Jump to content

bartoszw

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  45
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

bartoszw last won the day on July 25

bartoszw had the most liked content!

Community Reputation

424 Good

1 Follower

About bartoszw

 • Rank
  Alderamin

Kontakt

 • Strona WWW
  http://bartoszwojczynski.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Piekary Śląskie

Recent Profile Visitors

589 profile views
 1. Cześć. Prezentuję mój najdłuższy time lapse jak dotąd Materiał zbierany 4-5 lipca w Namibii. Jedna klatka na 60 sekund, łącznie 1437 klatek - tyle, ile minut trwa jedna doba gwiazdowa na naszej planecie. Płynne przejście z dnia do nocy oraz z nocy do dnia obrobione autorskim algorytmem analizującym poziom luminancji klatka po klatce i obliczającym kompensację ekspozycji dla każdego zdjęcia na podstawie zadanego oczekiwanego przebiegu jasności. Sprzęt: Nikon D810, Irix 15 mm f/2,4, Star Adventurer. Czasy od 1/1000 sek. w dzień do 45 sek. w nocy, ISO od 64 do 3200. Montaż ustawiany był noc wcześniej i chyba trochę się zapadł na miękkim gruncie, bo widać lekki dryf gwiazd w nocy. Szczerze mówiąc już nie chciało mi się tego poprawiać nie wydaje mi się, żeby ten efekt bardzo psuł odbiór filmu. Trochę się napociłem przy połączeniu końca i początku filmu, bo... po 24 godzinach Star Adventurer zaczął sam z siebie obracać się w odwrotnym kierunku! Ciekawe, czy to zamierzone zachowanie, czy jakiś bardzo obskurny błąd oprogramowania? W każdym razie, montaż działał już kilka minut przed rozpoczęciem właściwego fotografowania, więc ostatnie kilka klatek miałem obrócone w niewłaściwym kierunku i musiałem ręcznie przywracać je do właściwej pozycji. Na szczęście poprawka wyszła na tyle dobrze, że nawet studiując materiał klatka po klatce trudno zauważyć zapętlenie. Rozdzielczość 4K, 60 klatek na sekundę, filmik powtórzony 60 razy. Pozdrawiam
 2. Na niebie wschód i zachód są zamienione miejscami względem kierunków na kuli ziemskiej, bo sferę niebieską oglądamy "od wewnątrz" :-) Tak więc jeśli północ jest na górze, to wschód będzie po lewej.
 3. Nikon D810A + Samyang 24 mm, mozaika czterech kadrów nieba (z napędem) i dwóch kadrów krajobrazu (bez napędu), wszystkie z parametrami 60 sek., f/2, ISO 800.
 4. Cześć, Za kilka miesięcy wybieram się fotografować niebo na La Palmę. Jeden z członków dotychczasowej ekipy był zmuszony zrezygnować, tak więc szukam osoby chętnej na tego typu wypad. Kilka informacji organizacyjnych: - termin od 18 do 28 stycznia 2020, - wylot i powrót Easyjetem z Berlina, możliwy wspólny dojazd do Niemiec z Łodzi, - kameralna grupa 3-osobowa (zostało jedno wolne miejsce), - pobyt na wysokości 1400 m n.p.m. - już ponad chmurami, można fotografować spod domku, - koszt: na start składka na domek 1950 zł + bilet lotniczy kupowany we własnym zakresie (1200-1800 zł w zależności od ilości bagażu), w okolicach listopada dojdzie dopłata ok. 300 zł za wynajem auta, na miejscu dodatkowe kilkaset zł na codzienne wydatki, - na niebie 10,5-godzinne noce astronomiczne w wyśmienitych warunkach obserwacyjnych. Przez cały okres pobytu będziemy też mieli dostępnego 10-calowego dobsona do obserwacji wizualnych. Poniżej na zachętę fotka z wyprawy, którą organizowałem na przełomie maja i czerwca tego roku. Zimą oczywiście obserwujemy "odwrotną" stronę galaktyki Zainteresowanych poproszę o kontakt na PW. Pozdrawiam, Bartosz
 5. Guiduję MGEN-em w OAG na ogniskowej 430 mm w bin 2x2. Jeszcze ani razu nie miałem takiej sytuacji, żebym musiał zmieniać kadr w poszukiwaniu gwiazdy do guidowania.
 6. Obiektyw powraca do puli - niestety brak kontaktu z kupującym. Obniżka cen: Obiektyw Irix 15 mm: 750 zł + wysyłka Filtr Irix Edge ND1000: 250 zł + wysyłka Statyw Berlebach 212: 700 zł + wysyłka Rabat 10% na kombo obiektyw + filtr wciąż obowiązuje.
 7. Ściągnąłem sobie DSC_2176.NEF i przy próbie wyciągnięcia surowych pikseli programem dcraw otrzymuję następujący komunikat: c:\Users\bar\Downloads>dcraw.exe -v -O DSC_2176.tif -o 0 -D -j -b 1 -4 -T DSC_2176.NEF Loading Nikon D7500 image from DSC_2176.NEF ... Platform 0: Intel(R) Corporation OpenCL 2.0 Device 0: Intel(R) HD Graphics 520 <--- DSC_2176.NEF: Corrupt data near 0x6f16ee Building histograms... Writing data to DSC_2176.tif ... Pojawia się informacja o uszkodzonych danych, tak więc niestety jest problem z danymi zdjęcia. View NX i Google pokazują jedynie zagnieżdżony podgląd JPG, który jest nieuszkodzony. Metadane również wyglądają OK. Jeśli problem występuje tylko w niektórych plikach i tylko z jednego aparatu, to nie obwiniałbym tutaj macierzy RAID5. Raczej szwankuje karta pamięci.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.