęcia robiłem modyfikowaną lustrzanką, która zbiera o wiele więcej światła w pobliżu podczerwieni, co mogło przyczynić się do podbicia kolorystyki w ten sposób. Nie widziałem takich barw na zdjęciach robionych "zwykłymi" aparatami.
 8. Szybki timelapsik komety z dzisiaj nad ranem. Ogniskowa 430 mm, 3 sekundy na klatkę.
 9. Przy sprowadzaniu towaru spoza Unii Europejskiej musisz zawsze założyć, że do kwoty zakupu będzie doliczony VAT, cło i opłaty celne - chyba, że celnicy będą mieli bardzo dobry humor i zwolnią paczkę z tych należności, ale przy takiej wartości szansa na to jest bardzo nikła. Ja swojego epsilona kupowałem w Japonii (sklep Kyoei), ale tylko dlatego, że potrzebowałem go "na już", a we wszystkich europejskich sklepach czas dostawy wynosił ponad 3 miesiące. Przy imporcie towaru o wartości ponad 1000 EUR musisz dodatkowo wypełnić zgłoszenie celne (dokument SAD) - dla mnie to była i jest czarna magia, formalność załatwiła za mnie agencja celna. Cena takiej usługi to mniej więcej 150 zł. Ostatecznie z ceny 8700 zł netto zrobiło się około 11200 zł brutto. Cyclops Optics to solidny sklep. Zamawiałem tam dwa razy, w obydwu przypadkach paczka doszła z Hong Kongu w 4 dni.
 10. Pochwalę się, że filmik wylądował dzisiaj na APODzie!
 11. Rezerwacja do poniedziałku.
 12. Cześć, mam do sprzedania 6-calowego cassegraina od GSO. Duża ogniskowa za małe pieniądze, doskonale sprawia się w obserwacjach i fotografii Układu Słonecznego. W zestawie również pierścienie wydłużające tubę, pozwalają na bezproblemowe ustawienie ostrości z kamerką. Cena 1200 zł plus wysyłka (lub odbiór osobisty na Górnym Śląsku). Wystawiam fakturę VAT. Dovetail ma trochę rys od śrubek, okresowo był używany z innym sprzętem. Poza tym stan optyki i tuby idealny. Poniżej przykładowa fotka wykonana przez ten teleskop z kamerką ASI1600. Pozdrawiam, Bartosz
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.