Jump to content

bartoszw

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  60
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

bartoszw last won the day on July 25 2019

bartoszw had the most liked content!

Community Reputation

503 Excellent

1 Follower

About bartoszw

 • Rank
  Alnitak

Kontakt

 • Strona WWW
  http://bartoszwojczynski.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Piekary Śląskie

Recent Profile Visitors

809 profile views
 1. Dziękuję szkoda, że na Astrobinie można za darmo wysłać tylko 10 fotek, ale aż sobie chyba wykupię premium i wrzucę jeszcze z kilkadziesiąt
 2. Bardzo mało. Od 2015 do 2018 roku trafiłem może na 10 nocy, które pozwalały na fotografię w tak olbrzymiej skali, wszystkie w okresie zimowym (grudzień-marzec). Jako że głównie nastawiam się na mozaiki całej tarczy, to na kadr robię stosunkowo mało klatek - zazwyczaj 400-600 z odrzuceniem 85% podczas stackowania. Teraz już sprzętowo przerzuciłem się na DS-y, ale mam w marzeniach wypożyczenie teleskopu około 20" podczas kolejnej wizyty na La Palmie i próbę uderzenia w Księżyc ze szczytu wyspy, gdzie seeing nierzadko spada do poniżej 0,5 sekundy kątowej. Wymagałoby to lekkiego przesunięcia terminu, żeby zahaczyć o większą fazę Księżyca, ale wszystko jest do zrobienia
 3. Kiedyś też zrobiłem sobie porównanie mojej fotografii tego rejonu i panoramy wykonanej z powierzchni Księżyca przez Jamesa Irwina (Apollo 15). Widać to samo ukształtowanie terenu Zdjęcie z innego teleskopu (Celestron C9.25), więc rozdzielczość trochę gorsza.
 4. Moje, zdjęcie z marca 2018
 5. Ależ robią, tylko rzadko się udzielają na forach Tycho i Deslandres, Dobson 16" + Powermate 4x, skala ~0,09"/piksel. Fotografowane w Bytomiu.
 6. Masa wzorów ulega znacznemu uproszczeniu po konwersji współrzędnych sferycznych na kartezjańskie, czyli przekształcamy sobie rektascencję i deklinację na punkt [x, y, z] leżący na powierzchni sfery o promieniu 1. Ja w swoich programach astronomicznych wszystkie obliczenia wykonuję w układzie kartezjańskim, a współrzędne sferyczne (rektascencja/deklinacja, azymut/wysokość itd.) to tylko "produkt końcowy" dla użytkownika. Wzory na konwersję są następujące: x = cos(RA) * cos(Dec) y = sin(RA) * cos(Dec) z = sin(Dec) Mając parę punktów [x1, y1, z1], [x2, y2, z2] cosinus odległości kątowej to po prostu: cos(δ) = x1 * x2 + y1 * y2 + z1 * z2. Oczywiście odległość kątowa między dwoma punktami to arcus cosinus powyższego wzoru.
 7. To tutaj jeszcze dla porównania losowe zdjęcie z Teneryfy i La Palmy robione tym samym sprzętem i na tych samych parametrach: 24 mm, f/1,4, ISO 3200, 8 sek., prosto z aparatu bez dodatkowej obróbki na komputerze.
 8. Wystarczy wspomnieć, że największym źródłem zanieczyszczenia sztucznym światłem na La Palmie jest... Teneryfa właśnie :-)
 9. Cześć, Mam na sprzedaż filtr H-alfa od ZWO w wersji bez oprawy, montowany bezpośrednio do koła filtrowego (zmniejsza to winietowanie w jasnych układach), dokładnie ten: https://www.astroshop.pl/filtry-h-alpha/zwo-filtr-h-alfa-7-nm-31-mm-nieoprawiony/p,56437 Cena 330 zł plus wysyłka. Pozdrawiam, Bartosz
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.